Dlaczego dobry projekt rekuperacji to nie wszystko.

Zgodność wykonania z projektem

Jak oceniają firmy inżynierskie, ponad połowa zaprojektowanych przez nie systemów instalacyjnych: wodnych, grzewczych, wentylacyjnych nie zostaje wykonana zgodnie z projektem.

Instalatorzy mają swoje zdanie na temat wyliczeń wykonanych przez inżyniera. To rodzi wiele problemów, bo kto jest winien, że system nie działa potem prawidłowo? Projektant, czy instalator? Aby uniknąć takich problemów należałoby zadbać nie tylko o właściwe zaprojektowanie systemu rekuperacji, ale również o wykonawstwo, które będzie zgodne z tymże projektem. Najczęściej gwarancję taką daje wykonanie i projektu, i usługi wykonawczej w jednej firmie, która weźmie odpowiedzialność za całościowe funkcjonowanie instalacji.

Projekt rekuperacji to nie wszystko

 

Do serwisu Rekuperatory.pl często trafiają inwestorzy, którzy, mimo że zakupili prawidłowo wykonany projekt rekuperacji, mają wątpliwości, że wybrany przez nich instalator, wykonał system zgodnie z projektem. Często, by zaoszczędzić, instalatorzy wykazują się sporą pomysłowością.

Co to jest dom pasywny?

Najczęściej stosowane chwyty

Cwany instalator, który chce zwabić nieświadomego instalatora niższą wartością systemu rekuperacji, zazwyczaj proponuje:

 •  tańszy rekuperator o gorszych parametrach technicznych niż zaprojektowano: mniejszej wydajności, mniejszym sprężu, z innymi wentylatorami, o większym zużyciu prądu – to może postawić pod znakiem zapytania sens działania całego systemu: zarówno generowanych dzięki rekuperatorowi oszczędności eksploatacyjnych budynku, jak i wytworzenia w domu komfortu powietrznego,
 • rekuperator tej samej marki, co zaprojektowano, ale o niższej mocy niż zaprojektowano: subtelna różnica może spowodować, że system nie będzie pracował prawidłowo i będzie generował hałas,
 • zastosowanie, zamiast określonego w projekcie przekroju kanałów, mniejszych lub większych ich średnic, co powodować może nie tylko niepotrzebne straty temperaturowe na instalacji (przy zbyt wolnym przepływie powietrza), ale i  problemy z regulacją systemu,
 • brak izolacji kanałów: wszędzie lub tylko w wybranych miejscach (znaczne oszczędności na wełnie mineralnej),
 • wykonanie instalacji – zamiast na zaprojektowanych w dokumentacji kanałach metalowych lub nowoczesnych kanałach z tworzywa PE, na starego typu miękkich przewodach: nietrwałych, narażonych na duże ryzyko uszkodzenia, nie dających się wyczyścić; zdarza się często, że instalator stosuje tanie zamienniki, które czasami nie są nawet przeznaczone do stosowania w wentylacji -szczególnie jeśli chodzi o przewody PE,
 • niedokładne wykonanie całej instalacji, np. nieszczelne połączenia kanałów, co grozić może na przykład nawiewaniem drobinek wełny mineralnej do pomieszczeń lub wykraplaniem się wody wskutek nie dość precyzyjnie wykonanej izolacji,
 • brak dostatecznego umocowania izolacji na kanałach i kształtkach, a także ustabilizowania całej instalacji sztywnymi obejmami,
 • zmiany tras prowadzenia kanałów w celu zaoszczędzeniu na ilości kształtek wentylacyjnych, np. kolan,
 • wykonanie mniejszej ilości punktów nawiewnych i wywiewnych niż zostało to zaprojektowane,
 • umieszczenie punktów nawiewnych i wywiewnych bliżej drzwi przy zastosowaniu zupełnie nieprzeznaczonych do tego elementów nawiewnych (brak wiedzy technicznej u niektórych instalatorów), co ma ogromny wpływ na prawidłowe wentylowanie pomieszczeń, pozwala jednak na znaczną oszczędność na materiale,
 • brak wyregulowania całego systemu po zakończeniu montażu: najczęściej z uwagi na brak dostatecznej wiedzy, brak odpowiedniego sprzętu (np. anemometru z tubą, który pozwala z dużą dokładnością sprawdzić ilości przepływającego powietrza).
 • brak wykonania specjalnych otworów rewizyjnych niezbędnych do późniejszego wyczyszczenia instalacji,

 

Czym grozi niechlujny montaż systemu rekuperacji

Powyższe niedociągnięcia zdarzają się na budowach bardzo często. Czym grożą? W skrócie: upośledzeniem pracy całego systemu. Dobranie np. urządzenia o mniejszej niż zaprojektowana dla danego domu wydajności oznacza kompletny brak komfortu klimatycznego, gdyż urządzenie mniejsze nie da rady po prostu efektywnie wentylować określonej kubatury domu. Może to być szczególnie dotkliwe w sytuacjach (które zdarzają się wbrew pozorom bardzo często), kiedy trzeba szybko przewietrzyć dom na wyższym biegu, np. w czasie wizyty gości, przy gotowaniu aromatycznych posiłków czy po kąpieli.

Brak ciągłości izolacji na kanałach może powodować skraplanie się w nich pary wodnej, zmiana trasy prowadzenia kanałów może mieć znaczny wpływ na ilości dostarczanego powietrza. Brak wyregulowania instalacji zaś stawia pod ogromnym znakiem zapytania komfort klimatyczny w wentylowanych pomieszczeniach lub wręcz niewłaściwe zbilansowanie układu i znaczne obniżenie sprawności systemu. Ten ostatni błąd na szczęście – w przeciwieństwie do pozostałych – można szybko naprawić.

Niezwykle istotne jest również zastosowanie kanałów o takich przekrojach, jakie zostały zaprojektowane na całej długości systemu. Prędkość przepływów powietrza w kanałach powinna być bowiem tak dobrana, by nie była zbyt wysoka, co grozi hałasem, ani również zbyt mała, co skutkować może spadkiem temperatury na instalacji w okresach zimowych. Każdy fragment instalacji także ma różne dopuszczalne prędkości przepływów powietrza.

Reasumując: warto wiedzieć, komu powierza się wykonanie systemu rekuperacji. Opłaca się postawić na doświadczoną ekipę wykonawczą i wybrać taką, co do której będziemy mieć pewność rzetelnego wykonania każdego z punktów projektowych. W przypadku, gdy inwestor porównuje oferty konkurencyjnych firm, warto także dowiedzieć się, co kryje się pod dużo niższą kwotą za usługę, bo – mimo że jest ona kusząca – pieniądze te mogą się okazać całkowicie wyrzucone w błoto.

 

  Rekuperatory.pl

  Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

  Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

  Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na przygotowaniu i przekazaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

  Przesyłając formularz, akceptujesz warunki świadczenia tej usługi przygotowania i przekazania wyceny.

  Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

  Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

  Rekuperatory.pl
  Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
  Natalia Jarocka

  Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

  AERIS
  AERISnext
  Alpha Clear
  Climate Recovery
  Drafton
  NeoFlexPRO
  NeoFlex®GOLD
  NeoFlex®STDTM
  NeoStalTM
  Nubo
  SoundBlock