Podczas budowy domu inwestorzy często nie są świadomi, jak ważnym elementem jest prawidłowa wentylacja i jakie są konsekwencje jej braku. Budując nowoczesny szczelny dom, budujesz termos. Ciepłe trzyszybowe okna, gruba warstwa ocieplenia, energooszczędna płyta fundamentowa... wentylacja grawitacyjna w takich warunkach nie działa. 

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dostarcza świeże zewnętrzne filtrowane powietrze usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. Bez otwierania okien, bez strat energii, wszędzie, zawsze Ty i Twoi najbliżsi oddychacie świeżym filtrowanym powietrzem. To ogromny komfort nie do uzyskania w domach z wentylacją grawitacyjną.

Czy wiesz, że w okresie zimowym dzięki rekuperacji możesz także zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania budynku?

6 najwazniejszych powodow za rekuperacja 

Poniżej znajduje się aktualne i kompletne kompedium wiedzy o rekuperacji: najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Artykuł jest bardzo obszerny, dlatego zachęcamy do dodania tej strony do zakładki w przeglądarce (Ctrl+D).

Dowiedz się m.in. czym grozi brak wentylacji, jak płacić mniej za ogrzewanie oraz w jaki sposób w szczelnym, ciepłym, energooszczędnym budynku uzyskać czyste, pozbawione zanieczyszczeń powietrze oraz oszczędności.

Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o rekuperacji

Poniżej znajdziez 17 szczegółowych rozdziałów, gdzie dowiesz się od A do Z czym jest, jak działa, jakie są wady i zalety rekuperacji oraz jak wybrać dobrą firmę instalacyjną. Po klinięciu w wybrany rozdział, zostaniesz przerzucony do pożądanego tematu... bez odświeżania strony. Wybierz temat, który Cię interesuje i miłej lektury!

Rozdział 1: Po co jest rekuperacja?

Rozdział 2: Kluczowe zalety rekuperacji

Rozdział 3: Co to jest system rekuperacji?

Rozdział 4: Jak działa rekuperacja?

Rozdział 5: Na co zwrócić uwagę przy zakupie systemu rekuperacji?

Rozdział 6: 9 prostych kroków na rozpoczęcie przygody z rekuperacją

Rozdział 7: Podstawowe różnice w porównaniu z ogrzewaniem i klimatyzacją

Rozdział 8: Rekuperacja czy mikrowentylacja?

Rozdział 9: Ciemna strona rekuperacji: o tym nikt ci nie powie

Rozdział 10: Cena Czyni Cuda, czyli jak najtaniej wykonać system rekuperacji?

Rozdział 11: 21 powodów, dla których warto mieć rekuperację

Rozdział 12: Jak powinien być zbudowany i zamontowany system rekuperacji?

Rozdział 13: 7 rzeczy, które powinien zrobić instalator po montażu systemu rekuperacji

Rozdział 14: 10 cech dobrego fachowca od rekuperacji?

Rozdział 15: Czy rekuperacja jest dla każdego budynku?

Rozdział 16: Jak zrobić system rekuperacji na najwyższym poziomie?

Rozdział 17: Słownik pojęć

znaczek 5000

infografika-rekuperacja

Mamy wiele dowodów na to, że jest to najnowocześniejszy rekuperator na świecie:
rekuperator przeciwprądowy nowej generacji AERISnext

Sprawdź szczegóły

 

:::Rozdział 1:::
Po co jest rekuperacja?

Nie ma obecnie alternatywy dla rekuperacji w zdrowym i energooszczędnym domu. Rekuperacja zapewnia efektywną, niezależną od pory dnia i pory roku wymianę powietrza na świeże i filtrowane oraz oszczędności na ogrzewaniu w miesiącach zimowych. Komfort w domu z rekuperacją jest nie do uzyskania bez niej. Dodatkowo powietrze nawiewane jest filtrowane: nie tylko z kurzu, ale także z zanieczyszczeń smogowych (filtry F7 o wyższej klasie filtracji). 

Możesz także dodatkowo zamontować OXYinside: urządzenie, które nie tylko usunie wirusy i bakterie z powietrza nawiewanego, ale także je wyposaży w zdrowe jony ujemne. 

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w budownictwie. Dom ma być ciepły, szczelny i jak najtańszy w eksploatacji. Energooszczędny. O niskim zużyciu energetycznym. Przebywanie w nim ma być komfortowe dla mieszkańców. Czy da się wybudować taki dom nie montując rekuperacji? 

 

Nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja gwarantuje stałą wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach na świeże powietrze zewnętrzne. 

Rekuperacja to taka wentylacja, która odzyskuje energię z powietrza już raz ogrzanego.

I robi to mechanicznie, tzn. w sposób ciągły i wymuszony. To wymuszenie i mechanika pozwala na pełne uniezależnienie się od grymasów pogody: wiatru, temperatury i ciśnienia, które mają ogromny wpływ na zawodność wentylacji grawitacyjnej, która w domach ze szczelnymi oknami się po prostu nie sprawdza.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Energooszczędny sposób na efektywną wymianę powietrza w szczelnych nowoczesnych budynkach.

 

co to jest rekuperacja

Rekuperacja to udany związek efektywnej wymiany powietrza i oszczędności, czyli odzysku ciepła ze świeżym powietrzem.

 

Centralną częścią systemu rekuperacji jest rekuperator: urządzenie służące do generowania ruchu w instalacji wentylacyjnej. To właśnie w rekuperatorze dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego a wywiewanego. W rekuperatorze, a właściwie w jego części zwanej wymiennikiem ciepła rekuperatora.

 

Co to jest rekuperator?

:::Rozdział 2:::
Kluczowe zalety rekuperacji

Rekuperacja zapewnia odzysk ciepła z powietrza, które przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej bezpowrotnie by uciekło. Dodatkowo wymienia zużyte powietrze na świeże znacznie poprawiając jego jakość w pomieszczeniach i ograniczając ekspozycję przebywających w nich ludzi na dwutlenek węgla, wilgoć oraz inne zanieczyszczenia bytowe takie jak kurz, roztocza, bakterie i wirusy.

Zyski z rekuperacji

Efektem działania systemu rekuperacji w domu jest to, że przez całą dobę we wszystkich pomieszczeniach obecne jest świeże powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgoci oraz zanieczyszczeń o składzie bardzo zbliżonym do składu powietrza zewnętrznego. Mimo zamkniętych okien, bez względu na porę dnia i roku oraz pomimo obecności ludzi, którzy są największymi producentami dwutlenku węgla i wilgoci.

Przebywając w rekuperowanych pomieszczeniach  ten komfort rzeczywiście da się odczuć, odczuwa go także kieszeń, gdyż rekuperacja znacznie redukuje koszty ogrzewania budynku.

 O zaletach wentylacji z odzyskiem ciepła pisze również Muratordom.

Technologie budowlane a rekuperacja

Nowoczesne budownictwo to budownictwo przede wszystkim szczelne i ciepłe, skoncentrowane na doborze takich materiałów budowlanych, które ograniczają straty energetyczne budynku do minimum.

Szczelne okna, ciepłe szyby, nowoczesne materiały wznoszeniowe, grube warstwy ocieplenia i doskonale zaizolowane ściany - to wszystko znacznie ogranicza zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Domy pasywne, ale także niskoenergetyczne potrzebują minimalne ilości energii do zapewnienia komfortowej temperatury - ich prawidłowe funkcjonowanie bez systemu rekuperacji nie byłoby możliwe, gdyż straty energii cieplnej budynku przez kominy wentylacji grawitacyjnej sięgają minimum 30%, a czasami nawet 60% w zależności od stopnia szczelności budynku.

 

Rekuperacja czy mikrowentylacja? Co wybrać? Obszerny artykuł na ten temat znajdziesz tutaj

 

Rekuperacja wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnego, szczelnego i energooszczędnego domu. Rozwiązaniem, które znacznie ogranicza zapotrzebowanie energetyczne budynku zapewniając przy tym stałą wentylację pomieszczeń.

Wentylacja pomieszczeń: szczegóły

 

ucieczka ciepla a rekuperacja

 Straty ciepła na wentylacji w budynku o dobrej izolacyjności mogą sięgać nawet 60%. Rekuperacja straty te znacznie ogranicza.

 

Dodatkowe możliwości rekuperacji

System rekuperacji stwarza rówież możliwość wykorzystania darmowej energii zgromadzonej w ziemi. Do rekuperatora bowiem można podłączyć gruntowy wymiennik ciepła (gwc), który wstępnie ochłodzi (latem) lub ogrzeje (zimą) powietrze czerpane z zewnątrz zanim trafi ono do rekuperatora.

Budowa gruntowego żwirowego wymiennika ciepła Budowa gruntowego rurowego wymiennika ciepła

Źródło: http://www.budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/7528-wentylacja-dom-pelen-powietrza

 

:::Rozdział 3:::
Co to jest system rekuperacji?

Na system rekuperacji składa się rekuperator oraz układ kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzane jest powietrze:

rekuperacja = rekuperator + kanały do transportu powietrza

Ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego równoważą się, stąd pełna nazwa rekuperacji to zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Kierunek przepływu powietrza to w jedną stronę: z pomieszczeń na zewnątrz (wyrzut zużytego powietrza), w drugą stronę: z zewnątrz do pomieszczeń (nawiew powietrza świeżego). W wymienniku rekuperatora spotykają się więc dwa strumienie powietrza: wyciąganego z pomieszczeń i do pomieszczeń nawiewanego. Oba strumienie nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają oddając sobie energię, co generuje oszczędności.

Za ruch powietrza w rekuperatorze odpowiedzialne są dwa wentylatory umieszczone po obu stronach wymiennika ciepła.

 

przepływ powietrza w wymienniku rekuperatora

Możesz przeczytać więcej o tym, czym jest rekuperator na Wikipedii.

Dzięki stałemu przepływowi powietrza, wewnątrz pomieszczeń stale obecne jest świeże, nawiewane powietrze z niską zawartością dwutlenku węgla i wilgotności, co sprawia, że człowiek lepiej się czuje, lepiej wypoczywa i śpi niż tam, gdzie panuje zaduch. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane z drobinek kurzu i większych zanieczyszczeń, co dodatkowo podnosi komfort.

 

Generalna zasada ruchu powietrza w systemie rekuperacji

Powietrze zużyte jest usuwane z kuchni i łazienek oraz garderób i korytarzy, nawiewane jest zaś zaś do salonu i sypialni. Część pomieszczeń posiada zarówno nawiew, jak i wywiew (np. połączona kuchnia z jadalnią), a także np. suszarnie/pralnie. Część pomieszczeń nie ma ani punktów nawiewnych, ani wywiewnych - są to tzw. pomieszczenia transferowe: są one wentylowane równie skutecznie, jednak nie ma w nich anemostatów.

Garażu oraz kotłowni zazwyczaj nie wentyluje się mechanicznie.

Każdy dom - w zależności od specyfiki układu pomieszczeń, rozmieszczenia łazienek, ścianek działowych etc. - jest wentylowany w niepowtarzalny sposób. Dlatego do każdego z projektu domu przygotowany musi być oddzielny projekt systemu rekuperacji.

 

:::Rozdział 4:::
Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja z odzyskiem ciepła: energooszczędny sposób na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie zużytego: wraz z zanieczyszczeniami (kurzem, dwutlenkiem węgla i zapachami).

System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie. 

Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.

Rekuperacja działa bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.

jak działa rekuperacja

 

Poprawnie zaprojektowany i wykonany system rekuperacji zapewnia

 • ciągłą obecność w domu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien, o każdej porze roku
 • oszczędności na ogrzewaniu budynku (nawet do 50%)
 • oszczędności na montażu pompy ciepła w domu z rekuperacją (budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne)
 • filtrowanie powietrza nawiewanego, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń (kurz, owady) zatrzymywana jest na filtrze
 • przy zastosowaniu filtrów o podwyższonej klasie filtracji o klasie F7 z nawiewanego powietrza pozbędziesz się także cząstek PM10, PM2,5; PM1
 • przy zastosowaniu OXYinside powietrze zostanie oczyszczone ze znakomitej większości bakterii, wirusów oraz dodatkowo poddane jonizacji

21 powodów, dla których warto mieć rekuperację

 

Rekuperację wykonuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej

Oznacza to, że w domu z rekuperacją nie buduje się już kominów wentylacyjnych. Konieczne natomiast jest pozostawienie komina spalinowego do pieca lub/i kominka. Jeżeli w domu nie ma kominka, a system grzewczy oparty jest na pompie ciepła, komina nie ma wcale.

Aktualnie uważa się, że przy obecnych technologiach budowania domów (ciepłe i szczelne ściany, fundamenty i okna), nowoczesny, energooszczędny dom powinien posiadać rekuperację. W domu pasywnym rekuperacja jest obowiązkowa.

 

Sprawdź, ile kosztuje system rekuperacji

Polecamy obejrzenie filmu obrazującego działanie wentylacji grawitacyjnej. Copyright@ Radosław Gajda.

yb rafal gajda

Zainteresowany rekuperacją we własnym domu? Zachęcamy do niezobowiązującego kontaktu, gdzie wyjaśniemy wszelkie wątpliwości odnośnie wyboru rekuperatora, wyceny i montażu.

 

:::Rozdział 5:::
Na co zwrócić uwagę przy zakupie systemu rekuperacji?

Uzyskanie oczekiwanych i odczuwalnych efektów z rekuperacji gwarantuje prawidłowa praca całego systemu wentylacyjnego. Aby działał on właściwie, a parametry uzyskane przez urządzenie odzwierciedlały te podane przez producenta, projektant musi prawidłowo, zgodnie z normami i przepisami zaprojektować poszczególne elementy instalacji oraz ich usytuowanie, a także dokonać wymaganych obliczeń.

Przy projektowaniu niezbędne jest uwzględnienie kilku niezwykle istotnych elementów, o których - jak pokazuje praktyka - często się zapomina...

Projekt systemu rekuperacji

Aby wentylacja przynosiła wymierne korzyści, projektant powinien właściwie określić zapotrzebowanie budynku na konkretną ilość powietrza. Robi to się przyjmując do obliczeń obowiązujące aktualnie wytyczne dotyczące:

 • liczby osób przebywających w budynku
 • kubatury poszczególnych pomieszczeń budynku
 • przeznaczenia pomieszczeń

Z praktyki wynika jednak, że tylko dokładna analiza powyższych danych połączona z indywidualnym podejściem do każdego projektu domu oraz do jego mieszkańców i ich potrzeb pozwala dobrać takie parametry pracy urządzenia i instalacji, które zapewnią maksymalny komfort w domu.

Odpowiednie parametry rekuperatora

Wybór central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła jest na polskim rynku bardzo duży. Ważne, by przy wyborze uwzględnić najważniejsze parametry rekuperatora:

 • rodzaj wymiennika ciepła: to od niego bezpośrednio zależy, z jaką wydajnością będzie pracowało urządzenie, najwyższy odzysk gwarantują wymienniki przeciwprądowe, potem w kolejności znajdują się wymienniki obrotowe (o o dzysku ciepła około 80%), a na końcu krzyżowe (do 60%),
 • wartość odzysku ciepła urządzenia: związana bezpośrednio z rodzajem wymiennik ciepła: parametr ten podawany jest przez producentów w procentach; im jest on większy, tym lepiej; najlepsze urządzenia z wymiennikiem przeciwprądowym zapewniają odzysk ciepła na poziomie do 95%
 • wydajność: warto sprawdzić, przy jakim sprężu podawana jest ta wartość: większość rzetelnych producentów zaznacza, że chodzi o spręż podawany przy 200 Pa
 • zużycie prądu: ponieważ urządzenie powinno pracować 24h/dobę przez cały rok nawet podczas nieobecności mieszkańców, istotne jest, ile prądu zużyje: w dobrych urządzeniach wartość ta wynosi średnio 45W, co daje średni dzienny koszt użytkowania rekuperatora na poziomie około 0,39 pln
 • by-pass zintegrowany z centralą: zapewnia on możliwość tzw. „swobodnego chłodzenia” poprzez skierowanie w okresie letnim chłodniejszego nocnego, zewnętrznego powietrza bezpośrednio do pomieszczeń z obejściem wymiennika ciepła; zapewnia także wywiew ciepłego powietrza z budynku bezpośrednio na zewnątrz omijając wymiennik
 • możliwość odzysku wilgoci w rekuperatorze z wymiennikiem entalpicznym
 • możliwość podłączenia gruntowego wymiennika ciepła
 • możliwość podłączenia jednostki chłodzącej
 • rodzaj zastosowanych wentylatorów: dostępne są na prąd stały i zmienny; lepsze parametry uzyskują wentylatory na prąd stały (zużycie energii od 6 W)
 • zastosowany w centrali rodzaj izolacji akustycznej i termicznej
 • warto sprawdzić, czy rekuperator jest przystosowany do pracy podczas niskich temperatur zewnętrznych, tj. czy posiada ekonomiczny system antyzamrożeniowy
 • przy ilu decybelach pracuje centrala

Niezwykle istotna dla utrzymania wysokich parametrów pracy rekuperatora jest regularna wymiana filtrów. Ponieważ zatrzymują one skutecznie większość zanieczyszczeń, szybko ulegają zabrudzeniu i tracą swoje właściwości. Mogą wtedy - poprzez stworzenie dużych oporów przepływów powietrza - upośledzać pracę rekuperatora. W skrajnych przypadkach, gdy centrala przez długi czas pracuje z zabrudzonymi filtrami, może dojść nawet do zabrudzenia wymiennika, co powoduje powstanie dodatkowych oporów. W zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza (a także pory roku), filtry wymienia się średnio raz na 3 miesiące – o czym może automatycznie przypomnieć odpowiednio ustawiony sterownik rekuperatora - przy czym co najmniej raz w miesiącu należy sprawdzić, czy filtry nie uległy nadmiernemu zabrudzeniu.

Wysoka jakość instalacji rekuperacji

Wykonanie zgodnego z normami i przepisami projektu wentylacji oraz wybór najlepszego urządzenia nie gwarantuje jeszcze prawidłowego działania instalacji rekuperacyjnej. Poprawne, bezawaryjne i zapewniające odzysk ciepła oraz komfort klimatyczny domu działanie wentylacji mechanicznej, gwarantuje dopiero odpowiednio wykonana instalacja wentylacyjna.

Dające odczuwalne, oczekiwane rezultaty działanie instalacji wentylacyjnej zależne jest nie tylko od jakości użytych materiałów, ale przede wszystkim od prawidłowego, szczelnego połączenia przewodów wentylacyjnych oraz ich dokładnego zaizolowania. Bardzo ważna jest wysoka jakość i precyzja wykonania instalacji - jeżeli wykonujący instalację nieposiadający dostatecznego doświadczenia monter źle odczyta projekt lub nie będzie przestrzegał wytycznych projektowych, całość systemu nie będzie funkcjonować prawidłowo.

Regulacja systemu rekuperacji

Po zakończeniu ostatniego etapu montażu, a przed oddaniem instalacji do użytkowania, niezbędna jest precyzyjna jej regulacja wykonana zgodnie z projektem. Aby sprawdzić, czy wentylacja działa zgodnie z zaprojektowanymi przepływami powietrza w określonych pomieszczeniach, niezbędne jest specjalistyczne urządzenie pomiarowe: anemometr. Tylko poprawne wykonanie regulacji systemu gwarantuje uzyskanie w domu prawidłowego efektu wentylacji zrównoważonej.

Ważne w domu z rekuperacją

Urządzenie można zamontować w garażu, garderobie lub w innym pomieszczeniu technicznym. Dopuszczalny jest również montaż na poddaszu użytkowym lub poddaszu nieużytkowym, ale koniecznie izolowanym.

Przy zastosowaniu systemu wentylacji mechanicznej opartego na rekuperatorze nie wymaga się budowania kominów do wentylacji grawitacyjnej, konieczne natomiast jest pozostawienie kominów spalinowych do pieca i kominka, a także wentylacji grawitacyjnej garażu i kotłowni.

Do domu wybierz rekuperator o najwyższym możliwym odzysku ciepła, np. rekuperator AERISnext z wymiennikiem przeciwprądowym zapewniającym odzysk ciepła na poziomie do 94%.

System wentylacyjny rekuperatory.pl zwiększa wartość budynku dzięki polepszeniu jego parametrów w certyfikacie energetycznym.

Prawidłowo działający system wentylacyjny z odzyskiem ciepła zapewnia:

 • stałe dostarczanie do pomieszczeń optymalnej ilości świeżego powietrza przy jednoczesnym usuwaniu powietrza zużytego
 • obniżanie zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym
 • obniżanie stężenia szkodliwych zanieczyszczeń w powietrzu wewnętrznym: zanieczyszczeń smogowych, dwutlenku węgla, pyłu, sadzy, mikroorganizmów, np. grzybów, substancji chemicznych emitowanych przez meble, wykładziny etc.
 • wysoki komfort klimatyczny
 • oszczędności na ogrzewaniu
 • efektywne usunięcie z powietrza wewnętrznego nieprzyjemnych zapachów (opcja intensywnego przewietrzania)
 • zabezpieczenie domu przed zagrzybieniem

 

:::Rozdział 6:::
9 prostych kroków na rozpoczęcie przygody z rekuperacją

Większość inwestorów przymierzających się obecnie do budowy własnego domu zadaje sobie pytanie: na jaką wentylację się zdecydować: tradycyjną grawitację, czy nowoczesną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła - rekuperację.

Fakty zdecydowanie opowiadają się za rekuperacją, która oznacza nie tylko zdecydowanie większy komfort w pomieszczeniach, ale również oszczędności na ogrzewaniu.

Przeczytaj w najważniejszych punktach, od czego zacząć swoją przygodę z rekuperacją.

1. O rodzaju wentylacji zdecyduj, gdy dom masz jeszcze na papierze

Pamiętaj, że wentylację masz już wpisaną do projektu domu. Zgodnie z przepisami, dom musi być wentylowany. Najprawdopodobniej jest to wentylacja grawitacyjna, co oznacza, że zmianę musisz ująć w papierach oraz wpisać ją do książki budowy.

 

2. Uwzględnij rekuperację w projekcie domu

Wyrzuć kanały do wentylacji grawitacyjnej, by ich niepotrzebnie nie budować. I tak zostałyby zaślepione. Dzięki tej zmianie, zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również miejsce. W niektórych przypadkach, może zostać usunięty cały komin, w niektórych tylko poszczególne kanały. W domach, w których nie ma kominka, oraz w których zastosowano rekuperację i pompę ciepła, kominów nie ma w ogóle.

 

3. Zmodyfikuj projekt ogrzewania i dostosuj go do domu z rekuperacją

Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło. Ma to szczególne znaczenie przy instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła. Oszczędności inwestycyjne mogą sięgnąć nawet 15 tys. złotych! Przy kotle gazowym również możesz zaoszczędzić. Dzięki tej modyfikacji dom będzie potrzebował mniej pętli ogrzewania płaszczyznowego oraz grzejniki o mniejszej mocy.

Dom z rekuperacją potrzebuje dużo mniej energii

 

4. Nie musisz osobno kupować projektu rekuperacji

Firma instalacyjna, z którą podpiszesz umowę na wykonawstwo systemu, i tak wykona projekt opierając się o własne wytyczne, które niejednokrotnie zakładają wyższe niż minimalne ustawowe wymagania. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne oszczędności i komfort. Ważne, by projekt i wykonawstwo spoczywały w tych samych rękach. Odpowiedzialność będzie po jednej stronie.

 

5. Wybierz doświadczoną firmę instalacyjną

Prawdopodobieństwo, że wszystkie możliwe błędy wykonawcze popełniła już dawno temu, jest wysokie. Firma taka będzie także mogła zagwarantować wykonawstwo zgodne z projektem bez żadnych ustępstw jakościowych. Diabeł nie tkwi w rodzaju rekuperatora, czy instalacji. Diabeł tkwi w szczegółach.

 

6. Zdecyduj się na rekuperator, który zapewni maksymalne zyski energetyczne

Rekuperacja to nie tylko komfort w pomieszczeniach, ale również realne oszczędności na ogrzewaniu zimą. Zapewnić je może tylko wysokiej jakości rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym, który odzyskuje do 95% energii cieplnej lub do 127% energii całkowitej przy wymiennikach z odzyskiem wilgoci. Zdecyduj się na maksymalny możliwy odzysk.

 

7. Wybierz nowoczesną instalację, którą można ukryć w przegrodach budowlanych

Pamiętaj: dobra firma instalacyjna potrafi tak zaprojektować trasy prowadzenia kanałów, by prawie w 100% uniknąć ich zabudowy. Czasami jednak krótkie odcinki instalacji muszą zostać ukryte. Na rynku istnieją nowoczesne systemy z polietylenu, które umożliwiają całkowite ukrycie instalacji w przegrodach budowlanych. Tak, jak np. rury od centralnego odkurzacza, ukrywa się je w warstwie posadzki (zalewa) lub w suficie. Ich średnica jest bajecznie mała: 63 mm. Ponadto są bardziej ciche od kanałów stalowych, higieniczne i antystatyczne. W całości zaprojektowane w celu transportu powietrza.

Pamiętaj, by sprawdzić, czy producent posiada na system atest higieniczny PZH udziela na niego pełnej gwarancji.

 

8. Zastanów się, czy nie wspomóc działania systemu rekuperacji

Np. gruntowym wymiennikiem ciepła, który zyskując darmową energię z ziemi zapewni dodatkowe zyski (latem: zysk chłodu, zimą: zysk ciepła). Oznacza to jeszcze większe oszczędności oraz jeszcze większy komfort w pomieszczeniach.

Możesz też przemyśleć montaż urządzenia jonizująco-oczyszczającego powietrze, które wykorzystując zaawansowane procesy, wzbogaci nawiewane powietrze w korzystne dla zdrowia jony ujemne oraz usunie z powietrza bakterie, wirusy, roztocza, kurz i nieprzyjemne zapachy.

 

9. Pamiętaj, że większość tanich instalacji rekuperacji to systemy, które najprawdopodobniej kiepsko spełnią zadanie energooszczędności

Dokładnie sprawdź, co kryje się pod korzystną - wydawałoby się - ofertą. Skorzystaj z darmowej możliwości porównania konkurencyjnych wycen na system rekuperacji w Rekuperatory.pl: oferty@rekuperatory.pl lub 603 446 366.

 

:::Rozdział 7:::
Podstawowe różnice w porównaniu z ogrzewaniem i klimatyzacją

Podstawową funkcją systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła - rekuperacji - jest dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń oraz usuwanie zużytego z dużą ilością dwutlenku węgla i wilgoci oraz innych zanieczyszczeń.

Dodatkowo nawiewane powietrze jest oczyszczane. Oczyszczanie może odbywać się w podstawowy sposób za pomocą filtrów w rekuperatorze (wybierz spośród dwóch klas filtracji: G4 lub F7) lub w sposób zaawansowany na poziomie mikrobiologicznym przy jednoczesnej jonizacji powietrza nawiewanego (urządzenie OXYinside).

zagrozenie mikrobiologiczne

Zneutralizuj występujące zagrożenie mikrobiologiczne, dzięki instalacji OXYinside

Procesowi wymiany powietrza - dzięki wymiennikowi ciepła rekuperatora - towarzyszy odzysk energii. Rekuperator odzyskuje energię z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki temu system grzewczy przez długi czas w okresach przejściowych (jesienią i wiosną) nie załącza się lub pracuje z mniejszą mocą. To źródło dużych, sięgających do 50% oszczędności na ogrzewaniu.

Rekuperacja = komfort i oszczędności.

 

Czy rekuperacja zastąpi ogrzewanie budynku?

Nie, rekuperacja nie zastąpi systemu grzewczego - nawet w domu pasywnym. Rekuperacja - jedynie albo aż - ogranicza pracę i moc działania systemu grzewczego. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła w rekuperatorze oddaje część energii z powietrza już ogrzanego, wyciąganego z pomieszczeń, do powietrza do nich nawiewanego. Znacznie ogranicza to zapotrzebowanie energetyczne budynku. >>więcej

 

Czy rekuperacja zastąpi klimatyzację budynku?

Nie, rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji. Rekuperacja znacznie poprawia komfort klimatyczny w pomieszczeniach bez znaczącego obniżania temperatury podczas największych upałów. Komfort ten i jednocześnie sprawność rekuperacji można podnieść montując gruntowy wymiennik ciepła lub jednostkę chłodzącą ARTIC.

Warto pamiętać, że dobrze zaizolowany dom, w którym skutecznie ograniczono dopływ promieni słonecznych, w którym pracuje system rekuperacji, może nie wymagać już montażu klimatyzacji do uzyskania pełnego komfortu klimatycznego.

 klimatyzacja z wentylacja

Rekuperacja a klimatyzacja i ogrzewanie - porównanie

 

  Rekuperacja Ogrzewanie Klimatyzacja
Wymienia zużyte powietrze na świeże + - -
Oszczędza na kosztach eksploatacji budynku + - -
Oczyszcza powietrze w pomieszczeniach + - -
Filtruje powietrze w pomieszczeniach + - -
Działa prawidłowo przy otwartych oknach + + -
Konieczność wykonywania przeglądów serwisowych + + +
Jej eksploatacja zużywa niewielką ilość energii elektrycznej + + +
Działa w automatycznym trybie pracy i praktycznie nie wymaga ingerencji użytkownika + + +
Działa niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych + + +
Można regulować jej intensywność + + +
Grzeje* - + +
Chłodzi** - - +

* Rekuperacja nie grzeje w znaczeniu: w naszej strefie klimatycznej nie może zastąpić systemu grzewczego

** Rekuperacja nie chłodzi tak mocno jak klimatyzacja, ale - szczególnie z GWC lub jednostką chłodzącą - obniża temperaturę powietrza nawiewanego latem

 

:::Rozdział 8:::
Rekuperacja czy mikrowentylacja?

Producenci okien oraz nawiewników okiennych coraz częściej zachęcają inwestorów do montowania nowoczesnych, szczelnych okien w połączeniu z akcesoriami umożliwiającymi dodatkowe nawiewanie do budynku świeżego zewnętrznego powietrza. Czy na pewno warto wybrać ciepłe okna plastykowe w duecie z nawiewnikami okiennymi?

Szczelne, nowoczesne i ciepłe okna – zarówno plastykowe, jak i drewniane - uniemożliwiają efektywną wentylację przez kominy do wentylacji grawitacyjnej. Nie zapewniają one bowiem podstawowego warunku, który musi być spełniony: powietrze zewnętrzne powinno móc napłynąć przez nie do budynku.

Jeżeli nie napłynie, wentylacja grawitacyjna nie zadziała, bo aby zużyte i zanieczyszczone powietrze wewnętrzne zostało wypchnięte kanałami do wentylacji grawitacyjnej, musi skądś napłynąć. Jeżeli nie napłynie przez rozszczelnienia w stolarce okiennej, prawa fizyki spowodują, że napłynie ono kanałami wywiewnymi, tj. kominami do wentylacji grawitacyjnej. Stąd znane nam dobrze zjawisko odwróconej wentylacji, gdy przez kratki wywiewne napływa do domu zimne powietrze (szczególnie mocno da to zjawisko odczuć się zimą z powodu dużej różnicy temperatury i ciśnień). Najczęściej wtedy zakleja się kratki, by ograniczyć ten napływ, co skutecznie uniemożliwia już jakąkolwiek wymianę powietrza w domu.

 

prawidlowo dzialajaca wentylacja

 

Aby więc wentylacja grawitacyjna zadziałała, należy umożliwić napływ powietrza do pomieszczeń. Wiedzą o tym producenci okien, którzy coraz częściej do okien proponują zakup nawiewników okiennych. Niektórzy także podkreślają, że zastosowane w ich oknach profile zapewniają skuteczną wentylację.

Czy na pewno?

Wentylacja w oknach może odbywać się na dwa sposoby: poprzez odpowiednio ukształtowane uszczelki, które zapewniają całkowitą szczelność na wodę opadową, a jednocześnie umożliwiają przepływ powietrza (wymiana powietrza odbywa się wtedy w minimalnym zakresie i nawet przy zamkniętych oknach).

Drugim sposobem jest mikrowentylacja, którą uzyskuje się poprzez specjalne położenie skrzydła okna, co umożliwia dodatkowa funkcja zastosowana w okuciu. Ułożenie to można uzyskać przekręcając klamkę okna delikatnie o około 30 stopni i lekkie pociągnięcie skrzydła do siebie. Oba te rozwiązania mają na celu wpuszczenie do wnętrza świeżego powietrza, co niezbędne jest w prawidłowym cyklu wentylacji grawitacyjnej.

Innym rozwiązaniem stosowanym obecnie przy szczelnych oknach jest montaż nawiewników okiennych, przez które napływa świeże zewnętrzne powietrze. Ten rodzaj wentylacji jest bardziej kontrolowany, a powietrze wprowadzane do budynku przez specjalne otwory o określonym położeniu i przekroju. Niektóre z nich wyposażone są w regulację wielkości przepływu. Daje to niewielką możliwość kontrolowania stopnia wymiany powietrza.

Oba rozwiązania z punktu widzenia logiki są jednak sprzeczne z chęcią posiadania nowoczesnych i ciepłych okien.

 

Z jednej strony inwestujemy w szczelne okna, z drugiej

dokupujemy – wcale nie tanie- akcesoria

do ich rozszczelnienia w celu

umożliwienia napływu świeżego powietrza.

 

Dodajmy jeszcze, że szczelne okna dzisiaj to przecież nie tylko ciepły, dobry profil (minimum 80 mm szerokości), ciepły pakiet trzyszybowy, ale także tzw. ciepły montaż, tj. montaż okien w strefie izolacji ściany oraz zastosowanie dodatkowych taśm montażowych, które eliminują występowanie mostków termicznych. To wszystko kosztuje – i to niemało -  jest jednak niezbędne do ograniczenia strat energetycznych: nowoczesny dom to przecież dom ciepły i dobrze zaizolowany. Jak się ma do tego dodanie nawiewników okiennych? Przecież nie są niczym innym jak wpuszczeniem do domu zimnego zewnętrznego powietrza i równają się stratom energetycznym, tj. ochłodzeniem ogrzanego powietrza wewnętrznego. Warto się nad tym chwile zastanowić…

Czy w takim razie w ogóle nie wietrzyć, nie wymieniać powietrza na świeże? Absolutnie nie jest to zalecane rozwiązanie, choć w znakomitej większości domów – nawet tych nowobudowanych – z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia. Obecnie jednak dobrze zaprojektowany, ciepły, szczelny i zdrowy dom to dom z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, powszechnie zwaną rekuperacją.

W systemie tym dochodzi do zrównoważonej i kontrolowanej wymiany powietrza zużytego na świeże zewnętrzne, które jednak przed wprowadzeniem do budynku zostało ogrzane energią. Energią – warto dodać - odzyskaną z powietrza, które już raz ogrzaliśmy. I tak przykładowo, przy najlepszej klasy rekuperatorze, gdy system czerpie powietrze zewnętrzne o temperaturze -11,5 stopni C, do pomieszczeń nawiewa to samo świeże powietrze o temperaturze podniesionej do +17 stopni C. Oznacza to, że system grzewczy musi podnieść temperaturę zaledwie o 3-4 stopnie C (w zależności od ustawionej temperatury komfortu).

 

:::Rozdział 9:::
Ciemna strona rekuperacji: o tym nikt ci nie powie

Wentylowanie pomieszczeń, które przynosi realne oszczędności na ogrzewaniu budynku i zapewnia bardzo wysoki komfort klimatyczny, ma też swoje mniej popularne strony, z których warto zdać sobie sprawę przed podjęciem decyzji. Sprawdź, czy o rekuperacji wiesz nawet to, co inni być może chcą przed tobą ukryć.

Rekuperacja - od czego zależy efektywnie działający system rekuperacji

Rekuperacja zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Jednak – w przeciwieństwie do wymurowania kominów wentylacyjnych – rekuperacji nie potrafi wykonać budowlaniec, który wznosi ściany. Montaż rekuperacji wymaga wiedzy inżynierskiej i doświadczenia. Zaprojektowany niedbale system rekuperacji (albo – co gorsza - zrobiony bez projektu) lub wykonany mało solidnie, nie spełni oczekiwań o energooszczędności i komforcie. Dlatego pierwszym punktem na drodze do efektywnego systemu rekuperacji jest rzetelna firma instalacyjna. 

Profesjonalny montaż rekuperacji

Zainteresowany rekuperacją inwestor zawsze staje w obliczu całego mnóstwa firm instalacyjnych. Różnica poziomów usługi, jak i rozpiętość kosztów usługi montażu systemu jest ogromna. Do wyboru należy podejść racjonalnie porównując wszystkie elementy usługi. Przede wszystkim nie warto dać się zwieść niskiej cenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stoi za nią nie tylko bardzo niski poziom usługi montażu, ale także bardzo niska jakość rekuperatora i elementów instalacyjnych.

System rekuperacji wykonany niskim kosztem, z rekuperatorem nie mogącym odzyskać minimum 85% ciepła, nie będzie efektywny: nie zapewni oczekiwanych oszczędności, ani komfortu w pomieszczeniach.

Zdecydowanie warto wybrać doświadczoną firmę instalacyjną z zapleczem inżynierskim, która jest w stanie zaproponować przejrzyste warunki i umowę oraz płatności rozłożone na etapy związane z postępem prac. Zadbaj o projekt: musisz go otrzymać przed przystąpieniem instalatora do montażu sytemu. Najlepiej, jak projekt i wykonawstwo będzie w jednych rękach.

Koszty rekuperacji - co dodać, co odjąć od budżetu na wentylację

"Jakiś" system wentylacji w budynku być musi. Rekuperację robicie więc ZAMIAST tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej, który przy obecnej technologii budowlanej nie działa właściwie. Z projektu architektonicznego budynku należy więc usunąć kanały służące do wentylacji grawitacyjnej ZANIM jeszcze budowlaniec zdąży je wybudować. Czasami – w zależności od projektu – udaje się usunąć cały komin (jeden z dwóch lub trzech w zależności od tego, jaki system grzewczy posiadać będzie budynek oraz czy będzie kominek). Jeżeli w domu z rekuperacją grzałaby pompa ciepła i nie byłoby kominka, budynek nie miałby żadnego komina. Oryginalnie!

Rezygnacja z budowy komina (kominów) lub ich odchudzenie oznacza oszczędności. Jakie? To zależy od tego, w jakiej technologii zamierzaliście wybudować komin, ale średnio sięgają kilku tysięcy złotych.

W domu z rekuperacją można również część okien zrobić nieotwieralnych. To również oszczędności. W żadnych oknach nie można montować nawiewników, co oznacza również mniejsze wydatki na okna.

Zanim więc wpiszecie w Excela pozycję ‘rekuperacja’, policzcie, za co nie zapłacicie robiąc system rekuperacji.

Sprawdź, ile kosztuje system rekuperacji

 wzór na opłacalność rekuperacji

Koszty użytkowania systemu rekuperacji

Nie dajcie sobie wmówić, że system rekuperacji nie kosztuje nic. Sam rekuperator to urządzenie elektryczne i ruch wentylatorów napędzany jest energią elektryczną. W dobrej jakości energooszczędnych rekuperatorach wentylatory potrzebują min 10 W, co oznacza około 39 groszy dziennie za zużycie energii elektrycznej.

Dodaj do tego konieczność serwisowania systemu: raz w roku. Koszty porównywalne z przeglądem pieca gazowego. Plus wymiana filtrów: raz na 3-4 miesiące. Komplet kosztuje około 50 zł.

 

Czy warto montować rekuperację

Warto  -same oszczędności na ogrzewaniu to około 50% każdej zimy. Dodaj do tego ciągły dostęp do świeżego powietrza: w dzień i w nocy. Bez otwierania okien, bez wychładzania pomieszczeń. Nie zapomnij o szybkim usunięciu zapachów, ograniczeniu kurzu, pleśni, zarodków grzybów, roztoczy, a nawet zaawansowanych sposobach filtracji powietrza: ochronie mikrobiologicznej i dodatkowej jonizacji powietrza w instalacjach OXYinside.

Trudno byłoby zbudować nowoczesny, zdrowy i energooszczędny dom bez rekuperacji.

 

:::Rozdział 10:::
Cena Czyni Cuda, czyli jak najtaniej wykonać system rekuperacji?

O tym, że najtaniej, nie idzie w parze z ‘najlepiej’, przekonał się każdy choć raz w życiu.  Skuszeni atrakcyjną „metką” nabywamy tanie odkurzacze, miksery i ekspresy do kawy. Za miesiąc, dwa lub trzy lądują one w piwnicy, bo… odkurzacz nie ciągnie i nie można do niego dokupić filtra, kawa jakaś taka kwaśna i śmierdzi plastikiem, a  z miksera odpadła śrubka i nie mieli, ani nie miesza. W przypadku tych sprzętów, żal trwa tyle, co droga do piwnicy: stało się!

Są jednak takie inwestycje, których pozornie niska cena może wpędzić w nie lada kłopoty, a atrakcyjna cena szybko nie tylko okazuje się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, ale przysparza wielu kłopotów.

Taką inwestycją jest niewątpliwie bardzo modny ostatnio w Polsce system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji.

baner komiks 03 GGry

 

Jak podają niektóre źródła, system rekuperacji można kupić już za 10.000 zł. Podczas gdy firmy instalacyjne podają raczej kwotę około 2 x wyższą, instalator potrafi zaproponować system za takie właśnie pieniądze. Co kryje się pod taką -  stosunkowo niską - ceną? Czy opłaca się zapłacić mniej? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Przyjrzyjmy się nim.

Serce systemu: bardzo tania centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator.

Cena: 2000 zł brutto.

Cechy szczególne:

 1. Dużo niższa niż deklarowana przez producenta sprawność odzysku ciepła, często nawet poniżej 50% (minimalna energooszczędność).
 2. Rekuperator nie radzi sobie w niesprzyjających warunkach pogodowych (długotrwałe, niskie temperatury zewnętrzne), co powoduje spadek wydajności i sprawności całego systemu aż do uszkodzenia urządzenia.
 3. Ograniczone możliwości sterowania rekuperatorem.
 4. Niskowydajne i energochłonne silniki typu AC.  
 5. Niska jakość spasowania i wykonania podzespołów (częste awarie, brak szczelności wymiennika, brak dostatecznej izolacji urządzenia).
 6. Słaby dostęp serwisowy lub całkowity brak dostępu (w przypadku awarii konieczność demontażu całego urządzenia, co może znacząco zwiększać koszty po okresie gwarancji).
 7. Zastosowana konstrukcja urządzeń nie jest dopasowana do polskiego klimatu (mrozy nawet poniżej minus 20oC), co powoduje spadek wydajności i sprawności, a nawet wyłączanie się urządzenia przy niskich temperaturach zewnętrznych.
 8. Niska moc urządzenia przy określonym sprężu (jeden z najważniejszych parametrów rekuperatora: takie urządzenie nie będzie w stanie zapewnić właściwej ilości prędkości przesyłu powietrza).
 9. Permanentne zawilgocenie spowodowane umieszczeniem rekuperatora lub/i instalacji w nieodpowiednim miejscu. Urządzenie gnije i pleśnieje od środka równocześnie przenosząc wilgoć i zabrudzenia do kanałów wentylacyjnych i na końcu aż do samych pomieszczeń)

Fotolia 2344024 XS PORTFEL

 

Kanały wentylacyjne: instalacja wraz z usługą montażu.

Cena: 8000 zł.

Cechy szczególne:

 1. Przewody miękkie, tzw. flexy (folia aluminiowa wzmocniona drutem nadającym jej okrągły kształt, w lameli z wełny mineralnej), które łatwo uszkodzić podczas montażu.
 2. Lub… kanały stalowe niskiej jakości, źle połączone i niezaizolowane.
 3. Brak ustabilizowania instalacji.  
 4. Instalacja umieszczona w pomieszczeniu, w którym panują nieodpowiednie warunki.

Pozostałe elementy.

Cena: gratis.

Wykonawstwo na zasadzie: będzie Pan zadowolony. Brak obliczeń inżynierskich dotyczących wydatków powietrza w określonych pomieszczeniach, dobrania właściwej mocy rekuperatora.

Brak projektu: brak wyznaczenia trasy prowadzenia kanałów w celu prawidłowego zwentylowania wszystkich pomieszczeń.

Brak wszystkich punktów nawiewnych (lub wywiewnych).

Brak nadzoru inżynierskiego podczas wykonywania instalacji.

Punkty nawiewne zlokalizowane w niewłaściwych miejscach.  

Nie zachowane pełne średnice w kanałach wentylacyjnych (powietrze nie przepływa tak, jak powinno).

Brak wyregulowania instalacji po zakończeniu prac montażowych.

Brak pełnego protokołu odbioru instalacji.  

Brak zbilansowania systemu, co może skutkować zasysaniem powietrza z kominka.

Utrudniony dostęp do gwarancji na urządzenie i poprawne działanie instalacji.

Słabej jakości lub brak serwisu w Polsce.

Zero kontaktu z wykonawcą (po przelaniu kwoty za usługę).

Brak ubezpieczenia instalatora i w razie problemów, brak możliwości uzyskania odszkodowania.

 

Wynik:

 • Minimalny (lub zupełny brak) odzysku ciepła
 • Brak komfortu wentylacyjnego

Podsumowanie:

Jeżeli system rekuperacji oznacza brak odzysku ciepła i zerowy komfort wentylacyjny, stawia to pod znakiem zapytania o jego sensowność.

Dodatkowo jeszcze powierzenie montażu systemu rekuperacji niedoświadczonemu instalatorowi, który usługę wykona za stosunkowo niską cenę, skutkować może większymi kłopotami w postaci zawilgocenia ścian i koniecznością wykonania całej instalacji od nowa.

Warto więc wiedzieć, komu powierza się wykonanie systemu rekuperacji.

Warto postawić na doświadczoną firmę instalacyjną, która uczciwie wykona każdy najmniejszy krok, począwszy od obliczeń i projektu, poprzez rzetelne wykonawstwo, aż do bardzo ważnej w całym procesie regulacji systemu.

Zanim zdecydujesz się ostatecznie na wykonawcę systemu rekuperacji, skonsultuj z fachowcem zgromadzone oferty i świadomie wybierz najlepszą.

Kontakt z Doradcą Rekuperatory.pl

Pobierz darmowy e-poradnik o rekuperacji

Poczuj komfort klimatyczny w naszych Showroomach Sprawdź jak działa system rekuperacji na własnej skórze, przetestuj działanie sterowników i czujników. Zobacz różnicę między tradycyjną wentylacją na żywo.

 

:::Rozdział 11:::
21 powodów, dla których warto mieć rekuperację

Prawidłowo zaprojektowany i rzetelnie wykonany przez doświadczoną firmę instalacyjną system rekuperacji zapewnia komfort i oszczędności, które są nie do osiągnięcia w budynkach wentylowanych za pomocą tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperację tak naprawdę robi się tylko raz. I raz zrobiona dobrze, zagwarantuje każdy z poniższych efektów.

Warto wybrać najwyższą jakość wykonawstwa oferowanego przez najlepsze firmy instalacyjne.

Nie warto iść na kompromisy w wyborze kierując się wyłącznie ceną.

Mówimy to z pełną odpowiedzialnością jako firma instalacyjna z ponad 13-letnim doświadczeniem.

Rekuperacja gwarantuje

DUŻO LEPSZE ZDROWIE I SAMOPOCZUCIE

 1. Dużo wyższy komfort, lepsze samopoczucie, zdrowszy sen dzięki minimalnej, zbliżonej do świeżego powietrza na zewnątrz, zawartości dwutlenku węgla w powietrzu w domu. 
 2. Świeże powietrze w sypialniach i pokojach dzieci przez całą dobę (również w nocy), bez otwierania okien (również w zimie) bez wychładzania pokoju.
 3. Brak niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów (nie ma potrzeby wietrzenia).
 4. Budynek z wentylacją mechaniczną jest przewietrzany w każdych warunkach (niezależnie od temperatury na zewnątrz i wiatru).
 5. Nawiewane powietrze jest filtrowane (mniej alergenów, pyłków i kurzu w powietrzu, ochrona przed zanieczyszczeniami smogowymi).
 6. Niższa emisja CO2 do atmosfery (ochrona środowiska).

OSZCZĘDNOŚCI W PORFELU

 1. Niższe koszty ogrzewania domu (nawet o 50%).
 2. Możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy systemu grzewczego (nawet o 45% mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło).
 3. Budynek jest energooszczędny (lepszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym).
 4. Możliwość rezygnacji z budowy wszystkich lub części kominów do wentylacji grawitacyjnej.
 5. Możliwość rezygnacji z droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją.
 6. Podwyższenie standardu budynku.

Poradnik budowlany Ładny Dom pisze, że dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, zmniejszymy rachunki za ogrzewanie.

KOMFORT KLIMATYCZNY W DOMU

 1. Nieprawdopodobny komfort w domu: ciągle świeże powietrze! Rekuperacja dostarcza świeże powietrze i usuwa zużyte.
 2. Obniżenie zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym: brak pleśni, grzybów na ścianach.
 3. Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (dodatkowe chłodzenie latem i jeszcze większa sprawność rekuperatora zimą), jednostki chłodzącej ARTIC, instalacji oczyszczająco - jonizującej powietrze OXYinside. 

WYGODĘ I PONADPRZECIĘTNY KOMFORT

 1. Brak zaparowanych okien i luster (nawet podczas kąpieli!).
 2. Możliwość aktywnego przewietrzenia domu nie tylko podczas czy po przyjęciu, ale również w trakcie przygotowywania intensywnie pachnących potraw.
 3. Brak komarów, much i innych insektów oraz zdecydowanie mniej kurzu w domu.
 4. Ciągły dostęp do świeżego powietrza (również zimą) bez wychładzania domu.
 5. Budynek jest bezpieczniejszy zarówno wtedy, gdy jesteśmy w domu, jak i podczas nieobecności (brak konieczności otwierania okien).
 6. Możliwość odcięcia się od hałasu panującego na zewnątrz (nie ma konieczności otwierania okien).

 

:::Rozdział 12:::
Jak powinien być zbudowany i zamontowany system rekuperacji?

Wytyczne dla systemów rekuperacji to dokument wydany przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja. Powstał przy współpracy firm będących członkami tego stowarzyszenia.

Zalecenia podane w tym dokumencie powinny być przestrzegane przez firmę instalacyjną wykonującą system rekuperacji.

Dobrze, by inwestor wiedział, czego powinien wymagać, aby jego system rekuperacji był efektywny. Warto zwrócić uwagę na protokół odbioru końcowego instalacji i zadbać, by każdy punkt został uczciwie zrealizowany przez instalatora. 

pdfSprawdź Wytyczne dla Systemów Rekuperacji

 

:::Rozdział 13:::
7 rzeczy, które powinien zrobić instalator po montażu systemu rekuperacji

 1. wyregulować instalację, tj. przepływy powietrza zgodnie z zaprojektowanymi ilościami: dla każdego pomieszczenia inne
 2. zaprogramować sterownik wg indywidualnego programu pracy systemu rekuperacji (dotyczy sterowników z możliwością programowania)
 3. przekazać protokół regulacji systemu rekuperacji, w którym będą wydatki pracy systemu dla każdego pomieszczenia na poszczególnych biegach rekuperatora
 4. poinstruować, kiedy zmienić filtry i kiedy wykonać serwis urządzenia i instalacji
 5. powiedzieć, gdzie zamówić filtry i usługę serwisową
 6. pokazać, jak czyścić anemostaty nawiewne, by nie rozregulować systemu
 7. przekazać polską gwarancję na poprawne działanie urządzenia oraz instalacji

 

:::Rozdział 14:::
10 cech dobrego fachowca od rekuperacji?

Zainteresowanie oszczędnościami na kosztach eksploatacyjnych domu ciągle rośnie. Coraz większą więc popularnością cieszą się w naszym kraju instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Dowiedz się czym jest wentylacja z odzyskiem ciepła

Rosnący popyt na usługi montażu rekuperacji spowodował, że za wykonawstwo często biorą się osoby, które do tej pory nie miały doświadczenia w kwestii instalacji rekuperacji, np. wykonawcy systemów ogrzewania, klimatyzacji, tynkarze, kafelkarze czy hydraulicy. Choć ceny ich usług są kusząco niskie, warto przyjrzeć się dokładnie, czy nie popełniają oni podstawowych błędów montażowych, które mogą być przyczyną braku jakichkolwiek oszczędności.

 

Po czym poznać fachową firmę instalacyjną montującą systemy rekuperacji?

 

 1. Zawsze zrobi projekt rekuperacji, a system wykona na jego podstawie

  Bardzo ważne jest, by przed przystąpieniem do prac instalacyjnych, wykonany został projekt inżynierski systemu rekuperacji dla każdego domu indywidualny. Związane jest to z zapewnieniem odpowiednich ilości powietrza każdemu pomieszczeniu oraz dobraniu właściwych przepływów powietrza. Wiąże się to również z zoptymalizowaniem tras prowadzenia kanałów (by uniknąć niepotrzebnej zabudowy), a także ich średnicami oraz umiejscowieniem punktów nawiewnych i wywiewnych (dla komfortu w trakcie użytkowania systemu). Samo zaprojektowanie systemu rekuperacji to jednak nie wszystko: potem, na etapie montażu, fachowiec trzyma się zaprojektowanych tras prowadzenia kanałów i ich średnic.

 2. Zdecydowanie odradzi wykonanie instalacji z aluminiowych miękkich przewodów

  Instalacja wykonana z niezaizolowanych miękkich przewodów, tzw. flexów, które mogą posłużyć do podłączenia okapu lub innych odciągów miejscowych, jest błędem. Takie przewody - prócz tego, że generują duże opory przepływu – mają nierówną budowę wewnętrzną, co stanowi idealne miejsce na odkładanie się zanieczyszczeń. Kanałów miękkich nie można także wyczyścić, gdyż pod wpływem szczotek uległyby one całkowitemu zniszczeniu. Ich montaż jest również obarczony dużym prawdopodobieństwem uszkodzenia i powstania dużych oporów w miejscach zagięć. W przypadku wentylacyjnych kanałów stalowych, z których powinna być zbudowana instalacja wentylacyjna w domu, takiego niebezpieczeństwa nie ma. Nie ma, bo kanały są sztywne. Używa się także specjalnych kształtek, np. kolan, które wymuszają prowadzenie instalacji pod odpowiednim kątem.

 3. Zaizoluje kanały wentylacyjne i prawidłowo je zamontuje

  Dla prawidłowej pracy systemu wentylacyjnego bardzo ważne jest dokładne zaizolowanie, połączenie oraz zamocowanie kanałów. Wszystko to wykonać trzeba dokładnie, ponieważ brak izolacji lub jej niewystarczająca ilość, a także niechlujstwo w wykonawstwie spowoduje brak stabilności instalacji, nieprawidłową pracę systemu i bardzo niskie parametry odzysku ciepła.

 4. Zastosuje rekuperator o odpowiedniej mocy

  Rekuperator powinien zapewniać określone parametry wymiany powietrza dostosowane do kubatury i rodzaju wentylowanych pomieszczeń. Zastosowanie urządzenia, które nie zapewnia odpowiedniej wymiany powietrza ani odzysku ciepła, grozi upośledzeniem pracy całego systemu, a także brakiem uzyskania efektywnego przewietrzania wszystkich pomieszczeń.

 5. Wyreguluje system zgodnie z projektem

  Po rozprowadzeniu w domu siatki kanałów i po montażu rekuperatora, należy wyregulować system zgodnie z zaplanowanymi parametrami. Pozwoli to uzyskać optymalny komfort klimatyczny w pomieszczeniu przy maksymalnych oszczędnościach na ogrzewaniu. Podczas regulacji systemu nie tylko ustawia się prawidłowe wartości w rekuperatorze, ale również ustawia anemostaty nawiewne i wywiewne sprawdzając ich pracę specjalistycznym urządzeniem, tzw. anemometrem.

 6. Doradzi montaż maksymalnie szczelnych okien i drzwi zewnętrznych

  Zastosowane w domu z wentylacją mechaniczną okna powinny być jak najbardziej szczelne, tj. nie powinny mieć zamontowanych nawiewników czy mikrowentylacji. Każda nieszczelność powoduje niepożądane straty energetyczne i ucieczkę ciepłego powietrza.

 7. Zaplanuje montaż rekuperatora w ogrzewanym pomieszczeniu

  W pomieszczeniu, w którym instalowany jest rekuperator, musi być zapewniona temperatura minimum plus 8oC niezależenie od temperatur panujących na zewnątrz. Jeżeli rekuperator montuje się na poddaszu nieużytkowym, musi być ono odpowiednio ocieplone, tj. zaizolowane.

 8. Zaleci wykonać podcięcia w drzwiach wewnętrznych (lub otwory)

  Aby zapewnić wystarczający przepływ powietrza wewnętrznego w domu z rekuperacją, należy wykonać podcięcia pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą. Przekrój szczeliny powinien wynosić co najmniej 80cm2. Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych takich jak garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny o przekroju netto min 200 cm2. Należy również zadbać, by dywany czy wykładziny z wysokim włosiem nie zamknęły przepływów. Opisana sytuacja nie dotyczy pomieszczeń, które mają i nawiew, i wywiew w tym samym pomieszczeniu, jednak takie rozwiązanie w domach spotykane jest rzadko, ponieważ wymusza niepotrzebne przewymiarowanie instalacji.

 9. Zachowa dostęp do przewodów wentylacyjnych i do rekuperatora

  Przy zabudowie kanałów wentylacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na to, by ich nie zniszczyć. Należy także zapewnić dostęp do przepustnic regulacyjnych (jeśli występują) i anemostatów. Swobodny dostęp powinien być zachowany również do samego urządzenia.

 10. Poleci dostosowanie projektu ogrzewania z pompą ciepła i klimatyzacji do domu z rekuperacją

  Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło niż dom z wentylacją grawitacyjną. Jeżeli pierwotnie projekt domu przewidywał standardową wentylację grawitacyjną, przyjęte parametry obliczeniowe dotyczyły strat ciepła dla takiej wentylacji. Są one dużo za wysokie w stosunku do systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Przystępując więc do wykonania systemu grzewczego, dobrze jest adaptować projekt ogrzewania tak, by jego parametry dostosować do rekuperacji dobierając niższą moc urządzenia grzewczego (największe oszczędności inwestycyjne są na pompie ciepła, nieco niższe na piecu gazowym) oraz mniejsze grzejniki czy mniejszą ilość pętli ogrzewania (w przypadku ogrzewania płaszczyznowego).

  Podobnie rzecz ma się z klimatyzacją, w projekcie której trzeba uwzględnić fakt, że dom posiada rekuperację. Raz z powodu odzysku chłodu, jaki następuję w okresie letnim na rekuperatorze, dwa z uwagi na odpowiednie umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych wentylacji, które nie powinny kolidować z punktami nawiewnymi systemu klimatyzacji.

 

:::Rozdział 15:::
Czy rekuperacja jest dla każdego budynku?

System rekuperacji warto wykonać w każdym budynku (może za wyjątkiem ażurowych budynków z bambusa:). Nie ma znaczenia rodzaj ogrzewania: prąd, gaz, pompa ciepła. Bo chociaż koszt wyprodukowania jednostki energii będzie różny (najtańszy przy pompie ciepła, najdroższy przy energii elektrycznej i średni przy gazie), rekuperację i tak warto zrobić. Warto, bo rekuperacja to nie tylko oszczędności.

Zalety rekuperacji
 • usuwanie zanieczyszczeń bytowych: dwutlenku węgla i wilgoci (i zapachów!)
 • filtracja nawiewanego powietrza: możliwość użycia filtra o podwyższonej klasie filtracji F7, który zatrzymuje do 95% cząstek PM10: głównego składnika smogu
 • usuwanie pozostałych zanieczyszczeń pochodzących z materiałów emitujących pozostałości po produkcji, tj. zanieczyszczeń chemicznych
 • wymiana powietrza zużytego na świeże
 • oszczędności na ogrzewaniu

Pozostałe zalety rekuperacji (21 powodów)

 

Skąd rekuperator pozyskuje energię do ogrzewania powietrza nawiewanego?

Choć samo urządzenie jest zasilane energią elektryczną, która niezbędna jest do pracy wentylatorów, świeże powietrze nawiewane do pomieszczeń ogrzewane jest energią odzyskaną z powietrza, które w tradycyjnym systemie wentylacji grawitacyjnej bezpowrotnie by uciekło. Kiedy jest ono wyciągane z pomieszczeń, oprócz dwutlenku węgla, wilgotności, kurzu, zapachu , roztoczy, bakterii i wirusów, zawiera jeszcze jeden bardzo cenny element: zbyt cenny, by się go pozbyć: energię. Tę energię w znacznej części (nawet do 95% w najlepszych wymiennikach) odzyskuje wymiennik ciepła rekuperatora.

Oszczędności na ogrzewaniu dzięki rekuperacji

Oszczędności to najważniejszy aspekt, w kontekście którego myśli się o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Czy na pewno słusznie? Choć jest to bardzo ważne, ważniejszy powinien być aspekt zdrowia. Świeże powietrze, które jest dostarczane do pomieszczeń przez rekuperator wpływa nie tylko na poprawę ogólnego samopoczucia przebywających w nim osób, ale docelowo także na zdrowie. Znikają bóle głowy, osłabienie, ospałość. Człowiek czuje się po prostu lepiej. Dochodzi do tego możliwość zaawansowanego oczyszczania powietrza (nie tylko za pomocą filtrów w rekuperatorze, ale również za pomocą specjalistycznych matryc) oraz jego jonizacji.

Każdy budynek, w którym przebywają  ludzie – zarówno z punktu widzenia ich komfortu, jak i zdrowia, powinien być wyposażony w wentylację mechaniczną  z odzyskiem ciepła. I to z odzyskiem jak największym.

Nieco inna sytuacja ma miejsce w większych obiektach, głównie gospodarczych, produkcyjnych i magazynowych, w których na stałe przebywa mała liczba osób. Wtedy najczęściej wybiera się wentylację mechaniczną bez odzysku ciepła, co jest uzasadnione zarówno z ekonomicznego, jak i zdroworozsądkowego punktu widzenia.

Od 1 stycznia 2014 roku ustawodawca postanowił, że instalacje wentylacyjne z wydatkiem 500 m3/h i więcej muszą posiadać odzysk ciepła o sprawności temperaturowej co najmniej 50%, co oznacza konieczność zastosowania rekuperatora.  Potwierdza to zasadność montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynkach o większej kubaturze.

 

:::Rozdział 16:::
Jak zrobić system rekuperacji na najwyższym poziomie?

Nie istnieje żadna bardziej prawdziwsza prawda: żeby mieć najlepszy, najwyższej klasy, sprawności, jakości, najefektywniejszy system rekuperacji w domu, który przewietrzy (pomieszczenia), dostarczy (świeże powietrze) i odzyska (energię), należy:

 

 1. Zatrudnić fachową firmę wykonawczą do przeprowadzenia wszystkich prac instalacyjnych dotyczących rekuperacji (im wcześniej, tym lepiej, najlepiej jeszcze przed wbiciem w ziemię pierwszej łopaty).
 2. Sprawdzić, czy ta firma zatrudnia fachowców – ludzi, którzy znają się na tym, co robią. Czy wiedzą, o czym mówią, czy potrafią rozwiać każdą wątpliwość i potrafią odpowiedzieć na każde pytanie, rozwiązać każdy problem.
 3. Mieć pewność, że fachowcy od rekuperacji mają w ręku nie tylko wiedzę teoretyczną (studia, szkolenia), ale także doświadczenie, co znaczy, że podstawowe błędy popełnili wiele lat temu i dziś już ich w naszym domu nie popełnią.

 

Wszystko sprowadza się do szczegółów. Szczegółów związanych z właściwym zaprojektowaniem systemu rekuperacji, doborem odpowiedniej mocy rekuperatora, prawidłowych średnic kanałów wentylacyjnych, optymalnego zaprojektowania trasy prowadzenia instalacji, a na końcu regulacji systemu. To w nich jest pies pogrzebany.

 

Bez wiedzy i doświadczenia firmy instalacyjnej, żaden rekuperator – choćby najlepszy na świecie,

i żadna instalacja – choćby najnowocześniejsza pod słońcem –

nie będzie skutecznie wentylowała, ani oszczędzała energii.

instalacja systemu rekuperacji na budowie

Wiedza i doświadczenie to podstawa wykonania efektywnie działającego systemu rekuperacji. 

 

:::Rozdział 17:::
Słownik pojęć

Anemostaty nawiewne i wywiewne

elementy montowane na zakończeniu przewodów wentylacyjnych nawiewnych i wywiewnych w ścianie lub suficie, przez które powietrze jest nawiewane lub wywiewane z pomieszczeń; anemostaty umożliwiają regulację strumienia powietrza i prawidłowe jego rozprowadzenie w pomieszczeniach.

By-pass w rekuperatorze

element w rekuperatorze służący do ominięcia wymiennika ciepła pozwalający w okresie letnim na wykorzystanie chłodnego powietrza.

Czerpnia w systemie rekuperacji

element montowany na elewacji podłączony do przewodów wentylacyjnych służący do pobierania świeżego powietrza (nawiewanego do pomieszczeń).

Czujnik dwutlenku węgla CO2

przeznaczony do mierzenia stężenia dwutlenku węgla w budynkach mieszkalnych. W zależności od wielkości stężenia CO2 w powietrzu, czujnik przekształca zmierzoną wartość na sygnał od 0 do 10 V i za pomocą tego sygnału steruje rekuperatorem zmieniając wydajność wentylatorów. W ten sposób, dzięki dodatkowej wentylacji, powietrze w pomieszczeniach, w których zwiększyło się stężenie CO2 (np. podczas przebywania w domu większej ilości ludzi), może być szybko oczyszczone poprzez dodatkowe wietrzenie.

Czujnik wilgotności

przeznaczony do mierzenia poziomu wilgotności w budynkach mieszkalnych. W zależności od poziomu wilgotności w powietrzu, czujnik przekształca zmierzoną wartość na odpowiedni sygnał od 0 do 10 V i za pomocą tego sygnału steruje rekuperatorem zmieniając wydajność wentylatorów. W ten sposób, dzięki dodatkowej wentylacji, powietrze w pomieszczeniach, w których zwiększył się poziom wilgotności, (np. podczas intensywnego korzystania z łazienki lub kuchni), może być szybko oczyszczone z nadmiernej wilgoci poprzez dodatkowe wietrzenie.

Elementy nawiewne systemu rekuperacji

różnego rodzaju anemostaty, kratki, dysze i inne nawiewniki wprowadzające powietrze do pomieszczeń.

Elementy wywiewne systemu rekuperacji

różnego rodzaju anemostaty, kratki odbierające powietrze z pomieszczeń.

Filtry w rekuperatorze

element zatrzymujący zanieczyszczenia stałe i oczyszczający powietrze świeże na nawiewie; filtr na wywiewie filtr pełni funkcję ochronną wymiennika przed zanieczyszczeniami; w celu zapewnienia większej filtracji powietrza nawiewanego, można zamontować filtry o podwyższonej klasie filtracji F7, które zatrzymują do 95% cząsteczek PM10: głównego składnika smogu, do 85% PM2.5 oraz do 75% PM1 (drobne pyły zawieszone w powietrzu)

Przewód czerpny

przewód łączący czerpnię z rekuperatorem.

GWC (gruntowy wymiennik ciepła)

gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie umieszczane między czerpnią powietrza, a centralą wentylacyjną. Jego zadaniem jest przekazywanie ciepła lub chłodu (w zależności od trybu pracy - letni lub zimowy) pochodzącego z gruntu, do powietrza wentylacyjnego. Moduł ten zasilany jest roztworem wodnym glikolu, które stanowi medium transportujące energię cieplną.

Nagrzewnica wstępna w rekuperatorze

zabezpiecza wymiennik centrali przed zamarzaniem,  umożliwia zachowanie ciągłej wentylacji zrównoważonej w okresie długich mrozów.

Jednostka chłodząca ARTIC

urządzenie ARTIC montuje się do rekuperatora. Służy ono do schładzania powietrza nawiewanego w systemach rekuperacji skutecznie ochładzając strumień powietrza nawiewanego.

Klapa rewizyjna w instalacji rekuperacji (rewizja)

klapa rewizyjna przykrywa otwór w kanale systemu rekuperacji, który służy do wprowadzenia urządzeń czyszczących kanały sytemu rekuperacji.

Klasa szczelności systemu rekuperacji

informuje o szczelności połączeń kanałów z kształtkami i dokładności wykonania rur Spiro oraz o klasie szczelności używanego materiału, najczęściej spotykane to klasa A, B, C, D, A, przy czym A to klasa kanałów o najmniejszej szczelności, klasa D to kanały z uszczelkami o najwyższej klasie szczelności.

Mufa

element instalacji wentylacyjnej: tuleja metalowa służąca od łączenia dwóch kanałów poprzez umieszczenie ich wewnątrz mufy.

Nawiew

wprowadzenie powietrza do pomieszczeń. Element nawiewny = anemostat nawiewny: zakończenie kanału nawiewnego widoczne na suficie lub w ścianie. Alternatywą anemostatu jest ozdobna kratka nawiewna.

Nypel

element instalacji wentylacyjnej: tuleja metalowa służąca od łączenia dwóch kanałów wentylacyjnych poprzez umieszczenie ich na zewnątrz nypla.

Przewody wentylacyjne

stalowe kanały lub nowoczesne przewody polietylenowe służące do transportowania powietrza.

Pa (Pascal)

jednostka ciśnienia.

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne

kuchnia, łazienka, toaleta, pralnia, suszarnia, itp.

Pomieszczenia mieszkalne

pokój, sypialnia, salon, itp.

Pomieszczenia pomocnicze

garderoba, spiżarnia, pomieszczenia porządkowe, itp.

Radiowe sterowanie rekuperatorem

sterownik bezprzewodowy RFZ wykorzystujący technologię radiową; umożliwia on zdalne sterowanie pracą rekuperatora bez konieczności korzystania ze sterownika; bardzo wygodny w użytkowaniu: umieszcza się go w dowolnym miejscu w domu, np. w łazience, gdzie można załączyć okresowe (na dowolny czas, najczęściej około 10 minut) zwiększenie intensywności wentylacji, tj. przełączenie pracy rekuperatora na najwyższy bieg w celu szybkiego wyciągnięcia z łazienki wilgoci.

Rekuperator (centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła)

urządzenie służące do wymiany powietrza w pomieszczeniach posiadające wymiennik ciepła umożliwiający odzysk ciepła oraz filtrację powietrza. Rekuperator może być przeciwprądowy, obrotowy lub krzyżowy. 

Stalowe rury spiro w systemie wentylacji

sztywne okrągłe kanały ze zwijanej spiralnie blachy stalowej służące do przesyłu powietrza (często pojęciem tym błędnie określa się inne miękkie przewody wentylacyjne).

Sprawność rekuperatora

współczynnik informujący, jaki procent ciepła z powietrza wywiewanego zostaje przekazany w wymienniku ciepła do powietrza nawiewanego.

Spręż dyspozycyjny rekuperatora

ciśnienie (siła), z jaką rekuperator przetłacza powietrze do kanałów wentylacyjnych mierzone na jego króćcach; dopiero podanie wydajności razem ze sprężem w wyczerpujący sposób informuje o mocy urządzenia.

Sterownik do szybkiego przewietrzania = radiowe sterowanie rekuperatorem

umożliwia aktywowanie czasowego zwiększenia intensywności wentylacji przez czas ustawiony indywidualnie przez użytkownika.

System antyzamrożeniowy rekuperatora

w pełni automatyczny system rekuperatora załączający się podczas długotrwałych niskich temperatur zabezpieczający urządzenie przed  zamarzaniem. Wyposażony w impulsową nagrzewnicę wstępną sterowaną specjalnym algorytmem sterowania w trybie stopniominut. Umożliwia utrzymanie stałej ilości powietrza nawiewanego i utrzymanie wentylacji zrównoważonej.

Szpilki w instalacji rekuperacji

pręt gwintowany, który służy do podwieszania i stabilizacji przewodów wentylacyjnych.

Wydajność rekuperatora

ilość powietrza, którą przetłacza rekuperator, zazwyczaj podawana równolegle ze sprężem dyspozycyjnym.

Wymiennik ciepła w rekuperatorze

najważniejszy element rekuperatora - zbudowany z małych kanalików odpowiednio ukierunkowanych pozwalających na przekazywanie energii z powietrza wywiewanego do powietrza nawiewanego lub odwrotnie.

Wymiennik entalpiczny

rodzaj wymiennika ciepła ze specjalną membraną polimerową, które oprócz ciepła odzyskuje również wilgoć; dzięki zastosowaniu materiałów o odpowiedniej przepuszczalności, w wymienniku dochodzi do przekazania wilgoci z powietrza wyciąganego z pomieszczeń, do powietrza nawiewanego, bez mieszania się powietrza.

Wyrzutnia powietrza

element montowany na elewacji podłączony do przewodów wentylacyjnych służący do wyrzucenia powietrza zużytego (wyciąganego z pomieszczeń).

Wywiew

odbiór powietrza z pomieszczeń.

Zbilansowany przepływ powietrza

przepływ, w którym ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest równa (z zachowaniem dopuszczalnych odchyleń podanych w tekście).

Zabezpieczenie komin(k)owe

jego działanie polega na ochronie przed powstaniem nierównomierności w pracy nawiewu i wywiewu (pod- lub nadciśnienia w budynku). Funkcja ta wykorzystywana jest w domach wyposażonych w kominek, gdzie istnieje ryzyko zasysania dymu z komina do salonu. Rekuperatory AERIS posiadają takie zabezpieczenie.

Budujesz dom? Masz pytania? Napisz do nas:

pytania@rekuperatory.pl

lub wypełnij ZAPYTANIE OFERTOWE

7 kroków do rekuperacji

 • r-vent
 • dom z rekuperacją
 • ogrzewanie domu z rekuperacją
 • 5000 montaży rekuperacji