Czyste, regularnie wymieniane filtry do rekuperatora odpowiadają za poprawne działanie całej rekuperacji. Pozwalają powietrzu płynąć bez zbędnych oporów, nie obciążają wentylatorów, nie brudzą nadmiernie wymiennika. Filtrują także nawiewane do pomieszczeń powietrze. Oczyszczają je z 90% zanieczyszczeń tzw. zgrubnych powyżej 10 µm (mikrometra). Dokładniejsze robią to jeszcze precyzyjniej. Dlatego należy regularnie należy sprawdzać i wymieniać filtry do rekuperatora.
Na zdjęciu Bardzo brudny komplet filtrów z rekuperatora AERISnext – należy je wymienić na nowe.
Filtry do rekuperatora należy wymieniać zawsze wtedy, kiedy się zabrudzą. Raz będzie to co 3 mce, ale przyjmuje się, że jest to raz na 4 – 6 miesięcy. Nie rzadziej niż raz na 2 mce czystość filtrów trzeba skontrolować organoleptycznie oceniając przede wszystkim ich wygląd. Filtry brudne, zakurzone, należy wyczyścić na sucho, np. odkurzaczem (nigdy na mokro!).
Jeśli są bardzo brudne lub były już odkurzane, należy je wymienić na nowe.
Dostęp do filtrów w rekuperatorze AERIS i AERISnext znajduje się od przodu urządzenia. Należy zdjąć klapę zabezpieczającą i – najlepiej korzystając z kreatora wymiany filtrów – wymienić je na nowe.
W zależności od miejsca zamieszkania i od czystości powietrza, filtr może brudzić się z różną szybkością. I wcale nie znaczy, że jak masz dom pod lasem, brudzić się będzie mniej: zanieczyszczenia, które zapchają filtr mogą być organiczne, np. pyłki drzew… Dlatego filtr w rekuperatorze wymieniaj wtedy, jak się zabrudzi.
Filtry do rekuperatora AERISnext można kupić tutaj.
Zabrudzone filtry w rekuperatorze znacznie osłabiają przepływ powietrza, zarówno nawiewanego i wywiewanego, a także nie oczyszczają powietrza tak, jak by mogłyby to robić, gdyby były czyste. Obciążone kurzem wentylatory mogą również ulec awarii. Filtry więc wymieniać należy obowiązkowo. Filtry wielorazowe kieszeniowe zastosowane w AERISnext jeden raz można odkurzyć. Przy kolejnym zabrudzeniu należy bezwzględnie je wymienić.
Filtrów nie zalecamy prać, nie wolno ich też myć w zmywarce. Tkanina filtracyjna, z której zbudowane są filtry, po zamoczeniu, straci swoje zdolności filtracyjne.
Uwaga: filtry o zwiększonej klasie filtracji F7 (czerwone) brudzą się szybciej (bo są dokładniejsze). A warto je mieć, bo zatrzymują większość pyłu zawieszonego obecnego w smogu.
Jeśli rekuperator został zamontowany w taki sposób, by zapewnić do niego dostęp serwisowy, z wymianą filtrów nie będzie problemu. Do wymiany filtrów zazwyczaj nie jest potrzebny śrubokręt. Należy tylko zdjąć klapę zabezpieczającą i pociągnąć filtr za specjalne trójkątne wypustki.
Jeśli nie korzystasz z kreatora wymiany filtrów, do czego zachęcamy, i wymianę robisz ręcznie, centralę należy wyłączyć.
Jeśli kupiłeś komplet z jednym filtrem dokładnym w klasie F7, należy go do centrali włożyć tak, by znalazł się on na nawiewie: wtedy powietrze wchodzące do budynku będzie dokładniej oczyszczane.
Jeśli rekuperator został zamontowany prawidłowo, z dobrym dostępem serwisowym, z wymianą filtrów nie będzie problemu. Do wymiany filtrów zazwyczaj nie jest potrzebny śrubokręt. Należy tylko zdjąć klapę zabezpieczającą i pociągnąć filtr za specjalne trójkątne wypustki.
Jeśli nie korzystasz z kreatora wymiany filtrów, do czego zachęcamy, i wymianę robisz ręcznie, centralę należy wyłączyć.
Jeśli kupiłeś komplet z jednym filtrem dokładnym w klasie F7, należy go do centrali włożyć tak, by znalazł się on na nawiewie: wtedy powietrze wchodzące do budynku będzie dokładniej oczyszczane.
W rekuperatorze w wersji prawej (R), filtr F7 należy umieścić po lewej stronie. W rekuperatorze w wersji lewej (L), filtr F7 należy umieścić po stronie prawej.
Nie należy sugerować się informacjami z tabliczki znamionowej urządzenia. Rzeczywistą wersję rekuperatora można odczytać na sterowniku znajdującym się na obudowie:
MENU–>STATUS–>JEDNOSTKA–>TYP JEDNOSTKI
Jeśli montujesz dwa filtry o podstawowej klasie filtracji G4, nie ma znaczenia, który filtr umieścisz w której kieszonce centrali. Przy wymianie filtrów zwróć jednak uwagę na klapy doszczelniające. Powinny one znajdować się zawsze u góry. Oryginalny filtr zazwyczaj jest opisany.
Filtr umieszczamy we właściwej pozycji w kieszenie filtra: oznaczeniem „góra” do góry.
Rekuperatory.pl. Działamy w całej Polsce. Tutaj możesz wypełnić formularz o indywidualną konsultację i wycenę.