Jak oceniają firmy inżynierskie, ponad połowa zaprojektowanych przez nie systemów instalacyjnych: wodnych, grzewczych, wentylacyjnych nie zostaje wykonana zgodnie z projektem. Instalatorzy mają swoje zdanie na temat wyliczeń wykonanych przez inżyniera. To rodzi wiele problemów, bo kto jest winien, że system nie działa potem prawidłowo? Projektant, czy instalator? Aby uniknąć takich problemów należałoby zadbać nie tylko o właściwe zaprojektowanie systemu rekuperacji, ale również o wykonawstwo, które będzie zgodne z tymże projektem. Najczęściej gwarancję taką daje wykonanie i projektu, i usługi wykonawczej w jednej firmie, która weźmie odpowiedzialność za całościowe funkcjonowanie instalacji. 

projekt rekuperacji to nie wszystko

 

Do serwisu Rekuperatory.pl często trafiają inwestorzy, którzy, mimo że zakupili prawidłowo wykonany projekt rekuperacji, mają wątpliwości, że wybrany przez nich instalator, wykonał system zgodnie z projektem. Często, by zaoszczędzić, instalatorzy wykazują się sporą pomysłowością.

Do najczęściej stosowanych przez sprytnych instalatorów chwytów należą:

 • zastosowanie tańszego rekuperatora o gorszych parametrach technicznych niż zaprojektowano: mniejszej wydajności, mniejszym sprężu, z innymi wentylatorami, o większym zużyciu prądu – to może postawić pod znakiem zapytania sens działania całego systemu: zarówno generowanych dzięki rekuperatorowi oszczędności eksploatacyjnych budynku, jak i wytworzenia w domu komfortu powietrznego,
 • zastosowanie, zamiast określonego w projekcie przekroju kanałów, mniejszych lub większych ich średnic, co powodować może nie tylko niepotrzebne straty temperaturowe na instalacji (przy zbyt wolnym przepływie powietrza), ale i  problemy z regulacją systemu,
 • brak izolacji kanałów: wszędzie lub tylko w wybranych miejscach (znaczne oszczędności na wełnie mineralnej),
 • wykonanie instalacji – zamiast na zaprojektowanych w dokumentacji kanałach metalowych lub nowoczesnych kanałach z tworzywa PE, na starego typu miękkich przewodach: nietrwałych, narażonych na duże ryzyko uszkodzenia, nie dających się wyczyścić; zdarza się często, że instalator stosuje tanie zamienniki, które czasami nie są nawet przeznaczone do stosowania w wentylacji -szczególnie jeśli chodzi o przewody PE,
 • niedokładne wykonanie całej instalacji, np. nieszczelne połączenia kanałów, co grozić może na przykład nawiewaniem drobinek wełny mineralnej do pomieszczeń lub wykraplaniem się wody wskutek nie dość precyzyjnie wykonanej izolacji,
 • brak dostatecznego umocowania izolacji na kanałach i kształtkach, a także ustabilizowania całej instalacji sztywnymi obejmami,
 • zmiany tras prowadzenia kanałów w celu zaoszczędzeniu na ilości kształtek wentylacyjnych, np. kolan,
 • wykonanie mniejszej ilości punktów nawiewnych i wywiewnych niż zostało to zaprojektowane,
 • umieszczenie punktów nawiewnych i wywiewnych bliżej drzwi przy zastosowaniu zupełnie nieprzeznaczonych do tego elementów nawiewnych (brak wiedzy technicznej u niektórych instalatorów), co ma ogromny wpływ na prawidłowe wentylowanie pomieszczeń, pozwala jednak na znaczną oszczędność na materiale,
 • brak wyregulowania całego systemu po zakończeniu montażu: najczęściej z uwagi na brak dostatecznej wiedzy, brak odpowiedniego sprzętu (np. anemometru z tubą, który pozwala z dużą dokładnością sprawdzić ilości przepływającego powietrza).
 • brak wykonania specjalnych otworów rewizyjnych niezbędnych do późniejszego wyczyszczenia instalacji,

Powyższe niedociągnięcia zdarzają się na budowach bardzo często. Czym grożą? W skrócie: upośledzeniem pracy całego systemu. Dobranie np. urządzenia o mniejszej niż zaprojektowana dla danego domu wydajności oznacza kompletny brak komfortu klimatycznego, gdyż urządzenie mniejsze nie da rady po prostu efektywnie wentylować określonej kubatury domu. Może to być szczególnie dotkliwe w sytuacjach (które zdarzają się wbrew pozorom bardzo często), kiedy trzeba szybko przewietrzyć dom na wyższym biegu, np. w czasie wizyty gości, przy gotowaniu aromatycznych posiłków czy po kąpieli.

Brak ciągłości izolacji na kanałach może powodować skraplanie się w nich pary wodnej, zmiana trasy prowadzenia kanałów może mieć znaczny wpływ na ilości dostarczanego powietrza. Brak wyregulowania instalacji zaś stawia pod ogromnym znakiem zapytania komfort klimatyczny w wentylowanych pomieszczeniach lub wręcz niewłaściwe zbilansowanie układu i znaczne obniżenie sprawności systemu. Ten ostatni błąd na szczęście – w przeciwieństwie do pozostałych – można szybko naprawić.

Niezwykle istotne jest również zastosowanie kanałów o takich przekrojach, jakie zostały zaprojektowane na całej długości systemu. Prędkość przepływów powietrza w kanałach powinna być bowiem tak dobrana, by nie była zbyt wysoka, co grozi hałasem, ani również zbyt mała, co skutkować może spadkiem temperatury na instalacji w okresach zimowych. Każdy fragment instalacji także ma różne dopuszczalne prędkości przepływów powietrza.

Reasumując: warto wiedzieć, komu powierza się wykonanie systemu rekuperacji. Opłaca się postawić na doświadczoną ekipę wykonawczą i wybrać taką, co do której będziemy mieć pewność rzetelnego wykonania każdego z punktów projektowych. W przypadku, gdy inwestor porównuje oferty konkurencyjnych firm, warto także dowiedzieć się, co kryje się pod dużo niższą kwotą za usługę, bo – mimo że jest ona kusząca – pieniądze te mogą się okazać całkowicie wyrzucone w błoto.

 « przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie