Podstawową korzyścią z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperacji jest rzeczywiście odczuwalny komfort klimatyczny, który zapewnia stała wymiana zużytego powietrza na powietrze świeże. W domu z rekuperacją to niesamowite uczucie oddychania pełną piersią czuć w każdym kącie każdego pomieszczenia o każdej porze doby. Zapomnieć można o odświeżaczach powietrza i zapachach do kontaktów  - w domu z rekuperacją pachnie świeżością!

Na dostępie do świeżego, filtrowanego powietrza korzysta również samopoczucie człowieka i zdrowie. Znikają bóle głowy i bezsenność, wzrasta witalność i energia. Wszystko dlatego, że organizm otrzymuje wysoką jakość powietrza o optymalnej zawartości dwutlenku węgla, pozbawionego kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych. Codziennie człowiek potrzebuje 30 kg powietrza!

Wentylacja, czyli stała wymiana zużytego powietrza na świeże w domu jest rzeczywiście bezpośrednio odpowiedzialna za samopoczucie. Kolejna korzyść z rekuperacji to zmniejszenie koszów ogrzewania budynku.

 

Przy budowie energooszczędnego, ciepłego i szczelnego domu, nie może być mowy o innym sposobie wentylacji, niż mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Żaden inny sposób poza rekuperacją nie gwarantuje stałej wymiany powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła.

 

Maksymalnie energooszczędnego domu, czyli domu pasywnego, nie da się wybudować bez rekuperacji.

 

 zdrowa wentylacja w domu

Zdrowy i nowoczesny dom to dom z efektywnym i energooszczędnym systemem wentylacji, czyli z rekuperacją.

 

Osiągnięcie komfortu klimatycznego podobnego do tego, jaki jest w domu z rekuperacją, nie da się osiągnąć w budynkach z wentylacją grawitacyjną.

 

Proszę wyobrazić sobie obrazek: dom z rekuperacją, zima, minus 12 stopni na zewnątrz, 1 w nocy, sypie pierwszy śnieg. W pomieszczeniach temperatura +21 stopni C. I czuć ten śnieg w powietrzu... nie wierzycie?!!

 Uwierzcie!!

Czuć też deszcz, tę miękkość świeżości w powietrzu. A jak świeżo w każdej sypialni po całej nocy.... TO NAPRAWDĘ CZUĆ. Zapraszamy do odwiedzenia domu z rekuperacją (wybierz z mapki najbliższego Doradcę Rekuperatory.pl i umów z nim wizytę).

Jeszcze jeden obrazek, z bliskiej przeszłości, może nawet teraźniejszości: mieszkanie w bloku. Wymiana starych okien na supernowoczesne: ciepłe i szczelne. Jest fajnie. Fajnie dopóki z przerażeniem nie zobaczycie kapiącej skroplonej pary wodnej na wewnętrznych stronach szyb oraz na ścianach przylegających do okien.

Tak, tak - to znak źle działającej, a raczej całkowitego braku wentylacji. Powietrze, by zostało wyciągnięte, musi skadś napłynąć. Jeżeli okna są szczelne, nie ma skąd napłynąć. W domu robi się termos, który po kilku latach tworzy brzydkie, czarne plany na ścianach, w kątach i za meblami...

Bez wentylacji wilgoć i zapach stęchlizny nie pozwala normalnie funkcjonować. Brak prawidłowo funkcjonującej wentylacji potrafi doprowadzić niejednego oszczędnego do ciężkiego bólu głowy. A jego dom do stanu wymagającego generalnego remontu już po jednym sezonie grzewczym.

problemy z wentylacją

Skraplanie się pary wodnej na wewnętrznych stronach szyb to ewidentny przykład braku dostatecznej wentylacji. Na zdjęciu widoczne również plamy pleśniowe na uszczelce przyszybowej. Zdjęcie wykonano w kamienicy (zero kratek wentylacyjnych w mieszkaniu, nawet w łazience), w której wszystkie stare drewniane okna (z naturalnymi nieszczelnościami) wymieniono na super szczelne okna plastykowe.

 

Zobacz pozostałe korzyści z rekuperacji

 

« przeglądaj pozostałe artykuły