Instalację wentylacji wykonać można z co najmniej trzech rodzajów kanałów (nie licząc ich odmian, których na rynku jest sporo). Generalnie rodzaje instalacji podzielić można na:

  • nowoczesne przewody wentylacyjne wykonane najczęściej z ultra wytrzymałego plastyku o małych średnicach, które z powodzeniem ukryć można w konstrukcji ścian, wylewkach posadzki lub pod sufitem unikając w ten sposób zabudowy instalacji
  • tradycyjne wentylacyjne kanały stalowe o dużych średnicach, które w domach piętrowych wymagają zabudowy (nie dotyczy budynków parterowych z poddaszem nieużytkowym lub przestrzenią technologiczną, w której mogą zostać całkowicie schowane)
  • flexy, tzw. przewody elastyczne z izolowanej grubej folii aluminiowej o dużych średnicach (nie polecane z uwagi na wysokie ryzyko ich uszkodzenia i załamań, które ograniczać mogą prawidłowy transfer powietrza) - patrz zasada nr 3

 

Poniżej  trzy najważniejsze zasady (w kolejności ważności), którymi należy się kierować wybierając instalację wentylacji:

 

Zasada 1 - pewna firma instalacyjna od wentylacji

Wybierz wykonawcę z doświadczeniem. Takiego, który wszystkie możliwe błędy popełnił już na klientach, którzy byli przed Tobą :). Wybierz takiego, który w ofercie ma nieco więcej niż tylko jeden system i który na podstawie rozmowy z Tobą oraz na podstawie analizy projektu Twojego domu wybierze najbardziej odpowiedni rodzaj kanałów dla Ciebie: dostosowany do domu, jaki budujesz i efektów, jakich się spodziewasz. 

 

Zasada 2 - projekt systemu rekuperacji

Zrób go niezależnie od wszystkiego innego. Miej go na papierze i żądaj, by instalacja wentylacyjna była wykonana zgodnie z nim. Nie idź na żadne ustępstwa jakościowe: punkty nawiewne powinny być zrobione dokładnie tam, gdzie zostały zaprojektowane, nie zgadzaj się na ich przesunięcia w kierunku drzwi. Prawidłowa wentylacja pomieszczeń będzie zapewniona, gdy powietrze swobodnie przepłynie przez całe pomieszczenie.

 

Zasada 3 - przewody wentylacyjne

Zapomnij o przestarzałej metodzie kładzenia instalacji z fleksów, czyli miękkich przewodów wentylacyjnych, których potem nie da się wyczyścić, a ryzyko ich uszkodzenia oraz nieprawidłowego ułożenia jest bardzo wysokie. Choć kosztują nieco mniej, ich wartość jest dużo mniejsza, a po ich zabudowaniu będziesz mógł już tylko żałować. Wybierz albo sztywne stalowe i izolowane na całej długości kanały spiro, albo nowoczesną instalację z przewodów plastykowych o średnicy 63/90 mm, które całkowicie można ukryć w stropie lub posadzce.

Oba te sposoby gwarantują zachowanie właściwej trasy prowadzenia instalacji, minimalne opory z pełną kontrolą przepływu powietrza oraz możliwość inspekcji (sprawdzenia) czystości kanałów i wyczyszczenia instalacji za 12-15 lat.

 

Zasada 4 - dobrze dobrana instalacja to tylko część sukcesu

Pamiętaj o pozostałych elementach sprawnie działającego systemu rekuperacji:

 

System rekuperacji - dla zwiększenia parametrów odzysku ciepła zimą i zwiększenia komfortu wentylacyjnego latem możesz wzbogacić również o gruntowy wymiennik ciepła, który pozyska darmową energię słoneczną zgromadzoną na głębokości 2 m w gruncie.

 

« przeglądaj pozostałe artykuły