Pierwsze czyszczenie rekuperacji zazwyczaj należy wykonać po 10, 12 latach od uruchomienia systemu. Zanim to zlecimy, dobrze byłoby sprawdzić czystość i drożność kanałów wentylacyjnych. To od stopnia ich zabrudzenia zależeć będzie, czy instalację trzeba będzie wyczyścić od razu, czy odłożyć na kolejne 2, 3 lata.
Planując wykonanie systemu rekuperacji dobrze jest wziąć pod uwagę tylko takie kanały wentylacyjne, które będzie można potem wyczyścić. Nie nadają się do tego kanały wykonane z przewodów miękkich, tzw. fleksów. Na szczęście jednak już niewiele instalacji rekuperacji jest wykonywanych w ten sposób.
Prawidłowy przepływ powietrza w instalacji jest najważniejszy, by cały system działał poprawnie, tzn. wymieniał zużyte powietrze na świeże w pomieszczeniach.
Dobre firmy instalacyjne są pewne wykonanej przez siebie pracy. Dlatego na pierwsze 5, a nawet 10 lat dają klientowi gwarancję bezawaryjnego działania systemu rekuperacji.
W Rekuperatory.pl gwarancja ta obejmuje m.in. niezmienne zachowanie kształtu kanałów wentylacyjnych, ich przekrojów i przepływów powietrza, a także wytrzymałość i trwałość. Te ostatnie umożliwiają przeprowadzenie mechanicznego czyszczenia instalacji.
Istnieją co najmniej dwa sposoby wyczyszczenia instalacji wentylacyjnej: mechaniczny lub za pomocą ozonowania. Ten drugi przeprowadza się jednak rzadziej, bo on dezynfekuje kanały nie usuwając z nich wszystkich zanieczyszczeń, do czego potrzebna jest fizyczna ingerencja w kanał odpowiedniego narzędzia: szczotek i ssawek.
Często ozonowanie połączone jest z metodą mechaniczną.
Usługi czyszczenia kanałów wentylacyjnych przeprowadzane są przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy usługowe posiadające specjalistyczne urządzenia. Chodzi o to, by z wewnętrznych powierzchni kanałów skutecznie usunąć zalegające tam zabrudzenia.
Robi się to za pomocą centralnego urządzenia ciśnieniowego, wykorzystującego do tego celu sprzężone powietrze, które pod odpowiednim ciśnieniem wprowadzane jest do kanału wentylacyjnego.
Jednocześnie z drugiej strony powietrze to jest wysysane wraz z zanieczyszczeniami.
Do skutecznego usunięcia brudu zalegającego w kanałach równocześnie wykorzystuje się okrągłe lub prostokątne – w zależności od kształtu kanałów – ruchome szczotki, które wykonując ruchy obrotowe czyszczą kanał.
Rekuperator na czas prac należy wyłączyć.
Gdy cała instalacja, zarówno jej nitka nawiewna, jak i wywiewna, jest już wyczyszczona mechanicznie za pomocą szczotek i sprężonego powietrza, dobrze jest przeprowadzić dezynfekcję.
Ma ona pomóc w wyeliminowaniu z instalacji potencjalnie występujących mikroorganizmów, drobnoustrojów i grzybów.
Instalacja wentylacyjna, pod warunkiem, że została wykonana z dobrej jakości kanałów wentylacyjnych, jest wyczyszczalna.
Warto przeprowadzić jej sprawdzenie po około 10 – 12 latach od pierwszego uruchomienia systemu. Inspekcja jest najczęściej częścią usługi czyszczenia instalacji, podobnie jak jej dezynfekcja.
Aby zachować czystość kanałów w okresie użytkowania systemu rekuperacji należy użytkować rekuperator w systemie ciągłym, tj. nie wyłączać go np. na czas nieobecności domowników, np. urlopu.
Gdy dom nie będzie użytkowany, zaleca się ustawienie rekuperatora na tryb nieobecności. Jest to specjalny, dedykowany do tego bieg ustawiany w centrali wentylacyjnej. Chodzi o to, by centrala działała na niewielkim, 10% wydatku powietrza z zachowaniem minimalnego przesyłu powietrza w instalacji. Zapewni to jej czystość i brak gromadzenia się i zalegania wilgoci w instalacji.
Serwis techniczny rekuperatora należy wykonać, podobnie jak pompy ciepła czy pieca centralnego ogrzewania, raz w roku.
Obejmuje on kompleksowe sprawdzenie i wyczyszczenie rekuperatora i sprawdzenie poprawności działania całego systemu. Nie obejmuje natomiast czyszczenia instalacji wentylacyjnej, którą należy przeprowadzić osobno, ale tylko raz na około 10 lat.
Coroczny serwis rekuperatora obejmuje
Serwis systemu rekuperacji składa się z dwóch elementów:
Czyszczenie wentylacji mechanicznej w domu warto jest przeprowadzić, jednak nie wcześniej niż 10 lat po uruchomieniu systemu. Przy corocznych przeglądach serwisowych, których elementem jest sprawdzenie wydatków powietrza na punktach nawiewnych i wywiewnych doskonale widać, czy system działa poprawnie.
Dlatego tak ważny jest coroczny przegląd instalacji wentylacyjnej, który pokaże, czy czyszczenie przewodów rekuperacji jest już potrzebne.
Czyszczenie rekuperacji Zamów serwis systemu rekuperacji i rekuperatora w Rekuperatory.pl