Wycena na montaż

Producenci okien oraz nawiewników okiennych coraz częściej zachęcają inwestorów do montowania nowoczesnych, szczelnych okien w połączeniu z akcesoriami umożliwiającymi dodatkowe nawiewanie do budynku świeżego zewnętrznego powietrza. Czy na pewno warto wybrać ciepłe okna plastykowe w duecie z nawiewnikami okiennymi?

Szczelne, nowoczesne i ciepłe okna – zarówno plastykowe, jak i drewniane - uniemożliwiają efektywną wentylację przez kominy do wentylacji grawitacyjnej. Nie zapewniają one bowiem podstawowego warunku, który musi być spełniony: powietrze zewnętrzne powinno móc napłynąć przez nie do budynku.

Jeżeli nie napłynie, wentylacja grawitacyjna nie zadziała, bo aby zużyte i zanieczyszczone powietrze wewnętrzne zostało wypchnięte kanałami do wentylacji grawitacyjnej, musi skądś napłynąć. Jeżeli nie napłynie przez rozszczelnienia w stolarce okiennej, prawa fizyki spowodują, że napłynie ono kanałami wywiewnymi, tj. kominami do wentylacji grawitacyjnej. Stąd znane nam dobrze zjawisko odwróconej wentylacji, gdy przez kratki wywiewne napływa do domu zimne powietrze (szczególnie mocno da to zjawisko odczuć się zimą z powodu dużej różnicy temperatury i ciśnień). Najczęściej wtedy zakleja się kratki, by ograniczyć ten napływ, co skutecznie uniemożliwia już jakąkolwiek wymianę powietrza w domu.

 

prawidlowo dzialajaca wentylacja

 

Aby więc wentylacja grawitacyjna zadziałała, należy umożliwić napływ powietrza do pomieszczeń. Wiedzą o tym producenci okien, którzy coraz częściej do okien proponują zakup nawiewników okiennych. Niektórzy także podkreślają, że zastosowane w ich oknach profile zapewniają skuteczną wentylację.

Czy na pewno?

Wentylacja w oknach może odbywać się na dwa sposoby: poprzez odpowiednio ukształtowane uszczelki, które zapewniają całkowitą szczelność na wodę opadową, a jednocześnie umożliwiają przepływ powietrza (wymiana powietrza odbywa się wtedy w minimalnym zakresie i nawet przy zamkniętych oknach).

Drugim sposobem jest mikrowentylacja, którą uzyskuje się poprzez specjalne położenie skrzydła okna, co umożliwia dodatkowa funkcja zastosowana w okuciu. Ułożenie to można uzyskać przekręcając klamkę okna delikatnie o około 30 stopni i lekkie pociągnięcie skrzydła do siebie. Oba te rozwiązania mają na celu wpuszczenie do wnętrza świeżego powietrza, co niezbędne jest w prawidłowym cyklu wentylacji grawitacyjnej.

Innym rozwiązaniem stosowanym obecnie przy szczelnych oknach jest montaż nawiewników okiennych, przez które napływa świeże zewnętrzne powietrze. Ten rodzaj wentylacji jest bardziej kontrolowany, a powietrze wprowadzane do budynku przez specjalne otwory o określonym położeniu i przekroju. Niektóre z nich wyposażone są w regulację wielkości przepływu. Daje to niewielką możliwość kontrolowania stopnia wymiany powietrza.

Oba rozwiązania z punktu widzenia logiki są jednak sprzeczne z chęcią posiadania nowoczesnych i ciepłych okien.

 

Z jednej strony inwestujemy w szczelne okna, z drugiej

dokupujemy – wcale nie tanie- akcesoria

do ich rozszczelnienia w celu

umożliwienia napływu świeżego powietrza.

 

Dodajmy jeszcze, że szczelne okna dzisiaj to przecież nie tylko ciepły, dobry profil (minimum 80 mm szerokości), ciepły pakiet trzyszybowy, ale także tzw. ciepły montaż, tj. montaż okien w strefie izolacji ściany oraz zastosowanie dodatkowych taśm montażowych, które eliminują występowanie mostków termicznych. To wszystko kosztuje – i to niemało -  jest jednak niezbędne do ograniczenia strat energetycznych: nowoczesny dom to przecież dom ciepły i dobrze zaizolowany. Jak się ma do tego dodanie nawiewników okiennych? Przecież nie są niczym innym jak wpuszczeniem do domu zimnego zewnętrznego powietrza i równają się stratom energetycznym, tj. ochłodzeniem ogrzanego powietrza wewnętrznego. Warto się nad tym chwile zastanowić…

Czy w takim razie w ogóle nie wietrzyć, nie wymieniać powietrza na świeże? Absolutnie nie jest to zalecane rozwiązanie, choć w znakomitej większości domów – nawet tych nowobudowanych – z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia. Obecnie jednak dobrze zaprojektowany, ciepły, szczelny i zdrowy dom to dom z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, powszechnie zwaną rekuperacją.

W systemie tym dochodzi do zrównoważonej i kontrolowanej wymiany powietrza zużytego na świeże zewnętrzne, które jednak przed wprowadzeniem do budynku zostało ogrzane energią. Energią – warto dodać - odzyskaną z powietrza, które już raz ogrzaliśmy. I tak przykładowo, przy najlepszej klasy rekuperatorze, gdy system czerpie powietrze zewnętrzne o temperaturze -11,5 stopni C, do pomieszczeń nawiewa to samo świeże powietrze o temperaturze podniesionej do +17 stopni C. Oznacza to, że system grzewczy musi podnieść temperaturę zaledwie o 3-4 stopnie C (w zależności od ustawionej temperatury komfortu).

 « przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie