Jeżeli przymierzasz się do budowy domu z rekuperacją, pamiętaj o jednym: nie istnieje dom, w którym nie można by zamontować systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: rekuperacji. 

home koncept z rekuperacja

Rekuperację można zamontować w każdym domu. Na zdjeciu projekt pracowni HomeKONCEPT. 

 

Montowaliśmy system rekuperacji już chyba w każdym domu: tradycyjnym, energooszczędnym, pasywnym. Drewnianym, murowanym, prefabrykowanym. Jedno i wielorodzinnym. Bliźniaku, parterowym i z kondygnacją. Z piwnicą i bez niej. Z dużą ilością przeszkleń i prawie bez nich. Całorocznym i weekendowym (letnim). Dużym (powyżej 500m2) , średnim i małym (poniżej 55m2). Minimalistycznym i w stylu 'dworek polski'. Gotowym i projektowanym indywidualnie na zamówienie. Z garażem i bez. Z pompą ciepła i piecem na eko groszek. Z kominkiem i bez niego. Z różnymi rodzajami dachu, w tym z dachem płaskim. 

Rekuperację da się zrobić wszędzie. 

 

Dlatego wybierając projekt domu, kieruj się własnymi potrzebami i zmysłem estetyki. My zrobimy resztę! 

 

Jeżeli kupujesz dom gotowy, zwróć uwagę, jaki rodzaj wentylacji został w nim zaprojektowany. Gdy jesteś zdecydowany na zrobienie rekuperacji, najlepiej będzie wybrać projekt, który od początku został pomyślany jako dom z rekuperacją.

Projekty takich domów możesz znależć oczywiście w necie, np. w pracowniach:

HomeKONCEPT: https://www.homekoncept.com.pl/projekty-domow 

LIPIŃSCY: https://lipinscy.pl/domy/z-rekuperacja

dom z rekuperacja home koncept

Jeżeli chcesz zamontować dom z rekuperacją, najlepiej znajdź projekt, który uwzględnia rekuperację i żadną inną wentylację, np. któryś z pracowni HomeKONCEPT (tu: HK-36)

 

 lipinscy z rekuperacja

...lub np. z pracowni Lipińscy: Coimbra DCP357

 

Jeżeli zamierzasz wybudować dom z rekuperacją, dobrze jest wybrać dom, który ma zaprojektowaną tylko wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i żadną inną. Powodów jest kilka, wszystkie bardzo ważne. 

 

Bardzo ważne powody, dla których dobrze jest kupić projekt budynku tylko z rekuperacją:

  1. Dom projektowany od początku z myślą o wentylacji mechanicznej, nie będzie miał zaprojektowanego żadnego komina do wentylacji grawitacyjnej (które to kominy przy rekuperacji są zbędne). 
  2. Okna projektowane dla domu z rekuperacją mogą być bez skrzydeł (przynajmniej część okien): wpuszczą do domu znacznie więcej światła i są dużo tańsze w zakupie. 
  3. Zapotrzebowanie energetyczne domu z rekuperacj na energię pierwotną jest dużo mniejsze niż domu z grawitacją: nawet o 20 kWh/(m2rok).
  4. W domu projektowanym pod rekuperację, od początku będzie przewidziane pomieszczenie na montaż rekuperatora.
  5. Trasa prowadzenia instalacji będzie uwzględniała takie prowadzenie kanałów wentylacyjnych, które wykorzysta naturalne wnęki. Dzięki temu instalację będzie można ukryć wraz z innymi instalacjami (np.kanalizacyjną). 
  6. W przypadku chowania instalacji w stropach/posadzkach można przewidzieć ich odpowiednią wysokość, co ma znaczenie dla np. wysokości schodów lub posadowienia okien. 
  7. Prowadzenie kanałów można przewidzieć wyłącznie w strefach ciepłych (zamiast np. na poddaszu nieużytkowym). Dzięki temu ogranicza się znacznie straty ciepła na instalacji. 
  8. Usytuowanie w optymalnym i zgodnym z przepisami miejscu czerpni i wyrzutni powietrza (na elewacji budynku).  
  9. W domu projektowanym od początku pod rekuperację, przewidzieć można rezerwacje i otwory w stropach, by uniknąć późniejszego kucia czy wiercenia. 

Kupiłeś już projekt domu?

Dowiedz się, co warto uwzględnić w projekcie, by zapłacić mniej za montaż rekuperacji.