Rekuperatory.pl
603 446 366

  Oferta specjalna montażu rekuperacji

  • 10 letni zapas filtrów do rekuperatora AERISnext (wartość vouchera 2780 zł)
  • indywidualny projekt rekuperacji gratis
  • dojazd w każde miejsce w Polsce bezpłatnie
  • bezpłatna kalkulacja wstępna

  Wypełnij formularz do 01.07.24r. – wyślemy Ci na maila voucher z pakietem specjalnych korzyści!

  9590 Firma godna zaufania Dom pasywny Motaże 10 lat gwarancji

  Odbierz voucher z wyceną

  Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na przygotowaniu i przekazaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

  Przesyłając formularz, akceptujesz warunki świadczenia tej usługi przygotowania i przekazania wyceny.

  Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

  Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

  9590 Firma godna zaufania Dom pasywny Motaże 10 lat gwarancji
  Zapytanie ofertowe na stronie rekuperacji]

  Wentylacja grawitacyjna

  Definicja Jak działa Wady i zalety

  Co to jest wentylacja grawitacyjna

  Wentylacja grawitacyjna to najprostszy i najstarszy sposób wymiany powietrza w budynkach, który polega na nawiewaniu przez nieszczelności lub przez nawiewniki w oknach powietrza z zewnątrz. 

  Dzięki różnicy ciśnień albo dzięki wentylatorowi wyciągowemu umieszczonemu w łazience lub w kuchni, powietrze zewnętrzne napływa do pomieszczeń. Zimą jest to bardzo niekomfortowe i kosztowne. Dlatego zazwyczaj zamyka się wtedy nawiewniki, bo nagle robi się za zimno. Marzną stopy, a na plecach czuć przenikliwy chłód.

  Gdy kratki nawiewne lub nawiewniki zostaną zamknięte lub oklejone folią, wentylacja ustaje.

  Powietrze nie wymienia się i jego jakość z minuty na minutę spada.

  Człowiek robi się senny, gorzej się myśli i śpi. 

  Jakość powietrza w domu mierzona czujnikiem dwutlenku węgla: poziom CO2 dochodzi nawet do 9tys. ppmów, podczas gdy normy mówią o 1500 ppmów! 

  Powyższy pomiar zrobiliśmy w sypialni domu z wentylacją grawitacyjną, w którym potem montowana była rekuperacja. tutaj przeczytasz o tym więcej

  Jak działa wentylacja grawitacyjna

  Wentylacja grawitacyjna działa, gdy:

  Aby zachować prawidłowy kierunek powietrza przy wentylacji grawitacyjnej, konieczne jest rozszczelnienie okien w kuchni, pokojach oraz drożne kratki i kominy wentylacyjne w kuchni, łazience i WC – również na poddaszu. Wytwarza się wtedy tzw. cug i powietrze wewnętrzne jest wyciągane przez komin, a na jego miejsce przez okna nawiewane jest powietrze z zewnątrz.

  Jeżeli któryś z powyższych warunków nie zadziała, wentylacja grawitacyjna nie zadziała także. Właśnie dlatego skuteczność wentylacji grawitacyjnej jest znacznie ograniczona. Dzieje się tak z powodu szczelnych okien  (np. energooszczędne okna z pakietem trzyszybowym) i drzwiowej, która w dużej mierze utrudnia, a nawet uniemożliwia dopływ świeżego powietrza do budynku. Dowiedz się więcej o wentylacji.

  Wady wentylacji grawitacyjnej

  Funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej w pełni zależy od czynników atmosferycznych: głównie od temperatury i kierunków wiatru. Jeżeli temperatura na zewnątrz wzrasta powyżej +12°C wentylacja grawitacyjna funkcjonuje dużo gorzej, w skrajnych przypadkach nie funkcjonuje nawet wcale, gdyż nie ma czynnika, który spowodowałby wypchnięcie powietrza przez kanał wentylacyjny (w przypadku różnic temperatur, tworzy się różnica ciśnień i powietrze wędruje ku górze). Spływająca woda po wewnętrznej szybie w oknie to najczęściej oznaka źle działającej wentylacji w pomieszczeniu.

  Do najważniejszych wad wentylacji grawitacyjnej można zaliczyć:

  Zalety wentylacji grawitacyjnej

  Do najważniejszych zalet wentylacji grawitacyjnej można zaliczyć to, że:

  …. i chyba tyle…
  Chciałbym wymieniać zużyte powietrze na świeże bez żadnych strat energii. Interesują mnie oszczędności na ogrzewaniu. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistą od rekuperacji. Zostawiam nr telefonu

  Kiedy wentylacja grawitacyjna działa najlepiej

  Napowietrzaki w oknachWentylacja grawitacyjna najintensywniej działa zimą. Wzrasta wtedy przepływ powietrza, a dom szybko się wychładza. Często zamykamy nawiewniki, zaklejamy kratki. Wentylacji nie ma, oddychamy starym powietrzem.

  Wentylacja grawitacyjna nie działa prawie wcale latem, wiosną i jesienią. Nie działa również wtedy, gdy mamy szczelne okna, gdyż powietrze nie ma skąd napływać. Jej funkcjonowanie i siła, z jaka działa, jest więc odwrotnie proporcjonalne do zapotrzebowania, jakie na wymianę powietrza wewnątrz pomieszczeń ma człowiek.

  Wentylacja grawitacyjna ucieczka ciepla

  Wentylacji grawitacyjna – warunki dobrego działania

  By wentylacja grawitacyjna zadziałała, konieczny jest montaż nawiewników do energooszczędnych szczelnych okien. Przy efektywnie działającej wentylacji grawitacyjnej, użytkownik ma podobny dostęp do świeżego powietrza, jak przy wentylacji mechanicznej, jednak straty energetyczne są kolosalne: w zimie dochodzą nawet do 50% (połowa więc wydatków na ogrzewanie jest marnotrawiona).

  Straty ciepła w budynku energooszczędnym o dobrej izolacji

  Straty ciepła na wentylacji grawitacyjnej w budynku, w którym zamontowano ciepłe energooszczędne okna oraz zadbano o poprawną izolacje przegród budowlanych.

  Wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo

  Zaklejona kratka nawiewna
  Zaklejona kratka wentylacji grawitacyjnej: bo nawiewa nią zimne powietrze.

  W znakomitej większości budynków wentylacja grawitacyjna nie działa. Dzieje się tak z powodu błędów popełnionych na etapie wykonawczym lub z powodu określonych działań, często nieświadomych, mieszkańców. Jest nim np.:

  Co dzieje się, gdy wentylacja w pomieszczeniach nie działa

  Zimą i podczas chłodnych jesiennych lub wiosennych dni kiedy nie otwiera się okien, w domu, w którym przebywają ludzie, jest bardzo zanieczyszczone powietrze. Jego wartość higieniczna jest bardzo niska, a zawartość dwutlenku węgla kilkukrotnie przewyższa dopuszczalne normy.

  Oddychanie takim powietrzem objawiać się może nadmierną sennością, bólem głowy, mdłościami, kłopotami ze snem, koncentracją oraz poważniejszymi dolegliwościami ze strony układu nerwowego czy oddechowego.

  Rozwiązaniem problemu niedziałającej wentylacji grawitacyjnej jest wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja. Poznaj przewagi wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną. Porównanie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej

  Dom z wentylacją grawitacyjną

  Temperatura, wilgotność i poziom CO2 w pomieszczeniu z wentylacją grawitacyjną

  Wykres wzrostu zawartości dwutlenku węgla w ciągu nocy w pomieszczeniu z wentylacją grawitacyjną przy zamkniętych oknach. Wykres obrazuje, jak wzrasta poziom dwutlenku węgla w sypialni podczas nocy. Badanie przeprowadzono w sypialni 12m2, w której były zamknięte okna i przebywały w niej dwie osoby. Poziom dwutlenku węgla stopniowo wzrasta, by około godziny 5 rano osiągnąć poziom około 2700 ppmów! Dla porównania dopuszczalne normy wg WHO mówią o górnym progu 1000 ppmów, a zawartość CO2 w powietrzu zewnętrznym zwykle nie przekracza 400 ppmów.

  Dlaczego zamiast w grawitacyjną warto zainwestować w wentylację mechanicznąWięcej