Działanie wymiennika ciepła w rekuperatorze.

W artykule znajdziesz

  1. Obejrzyj, na jakiej zasadzie działa wymiennik w rekuperatorze:

Wymiennik ciepła rekuperatora umieszczony jest w samym środku centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła pomiędzy wentylatorem nawiewnym i wywiewnym. To właśnie przez wymiennik przepływa całe transportowane powietrze w systemach rekuperacji i to w nim odbywa się proces wymiany energii, czyli odzysk ciepła.

Kierunek powietrzu nadają wentylatory: z zewnątrz czerpane świeże powietrze przechodzi przez wymiennik, w którym oddaje energię do powietrza równocześnie wywiewanego z pomieszczeń. Oba strumienie powietrza nie mieszają się, a jedynie płyną blisko siebie w kanalikach wymiennika.

Dzięki własnościom materiału, z którego zbudowany jest wymiennik oraz jego budowie, podczas przepływu powietrza następuje wymiana energii pomiędzy strumieniami: ciepłe powietrze oddaje część ciepła do powietrza chłodnego. Dzięki temu nawiewane z zewnątrz świeże powietrze ogrzewa się.

Pamiętaj, że system rekuperacji umożliwia dostarczenie do wymiennika powietrza, które będzie już wstępnie opracowane temperaturowo: latem chłodniejsze, zimą cieplejsze. Jest to możliwe dzięki możliwości wyposażenia rekuperatora w gruntowy wymiennik ciepła.

 

Obejrzyj, na jakiej zasadzie działa wymiennik w rekuperatorze:

wymiennik ciepla rekuperatora

 

« przeglądaj pozostałe artykuły