Korzyści, koszty i oszczędności – Rekuperacja

W artykule znajdziesz

 1. Co to jest rekuperacja?
 2. Jak działa rekuperacja?
 3. Dlaczego rekuperacja w domach jest ważna?
 4. Czy wiedziałeś, że wentylacja grawitacyjna nie działa przy ciepłych, szczelnych oknach?
 5. 5 najczęściej zadawanych pytań o rekuperacji
 6. Na jakim etapie budowy jesteś?
 7. 12 szczegółowych zagadnień – wszystko, co należy wiedzieć o rekuperacji
 8. Po co jest rekuperacja?
 9. Rekuperacja – kluczowe zalety
 10. Co to jest system rekuperacji?
 11. Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy instalacyjnej?
 12. Dziewięć prostych kroków na rozpoczęcie przygody z rekuperacją
 13. Podstawowe różnice w porównaniu z ogrzewaniem i klimatyzacją
 14. Klimatyzacja a wentylacja
 15. Rekuperacja a klimatyzacja i ogrzewanie – porównanie
 16. Jaka jest różnica między rekuperacją a mikrowentylacją (wentylacją przez nawiewniki okienne)?
 17. Cena Czyni Cuda, czyli jak najtaniej wykonać system rekuperacji?
 18. 21 powodów, dla których warto mieć wentylację mechaniczną
 19. Jak powinien być zbudowany i zamontowany system rekuperacji?
 20. 7 rzeczy, które powinien zrobić instalator po montażu systemu rekuperacji
 21. 10 cech dobrego fachowca od rekuperacji?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja (z ang. recuperation) to proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dostarcza świeże zewnętrzne i filtrowane powietrze, usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. Bez konieczności otwierania okien, bez strat energii.

W każdym pokoju w domu, a także w kuchni i łazienkach – wszędzie – oddycha się świeżym i filtrowanym powietrzem. Całą dobę. Ten komfort jest nie do uzyskania w domach z wentylacją grawitacyjną.

Zmiana podejścia do wentylacji na przestrzeni lat

 • Naturalna wentylacja grawitacyjna
 • Ciągi wsteczne, termos lub nawiewniki
 • Wentylacja bez jakichkolwiek strat energii – rekuperacja

Jak działa rekuperacja?

Prawidłowa wentylacja budynku jest niezwykle ważnym elementem każdego zdrowego domu. Szczególnie przy obecnych technologiach budowy: szczelnych i energooszczędnych to właśnie rekuperacja – w przeciwieństwie do  tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej – nie działa, jeśli nie zapewni się rozszczelnienia, którym powietrze mogłoby napłynąć z zewnątrz.

Warto się zastanowić, czy ciepłe trzyszybowe okna z sześciokomorowym profilem i argonem między zespolonymi szybami dla podniesienia parametrów termicznych okna, warto wyposażać w akcesoria, które je rozszczelniają (nawiewniki). Tylko z nawiewnikami wentylacja grawitacyjna będzie w stanie jako tako przewietrzyć pomieszczenia, powodując naturalny – wywołany różnicą temperatur, a co za tym idzie ciśnienia – ciąg powietrza.

Stamp realizacje red
Przez 20 lat istnienia marki Rekuperatory.pl wykonaliśmy ponad 8282 instalacji systemów rekuperacji w domach w całej Polsce.

Konsekwencjami zbudowania domu, który nie jest wentylowany, są nie tylko zagrzybione ściany, ale także złe samopoczucie domowników, płytki sen, ból głowy, powietrze o wysokiej zawartości dwutlenku węgla, bakterii, alergenów i wirusów, a także częste infekcje. Wszystko z powodu bardzo złej jakości powietrza, którym oddycha się w pomieszczeniach.

Rekuperacja gwarantuje dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego w szczelnym, ciepłym domu. Gwarantuje również jego oczyszczenie z kurzu, cząsteczek smogu, a nawet zapachów, bakterii i wirusów.

Jak nie płacić dużo za ogrzewanie jednocześnie wymieniając w pomieszczeniach powietrze na świeże?Zapytaj naszego doradcę! Wypełnij formularz.Wypełniam

Gdy w pomieszczeniach spędza się ponad 90% doby, jakość powietrza wewnętrznego staje się wyjątkowo ważna. Rekuperacja to energooszczędny, skuteczny sposób na zapewnienie stałej, niezależnej od warunków atmosferycznych wymiany powietrza w pomieszczeniach.

Co robi system rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dostarcza świeże zewnętrzne filtrowane powietrze usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2

Dlaczego rekuperacja w domach jest ważna?

Ponieważ każdy z nas w zamkniętych pomieszczeniach spędza znaczną część czasu, wymiana powietrza w pomieszczeniach jest bardzo ważna! I nie chodzi już tylko o komfort, ale także o zdrowie. Świeże, czyste powietrze bez smogu i wirusów jest podstawą funkcjonowania człowieka w XXI wieku i w obliczu zagrożeń, z jakim przychodzi się nam zmierzyć.

Czy wiedziałeś, że wentylacja grawitacyjna nie działa przy ciepłych, szczelnych oknach?

Wentylacja grawitacyjna to sprawdzony, tradycyjny, ale także przestarzały sposób wentylowania pomieszczeń, który sprawdzał się dobrze wtedy, gdy drewniane okna nie były szczelne. By wentylacja grawitacyjna działała, potrzebne są nieszczelności w oknach. Ponieważ współcześnie produkowane okna są bardzo szczelne, trzeba zakupić do nich nawiewniki, które umożliwią napływ powietrza z zewnątrz. Dopiero, gdy powietrze ma którędy napłynąć, zostanie przetransportowane w kierunku od okna do komina wentylacyjnego. Aby tak się stało, musi jednak istnieć coś, co spowoduje ruch tego powietrza. Tym czymś jest różnica temperatur. Gdy na zewnątrz powietrze spadnie poniżej 12 stopni C, powstaje wtedy tzw. ciąg wentylacyjny.

Pamiętać przy tym warto, że nie ma się żadnego wpływu ani na temperaturę zewnętrzną, ani na ilość tego powietrza. Wentylacja grawitacyjna jest więc zupełnie nieprzewidywalna i niesterowalna. Im chłodniej na zewnątrz, tym jej działanie jest intensywniejsze, co powoduje ucieczkę ciepła. Dlatego nawiewniki w oknach zimą są najczęściej zamknięte. Powoduje to, że z domu robi się bardzo szczelny słoik i do wymiany powietrza nie dochodzi (oczywiście, gdy okna mogą być cały czas otwarte, problem ten nie istnieje).

Dom z rekuperacją, czy dom z wentylacją grawitacyjną?

W domu z rekuperacją:

 • raz wytworzone ciepło jest odzyskiwane
 • masz zawsze świeże powietrze bez strat energetycznych
 • nawiewne powietrze jest filtrowane

5 najczęściej zadawanych pytań o rekuperacji

1

Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa przy szczelnych oknach?

Ponieważ powietrze nie ma jak, ani przez co napłynąć. Do działania wentylacji grawitacyjnej potrzebne jest spełnienie dwóch warunków. 1. Musi istnieć różnica ciśnień pomiędzy zewnętrzem, a pomieszczeniami do spowodowania ruchu powietrza. 2. Nieszczelności w stolarce otworowej, przez które powietrze napłynie do domu.

Ponieważ montowane obecnie okna są ciepłe, energooszczędne i szczelne, trzeba dokupić do nich nawiewniki. Jednak zadziałają one dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12 stopni C. Wtedy wytworzy się różnica ciśnień i powietrze zostanie 'przesunięte’ z zewnątrz w kierunku kratek wywiewnych w pomieszczeniach, przez komin na zewnątrz. Bez spełnienia tych dwóch warunków wentylacja grawitacyjna nie działa.

2

Czy w domu trzeba mieć wentylację?

Tak, jakiś rodzaj wentylacji w domu musi zostać zamontowany. Decydując się na rekuperację, nie budujesz już kominów do wentylacji grawitacyjnej, co często oznacza rezygnację z całego komina lub tylko z szachtu wentylacyjnego pozostawiając kominy spalinowe do pieca lub kominka.

3

Czy rekuperacja gwarantuje, że w domu będzie czyste powietrze bez smogu i wirusów?

Tak. Montując rekuperację o jakość nawiewanego powietrza możesz zadbać na trzy sposoby:

 • podstawowy, tj. filtrując strumień powietrza przez dwa filtry o standardowej klasie filtracji G4, które fabrycznie montowane są w rekuperatorze po obu stronach wymiennika ciepła i zatrzymują najgrubsze zanieczyszczenia o wielkości powyżej 10 µm;
 • dokładny, tj. dokupując filtr o zwiększonej klasie filtracji F7, który zatrzyma również 85% pyłu PM10, 65 – 80% pyłu PM2,5 oraz do 65% pyłu PM1 – najdrobniejszych i najbardziej niebezpiecznych cząsteczek smogu;
 • zaawansowany dokupując system antysmogowy z elektrofiltrem, który zatrzyma 99,94% każdego pyłu, oczyści powietrze z bakterii, wirusów, a dzięki zastosowaniu wkładu węglowego, zlikwiduje także zapachy z powietrza.
4

Czy rekuperację można zamontować w każdym domu?

Tak, w każdym. W domu energooszczędnym rekuperacja jest niemal obowiązkowa. Domu pasywnego nie da się wybudować bez rekuperacji.

5

Jakie są najważniejsze korzyści z rekuperacji?

 • Oczyszczanie powietrza nawiewanego z kurzu (poziom podstawowy), większych cząsteczek smogu PM 2.5 i 10, zarodników pleśni i grzybów (filtry o wyższej klasie filtracji), najmniejszych cząsteczek smogu PM 1, wirusów, bakterii (elektrofiltr).
 • Wymiana powietrza zużytego o wysokiej zawartości dwutlenku węgla na świeże, zewnętrzne.
 • Odzysk energii, niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło (EP niższe nawet o 20 kWh/(m2rok).
 • W domu z rekuperacją oddychasz czystym powietrzem pozbawionym alergenów oraz smogu: zapobiegasz chorobom, lepiej się czujesz.
 • Przez całą dobę, bez otwierania okien, bez wychładzania budynku, oddychasz świeżym powietrzem zewnętrznym o niskiej zawartości CO2: dobrze śpisz, nie boli cię głowa.
 • Oszczędzasz realne sumy na ogrzewaniu: później załącza się system grzewczy, wcześniej wyłącza, mniej płacisz za energię elektryczną, gaz, paliwa.

3 poziomy oczyszczania powietrza w domu z rekuperacją

 • podstawowy
 • dokładny
 • zaawansowany

Na jakim etapie budowy jesteś?

Jeśli na etapie projektu, przeczytaj poniższe info. Poznaj 6 najważniejszych powodów, dla których warto rekuperację przewidzieć na etapie projektu.

Rekuperacja – 6 powodów, aby zacząć jak najwcześniej

 • usunięcie niepotrzebnych kominów
 • optymalizacja instalacji
 • idealne miejsce dla rekuperatorya

Zobacz 6 najważniejszych powodów, by zacząć myśleć o rekuperacji jak najwcześniej

12 szczegółowych zagadnień – wszystko, co należy wiedzieć o rekuperacji

Poniżej dowiesz się, jak działa rekuperacja, jakie są wady i zalety rekuperacji oraz jak wybrać dobrą firmę instalacyjną. Wybierz temat, który Cię interesuje i miłej lektury! Aktualne i kompletne kompendium wiedzy o rekuperacji: najważniejsze informacje w jednym miejscu. Artykuł jest bardzo obszerny, dlatego zachęcamy do dodania tej strony do zakładki w przeglądarce (Ctrl+D). Dowiedz się m.in. czym grozi brak wentylacji, jak płacić mniej za ogrzewanie oraz w jaki sposób w szczelnym, ciepłym, energooszczędnym budynku uzyskać czyste, pozbawione zanieczyszczeń powietrze oraz oszczędności.

Chcesz w swoim domu czuć się jak na spacerze w lesie? Świeżo i cudownie lekko?Skorzystaj z naszego doświadczenia. Skonsultuj swój dom.Formularz kontaktowy

Po co jest rekuperacja?
Kluczowe zalety rekuperacji
Co to jest system rekuperacji?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie systemu rekuperacji?
9 prostych kroków na rozpoczęcie przygody z rekuperacją
Podstawowe różnice w porównaniu z ogrzewaniem i klimatyzacją
Wentylacja mechaniczna czy mikrowentylacja?
Cena Czyni Cuda, czyli jak najtaniej wykonać system rekuperacji?
21 powodów, dla których warto mieć rekuperację
Jak powinien być zbudowany i zamontowany system rekuperacji?
7 rzeczy, które powinien zrobić instalator po montażu systemu rekuperacji
10 cech dobrego fachowca od rekuperacji?

Po co jest rekuperacja?

Nie ma obecnie alternatywy dla rekuperacji w zdrowym i energooszczędnym domu. Rekuperacja zapewnia efektywną, niezależną od pory dnia i pory roku wymianę powietrza na świeże i filtrowane oraz oszczędności na ogrzewaniu w miesiącach zimowych. Komfort w domu z rekuperacją jest nie do uzyskania bez niej. Dodatkowo powietrze nawiewane jest filtrowane: nie tylko z kurzu, ale także z zanieczyszczeń smogowych (filtry F7 o wyższej klasie filtracji).

Możesz także dodatkowo zamontować OXYinside: urządzenie, które nie tylko usunie wirusy i bakterie z powietrza nawiewanego, ale także je wyposaży w zdrowe jony ujemne.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Energooszczędny sposób na efektywną wymianę powietrza w szczelnych nowoczesnych budynkach.

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w budownictwie. Dom ma być ciepły, szczelny i jak najtańszy w eksploatacji. Energooszczędny. O niskim zużyciu energetycznym. Przebywanie w nim ma być komfortowe dla mieszkańców. Czy da się wybudować taki dom nie montując rekuperacji?

Nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja gwarantuje stałą wymianę zużytego i zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach na świeże powietrze zewnętrzne. Rekuperacja to taka wentylacja, która odzyskuje energię z powietrza już raz ogrzanego. I robi to mechanicznie, tzn. w sposób ciągły i wymuszony. To wymuszenie i mechanika pozwala na pełne uniezależnienie się od grymasów pogody: wiatru, temperatury i ciśnienia, które mają ogromny wpływ na zawodność wentylacji grawitacyjnej, która w domach ze szczelnymi oknami się po prostu nie sprawdza.

Rekuperacja to udany związek efektywnej wymiany powietrza i oszczędności

Centralną częścią systemu jest rekuperator: urządzenie służące do generowania ruchu w instalacji wentylacyjnej. To właśnie w rekuperatorze dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego a wywiewanego. W rekuperatorze, a właściwie w jego części zwanej wymiennikiem ciepła rekuperatora.

Rekuperacja – kluczowe zalety

Rekuperacja odzyskuje energię cieplną z powietrza wewnętrznego jednocześnie usuwając to powietrze z pomieszczeń. Dlaczego je usuwa? Bo jest ono zużyte, tzn. z wysoką zawartością dwutlenku węgla, który produkuje człowiek. Na to miejsce nawiewa świeże powietrze, które pobiera z zewnątrz. Do tego świeżego powietrza właśnie przekazuje ciepło, które zostało odzyskane. Cały proces wymiany energetycznej ma miejsce w wymienniku ciepła rekuperatora: to tam, dzięki specyficznej budowie wymiennika, drobne strumienie powietrza wywiewanego sąsiadują ze strumieniami powietrza nawiewanego. Specjalny materiał, z którego wykonany jest wymiennik sprzyja tej wymianie energii.

Zyski z rekuperacji

Rekuperacja gwarantuje oszczędności na ogrzewaniu. To fakt. Dużo ważniejszy jest jednak inny fakt: ciągła, nieprzerwana wymiana powietrza. Usuwanie zużytego, pełnego dwutlenku węgla, bakterii, wirusów i roztoczy na świeże powietrze zewnętrze o niskim poziomie dwutlenku węgla.

To tak, jakbyśmy będąc w domu byli ciągle na spacerze: 100% świeżości! Wiecie, co to oznacza? Dotlenienie całego organizmu: non stop. Nawet zimą, wtedy, gdy okna są szczelnie zamknięte. Rekuperację czuć. W domu wentylowanym mechanicznie jest po prostu przez cały czas świeżo i pachnąco. Jeżeli macie dom w pobliżu lasu, będzie Wam pachnieć lasem… Jeżeli pada deszcz, w pomieszczeniach będzie czuć deszcz… Niewiarygodne uczucie!

O zaletach wentylacji z odzyskiem ciepła pisze również Muratordom.

Nowoczesne technologie budowlane a wentylacja z odzyskiem ciepła/rekuperacja

Każdy świadomy inwestor stara się zbudować dom korzystając z najnowszych technologii, które oferują producenci materiałów budowlanych. Styropian, elementy wznoszeniowe, folie, chemia budowlana, okna, drzwi: wszystko w ciągu ostatnich lat dążyło do podniesienia swoich parametrów szczelności. Wszystko po to, by dom był możliwie najtańszy w eksploatacji i miał jak najniższy współczynnik zużycia energetycznego. Najtańszy tak, ale czy najzdrowszy?

W szczelnym domu wentylacja grawitacyjna (inaczej tradycyjna) nie sprawdza się. O ile działa to:

 • działa tylko w określonych warunkach pogodowych (na dworze poniżej 12 stopni C): to konieczne do wytworzenia różnicy ciśnień i spowodowania ruchu powietrza w kominach wentylacyjnych
 • jest absolutnie niesterowalna

Wiecie, żeby wentylacja grawitacyjna zadziałała, nowoczesne i ciepłe okna muszą zostać rozszczelnione? Rozszczelnione, czyli doposażone w nawiewniki okienne: tylko wtedy powietrze z zewnątrz będzie miało jak napłynąć. Jeżeli okna są szczelne, powietrze przyjmie kierunek odwrotny: z kratki nawiewnej do środka domu. Jednocześnie nawiane powietrze będzie miało identyczną temperaturę, jak to na zewnątrz, czyli w zimie np. minus 15 stopni.

Straty ciepła

Straty ciepła na wentylacji w budynku o dobrej izolacyjności mogą sięgać nawet 60%. Rekuperacja straty te znacznie ogranicza.

To ogromne straty ciepła: wentylacja grawitacyjna to minimum 30% strat ciepła w budynku! Właśnie dlatego, bardzo energooszczędny dom, czyli dom pasywny, nie może zostać zbudowany bez rekuperacji, która jest w nim obowiązkowa.

Rekuperacja czy mikrowentylacja? Co wybrać? Rekuperacja, czyli energooszczędna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla domu budowanego w obecnych czasach, gdzie stosowane technologie są ciepłe i szczelne. Obszerny artykuł na ten temat znajdziesz tutaj

Dodatkowe możliwości rekuperacji

Montaż umożliwia także wykorzystanie energii zgromadzonej w gruncie: na głębokości 1,5 – 2 m zakopuje się instalację z glikolem, który jest nośnikiem energii i który wstępnie ogrzewa zimą i schładza latem nawiewane powietrze. Gruntowy wymiennik ciepła opracowuje powietrze przed rekuperatorem, zatem do urządzenia trafia już powietrze z zyskami energetycznymi.

Budowa gruntowego rurowego wymiennika ciepła i budowa gruntowego żwirowego wymiennika ciepła
Źródło: http://www.budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/7528-wentylacja-dom-pelen-powietrza

Co to jest system rekuperacji?

Na system rekuperacji składa się wymiennik krzyżowy / rekuperator oraz układ kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzane jest powietrze:

rekuperacja = rekuperator + kanały do transportu powietrza

Ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego równoważą się, stąd pełna nazwa rekuperacji to zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Kierunek przepływu powietrza to w jedną stronę: z pomieszczeń na zewnątrz (wyrzut zużytego powietrza), w drugą stronę: z zewnątrz do pomieszczeń (nawiew powietrza świeżego). W wymienniku rekuperatora spotykają się więc dwa strumienie powietrza: wyciąganego z pomieszczeń i do pomieszczeń nawiewanego. Oba strumienie nie mieszają się ze sobą, a jedynie mijają oddając sobie energię, co generuje oszczędności. Za ruch powietrza w rekuperatorze odpowiedzialne są dwa wentylatory umieszczone po obu stronach wymiennika ciepła.

Anim schemat www

Dzięki stałemu przepływowi powietrza, wewnątrz pomieszczeń stale obecne jest świeże, nawiewane powietrze z niską zawartością dwutlenku węgla i wilgotności, co sprawia, że człowiek lepiej się czuje, lepiej wypoczywa i śpi niż tam, gdzie panuje zaduch. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane z drobinek kurzu i większych zanieczyszczeń, co dodatkowo podnosi komfort.

Generalna zasada ruchu powietrza

Powietrze zużyte jest usuwane z kuchni i łazienek oraz garderób i korytarzy, nawiewane jest zaś zaś do salonu i sypialni. Część pomieszczeń posiada zarówno nawiew, jak i wywiew (np. połączona kuchnia z jadalnią), a także np. suszarnie/pralnie. Część pomieszczeń nie ma ani punktów nawiewnych, ani wywiewnych – są to tzw. pomieszczenia transferowe: są one wentylowane równie skutecznie, jednak nie ma w nich anemostatów. Garażu oraz kotłowni zazwyczaj nie wentyluje się mechanicznie.

Każdy dom – w zależności od specyfiki układu pomieszczeń, rozmieszczenia łazienek, ścianek działowych etc. – jest wentylowany w niepowtarzalny sposób. Dlatego do każdego z projektu domu przygotowany musi być oddzielny projekt rekuperacji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy instalacyjnej?

Bądź czujny: ponieważ rekuperacja jest modna i wykonuje się ją coraz częściej, na rynku jest mnóstwo firm oferujących usługi na zróżnicowanym poziomie cenowym. Zróżnicowanie cenowe pociąga za sobą również zróżnicowanie jakościowe. Starannie przemyśl każdy oferowany element: od szczegółów zależy bowiem praca całego systemu. Przykładowo: wystarczy, że na odcinkach prowadzących od rekuperatora do rozdzielacza instalator zastosuje miękki przewód flex, a przy montażu niestarannie go ułoży zamykając światło kanału. Albo nie zaizoluje starannie kanałów metalowych. Albo położy instalację na nieogrzewanym poddaszu nieużytkowym. Można by tak wymieniać bez końca: dział serwisowy Rekuperatory.pl ma pełne ręce roboty. Każdy szczegół instalacji warto wykonać zgodnie ze sztuką. I nie wystarczy tu dobry projekt systemu (o czym poniżej), bo chodzi o to, by projekt ten odwzorować na budowie, czyli w rzeczywistości.

Rekuperacja: projekt inżynierski

Do wykonania projektu niezbędne są rzuty każdej z kondygnacji. I to już ostateczne, po zmianach i adaptacjach. Po zamianie pokoju gościnnego na garderobę i dodaniu trzeciej łazienki. Inżynier Rekuperatory.pl – w oparciu o obowiązujące przepisy i normy wentylacyjne, ale także o wewnętrzne wytyczne firmy musi:

 1. obliczyć zapotrzebowanie pomieszczeń na ilość powietrza
 2. dobrać ilości punktów nawiewnych i wywiewnych
 3. wybrać najlepsze pomieszczenie na montaż rekuperatora
 4. dobrać rodzaj kanałów/przewodów wentylacyjnych
 5. wytyczyć trasę prowadzenia instalacji wentylacyjnej
 6. dobrać odpowiedniej mocy rekuperator

Właściwe parametry pracy i dobór rekuperatora

Jeżeli najważniejsze jest wycenić jak najtaniej, pokusa zawsze będzie jedna: dobrać możliwie najniższej mocy rekuperator. Dlaczego? Chyba się domyślacie: bo jest najtańszy! Tyle że rekuperator o zbyt niskiej mocy będzie musiał pracować na wysokim biegu. To wszystko psuje z jednego bardzo ważnego powodu: taki rekuperator będzie musiał pracować na bardzo wysokich obrotach generując przy tym hałas. Słyszeliście kiedyś, że rekuperacja hałasuje? Właśnie dlatego: dobrany został rekuperator o zbyt niskiej mocy, np. rekuperator, którego maksymalna wydajność wynosi 350 m3/h do domu, w którym przydałaby się 450. Przy wyborze rekuperatora kieruj się jedną zasadą: inne się nie opłacają.

Adaptacyjna technologia komfortu w rekuperatorach AERISnext. Komfort zależy od rzeczywistej temperatury zewnętrznej oraz średniej temperatury ostatnich kilku dni. Na tym polega adaptacja dla komfortu.

Rekuperator powinien być najlepszy, jaki jest dostępny!

Rekuperator przeciwprądowy nowej generacji AERISnext: mamy wiele dowodów na to, że jest to najnowocześniejszy rekuperator na świecie!

 • wybierz rekuperator przeciwprądowy, tzn, z wymiennikiem przeciwprądowym, którego odzysk ciepła jest maksymalnie wysoki: im wyżej, tym lepiej
 • sprawdź, z jaką głośnością pracuje (ile jest decybeli na poszczególnych biegach)
 • czy posiada pełną dokumentację techniczną: m.in. wykresy sprężu, charakterystyki głośności
 • sprawdź, czy w rekuperatorze można zastosować filtry o podwyższonej klasie filtracji F7 (zatrzymują większość pyłu obecnego w smogu)
 • czy posiada system antyzamrożeniowy (najlepiej nagrzewnicę wstępną z modulacją pracy)
 • sprawdź, jaką ma wydajność przy określonym sprężu: porównując kilka urządzeń weź parametry pracy np. dla 100 lub 200 Pa
 • zerknij, jakie rekuperator ma zużycie prądu: im niższe, tym lepiej (rekuperator musi pracować 24h)
 • jeżeli chcesz zamontować dodatkowo gruntowy wymiennik ciepła, sprawdź, czy można go podłączyć
 • sprawdź, czy można w danym modelu zwykły wymiennik zastąpić entalpicznym, tj. takim, który odzyska również wilgoć
 • zobacz, czy współpracuje z automatyką domu inteligentnego
 • jeżeli chcesz sterować rekuperacją ze smartfona: sprawdź, czy można podłączyć rekuperator do aplikacji online
 • zerknij, czy zastosowany w rekuperatorze bypass jest automatyczny

Wymiana filtrów – super ważna sprawa!

Filtry w rekuperatorze zatrzymują kurz i większe cząsteczki z zanieczyszczonego powietrza. O tym, jak duże, decyduje klasa filtra. Fabrycznie, czyli w nowym rekuperatorze zamontowane są 2 szt. filtrów klasy G4, czyli zwykłych (czarnych). Te o klasie F7 (czerwone) warto zastosować na nawiewie, czyli na kanale, który nawiewa powietrze do pomieszczeń. Da to gwarancję, że powietrze jest filtrowane. Jak często sprawdzać filtry? Sugerujemy co miesiąc. Jak często wymieniać? Jak się zabrudzą. Podawanie jakichkolwiek cyfr jest dużym uogólnieniem ,bo filtry brudzą się w zależności od wielu czynników. Z naszego doświadczenia wynika, że mega brudny filtr jest po maksymalnie 3 miesiącach.

Instalacja, czyli kanały systemu rekuperacji

Aby system działał prawidłowo, tj. gwarantował maksymalne możliwe efekty, sam rekuperator – choćby najlepszy – nie wystarczy. Zaprojektowanie oraz wykonanie całej instalacji to dopiero pełen sukces! Po montażu systemu należy też wyregulować w taki sposób, by idealnie równa ilość powietrza była nawiewana i idealnie równa wyciągana. Rekuperacja to wentylacja mechaniczna zrównoważona! Jeżeli nieprofesjonalna firma instalacyjna o tym zapomni, w domu może zapanować pod lub nadciśnienie. Oczywiście oba stany będą się stopniowo niwelować w czasie, bo żaden dom nie jest szczelny, jednak idealna sytuacja to taka, gdy nawiewana i wywiewana jest idealnie taka sama ilość powietrza. >Dodatkowym elementem przy regulacji systemu jest też takie ustawienie punktów nawiewnych i wywiewnych, by odzwierciedliły one zaprojektowane wartości!

Jak wymieniać zużyte powietrze w domu na świeże, nie tracąc przy tym energii na ogrzewanie?Zapytaj naszego doradcę technicznego. Wypełnij bezpłatny formularz ofertowy.Wypełniam

Dom z rekuperacją: ważne i najważniejsze: krótko i na temat

Na rekuperację zdecyduj się jak najwcześniej! Najlepiej na etapie projektu. Odpowiedni etap to także fundamenty, ściany i stropy, a ostatni niemalże dzwonek to stan surowy zamknięty. Wtedy właśnie montuje się instalację. Rekuperator może stanąć niemalże wszędzie, tj. w każdym pomieszczeniu technicznym typu garaż czy pralnia. W domach z piętrem często montuje się go na poddaszu, przy czym połacie dachu muszą być izolowane!

Pamiętaj: jeżeli masz projekt domu z wentylacją grawitacyjną oznacza to, że zaplanowano w nim budowę kominów do wentylacji grawitacyjnej. W domu z wentylacją mechaniczną kominy do wentylacji grawitacyjnej są zbędne! Zdecyduj się na urządzenie o najwyższym odzysku ciepła, np. rekuperator AERISnext z wymiennikiem przeciwprądowym zapewniającym odzysk ciepła na poziomie do 94%.

Przemyślany i właściwie zainstalowany system wentylacji mechanicznej gwarantuje:

 • stałą podaż do wszystkich pomieszczeń w domu idealnej, odpowiedniej ilości powietrza zewnętrznego
 • regularne wyciąganie ze wszystkich pomieszczeń tzw. brudnych, typu kuchnia czy łazienka powietrza zużytego, zabrudzonego o niskiej jakości higienicznej
 • filtrowanie powietrza nawiewanego do domu z rekuperacją, dzięki czemu z powietrza zewnętrznego można pozbyć się wszystkiego, co jest w kurzu, sadzy i smogu (przy smogu istnieje konieczność zastosowania filtrów o podwyższonej klasie filtracji F7 – czerwonych)
 • nieprawdopodobną świeżość i zapach czystości w domu z rekuperacją
 • szybkie odprowadzenie niechcianych zapachów
 • efektywne wyrzucenie wilgoci
 • wysokie oszczędności na rachunkach za ogrzewanie w miesiącach zimowych

Dziewięć prostych kroków na rozpoczęcie przygody z rekuperacją

Większość inwestorów przymierzających się obecnie do budowy własnego domu zadaje sobie pytanie: na jaką wentylację się zdecydować: tradycyjną grawitację, czy nowoczesną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperację. Fakty zdecydowanie opowiadają się za rekuperacją, która oznacza nie tylko zdecydowanie większy komfort w pomieszczeniach, ale również oszczędności na ogrzewaniu.

Przeczytaj w najważniejszych punktach, od czego zacząć swoją przygodę z rekuperacją.

 1. O rodzaju wentylacji zdecyduj, gdy dom masz jeszcze na papierze

  Pamiętaj, że wentylację masz już wpisaną do projektu domu. Zgodnie z przepisami, dom musi być wentylowany. Najprawdopodobniej jest to wentylacja grawitacyjna, co oznacza, że zmianę musisz ująć w papierach oraz wpisać ją do książki budowy.

 2. Uwzględnij rekuperację w projekcie domu

  Wyrzuć kanały do wentylacji grawitacyjnej, by ich niepotrzebnie nie budować. I tak zostałyby zaślepione. Dzięki tej zmianie, zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również miejsce. W niektórych przypadkach, może zostać usunięty cały komin, w niektórych tylko poszczególne kanały. W domach, w których nie ma kominka, oraz w których zastosowano rekuperację i pompę ciepła, kominów nie ma w ogóle.

 3. Zmodyfikuj projekt ogrzewania i dostosuj go do domu z rekuperacją

  Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło. Ma to szczególne znaczenie przy instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła. Oszczędności inwestycyjne mogą sięgnąć nawet 15 tys. złotych! Przy kotle gazowym również możesz zaoszczędzić. Dzięki tej modyfikacji dom będzie potrzebował mniej pętli ogrzewania płaszczyznowego oraz grzejniki o mniejszej mocy.

 4. Nie musisz osobno kupować projektu rekuperacji

  Firma instalacyjna, z którą podpiszesz umowę na wykonawstwo systemu, i tak wykona projekt opierając się o własne wytyczne, które niejednokrotnie zakładają wyższe niż minimalne ustawowe wymagania. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne oszczędności i komfort. Ważne, by projekt i wykonawstwo spoczywały w tych samych rękach. Odpowiedzialność będzie po jednej stronie.

 5. Wybierz doświadczoną firmę instalacyjną

  Prawdopodobieństwo, że wszystkie możliwe błędy wykonawcze popełniła już dawno temu, jest wysokie. Firma taka będzie także mogła zagwarantować wykonawstwo zgodne z projektem bez żadnych ustępstw jakościowych. Diabeł nie tkwi w rodzaju rekuperatora, czy instalacji. Diabeł tkwi w szczegółach.

 6. Zdecyduj się na rekuperator, który zapewni maksymalne zyski energetyczne

  Rekuperacja to nie tylko komfort w pomieszczeniach, ale również realne oszczędności na ogrzewaniu zimą. Zapewnić je może tylko wysokiej jakości rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym, który odzyskuje do 95% energii cieplnej lub do 127% energii całkowitej przy wymiennikach z odzyskiem wilgoci. Zdecyduj się na maksymalny możliwy odzysk.

 7. Wybierz nowoczesną instalację, którą można ukryć w przegrodach budowlanych

  Pamiętaj: dobra firma instalacyjna potrafi tak zaprojektować trasy prowadzenia kanałów, by prawie w 100% uniknąć ich zabudowy. Czasami jednak krótkie odcinki instalacji muszą zostać ukryte. Na rynku istnieją nowoczesne systemy z polietylenu, które umożliwiają całkowite ukrycie instalacji w przegrodach budowlanych. Tak, jak np. rury od centralnego odkurzacza, ukrywa się je w warstwie posadzki (zalewa) lub w suficie. Ich średnica jest bajecznie mała: 63 mm. Ponadto są bardziej ciche od kanałów stalowych, higieniczne i antystatyczne. W całości zaprojektowane w celu transportu powietrza. Pamiętaj, by sprawdzić, czy producent posiada na system atest higieniczny PZH udziela na niego pełnej gwarancji.

 8. Zastanów się, czy nie wspomóc działania systemu

  Np. gruntowym wymiennikiem ciepła, który zyskując darmową energię z ziemi zapewni dodatkowe zyski (latem: zysk chłodu, zimą: zysk ciepła). Oznacza to jeszcze większe oszczędności oraz jeszcze większy komfort w pomieszczeniach. Możesz też przemyśleć montaż urządzenia jonizująco-oczyszczającego powietrze, które wykorzystując zaawansowane procesy, wzbogaci nawiewane powietrze w korzystne dla zdrowia jony ujemne oraz usunie z powietrza bakterie, wirusy, roztocza, kurz i nieprzyjemne zapachy.

 9. Pamiętaj, że większość tanich instalacji rekuperacji to systemy, które najprawdopodobniej kiepsko spełnią zadanie energooszczędności

  Dokładnie sprawdź, co kryje się pod korzystną – wydawałoby się – ofertą. Skorzystaj z darmowej możliwości porównania konkurencyjnych wycen na system rekuperacji w Rekuperatory.pl: [email protected] lub 603 446 366.

Podstawowe różnice w porównaniu z ogrzewaniem i klimatyzacją

Podstawową funkcją systemu wentylacyjnego z odzyskiem ciepła – jest dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń oraz usuwanie zużytego z dużą ilością dwutlenku węgla i wilgoci oraz innych zanieczyszczeń. Dodatkowo nawiewane powietrze jest oczyszczane. Oczyszczanie może odbywać się w podstawowy sposób za pomocą filtrów w rekuperatorze (wybierz spośród dwóch klas filtracji: G4 lub F7) lub w sposób zaawansowany za pomocą elektrofiltra w systemie ALPHAclear.

Procesowi wymiany powietrza – dzięki wymiennikowi ciepła rekuperatora – towarzyszy odzysk energii. Rekuperator odzyskuje energię z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Dzięki temu system grzewczy przez długi czas w okresach przejściowych (jesienią i wiosną) nie załącza się lub pracuje z mniejszą mocą. To źródło dużych, sięgających do 50% oszczędności na ogrzewaniu.

Czy rekuperacja zastąpi ogrzewanie budynku?

Nie, rekuperacja nie zastąpi systemu grzewczego – nawet w domu pasywnym. Rekuperacja – jedynie albo aż – ogranicza pracę i moc działania systemu grzewczego. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła w rekuperatorze oddaje część energii z powietrza już ogrzanego, wyciąganego z pomieszczeń, do powietrza do nich nawiewanego. Znacznie ogranicza to zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Rekuperacja = komfort i oszczędności

Czy rekuperacja zastąpi klimatyzację budynku?

Nie, rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji. Rekuperacja znacznie poprawia komfort klimatyczny w pomieszczeniach bez znaczącego obniżania temperatury podczas największych upałów. Komfort ten i jednocześnie sprawność rekuperacji można podnieść montując gruntowy wymiennik ciepła lub jednostkę chłodzącą ARTIC. Warto pamiętać, że dobrze zaizolowany dom, w którym skutecznie ograniczono dopływ promieni słonecznych, może nie wymagać już montażu klimatyzacji do uzyskania pełnego komfortu klimatycznego. Dowiedz się więcej o rzeczywistej różnicy między wentylacją a klimatyzacją.

Klimatyzacja a wentylacja

Czy wiesz, że klimatyzacja w domach jedynie „mieli” jedno i to samo powietrze w pomieszczeniach?

Jeśli chcesz, by Twój dom był zdrowy, a jego mieszkańcy byli pełni energii, zastosuj rekuperację.Skonsultuj swój pomysł na dom. Odpowiemy na Twoje pytania.Formularz kontaktowy

Rekuperacja a klimatyzacja i ogrzewanie – porównanie

Rekuperacja Ogrzewanie Klimatyzacja
Wymienia zużyte powietrze na świeże +
Oszczędza na kosztach eksploatacji budynku +
Oczyszcza powietrze w pomieszczeniach +
Filtruje powietrze w pomieszczeniach +
Działa prawidłowo przy otwartych oknach + +
Konieczność wykonywania przeglądów serwisowych + + +
Jej eksploatacja zużywa niewielką ilość energii elektrycznej + + +
Działa w automatycznym trybie pracy i praktycznie nie wymaga ingerencji użytkownika + + +
Działa niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych + + +
Można regulować jej intensywność + + +
Grzeje* + +
Chłodzi** +

* Rekuperacja nie grzeje w znaczeniu: w naszej strefie klimatycznej nie może zastąpić systemu grzewczego
** Rekuperacja nie chłodzi tak mocno jak klimatyzacja, ale – szczególnie z GWC lub jednostką chłodzącą – obniża temperaturę powietrza nawiewanego latem

Jaka jest różnica między rekuperacją a mikrowentylacją (wentylacją przez nawiewniki okienne)?

Zasadnicza. Mikrowentylacja to nic innego jak rozszczelnienie szczelnego ciepłego energooszczędnego okna, a więc różnego rodzaju nawiewniki okienne. Dlaczego je montować? Aby wpuścić do pomieszczeń świeże zewnętrzne powietrze i umożliwić wytworzenie ciągu wentylacyjnego, tj. umożliwić ucieczkę powietrza z pomieszczeń przez komin. Po co? By różnica ciśnień – wytworzona – jak pamiętamy z fizyki – na bazie różnicy temperatur, spowodowała ciąg w kominie wentylacyjnym i wypchnęła powietrze z domu na zewnątrz, a na to miejsce napłynęło powietrze przez mikro nawiewniki.

Czy to działa? To zależy, bo jeżeli nawiewniki są i wpuszczą do pomieszczeń chłodne zewnętrzne powietrze, różnica ciśnień je wyciągnie, jednak, jeżeli na temperatura na zewnątrz zbliżona jest do temperatury w pomieszczeniach lub od niej wyższa – efekt ten nie wystąpi. Skutek? Wentylacja grawitacyjna przez nawiewniki działa, gdy jest chłodno: im chłodniej, tym działa mocniej. Co to oznacza? Straty energetyczne, brak jakiejkolwiek filtracji powietrza nawiewanego z zewnątrz oraz znacznie ograniczona możliwość kontroli ilości wpływającego powietrza. Komfort: nie ma. Oszczędności: nie ma, są tylko straty = ucieczka świeżego powietrza.

Aby wentylacja grawitacyjna działała, niezbędne jest napływanie powietrza przez rozszczelnione okna w pokojach i kuchni. Wtedy powietrze ma szanse zostać wypchnięte przez kanały wywiewne wentylacji grawitacyjnej. Gdy okna są szczelne, dochodzi do wytworzenia ciągu wstecznego i zimne powietrze jest nawiewane przez kratki nawiewne do pomieszczeń.

Inwestujesz w energooszczędną stolarkę okienną. Następnie dokupujesz do niej nawiewniki, które ją rozszczelniają. Ma to dla Ciebie sens?

Nie dajcie się jednak zmylić pozorom. W domu z rekuperacją też się wietrzy! Wtedy, kiedy chcesz, uchylasz lub otwierasz okna wpuszczając do domu całe dziesiątki m3 powietrza. Niczemu to nie przeszkadza. Rekuperacja jest czymś innym i nie zastępuje wietrzenia. Rekuperacja wietrzy cały czas, ale jakby niezauważalnie i bezobsługowo. Nawet, gdy na dworze mróz, rekuperator ogrzewa mroźne powietrze zewnętrzne, dzięki czemu nie wpada nam do domu minus 10 czy 20 stopni!

Pomiar systemu wentylacji mechanicznej w zimie

Przypatrz się uważnie: rekuperator z minus 11,5 zrobił plus 17! Fajnie, prawda?

Cena Czyni Cuda, czyli jak najtaniej wykonać system rekuperacji?

O tym, że najtaniej, nie idzie w parze z ‘najlepiej’, przekonał się każdy choć raz w życiu. Skuszeni atrakcyjną „metką” nabywamy tanie odkurzacze, miksery i ekspresy do kawy. Za miesiąc, dwa lub trzy lądują one w piwnicy, bo… odkurzacz nie ciągnie i nie można do niego dokupić filtra, kawa jakaś taka kwaśna i śmierdzi plastikiem, a z miksera odpadła śrubka i nie mieli, ani nie miesza. W przypadku tych sprzętów, żal trwa tyle, co droga do piwnicy: stało się!<

Są jednak takie inwestycje, których pozornie niska cena może wpędzić w nie lada kłopoty, a atrakcyjna cena szybko nie tylko okazuje się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, ale przysparza wielu kłopotów. Taką inwestycją jest niewątpliwie bardzo modny ostatnio w Polsce system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Szukasz najniższej na rynku ceny na system rekuperacji? Pokażemy Ci, dlaczego każda złotówka wydana na tani system rekuperacji jest wyrzucona w błoto.Prezes Rekuperatory.pl, Grzegorz Grygier

Jak podają niektóre źródła, system rekuperacji można kupić już za 10.000 zł. Podczas gdy firmy instalacyjne podają raczej kwotę około 2 x wyższą, instalator potrafi zaproponować system za takie właśnie pieniądze. Co kryje się pod taką – stosunkowo niską – ceną? Czy opłaca się zapłacić mniej? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Przyjrzyjmy się nim.

Serce systemu: bardzo tania centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator. Cena: 2000 zł brutto.

Cechy szczególne:

 1. Dużo niższa niż deklarowana przez producenta sprawność odzysku ciepła, często nawet poniżej 50% (minimalna energooszczędność).
 2. Rekuperator nie radzi sobie w niesprzyjających warunkach pogodowych (długotrwałe, niskie temperatury zewnętrzne), co powoduje spadek wydajności i sprawności całego systemu aż do uszkodzenia urządzenia.
 3. Ograniczone możliwości sterowania rekuperatorem.
 4. Nisko wydajne i energochłonne silniki typu AC.
 5. Niska jakość spasowania i wykonania podzespołów (częste awarie, brak szczelności wymiennika, brak dostatecznej izolacji urządzenia).
 6. Słaby dostęp serwisowy lub całkowity brak dostępu (w przypadku awarii konieczność demontażu całego urządzenia, co może znacząco zwiększać koszty po okresie gwarancji).
 7. Zastosowana konstrukcja urządzeń nie jest dopasowana do polskiego klimatu (mrozy nawet poniżej minus 20oC), co powoduje spadek wydajności i sprawności, a nawet wyłączanie się urządzenia przy niskich temperaturach zewnętrznych.
 8. Niska moc urządzenia przy określonym sprężu (jeden z najważniejszych parametrów rekuperatora: takie urządzenie nie będzie w stanie zapewnić właściwej ilości prędkości przesyłu powietrza).
 9. Permanentne zawilgocenie spowodowane umieszczeniem rekuperatora lub/i instalacji w nieodpowiednim miejscu. Urządzenie gnije i pleśnieje od środka równocześnie przenosząc wilgoć i zabrudzenia do kanałów wentylacyjnych i na końcu aż do samych pomieszczeń)

Kanały wentylacyjne: instalacja wraz z usługą montażu.Cena: 8000 zł.

Cechy szczególne:

 1. Przewody miękkie, tzw. flexy (folia aluminiowa wzmocniona drutem nadającym jej okrągły kształt, w lameli z wełny mineralnej), które łatwo uszkodzić podczas montażu.
 2. Lub… kanały stalowe niskiej jakości, źle połączone i niezaizolowane.
 3. Brak ustabilizowania instalacji.
 4. Instalacja umieszczona w pomieszczeniu, w którym panują nieodpowiednie warunki.

Pozostałe elementy. Cena: gratis.

Cechy szczególne:

 1. Wykonawstwo na zasadzie: będzie Pan zadowolony. Brak obliczeń inżynierskich dotyczących wydatków powietrza w określonych pomieszczeniach, dobrania właściwej mocy rekuperatora.
 2. Brak projektu: brak wyznaczenia trasy prowadzenia kanałów w celu prawidłowego zwentylowania wszystkich pomieszczeń.
 3. Brak wszystkich punktów nawiewnych (lub wywiewnych).
 4. Brak nadzoru inżynierskiego podczas wykonywania instalacji.
 5. Punkty nawiewne zlokalizowane w niewłaściwych miejscach.
 6. Nie zachowane pełne średnice w kanałach wentylacyjnych (powietrze nie przepływa tak, jak powinno).
 7. Brak wyregulowania instalacji po zakończeniu prac montażowych.
 8. Brak pełnego protokołu odbioru instalacji.
 9. Brak zbilansowania systemu, co może skutkować zasysaniem powietrza z kominka.
 10. Utrudniony dostęp do gwarancji na urządzenie i poprawne działanie instalacji.
 11. Słabej jakości lub brak serwisu w Polsce.
 12. Zero kontaktu z wykonawcą (po przelaniu kwoty za usługę).
 13. Brak ubezpieczenia instalatora i w razie problemów, brak możliwości uzyskania odszkodowania.

Wynik:

 • Minimalny (lub zupełny brak) odzysku ciepła
 • Brak komfortu wentylacyjnego

Podsumowanie:

Jeżeli system rekuperacji oznacza brak odzysku ciepła i zerowy komfort wentylacyjny, stawia to pod znakiem zapytania o jego sensowność. Dodatkowo jeszcze powierzenie montażu niedoświadczonemu instalatorowi, który usługę wykona za stosunkowo niską cenę, skutkować może większymi kłopotami w postaci zawilgocenia ścian i koniecznością wykonania całej instalacji od nowa.

Zanim zdecydujesz się ostatecznie na wykonawcę, skonsultuj z fachowcem zgromadzone oferty i świadomie wybierz najlepszą. Pomożemy Ci w tym.

Warto wiedzieć, komu powierza się wykonanie systemu wentylacji mechanicznej. Warto postawić na doświadczoną firmę instalacyjną, która uczciwie wykona każdy najmniejszy krok, począwszy od obliczeń i projektu, poprzez rzetelne wykonawstwo, aż do bardzo ważnej w całym procesie regulacji systemu zgodnie z zaprojektowanymi wartościami.

21 powodów, dla których warto mieć wentylację mechaniczną

Prawidłowo zaprojektowany i rzetelnie wykonany przez doświadczoną firmę instalacyjną system wentylacji, zapewnia komfort i oszczędności, które są nie do osiągnięcia w budynkach wentylowanych za pomocą tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Rekuperację tak naprawdę robi się tylko raz. I raz zrobiona dobrze, zagwarantuje każdy z poniższych efektów. Warto wybrać najwyższą jakość wykonawstwa oferowanego przez najlepsze firmy instalacyjne. Nie warto iść na kompromisy w wyborze kierując się wyłącznie ceną. Mówimy to z pełną odpowiedzialnością jako firma instalacyjna z doświadczeniem w montażu systemów od 2002 roku.

Budujesz dom? Nie stawiaj kominów do wentylacji grawitacyjnej, która nie działa, jak powinna!Dopytaj o szczegóły. Wypełnij bezpłatny formularz ofertowy.Wypełniam

Rekuperacja gwarantuje

 • Lepsze zdrowie i samopoczucie
 1. Dużo wyższy komfort, lepsze samopoczucie, zdrowszy sen dzięki minimalnej, zbliżonej do świeżego powietrza na zewnątrz, zawartości dwutlenku węgla w powietrzu w domu.
 2. Świeże powietrze w sypialniach i pokojach dzieci przez całą dobę (również w nocy), bez otwierania okien (również w zimie) bez wychładzania pokoju.
 3. Brak niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów (nie ma potrzeby wietrzenia).
 4. Budynek z wentylacją mechaniczną jest przewietrzany w każdych warunkach (niezależnie od temperatury na zewnątrz i wiatru).
 5. Nawiewane powietrze jest filtrowane (mniej alergenów, pyłków i kurzu w powietrzu, ochrona przed zanieczyszczeniami smogowymi).
 6. Niższa emisja CO2 do atmosfery (ochrona środowiska).
 • Oszczędność w portfelu
 1. Niższe koszty ogrzewania domu (nawet o 50%).
 2. Możliwość zmniejszenia rozmiarów grzejników i mocy systemu grzewczego (nawet o 45% mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło).
 3. Budynek jest energooszczędny (lepszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym).
 4. Możliwość rezygnacji z budowy wszystkich lub części kominów do wentylacji grawitacyjnej.
 5. Możliwość rezygnacji z droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją.
 6. Podwyższenie standardu budynku.

Poradnik budowlany Ładny Dom pisze, że dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, zmniejszymy rachunki za ogrzewanie.

 • Komfort klimatyczny w domu
 1. Nieprawdopodobny komfort w domu: ciągle świeże powietrze! Rekuperacja dostarcza świeże powietrze i usuwa zużyte.
 2. Obniżenie zawartości wilgoci w powietrzu wewnętrznym: brak pleśni, grzybów na ścianach.
 3. Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (dodatkowe chłodzenie latem i jeszcze większa sprawność rekuperatora zimą), jednostki chłodzącej ARTIC, systemu antysmogowego ALPHAclear.
 • Wygoda i ponadprzeciętny komfort
 1. Brak zaparowanych okien i luster podczas kąpieli lub bardzo szybkie ich odparowanie.
 2. Możliwość aktywnego przewietrzenia domu nie tylko podczas czy po przyjęciu, ale również w trakcie przygotowywania aromatycznych potraw.
 3. Brak komarów, much i innych insektów oraz zdecydowanie mniej kurzu w domu.
 4. Ciągły dostęp do świeżego powietrza (również zimą) bez wychładzania domu.
 5. Budynek jest bezpieczniejszy zarówno wtedy, gdy jesteśmy w domu, jak i podczas nieobecności (brak konieczności otwierania okien).
 6. Możliwość odcięcia się od hałasu panującego na zewnątrz (nie ma konieczności otwierania okien).

Jak powinien być zbudowany i zamontowany system rekuperacji?

Wytyczne dla systemów wentylacji to dokument wydany przez Stowarzyszenie Polska Wentylacja. Powstał przy współpracy firm będących członkami tego stowarzyszenia. Zalecenia podane w tym dokumencie powinny być przestrzegane przez firmę instalacyjną. Dobrze, by inwestor wiedział, czego powinien wymagać, aby jego system rekuperacji był efektywny. Warto zwrócić uwagę na protokół odbioru końcowego instalacji i zadbać, by każdy punkt został uczciwie zrealizowany przez instalatora.

Pobieram wytyczne dla systemów rekuperacjiPobieram Wytyczne dla Systemów Rekuperacji Pobieram wytyczne dla systemów rekuperacji

7 rzeczy, które powinien zrobić instalator po montażu systemu rekuperacji

 1. wyregulować instalację, tj. przepływy powietrza zgodnie z zaprojektowanymi ilościami: dla każdego pomieszczenia inne
 2. zaprogramować sterownik wg indywidualnego programu pracy systemu rekuperacji (dotyczy sterowników z możliwością programowania)
 3. przekazać protokół regulacji systemu wentylacji, w którym będą wydatki pracy systemu dla każdego pomieszczenia na poszczególnych biegach rekuperatora
 4. poinstruować, kiedy zmienić filtry i kiedy wykonać serwis urządzenia i instalacji
 5. powiedzieć, gdzie zamówić filtry i usługę serwisową
 6. pokazać, jak czyścić anemostaty nawiewne, by nie rozregulować systemu
 7. przekazać polską gwarancję na poprawne działanie urządzenia oraz instalacji

10 cech dobrego fachowca od rekuperacji?

Zainteresowanie oszczędnościami na kosztach eksploatacyjnych domu ciągle rośnie. Coraz większą więc popularnością cieszą się w naszym kraju instalacje wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dowiedz się czym jest wentylacja z odzyskiem ciepła.

Rosnący popyt na usługi montażu rekuperacji spowodował, że za wykonawstwo często biorą się osoby, które do tej pory nie miały doświadczenia w kwestii instalacji rekuperacji, np. wykonawcy systemów ogrzewania, klimatyzacji, tynkarze, kafelkarze czy hydraulicy. Choć ceny ich usług są kusząco niskie, warto przyjrzeć się dokładnie, czy nie popełniają oni podstawowych błędów montażowych, które mogą być przyczyną braku jakichkolwiek oszczędności.

Po czym poznać fachową firmę instalacyjną montującą systemy rekuperacji?

 1. Zawsze zrobi projekt, a system wykona na jego podstawie

  Bardzo ważne jest, by przed przystąpieniem do prac instalacyjnych, wykonany został projekt inżynierski systemu rekuperacji dla każdego domu indywidualny. Związane jest to z zapewnieniem odpowiednich ilości powietrza każdemu pomieszczeniu oraz dobraniu właściwych przepływów powietrza. Wiąże się to również z zoptymalizowaniem tras prowadzenia kanałów (by uniknąć niepotrzebnej zabudowy), a także ich średnicami oraz umiejscowieniem punktów nawiewnych i wywiewnych (dla komfortu w trakcie użytkowania systemu). Samo zaprojektowanie systemu rekuperacji to jednak nie wszystko: potem, na etapie montażu, fachowiec trzyma się zaprojektowanych tras prowadzenia kanałów i ich średnic.

 2. Zdecydowanie odradzi wykonanie instalacji z aluminiowych miękkich przewodów

  Instalacja wykonana z niezaizolowanych miękkich przewodów, tzw. flexów, które mogą posłużyć do podłączenia okapu lub innych odciągów miejscowych, jest błędem. Takie przewody – prócz tego, że generują duże opory przepływu – mają nierówną budowę wewnętrzną, co stanowi idealne miejsce na odkładanie się zanieczyszczeń. Kanałów miękkich nie można także wyczyścić, gdyż pod wpływem szczotek uległyby one całkowitemu zniszczeniu. Ich montaż jest również obarczony dużym prawdopodobieństwem uszkodzenia i powstania dużych oporów w miejscach zagięć. W przypadku wentylacyjnych kanałów stalowych, z których powinna być zbudowana instalacja wentylacyjna w domu, takiego niebezpieczeństwa nie ma. Nie ma, bo kanały są sztywne. Używa się także specjalnych kształtek, np. kolan, które wymuszają prowadzenie instalacji pod odpowiednim kątem.

 3. Zaizoluje kanały wentylacyjne i prawidłowo je zamontuje

  Dla prawidłowej pracy systemu wentylacyjnego bardzo ważne jest dokładne zaizolowanie, połączenie oraz zamocowanie kanałów. Wszystko to wykonać trzeba dokładnie, ponieważ brak izolacji lub jej niewystarczająca ilość, a także niechlujstwo w wykonawstwie spowoduje brak stabilności instalacji, nieprawidłową pracę systemu i bardzo niskie parametry odzysku ciepła.

 4. Zastosuje rekuperator o odpowiedniej mocy

  Rekuperator powinien zapewniać określone parametry wymiany powietrza dostosowane do kubatury i rodzaju wentylowanych pomieszczeń. Zastosowanie urządzenia, które nie zapewnia odpowiedniej wymiany powietrza ani odzysku ciepła, grozi upośledzeniem pracy całego systemu, a także brakiem uzyskania efektywnego przewietrzania wszystkich pomieszczeń.

 5. Wyreguluje system zgodnie z projektem

  Po rozprowadzeniu w domu siatki kanałów i po montażu rekuperatora, należy wyregulować system zgodnie z zaplanowanymi parametrami. Pozwoli to uzyskać optymalny komfort klimatyczny w pomieszczeniu przy maksymalnych oszczędnościach na ogrzewaniu. Podczas regulacji systemu nie tylko ustawia się prawidłowe wartości w rekuperatorze, ale również ustawia anemostaty nawiewne i wywiewne sprawdzając ich pracę specjalistycznym urządzeniem, tzw. anemometrem.

 6. Doradzi montaż maksymalnie szczelnych okien i drzwi zewnętrznych

  Zastosowane w domu z wentylacją mechaniczną okna powinny być jak najbardziej szczelne, tj. nie powinny mieć zamontowanych nawiewników czy mikrowentylacji. Każda nieszczelność powoduje niepożądane straty energetyczne i ucieczkę ciepłego powietrza.

 7. Zaplanuje montaż rekuperatora w ogrzewanym pomieszczeniu

  W pomieszczeniu, w którym instalowany jest rekuperator, musi być zapewniona temperatura minimum plus 8oC niezależenie od temperatur panujących na zewnątrz. Jeżeli rekuperator montuje się na poddaszu nieużytkowym, musi być ono odpowiednio ocieplone, tj. zaizolowane.

 8. Zaleci wykonać podcięcia w drzwiach wewnętrznych (lub otwory)

  Aby zapewnić wystarczający przepływ powietrza wewnętrznego w domu z rekuperacją, należy wykonać podcięcia pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą. Przekrój szczeliny powinien wynosić co najmniej 80cm2. Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych takich jak garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny o przekroju netto min 200 cm2. Należy również zadbać, by dywany czy wykładziny z wysokim włosiem nie zamknęły przepływów. Opisana sytuacja nie dotyczy pomieszczeń, które mają i nawiew, i wywiew w tym samym pomieszczeniu, jednak takie rozwiązanie w domach spotykane jest rzadko, ponieważ wymusza niepotrzebne przewymiarowanie instalacji.

 9. Zachowa dostęp do przewodów wentylacyjnych i do rekuperatora

  Przy zabudowie kanałów wentylacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na to, by ich nie zniszczyć. Należy także zapewnić dostęp do przepustnic regulacyjnych (jeśli występują) i anemostatów. Swobodny dostęp powinien być zachowany również do samego urządzenia.

 10. Poleci dostosowanie projektu ogrzewania z pompą ciepła i klimatyzacji do domu z rekuperacją

  Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło niż dom z wentylacją grawitacyjną. Jeżeli pierwotnie projekt domu przewidywał standardową wentylację grawitacyjną, przyjęte parametry obliczeniowe dotyczyły strat ciepła dla takiej wentylacji. Są one dużo za wysokie w stosunku do systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Przystępując więc do wykonania systemu grzewczego, dobrze jest adaptować projekt ogrzewania tak, by jego parametry dostosować do rekuperacji dobierając niższą moc urządzenia grzewczego (największe oszczędności inwestycyjne są na pompie ciepła, nieco niższe na piecu gazowym) oraz mniejsze grzejniki czy mniejszą ilość pętli ogrzewania (w przypadku ogrzewania płaszczyznowego). Podobnie rzecz ma się z klimatyzacją, w projekcie której trzeba uwzględnić fakt, że dom posiada rekuperację. Raz z powodu odzysku chłodu, jaki następuję w okresie letnim na rekuperatorze, dwa z uwagi na odpowiednie umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych wentylacji, które nie powinny kolidować z punktami nawiewnymi systemu klimatyzacji.

7 kroków do rekuperacji

Do góry