Rekuperacja - jak wszystko inne - ma swoje wady i zalety.

Tu, w Rekuperatory.pl, znamy je na wylot: zarówno ze strony inżyniera, instalatora, użytkownika, jak i serwisanta.

Po 15 latach i niemal 5,5 tys. wykonanych systemów rekuperacji, jesteśmy przekonani, że zalety rekuperacji są dużo większe niż jej wady. Nikt z nas nie wybudowałby własnego domu bez rekuperacji. 

Poznaj szczegóły. 

Czy wiesz, że możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 50% w miesiącach zimowych?

Zalety i wady rekuperacji

7 najważniejszych zalet rekuperacji

1. Wymiana zużytego powietrza: w domu z rekuperacją zawsze oddychasz świeżym powietrzem 

Niezależnie od warunków atmosferycznych powietrze w domu z rekuperacją wymieniane jest bez przerwy całą dobę, niezależnie od pory roku. Przy zamkniętych oknach i nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz osiąga skrajne wartości. Powietrze zewnętrzne po przejściu przez wymiennik ciepła w rekuperatorze, zostaje wstępnie opracowane: latem ochłodzone, zimą ogrzane. Dopiero potem trafia do pomieszczeń. 

W domu z rekuperacją powietrze ma zawsze niską - porówywalną z powietrzem zewnętrznym - zawartość dwutlenku węgla, a jego jakość higieniczna jest wysoka. Nawiewane powietrze pozbawione jest nadmiernej wilgotności, alergenów, związków chemicznych, zanieczyszczeń i kurzu.

rekuperacja jak dziala 

 

2. Filtracja nawiewanego powietrza: skuteczna ochrona przed smogiem

Wentylacja mechaniczna daje również możliwość filtracji nawiewanego powietrza. Poziom filtracji zależny jest od klasy zastosowanego filtra. Fabrycznie rekuperator wyposażony jest w filtry kieszeniowe klasy G4. 

Założenie filtra o podwyższonej klasie filtracji F7 (można tylko na nawiewie) daje możliwość zatrzymania ponad 90% pyłu zawieszonego o wielkości 1-10µm oraz poniżej 75% pyłu o rozmiarach 0,3-1µm (zanieczyszczenia smogowe to w zdecydowanej większości pył PM10, co oznacza, że wielkość pyłu nie przekracza 10µm).

Rekuperacja jest więc antidotum na wielokrotnie przekroczone w okresie grzewczym normy smogowe w powietrzu w Polsce. 

Rekuperacja stwarza też dodatkowe możliwości jonizacji i oczyszczania powietrza z wirusów i bakterii  >>więcej

 

brudny filtr z rekuperatora

Ten filtr został wyciągnięty z rekuperatora po 3 miesiącach użytkowania. 

 

3. Oszczędności na ogrzewaniu: raz wytworzone ciepło wykorzystujesz ponownie

Rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych spadają nawet do 50% w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła rekuperatora przekazuje energię z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego. Dzięki czemu dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) nawet o 20 kWh/(m2rok). To bardzo dużo, szczególnie w świetle unijnych przepisów o obniżaniu zapotrzebowania energetycznego domu do 2021 roku.

 

 odzysk ciepla z wentylacji zima

Rekuperator czerpie minus 11,5 stopnia, by po przejściu przez wymiennik nawiać 17 stopni C. 

 

 

4. Możliwość kontroli ilości powietrza: wietrzysz, jak chcesz

System rekuperacji wymienia powietrze w domu dokładnie tak, jak chcesz: nie za dużo, nie za mało: idealnie. Niezależnie od wiatru i ciśnienia na zewnątrz, do domu dostarczana jest i wywiewana identyczna ilość powietrza. Jeżeli masz potrzebę: na sterowniku rekuperatora zwiększasz intensywność przewietrzania (goście, odprowadzenie wilgoci i niechcianych zapachów z kuchni i łazienek), jeżeli chcesz: zmniejszasz. Na przykład wtedy, gdy ilość domowników się zmniejsza lub podczas nieobecności. 

 

sterowanie rekuperacja 

Sterowanie rekuperatorem może odbywać się na panelu lub sterowniku. 

 

5. Ponadprzeciętny komfort nie do uzyskania przy grawitacji

Brak przeciągów (nie ma już potrzeby intensywnego przewietrzania). Brak much komarów (można zamknąć okna przed zmierzchem w miesiącach wiosennych i letnich bez ryzyka powstania zaduchu). Znaczne obniżenie wilgotności powietrza (brak pleśni, grzybów), brak zaparowanych luster w łazience po kąpieli, możliwość szybkiego i skutecznego pozbycia się intensywnych zapachów po przygotowaniu aromatycznych potraw.

W domu jest ciągle świeżo i pachnąco. Komfort nie do osiągnięcia w domu z wentylacją grawitacyjną. Coś, co czuć, co każe oddychać pełną piersią przez całą dobę, przez wszystkie dni w roku.

 

wentylacja  

W domu z rekuperacją nawet przy szczelnych oknach jest czym oddychać. 

 

6. Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (gwc)

Barwnie mówiąc: kwiatek do kożucha. Możliwość wykorzystania energii z gruntu: powietrze do rekuperatora trafia już wstępnie opracowane: ochłodzone latem i podgrzane zimą. Również wspaniała pomoc dla systemu podczas bardzo niskich czy wysokich temperatur zewnętrznych. 

 gwc z rekuperatorem aeris next montaz pod sufitem

Do rekuperatora (po prawej) możesz dołączyć GWC.

 

7. Oszczędności inwestycyjne

Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło: warto uwzględnić to inwestując w system grzewczy na poziomie mocy urządzenia, wielkości grzejników czy pętli ogrzewania płaszczyznowego. Oszczędności są szczególnie duże przy montażu pompy ciepła: nawet do 15 tys. zł. >>więcej o oszczędnościach na montażu pompy ciepła w domu z rekuperacją

 oszczednosc na ogrzewaniu

Oszczędności na inwestycji w system grzewczy przy rekuperacji dotyczą również ilości pętli do ogrzewania płaszczyznowego. 

 

4 Wady Rekuperacji

1. Koszty

Jakby nie patrzeć to dodatkowe pieniądze, które trzeba zainwestować. Zainwestować, bo rekuperacja to również inwestycja w zdrowie: w coś, co bardzo trudno wycenić. Pamiętaj również, że rekuperację robisz zamiast wentylacji grawitacyjnej, odchodzą więc koszty związane z wybudowaniem niektórych kominów lub nawet z ich likwidacją oraz z montażem kominków dachowych. Przy rekuperacji nie montuje się również nawiewników w oknach, a część okien można zrobić nieotwieralnych (są znacznie tańsze).

>>ile kosztuje system rekuperacji

Do kosztów inwestycyjnych dodaj eksploatację:

 • usługa przeglądu serwisowego raz w roku: aktualne ceny sprawdż tutaj
 • wymiana filtrów w rekuperatorze: zawsze wtedy, gdy się zabrudzą: aktualne ceny sprawdzisz tutaj: www.kupfiltry.pl
 • zużycie prądu (około 0,60 zł/dziennie)

 

2. Konsekwencje błędów niedoświadczonej firmy instalacyjnej

Źle zaprojektowana i wykonana instalacja, dobór rekuperatora o niewystarczajacej mocy (bo tańszy), gorsza i krótsza oraz niezaizolowana instalacja, oznaczać może jedno: brak komfortu w wentylowanych pomieszczeniach oraz brak odzysku ciepła. Nie warto. Dlatego zawsze sprawdź opinie o firmie i odwiedż któregoś z klientów, któremu firma montowała system co najmniej rok wcześniej. 

3. Potencjalna awaria rekuperatora

Może się zdarzyć. Standardowo daje się 24 miesiące gwarancji na urządzenie. W Rekuperatory.pl możesz przedłużyć gwarancję na rekuperator AERISnext do 5 lat pod warunkiem wykonania instalacji w systemie R-vent Flex System. Przy zakupie rekuperatora warto pamiętać o sprawdzeniu dopuszczających do użytku urządzeń polskich certyfikatach i atestach PZH. Naprawa rekuperatora w okresie gwarancyjnym - pod warunkiem prawidłowego użytkowania urządzenia, np. okresowej wymiany filtrów, powinna być bezpłatna, po tym okresie usługi serwisowe powinien świadczyć serwis techniczny firmy instalacyjnej. W Rekuperatory.pl awarię możesz zgłosić doDziału Serwisowego firmy.

4. Zabrudzenia wokół anemostatów

Mimo filtrów w rekuperatorze, dookoła anemostatów - szczególnie nawiewnych - pojawiają się ciemne zabrudzenia. Raz na jakiś czas trzeba je przetrzeć suchą szmatką. 

 

Dodatkowe zagadnienia, które mogą Cię zainteresować

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych

Choć w kanałach wentylacyjnych powietrze jest suche i cały czas jest w ruchu, z czasem dochodzi do ich zabrudzenia. Czas ten szacowany jest na około 8 - 15 lat, w zależności od jakości powietrza zewnętrznego, wewnętrznego, sposobu eksploatacji systemu oraz prawidłowości jego zaprojektowania i wykonania. Po upływie tego czasu należałoby przeprowadzić kontrolę czystości kanałów. Służą tym firmy wyposażone w sprzęt specjalistyczny z kamerami, który poruszając się w kanałach przekazuje obraz ich wnętrza. Jeżeli trzeba, do kanału wprowadzane są specjalne szczotki, które mechanicznie czyszczą kanał, a wszystkie zabrudzenia wyciągane są na zewnątrz za pomocą urządzenia działającego na zasadzie podobnej do odkurzacza. Operacji nie da przeprowadzić się na kanałach miękkich, tzw. fleksach, które szczotki po prostu zniszczyłyby. W takim przypadku ratować się można wszystkimi chemicznymi metodami czyszczenia, np. lampami bakteriobójczymi, które w pewnym zakresie pomogą.

O dodatkowym wspomaganiu samoistnego oczyszczania się kanałów pomyśleć już można na etapie inwestycyjnym dokupując urządzenie jonizujące powietrze OXYinside, które wpływa nie tylko na czystość powietrza wewnętrznego, ale w znacznym stopniu wspomaga ochronę wnętrza kanałów przed osadzaniem się jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Co, gdy zabraknie prądu 

Przerwy w dostawie energii elektrycznej z reguły bywają rzadko i na krótko. Gdy prądu nie będzie, rekuperator przestanie działać, więc nie będzie ani wywiewał, ani nawiewał świeżego powietrza. Przez 12-24 h nie odczuwa się znaczącej różnicy. Gdy jest ciepło, pomieszczenia należy przewietrzyć, gdy chłodniej tylko na krótki czas rozszczelnić okna. Pamiętaj także, że dom nie jest stuprocentowo szczelny i choć jakość powietrza się pogorszy, sytuacja wyrówna się zaraz, gdy prąd powróci, a system zacznie pracować. Przy przerwie w dostawie prądu nie działać będzie także większość urządzeń domowych: czajnik, mikrofalówka, piekarnik, piec, odkurzacz i to ich brak zwykle jest źródłem większego niezadowolenia. W regionach, gdzie przerwy są częste, inwestorzy decydują się na instalacje agregatów prądotwórczych.

 

Czy rekuperacja hałasuje

Prawidłowo wykonanej rekuperacji nie słychać, rekuperator jednak pracuje: kręcą się w nim dwa wentylatory, w kanałach wentylacyjnych transferowane jest powietrze; gdy dobór rekuperatora przeprowadzony został właściwie, kanały zostały wytłumione, przeszkadzającego dźwięku w domu nie ma prawa być. Hałas, jakiego obawiają się inwestorzy, praktycznie nie istnieje i nawet dla najbardziej wrażliwych osób praca wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie jest słyszalna, nawet w nocy. Pamiętać jednak należy, że wentylatory rekuperatora oraz przemieszczające się w kanałach powietrze wydają dźwięki. Producenci urządzeń podają najczęściej wartości zmierzone w odległości 1 m od rekuperatora w kanałach. Najczęściej nie przekraczają one - kiedy urządzenie ustawione jest na najniższym biegu – dźwięku na poziomie około 35 dB(A). Jest to poziom hałasu, jaki generują najcichsze dostępne obecnie na rynku lodówko-zamrażarki (można go też porównać do dźwięku szmerów w domu lub darcia kartki papieru). Warto pamiętać, że rekuperator w znakomitej większości przypadków umieszczamy z dala od salonu i sypialni: w garażu, pomieszczeniu gospodarczym lub na poddaszu nieużytkowym, więc dźwięk, z jakim pracuje, ma niewielkie szanse na przedostanie się do uszu domowników.

Nie dajmy się więc zwieść najniższym wartościom, bo wraz ze wzrostem intensywności wentylacji, wzrasta dźwięk pracy wentylatorów. Dla średniej i najczęstszej intensywności pracy urządzenia, tj. na około 50% jego wydajności osiągniemy natężenie około 47 dB (poziom równy szumowi w biurach).

Zgoła inną sprawą jest indywidualny odbiór pracującego systemu wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach, w których przebywamy, tj. w pokojach i sypialniach. Tu należy zwrócić uwagę, czy firma projektująca system odpowiednio obliczyła wszystkie parametry zapotrzebowania pomieszczeń na powietrze wentylacyjne oraz dobrała do tego właściwe średnice kanałów oraz powiązała to z prędkościami przepływu powietrza, które z jednej strony są minimalne (by właśnie nie generować hałasu), ale z drugiej zapewniają komfort wentylacyjny. Przyczyną niepotrzebnego hałasu może być także dobór nieodpowiedniej, tj. zbyt małej centrali do danego zapotrzebowania. Ważny punkt, który ma wpływ na komfort pracy centrali (i jej użytkowników) to odpowiednia regulacja systemu, która zakłada również zmniejszenie intensywności wentylacji w godzinach nocnych.

We właściwie zaprojektowanych instalacjach wentylacyjnych znajdziemy również dodatkowe elementy tłumiące, czy to tłumiki montowane zaraz za centralą, czy puszki rozprężne, które dzięki rozprężeniu powietrza i zmniejszeniu prędkości jego przepływu ograniczają jakiekolwiek ryzyko wystąpienia hałasu na elementach nawiewnych, tj. przy anemostatach.

>> posłuchaj, czy rekuperację słychać

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie