Wady i zalety systemu rekuperacji

Montaż rekuperacji - jak wszystko inne - ma swoje wady i zalety.

Największą wadą rekuperacji jest to, że kosztuje;). Pamiętajcie jednak, że robicie ją zamiast wentylacji grawitacyjnej, nie oprócz.

Wadą są również koszty eksploatacyjne: trzeba regularnie robić przegląd systemu i wymieniać filtry.

Wydaje się jednak, że druga strona medalu: zalety rekuperacji, są dużo większe niż wady i bilans zysków i strat wychodzi zdecydowanie na korzyść.

Czy wiesz, że możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 50% w miesiącach zimowych?

 

Koszty inwestycyjne systemu rekuperacji

Jakby nie patrzeć to dodatkowe pieniądze, które musimy wydać. Nie liczmy jednak tak, jakby cała wartość systemu stanowiła 100% kosztów. Rekuperację robi się zamiast wentylacji grawitacyjnej, odchodzą więc koszty związane z wybudowaniem niektórych kominów lub nawet z ich likwidacją, montażem kominków dachowych. Przy rekuperacji nie montuje się również mikronawiewników w oknach, a część okien można zrobić nieotwieralnych (są tańsze). Przy rekuperacji nie buduje się również kominów do wentylacji grawitacyjnej.

>>ile kosztuje system rekuperacji

 

Koszty eksploatacyjne systemu rekuperacji

 • usługa przeglądu serwisowego (raz w roku około 350 zł)
 • filtry (raz na 2-3 mce około 50 zł)
 • zużycie prądu (około 0,60 zł/dziennie)

 

Dom pełen świeżego i czystego powietrza

Niezależnie od warunków atmosferycznych powietrze w domu wymieniane jest na bieżąco uwalniając domowników od dwutlenku węgla, wilgoci, alergenów, związków chemicznych, zanieczyszczeń, kurzu, wirusuów i bakterii. Rekuperacja stwarza też dodatkowe możliwości jonizacji i oczyszczania powietrza >>więcej o instalacji OXYinside

 

Oszczędności na ogrzewaniu

Rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych spadają od 30 do 50% w zależności od stopnia zaizolowania budynku oraz solidności wykonania systemu: im lepiej wykonany, tym oszczędności większe. By podnieść zyski energetyczne, system rekuperacji wyposażyć można w darmową energię pochodzącą z gruntu, czyli gruntowy wymiennik ciepła, który nie dość, że wspomoże działanie rekuperacji zimą, latem zapewni większy komfort  i chłodniejsze powietrze.

 

Oszczędności na wielkości grzejników lub pętlach ogrzewania podłogowego

Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło, średnio o 45%. Oznacza to kolejne oszczędności na poziomie inwestycji w system grzewczy. Oszczędności są szczególnie duże przy montażu pompy ciepła. >>więcej o oszczędnościach na montażu pompy ciepła w domu z rekuperacją

 

Zdrowie i komfort

Brak przeciągów (nie ma już potrzeby intensywnego przewietrzania). Brak much komarów (można zamknąć okna przed zmierzchem w miesiącach wiosennych i letnich bez ryzyka powstania zaduchu). Znaczne obniżenie wilgotności powietrza (brak pleśni, grzybów), brak zaparowanych luster w łazience po kąpieli, możliwość szybkiego i skutecznego pozbycia się intensywnych zapachów po przygotowaniu aromatycznych potraw.

W domu jest ciągle świeżo i pachnąco. Komfort nie do osiągnięcia w domu z wentylacją grawitacyjną. Coś, co czuć, co każe oddychać pełną piersią przez całą dobę, przez wszystkie dni w roku.

 

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych

Choć w kanałach wentylacyjnych powietrze jest suche i cały czas jest w ruchu, z czasem dochodzi do ich zabrudzenia. Czas ten szacowany jest na około 8 - 15 lat, w zależności od jakości powietrza zewnętrznego, wewnętrznego, sposobu eksploatacji systemu oraz prawidłowości jego zaprojektowania i wykonania. Po upływie tego czasu należałoby przeprowadzić kontrolę czystości kanałów. Służą tym firmy wyposażone w sprzęt specjalistyczny z kamerami, który poruszając się w kanałach przekazuje obraz ich wnętrza. Jeżeli trzeba, do kanału wprowadzane są specjalne szczotki, które mechanicznie czyszczą kanał, a wszystkie zabrudzenia wyciągane są na zewnątrz za pomocą urządzenia działającego na zasadzie podobnej do odkurzacza. Operacji nie da przeprowadzić się na kanałach miękkich, tzw. fleksach, które szczotki po prostu zniszczyłyby. W takim przypadku ratować się można wszystkimi chemicznymi metodami czyszczenia, np. lampami bakteriobójczymi, które w pewnym zakresie pomogą.

O dodatkowym wspomaganiu samoistnego oczyszczania się kanałów pomyśleć już można na etapie inwestycyjnym dokupując specjalne urządzenie jonizujące powietrze, które wpływa nie tylko na czystość powietrza wewnętrznego, ale w znacznym stopniu wspomaga ochronę wnętrza kanałów przed osadzaniem się jakichkolwiek zanieczyszczeń.

 

Awarie urządzeń?

Zdarzają się. Najczęściej w systemach, na których ktoś wcześniej próbował zaoszczędzić czy to na urządzeniu, czy instalacji. Poprawki słono kosztują, dlatego już na etapie inwestycji warto rozsądnie podejść do tematu zakupu. Na urządzenia producenci dają 24 miesiące gwarancji, na instalację nawet 10 lat. Po tym czasie może coś się zepsuć, jak w każdym innym urządzeniu w domu. Średni czas żywotności rekuperatora liczy się na około 10 - 15 lat. Przy zakupie warto pamiętać o sprawdzeniu dopuszczających do użytku urzadzeń polskich certyfikatach i atestach PZH.

 

Brak prądu w domu z rekuperacją

Przerwy w dostawie energii elektrycznej nie powinny martwić. Gdy prądu nie będzie, rekuperator przestanie działać, więc nie będzie ani wywiewał, ani nawiewał świeżego powietrza. Osiągniemy więc sytuację typową dla domów z wentylacją grawitacyjną – po prostu brak jakiejkolwiek wentylacji. Zawsze pomaga wtedy rozszczelnienie (gdy bardzo zimno), uchylenie (gdy cieplej) czy wręcz otwarcie okien (gdy temperatura na zewnątrz jest komfortowa). Zwrócić warto uwagę, że przy przerwie w dostawie prądu nie działać będzie także znakomita większość urządzeń domowych: czajnik, mikrofalówka, piekarnik, piec, odkurzacz, światło. W regionach, gdzie przerwy są częste, inwestorzy decydują się na instalacje agregatów prądotwórczych.

 

Hałas w domu z rekuperacją?

Taki, jakiego obawiają się inwestorzy, praktycznie nie istnieje i nawet dla najbardziej wrażliwych osób praca wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie jest słyszalna, nawet w nocy. Pamiętać jednak należy, że wentylatory rekuperatora oraz przemieszczające się w kanałach powietrze wydają dźwięki. Producenci urządzeń podają najczęściej wartości zmierzone w odległości 1 m od rekuperatora w kanałach. Najczęściej nie przekraczają one - kiedy urządzenie ustawione jest na najniższym biegu – dźwięku na poziomie około 35 dB (A). Jest to poziom hałasu, jaki generują najcichsze dostępne obecnie na rynku lodówko-zamrażarki (można go też porównać do dźwięku szmerów w domu lub darcia kartki papieru). Warto pamiętać, że rekuperator w znakomitej większości przypadków umieszczamy z dala od salonu i sypialni: w garażu, pomieszczeniu gospodarczym lub na poddaszu nieużytkowym, więc dźwięk, z jakim pracuje, ma niewielkie szanse na przedostanie się do uszu domowników.

Nie dajmy się więc zwieść najniższym wartościom, bo wraz ze wzrostem intensywności wentylacji, wzrasta dźwięk pracy wentylatorów. Dla średniej i najczęstszej intensywności pracy urządzenia, tj. na około 50% jego wydajności osiągniemy natężenie około 47 dB (poziom równy szumowi w biurach).

Zgoła inną sprawą jest indywidualny odbiór pracującego systemu wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach, w których przebywamy, tj. w pokojach i sypialniach. Tu należy zwrócić uwagę, czy firma projektująca system odpowiednio obliczyła wszystkie parametry zapotrzebowania pomieszczeń na powietrze wentylacyjne oraz dobrała do tego właściwe średnice kanałów oraz powiązała to z prędkościami przepływu powietrza, które z jednej strony są minimalne (by właśnie nie generować hałasu), ale z drugiej zapewniają komfort wentylacyjny. Przyczyną niepotrzebnego hałasu może być także dobór nieodpowiedniej, tj. zbyt małej centrali do danego zapotrzebowania. Ważny punkt, który ma wpływ na komfort pracy centrali (i jej użytkowników) to odpowiednia regulacja systemu, która zakłada również zmniejszenie intensywności wentylacji w godzinach nocnych.

We właściwie zaprojektowanych instalacjach wentylacyjnych znajdziemy również dodatkowe elementy tłumiące, czy to tłumiki montowane zaraz za centralą, czy puszki rozprężne, które dzięki rozprężeniu powietrza i zmniejszeniu prędkości jego przepływu ograniczają jakiekolwiek ryzyko wystąpienia hałasu na elementach nawiewnych, tj. przy anemostatach.

>> posłuchaj, czy rekuperację słychać

 

Trudność w wyborze odpowiedniej ekipy instalacyjnej

Jak przy całym procesie budowie domu i tu oszczędzanie może odbić się dużą czkawką. Jak wybrać ekipę, która z jednej strony nie popełni rażących błędów, a z drugiej instalację wykona w rozsądnej cenie? Przede wszystkim warto zadbać o wykonanie projektu, czyli wszystkich niezbędnych obliczeń. Dobre firmy instalatorskie wykonują go w cenie usługi, ale wykonują, a inwestor otrzymuje go na papierze. Druga rzecz to zadbanie, by ekipa wykonawcza całą instalację zrobiła na jego podstawie, tj. trzymała się wytycznych w nim zawartych. Warto wziąć pod uwagę, od ilu lat firma działa na rynku i ile przez ten czas wykonała instalacji. Z każdą wykonaną instalacją zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu właśnie na naszej budowie. Jeżeli zatrudnienie do montażu systemu rekuperacji ekipy od centralnego ogrzewania ma wygenerować oszczędności na poziomie kilku tysięcy złotych – bądźmy niemal pewni, że ich błędy kosztować będą o wiele więcej.

 

 « przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie