Zalecenia dla domu wyposażonego w rekuperator

    Oferta specjalna montażu rekuperacji

    • tłumiki SoundBlock o wartości do 2100 zł gratis
    • bezpłatna wycena i konsultacja montażu
    • projekt inżynierski z obliczeniami
    • bezpłatny dojazd na budowę

    Wypełnij formularz do 30.04.24r. – wyślemy Ci na maila voucher z pakietem specjalnych korzyści!

    Zloty laur Firma godna zaufania Dom pasywny Rzetelna firma

    Odbierz voucher z wyceną

    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na przygotowaniu i przekazaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

    Przesyłając formularz, akceptujesz warunki świadczenia tej usługi przygotowania i przekazania wyceny.

    Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

    Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

    Zloty laur Firma godna zaufania Dom pasywny Rzetelna firma

    Okna w domu z rekuperacją

    W domu, w którym działa rekuperacja, okna nie powinny być wyposażone w mikrowentylację lub inne formy rozszczelnienia, takie jak nawiewniki okienne.

    Cała stolarka okienna i drzwiowa powinna być maksymalnie szczelna. Uwaga! Nie dotyczy drzwi wewnętrznych, które muszą mieć podcięcia.

    Dla optymalnego efektu najlepiej jest zamontować okna energooszczędne wyposażone w potrójny pakiet szybowy oraz profile o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Nie bez znaczenia jest też sposób ich montażu: najlepiej w warstwie ocieplenia.

    Ale nie jest to konieczne.

    Absolutnym minimum jest wyeliminowanie jakichkolwiek mostków termicznych w miejscu styku ramy okna lub parapetu z murem. Lepszym wyjściem jest tak zwany ciepły montaż z użyciem specjalnych taśm montażowych, a najlepszym (i niestety najdroższym) montaż okien nie w murze, a w warstwie izolacji.

    Tak zamontowane okna, gdy budynek nie ma jeszcze ocieplenia, są lekko wysunięte poza mur. Docelowo pozwoli to na uniknięcie mostków termicznych, gdyż profil ościeżnicy nie będzie miał styczności z murem.

    Okna w domu z rekuperacją

    Okno zamontowane na kotwach: docelowo profil ościeżnicy znajdzie się w warstwie izolacji (styropianu lub wełny mineralnej) budynku. Zdjęcie objęte prawami autorskimi Rekuperatory.pl

    Drzwi wewnętrzne

    W domu, w którym działa system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, drzwi wewnętrzne powinny zapewniać przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami.

    Jest to konieczne, ponieważ punkty wyciągowe nie są zlokalizowane we wszystkich pomieszczeniach, więc powietrze musi swobodnie krążyć np. z pokoju do łazienki.

    Ruch ten jednak jest całkowicie niewyczuwalny dla człowieka.

    Należy zakupić drzwi wyposażone w specjalne podcięcie. Przekrój netto szczeliny powinien wynosić co najmniej 80 cm2.

    Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych, tj. garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny o przekroju netto min. 200 cm2.

    Należy uważać, aby dywany z wysokim włosiem nie zamknęły przepływu powietrza!

    Drzwi zewnętrzne oraz ewentualne drzwi do kotłowni czy garażu, gdzie nie ma rekuperacji, tylko wentylacja grawitacyjna, powinny być całkowicie szczelne.

    Drzwi w domu z rekuperacjąPodcięcia pod drzwiami zapewniają wymagane przepływy powietrza. Zdjęcie objęte prawami autorskimi Rekuperatory.pl

    GWC - budowa i zasada działania

    Izolacja budynku z rekuperacją

    Izolacja zewnętrza budynku powinna zostać wykonana w sposób zapewniający uniknięcie powstania mostków termicznych.

    Jej grubość i współczynnik izolacyjności powinny zapewnić izolację odpowiednią co najmniej dla domu energooszczędnego. Dotyczy to zarówno izolacji ścian, jak również dachu, fundamentów i podłóg.

    W budynku, w którym instalacja prowadzona jest na strychu lub innym pomieszczeniu nieużytkowym, pomimo że przewody wentylacyjne są izolowane, dodatkowo przestrzeń, w której mają się one znajdować, musi być również zaizolowana.

    Na strychu lub poddaszu zaleca się izolację po skosach do samego szczytu! To bardzo ważne.

    Podobnej staranności wymaga wybór miejsca prowadzenia kanałów: nie dość, że są one solidnie zaizolowane warstwą lameli (specjalnie przygotowanej wełny mineralnej z folią aluminiową), trasa ich prowadzenia powinna przebiegać wyłącznie w pomieszczeniach izolowanych.

    Pozwala to na osiągnięcie maksymalnych korzyści i zminimalizowanie strat energetycznych (temperaturowych).

    Kanały rekuperacji na poddaszu nieużytkowym

    Zaizolowane kanały wentylacyjne prowadzone na zaizolowanym poddaszu nieużytkowym. Zdjęcie objęte prawami autorskimi Rekuperatory.pl

     

    Kominy w domu z rekuperatorem

    Przy rekuperacji kominy wentylacyjne, kratki czy zetki wentylacyjne są zbędne.

    Jedynie w przypadku domów wyposażonych w kominek lub system CO wymagający zastosowania komina, ich wykonanie staje się konieczne. W zależności od typu systemu grzewczego należy zastosować odpowiedni system wentylacyjny pomieszczenia kotłowni.

    Garaż musi zostać również wyposażony w niezależny system wentylacyjny, zgodnie z przepisami dotyczącymi wentylacji garaży. Najczęściej w tych pomieszczeniach Rekuperatory.pl zalecają wykonanie wentylacji grawitacyjnej.

    Kominy w domu z rekuperacją

    Dwa kominy w domu z rekuperacją: pierwszy od kominka, drugi od pieca gazowego i wentylacji grawitacyjnej w garażu i pomieszczeniu kotłowni. Gdyby inwestor zrezygnował z kominka w salonie, jednego komina by ubyło. Zdjęcie objęte prawami autorskimi Rekuperatory.pl

     

    Kominek w domu z rekuperacją

    W domu wyposażonym w rekuperator wskazane jest zastosowanie kominka z zamkniętą komorą spalania, tzn. takiego, który powietrze do spalania pobiera z zewnątrz.

    Dodatkowo rekuperatory AERISnext oraz AERIS posiadają zabezpieczenie kominowe, które blokuje możliwość wyłączenia wentylatora nawiewnego, który mógłby spowodować powstanie podciśnienia w budynku i zassanie powietrza z komina.

    Kominek w domu z rekuperacją

    Prócz brudnej szyby ten kominek posiada także zamkniętą komorę spalania. Całe powietrze do spalania pobierane jest niezaleznym przewodem z zewnątrz. Takiego rozwiązania wymaga się dla domów z rekuperacją.  

     

    Okap kuchenny i rekuperacja

    Gdy w domu działa mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna zaleca się przygotowanie niezależnej instalacji wywiewnej dla okapu.

    Przy dłużej chodzącym urządzeniu, może dojść do wytworzenia niewielkiego podciśnienia, gdyż w stosunkowo krótkim czasie zostanie wyciągnięta z pomieszczenia duża ilość powietrza.

    Na przewodzie wyrzutowym należy koniecznie zamontować klapę zwrotną uniemożliwiającą napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczenia w sytuacji, gdy okap nie pracuje. Podczas długotrwałego używania okapu, pamiętać należy o krótkim otwarciu okna, by wyrównać ciśnienie.

    Drugim rozwiązaniem jest montaż wyłącznie okapu w wersji filtrującej za pomocą filtra przeciwtłuszczowego oraz przeciwzapachowego (węglowego), bez wyprowadzania powietrza na zewnątrz. Rekuperatory.pl nie zalecają łączenia okapu kuchennego z systemem wentylacyjnym.

    Projekty domów z wentylacją mechaniczną

    Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

    AERIS
    AERISnext
    Alpha Clear
    Climate Recovery
    Drafton
    NeoFlexPRO
    NeoFlex®GOLD
    NeoFlex®STDTM
    NeoStalTM
    Nubo
    SoundBlock