Rekuperatory.pl
603 446 366

Czy rekuperacja hałasuje

Czy rekuperacja hałasuje? Prawidłowo zaprojektowanej oraz wykonanej rekuperacji nie słychać. Wentylacja polega jednak na ruchu: wywiewamy zużyte,  a nawiewamy świeże powietrze. Ruch ten jest wywoływany przy pomocy centrali wentylacyjnej, a konkretnie dwóch wentylatorów (nawiewnego i wywiewnego). Wydawałoby się, że to od ich wielkości i jakości zależy akustyka systemu, jednak nie do końca tak jest.

Rzeczy odpowiedzialnych za hałas jest więcej i należą do nich tak zdawałoby się niezwiązane elementy jak: prawidłowo wykonane obliczenia zapotrzebowania na powietrze, fachowy projektu systemu rekuperacji, trasy prowadzenia instalacji, rodzaj kanałów wentylacyjnych, ich montaż, izolacja oraz stabilizacja, a także późniejsze czynności regulacyjne całego systemu rekuperacji.

Odważnie musimy stwierdzić, że prawidłowo zaprojektowana i właściwie wykonana rekuperacja jest… cicha. Składają się na to 4 najważniejsze fakty:

  1. Odpowiedniej jakości centrala wentylacyjna, rekuperator

    Znaczenie ma tutaj przede wszystkim: jak rekuperator jest wykonany i wygłuszony, czyli jaką ma grubość izolacji wewnętrznej oraz z czego jest wykonana oraz to, na jakiej jakości podzespołach pracuje centrala. Chodzi głównie o wentylatory, bo to one generują szum. Ważny jest ich kształt i budowa. Jednym słowem, rekuperator to punkt wyjścia. To pierwszy składnik bezszelestnej rekuperacji.

  2. Prawidłowy projekt systemu rekuperacji

    Projekt systemu rekuperacji jest wynikiem dwóch bardzo istotnych elementów: uzgodnień z inwestorem dotyczących indywidualnych potrzeb i wymagań inwestora oraz pracy i obliczeń inżyniera od wentylacji. Dobór ilości i szybkości przepływu powietrza wpływa na akustykę i cichą pracę systemu. Wpływa na niego także długość i rodzaj kanałów wentylacyjnych. System nie może być niedoszacowany materiałowo, tzn. nie może mieć np. za krótkiej instalacji, a często takie oszczędności robi się na tańszych instalacjach. Grozi to nie tylko hałasem, ale także brakiem komfortu i jakichkolwiek oszczędności. Projekt ten należy następnie prawidłowo wykonać. Trzeba także zwrócić uwagę na jakość materiałów, z jakich wykonana będzie instalacja.  One również mają znaczenie dla akustyki.

  3. Tłumiki akustyczne

    Trzecią kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chce się mieć cichą rekuperację, są tłumiki akustyczne. Ważne, by tłumiki były dobrane indywidualnie do każdej instalacji z uwzględnieniem jej parametrów oraz samej centrali wentylacyjnej. Tłumiki powinny być dedykowane do domowych instalacji wentylacyjnych i powinny pochłaniać dźwięki, a nie wyrzucać je na zewnątrz, bo wtedy nie można ich zabudowywać. Dobrze także, by posiadały maksymalnie wysokie parametry tłumienia w każdej częstotliwości dźwięków. Zwracamy uwagę zarówno na ciszę wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Na rynku znaleźć można całą masę przeróżnych tłumików oferowanych przez wielu producentów. My montujemy sprawdzone tłumiki SoundBlock. Charakteryzują się one ponadstandardowymi właściwościami tłumiącymi.

  4. Regulacja systemu rekuperacji

    Wykonaną rekuperację należy we właściwy i zgodny z projektem sposób wyregulować. Robi się to przy montażu rekuperatora i przy uruchomieniu całej instalacji.

Podsumowując

          System rekuperacji może pracować w taki sposób, że nie będzie go słychać. Nawet w nocy, kiedy dookoła wszystko cichnie. Niektórzy użytkownicy mówią jeszcze coś: że głośniej w nich domu pracuje energooszczędna lodówka, niż rekuperator.

Aby rekuperacji nie było słychać, spełnić trzeba kilka podstawowych warunków:

  • właściwie dobrany, dobrej jakości rekuperator
  • prawidłowo wykonany projekt instalacji i obliczenia, które go poprzedzają
  • rzetelnie wykonana instalacja rekuperacji
  • starannie dobrane tłumiki: ich rodzaj, długość oraz ilość
  • profesjonalna regulacja systemu już po uruchomieniu centrali