Jeżeli przymierzasz się do budowy domu z rekuperacją, pamiętaj o jednym: nie istnieje dom, w którym nie można by zamontować systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: rekuperacji.
Rekuperację można zamontować w każdym domu. Na zdjeciu projekt pracowni HomeKONCEPT.
Montowaliśmy system rekuperacji już chyba w każdym domu: tradycyjnym, energooszczędnym, pasywnym. Drewnianym, murowanym, prefabrykowanym. Jedno i wielorodzinnym. Bliźniaku, parterowym i z kondygnacją. Z piwnicą i bez niej. Z dużą ilością przeszkleń i prawie bez nich. Całorocznym i weekendowym (letnim). Dużym (powyżej 500m2) , średnim i małym (poniżej 55m2). Minimalistycznym i w stylu 'dworek polski'. Gotowym i projektowanym indywidualnie na zamówienie. Z garażem i bez. Z pompą ciepła i piecem na eko groszek. Z kominkiem i bez niego. Z różnymi rodzajami dachu, w tym z dachem płaskim.
Rekuperację da się zrobić wszędzie.
Dlatego wybierając projekt domu, kieruj się własnymi potrzebami i zmysłem estetyki. My zrobimy resztę!
Jeżeli kupujesz dom gotowy, zwróć uwagę, jaki rodzaj wentylacji został w nim zaprojektowany. Gdy jesteś zdecydowany na zrobienie rekuperacji, najlepiej będzie wybrać projekt, który od początku został pomyślany jako dom z rekuperacją.
Projekty takich domów możesz znależć oczywiście w necie, np. w pracowniach:
HomeKONCEPT: https://www.homekoncept.com.pl/projekty-domow
LIPIŃSCY: https://lipinscy.pl/domy/z-rekuperacja
Jeżeli chcesz zamontować dom z rekuperacją, najlepiej znajdź projekt, który uwzględnia rekuperację i żadną inną wentylację, np. któryś z pracowni HomeKONCEPT (tu: HK-36)
...lub np. z pracowni Lipińscy: Coimbra DCP357
Jeżeli zamierzasz wybudować dom z rekuperacją, dobrze jest wybrać dom, który ma zaprojektowaną tylko wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i żadną inną. Powodów jest kilka, wszystkie bardzo ważne.
Bardzo ważne powody, dla których dobrze jest kupić projekt budynku tylko z rekuperacją:
- Dom projektowany od początku z myślą o wentylacji mechanicznej, nie będzie miał zaprojektowanego żadnego komina do wentylacji grawitacyjnej (które to kominy przy rekuperacji są zbędne).
- Okna projektowane dla domu z rekuperacją mogą być bez skrzydeł (przynajmniej część okien): wpuszczą do domu znacznie więcej światła i są dużo tańsze w zakupie.
- Zapotrzebowanie energetyczne domu z rekuperacj na energię pierwotną jest dużo mniejsze niż domu z grawitacją: nawet o 20 kWh/(m2rok).
- W domu projektowanym pod rekuperację, od początku będzie przewidziane pomieszczenie na montaż rekuperatora.
- Trasa prowadzenia instalacji będzie uwzględniała takie prowadzenie kanałów wentylacyjnych, które wykorzysta naturalne wnęki. Dzięki temu instalację będzie można ukryć wraz z innymi instalacjami (np.kanalizacyjną).
- W przypadku chowania instalacji w stropach/posadzkach można przewidzieć ich odpowiednią wysokość, co ma znaczenie dla np. wysokości schodów lub posadowienia okien.
- Prowadzenie kanałów można przewidzieć wyłącznie w strefach ciepłych (zamiast np. na poddaszu nieużytkowym). Dzięki temu ogranicza się znacznie straty ciepła na instalacji.
- Usytuowanie w optymalnym i zgodnym z przepisami miejscu czerpni i wyrzutni powietrza (na elewacji budynku).
- W domu projektowanym od początku pod rekuperację, przewidzieć można rezerwacje i otwory w stropach, by uniknąć późniejszego kucia czy wiercenia.
Kupiłeś już projekt domu? |
Dowiedz się, co warto uwzględnić w projekcie, by zapłacić mniej za montaż rekuperacji. |