Koszt wentylacji mechanicznej – systemu rekuperacji

    Akcja wiosna!

    Rekuperacja taniej aż o 2000 zł!

    • vouchery rabatowe dla naszych klientów
    • projekt systemu rekuperacji gratis
    • bezpłatny dojazd doradcy na budowę

    Wyślij formularz, a otrzymasz voucher na 2000 zł oraz bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji.

    Zloty laur Firma godna zaufania Dom pasywny Rzetelna firma

    Odbierz voucher z wyceną

    Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

    Zloty laur Firma godna zaufania Dom pasywny Rzetelna firma
    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.... czytaj dalej

    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

    Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

    Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

    Jaka jest wartość systemu rekuperacji: wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Na pytanie, ile kosztuje rekuperacja, nie ma ogólnej, wyczerpującej prawdziwej odpowiedzi. Dlatego wzbraniamy się przed podawaniem wartości cenowej bez rozmowy z klientem, bez analizy rzutów architektonicznych, bez choć wstępnego wyboru któregoś z możliwych rozwiązań. A jest ich co najmniej kilka.

    Jak cena rekuperatora wpływa na koszt rekuperacji?

    Rozpiętość cenowa usługi montażu rekuperacji wraz z materiałami może być spora i zależy od:

    • jakości rekuperatora (przeciwprądowy o bardzo wysokim stopniu odzysku ciepła, zaawansowany technologicznie, czy słabszej jakości centrala o niskim stopniu energooszczędności)
    • mocy centrali wentylacyjnej – rekuperatora (100, 200, 350, 450, 600 czy więcej m3/h)
    • rodzaju instalacji wentylacyjnej (antybakteryjna z tworzywa o najwyższej klasie szczelności, czy tania plastikowa instalacja z niskiej jakości plastiku, wysokiej jakości, zaizolowana wełną mineralną instalacja z kanałów stalowych lub nowoczesna, wykonana z ultra cichego systemu fabrycznie izolowanych kanałów)
    • zastosowanych dodatków, które nie są oczywiście obowiązkowe, ale dające możliwości uzyskania dodatkowych korzyści: gwc, jednostki chłodzącej, systemu sterowania rekuperatorem, rodzaju wybranego sposobu filtrowania powietrza nawiewanego

    Jest kilka kluczowych czynników, od których zależy, na ile zostanie wyceniony montaż rekuperacji w Twoim domu

    Budżetowanie montażu rekuperacji na etapie kosztorysowania budowy

    Jakkolwiek trudno jest wycenić montaż rekuperacji nie znając konkretnych planów budynku (rzutów każdej z kondygnacji), nie mając informacji o tym, czy np. jeden z pokoi nie zostanie zamieniony na siłownię, a w piwnicy nie powstanie sala kinowa czy bilardowa, a garaż zamieniony na pokój do konstruowania modeli samolotów (to prawdziwe przykłady naszych Klientów) wiemy, wierzymy i często spotykamy się z pytaniami o rząd wielkości inwestycji w montaż rekuperacji. Rozumiemy tę potrzebę. Dlatego podajemy tu próg, od którego, planując montaż rekuperacji, inwestor powinien zacząć liczyć.

    Ile kosztuje rekuperator? Jaka jest cena rekuperacji w domu jednorodzinnym?

    Jeżeli system rekuperacji ma być energooszczędny, cichy i skuteczny, na jego montaż należy przeznaczyć kwotę od 25 tys. zł. Kwota ta obejmuje:

    • dokładne wyliczenia zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne mające na celu maksymalizację komfortu powietrznego w budynku
    • inżynierski, indywidualny projekt systemu rekuperacji
    • całościową usługę montażu systemu rekuperacji
    • wysokoenergooszczędną centralę wentylacyjną – rekuperator dobrany idealnie pod konkretne zapotrzebowanie budynku w taki sposób, by jego praca była bezgłośna
    • usługę montażu rekuperatora
    • kompletną, całościową usługę instalacji systemu rekuperacji w budynku
    • wszystkie niezbędne materiały instalacyjne: kanały, materiały montażowe, izolacyjne, mocujące
    • przewierty przez stropy (jeśli są konieczne)
    • wszystkie anemostaty nawiewne i wywiewne oraz ich montaż
    • montaż czerpni i wyrzutni
    • wygłuszenie systemu za pomocą uzgodnionych na etapie rozmów z Doradcą tłumików
    • uruchomienie systemu rekuperacji
    • regulację systemu zgodnie z zaprojektowanymi przepływami powietrza

    Kwota ta podzielona jest na etapy płatności, które wymagane są w zależności od postępów prac na budowie: nigdy wcześniej, nigdy za wszystko z góry. Zawsze przejrzyście, w porozumieniu z inwestorem i zawartą umową na montaż rekuperacji.

    Jaka jest cena rekuperatora?

    Warto pamiętać, że konkretną, indywidualną wartość inwestycji w montaż rekuperacji wycenia się po zapoznaniu się z projektem domu: rzutami każdej z kondygnacji oraz jego przekrojami.

    Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a jednocześnie wyślij zapytanie o montaż rekuperacji. W odpowiedzi Doradca ds. rekuperacji przygotuje indywidualną i bezpłatną ofertę przygotowaną dla Twojego domu.

    Wycena montażu systemu rekuperacji zawsze powinna być wykonana indywidualnie! Dwa budynki o identycznym metrażu mogą mieć różną długość instalacji, różne trasy jej prowadzenia, różną ilość punktów nawiewnych i wywiewnych oraz różnej mocy rekuperatory. Mogą także być wykonane z zupełnie innej instalacji.

    Dlatego, by wycenić montaż systemu rekuperacji, potrzebne są rzuty każdej kondygnacji budynku, które pozwolą wytyczyć wstępną trasę prowadzenia kanałów wentylacyjnych oraz dobrać odpowiednią moc rekuperatora. Bez analizy rzutów budynku wycena rekuperacji jest pobieżna, ogólna i może ulec zdecydowanej zmianie na późniejszym etapie.

    Zależy Ci na rzetelnej wycenie? Wypełnij formularz wyceny na montaż systemu rekuperacji: poprosimy Cię w nim o podanie miejscowości budowy oraz nr telefonu kontaktowego.

    Jeżeli wybrałeś już projekt architektoniczny domu, odezwij się do specjalisty Rekuperatory.pl. Przygotuje on indywidualną, dostosowaną dla konkretnego budynku ofertę na montaż rekuperacji uwzględniającą najwyższe możliwe oszczędności i maksymalny komfort.

    Zapytanie ofertowe

    Na jakim etapie planować rekuperację

    Im wcześniej, tym lepiej. Punktem zerowym jest tutaj zakup projektu domu – jeśli projekt został już wybrany, czas zainteresować się także, jaki rodzaj wentylacji został zaprojektowany w projekcie architektonicznym wybranego budynku. Jeśli jest to wentylacja grawitacyjna – trzeba zmienić ją na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperację. Można zrobić to zanim odda się projekt do urzędu, by uzyskać pozwolenie na budowę. Można jednak później uwzględniając projekt wentylacji w książce budowy.

    Zmiana taka w praktyce oznacza wykreślenie kominów do wentylacji grawitacyjnej (lub tylko samych szachtów wentylacyjnych w kominie) oraz zaplanowanie trasy prowadzenia kanałów wentylacyjnych rekuperacji wraz z przejściami przez stropy. Drugim elementem zapalnym może być już etap fundamentów. Zwłaszcza, jeżeli inwestor myśli o montażu gruntowego wymiennika ciepła (nieobowiązkowego, ale możliwego elementu systemu rekuperacji). To właśnie przez fundamenty dokonuje się wyprowadzenia zewnętrznej instalacji gwc.

    Kolejny ważny element to przejścia kanałami wentylacyjnymi przez strop. Kiedy przejścia zostaną zaplanowane odpowiednio wcześniej, nie ma na późniejszym etapie konieczności wiercenia ich.

    Montaż systemu rekuperacji podzielony jest na co najmniej dwa etapy. Pierwszy z nich to montaż kanałów wentylacyjnych na etapie stanu surowego zamkniętego przed jakimikolwiek innymi instalacjami. To już naprawdę (prawie) ostatni dzwonek, by zwrócić się do firmy instalacyjnej, choć prawdę mówiąc zdarza nam się kłaść instalację w budynku, w którym są już tynki i instalacje, choć jest to rodzaj woltyżerki. Ale jest możliwe.

    Reasumując: prosimy o zgłaszanie się zaraz po wyborze projektu domu, ale po jego adaptacji. Istotny jest dla rekuperacji ostateczny układ pomieszczeń oraz ich rodzaj. Istnienie ścianek działowych, bądź ich brak, rezygnacja z łazienki, czy garażu.

    Rekuperacja to 675pxRekuperacja to dwa główne elementy: rekuperator i instalacja

    Projekt rekuperacjiProjekt rekuperacji jest konieczny do wykonania poprawnego systemu rekuperacji.

    Dlaczego warto być czujnym, gdy cena na montaż rekuperacji jest niska

    Początkujący instalatorzy, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z rekuperacją, są z reguły najtańsi – uczą się na swoich błędach, a nauka kosztuje – zazwyczaj inwestora, który ponieść musi konsekwencje nie działającego jak trzeba systemu. Decydując się więc na konkretną firmę instalacyjną, warto zwrócić na kilka szczegółów.

    Zweryfikuj:

    • czy instalator ma jakiekolwiek doświadczenie w projektowaniu i montażu rekuperacji
    • czy wykona właściwy projekt rekuperacji na podstawie stosownych obliczeń za zapotrzebowanie powietrza dla każdego pomieszczenia
    • czy fachowo obliczy potrzebne długości kanałów wentylacyjnych i trasy ich prowadzenia, by każde pomieszczenie było efektywnie w całości przewietrzone
    • czy rzetelnie wykona każdy punkt systemu zgodnie z projektem, a potem wyreguluje zgodnie z zaprojektowanymi wydatkami powietrza
    • czy firma świadczy usługi serwisowe
    • czy otrzymasz gwarancję na wykonany system i rekuperator

    Od tego zależy, czy:

    • oszczędności na ogrzewaniu będą możliwie maksymalne, czy jedynie minimalne lub czy ich nie będzie wcale
    • rekuperacja będzie cicha i bezawaryjna
    • rekuperator optymalnie zwentyluje wszystkie pomieszczenia dając komfort o każdej porze dnia i nocy
    • odprowadzi szybko wilgoć z łazienki i niechciane zapachy z kuchni

    Co wpływa na cenę rekuperacji

    Inwestor w porozumieniu ze specjalistą od rekuperacji decyduje o następujących elementach, mających wpływ na finalny koszt montażu rekuperacji. Są to przede wszystkim:

    • rodzaj instalacji – dwa główne rodzaje kanałów: tradycyjne stalowe o dużych średnicach i nowoczesne polietylenowe, które można schować w posadzkach
    • rodzaj rekuperatora – w domach jednorodzinnych montowane są głównie rekuperatory AERISnext z wysokim odzyskiem ciepła, ale w ofercie firmy znajdują się także inne rekuperatory, np. ITHO, Drafton, RIRS czy RIS
    • urządzenia współpracujące, o które można wzbogacić system rekuperacji: gruntowy wymiennik ciepła, jednostka chłodząca, zaawansowana filtracja powietrza nawiewanego
    • rodzaj sterownika
    • dodatkowe czujniki: dwutlenku węgla, wilgotnosci
    • w przypadku sterowania inteligentnego (protokół KNX, Fibaro lub inny) podłączenie rekuperatora do systemu zarządzania domem
    • sterowanie systemem z poziomu smartfona i tabletu

    Rekuperacja przewody plastikowePrzewody wentylacyjne z tworzywa tuż przed zalaniem w posadzce. Takie rozwiązanie jest popularne, jednak nie wszędzie jest możliwe.

    Choć rynek szturmem zdobywają przewody o niewielkich średnicach wykonane z tworzywa (uwaga na ograniczenia przepustowości!) wciąż za prawdziwy sprawdzian fachowości firmy instalacyjnej uznaje się to, czy potrafi ona wykonać instalację na zaizolowanych klasycznych kanałach stalowych. Ich montaż wymaga znajomości podstawowych zasad wykonywania instalacji wentylacyjnych i często może zweryfikować umiejętności instalatora.

    Koszty związane z użytkowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

    1. Techniczne przeglądy serwisowe
      Serwis techniczny systemu rekuperacji należy robić jeden raz w roku: podobnie jak np. pieca gazowego. Specjalista sprawdzi poprawność działania całego systemu, anemometrem zmierzy ilości przepływów powietrza, wyczyści wymiennik ciepła w rekuperatorze (odkurzy lub go wymyje, w zależności od rodzaju wymiennika), odkurzy na sucho wnętrze rekuperatora, sprawdzi czystość filtrów, a także drożność żaluzji na czerpni i wyrzutni. Aktualną cenę za przegląd serwisowy sprawdzisz tutaj
    2. Ważne: systematyczna wymiana filtrów
      Czyste filtry to niezwykle ważny czynnik poprawnego działania systemu wentylacji. To przez filtry przepływa absolutnie całe powietrze: zarówno zużyte, wyciągane z pomieszczeń, jak i czyste, nawiewane do nich. Filtry trzeba sprawdzać najrzadziej co dwa miesiące. Sprawdzać! A zmieniać je, jak się zabrudzą. Pierwszy raz brudne filtry można wyczyścić na sucho odkurzając je. Przy kolejnym zabrudzeniu należy je wymienić. Nie istnieje żadna bardziej uniwersalna i prawdziwa rada w tej sprawie, bo czystość zależy od tego, jak działa system (z jaką mocą = na którym biegu) oraz od czystości powietrza.Oczywiście filtry o wyższej klasie filtracji F7 brudzą się szybciej, bo są dokładniejsze. Uwaga: nie można odkurzać starego typu filtrów z tkaniny filtracyjnej, które już przy pierwszym zabrudzeniu, trzeba wymienić na nowe. Aktualną cenę za filtry sprawdź na: www.kupfiltry.pl
    3. Czyszczenie instalacji rekuperacji
      Czyszczenie instalacji można wykonywać kilkoma sposobami. Poprzedzać je powinna inspekcja czystości kanałów, by potwierdzić jej konieczność. Szacuje się, że takie czyszczenie należy wykonać po 8 – 10 latach użytkowania systemu. Sztywne, klasyczne, izolowane kanały stalowe oraz kanały NeoFlex®GOLD System czyścić można np. mechanicznie za pomocą obracających się szczotek i powietrza, które wyciąga brud z końcówki kanału. Firmy, które świadczą usługi czyszczenia instalacji znajdziesz w całej Polsce.Rodzaj i moc rekuperatora oraz długość i stopień skomplikowania instalacji rekuperacji zależy od:
      • metrażu i kubatury domu
      • ilości i rodzaju pomieszczeń

    Rodzaje rekuperatorow aeris nextRekuperatory AERISnext do domów o powierzchni od 160 do 360 m2.

    O ile o rodzaju rekuperatora i rodzaju instalacji decyduje zawsze inwestor w porozumieniu z doradcą ds. rekuperacji, o tyle moc rekuperatora wynika z obliczeń zapotrzebowania budynku na powietrze. Obliczenia takie są podstawą inżynierskiego projektu rekuperacji.

    W Rekuperatory.pl do każdej wykonywanej instalacji przygotowywany jest projekt uwzględniający nie tylko moc rekuperatora, ale także dokładne trasy prowadzenia instalacji, jej rodzaj, miejsca, gdzie znajdować się będą anemostaty oraz wydatki powietrza wentylacyjnego na poszczególnych punktach nawiewnych i wywiewnych.

    Pamiętaj: rekuperację nie robisz 'oprócz’. Rekuperację robisz zamiast wentylacji grawitacyjnej. Jeżeli projekt domu, który wybrałeś, zawiera wentylację grawitacyjną, trzeba go koniecznie skonsultować.

    W zależności od etapu, na którym jest Twoja budowa, możesz dokonać zmian, które ograniczą wydatki związane np. z budową kominów wentylacyjnych. Najlepiej skonsultuj projekt ze specjalistą od rekuperacji. Tylko niech to nie będzie dekarz, ani instalator wod-kan. Specjalista od rekuperacji.

    Jeżeli kominy do wentylacji grawitacyjnej już zbudowałeś i jesteś na kolejnym etapie budowy, np dach czy ściany, wiele rzeczy można na rzecz rekuperacji zmienić. Jedną z nich jest zmiana w stolarce okiennej. Część okien możesz zrobić nieotwieranych. Nie robi się w nich wtedy skrzydeł tylko same ościeżnice – takie okna są dużo tańsze. Poza tym nie montuje się nawiewników w oknach, nie wstawia wentylatorków w toaletach i łazienkach. Nie montujesz także żadnych strażaków na kominie. Wentyluje tylko i wyłącznie rekuperator i to on jest odpowiedzialny za ilość powietrza, jaką nawiewasz i wyciągasz z pomieszczeń. Rezygnacja z części kominów, nawiewników w oknach oraz zastosowanie w części budynku nieotwieralnych okien, oznacza spore oszczędności.

    Montaż systemu rekuperacji – co należy wiedzieć

    1. Płatność za system rekuperacji
      Płątność w Rekuperatory.pl jest rozłożona na etapy związane bezpośrednio z postępami prac na budowie. Etap pierwszy (stan surowy zamknięty przed tynkami): montaż instalacji. Etap drugi: montaż i uruchomienie rekuperatora (po pomalowaniu ścian).
    2. DGP (dystrybucja gorącego powietrza) w budynku z rekuperacją – czy warto inwestować
      Opinie na temat zasadności montażu DGP w budynku z rekuperacją są zróżnicowane. Instalatorzy DGP optują oczywiście za. Specjaliści od rekuperacji podkreślają, że dzięki transferowi powietrza ciepło z kominka po pierwsze swobodnie krąży w pomieszczeniu, po drugie trafia do wyciągu, a stamtąd do wymiennika ciepła rekuperatora, gdzie jego energia zostaje oddana do powietrza nawiewanego. Czy jest więc sens? Jeżeli inwestora stać na oba rozwiązania, czemu nie? Jednak jeżeli miałby wybierać, zdecydowanie więcej korzyści przemawia za rekuperacją.
    3. Co klimatyzacja ma wspólnego z rekuperacją?
      Klimatyzacja w znakomitej większości przypadków mieli ciągle to samo powietrze w pomieszczeniu w ogóle go nie wymieniając. Kiedy więc w pomieszczeniu działa tylko klimatyzacja, komfort klimatyczny i warunki higieniczne są tylko pozornie wysokie. Tak naprawdę ból głowy jest uzasadniony: oddycha się ciągle tym samym, jedynie ochłodzonym powietrzem. Rekuperacja wymienia zużyte powietrze na świeże. Jeżeli jednak inwestor chce mieć w domu warunki zbliżone do idealnych, a temperaturę w pełni sterowalną zarówno zimą, jak i latem, powinien zainstalować – oprócz systemu grzewczego niezbędnego w domu z rekuperacją – także klimatyzację.

    Klimatyzacja a wentylacjaKlimatyzacja obniża temperaturę powietrza w pomieszczeniu, ale nie wymienia tego powietrza. Ciągle oddychasz więc tym samym zużytym powietrzem, a komfort, który odczuwasz, nie jest związany z jakością powietrza, a jedynie z jego temperaturą. Optymalnie więc byłoby zarówno chłodzić, jak i wentylować pomieszczenia latem. Podobnie jak zimą: wentylować i ogrzewać.

    Ważne zalecenia dla domu z rekuperacją

    W Rekuperatory.pl po podpisaniu umowy, wszystkim naszym klientom udostępniamy komplety, szczegółowy, ale przyjazny, przewodnik po budowie domu z rekuperacją. Znajdują się w nim najważniejsze wytyczne dotyczące tych elementów w domu, których dotyczy rekuperacja i których spełnienie jest konieczne, by działała ona prawidłowo. Poniżej wybrane z nich.

    Podcięcia w drzwiach wewnętrznych

    W domu z rekuperacją powietrze jest w stałym delikatnym nieodczuwalnym ruchu. Punkty nawiewne zlokalizowane są w pokojach, wywiewne w wiatrołapie, kuchni i łazienkach. Aby powietrze mogło pomiędzy nimi przepływać, konieczny jest montaż drzwi z podcięciami (lub otworami). Ciekawy może być fakt, że wymagania dotyczące montażu drzwi z podcięciami dotyczą nie tylko domów z rekuperacją, ale także z wentylacją grawitacyjną – są więc ogólnie obowiązujące. W domu z rekuperacją jednak jest to szczególnie istotne, bo tylko w domu z wentylacją mechaniczną, wentylacja działa jak powinna. Szczeliny wynosić powinny 80cm2, przy drzwiach o szerokości 80 cm będzie to 1 cm na całej szerokości skrzydła drzwiowego.

    Dodatkowe elementy wyciszające

    Dobrze wykonanego systemu rekuperacji nie słychać. Jeżeli jednak firma instalacyjna źle dobierze rekuperator lub źle dobierze rodzaj lub ilość kanałów wentylacyjnych możliwe, że rekuperację będzie słychać. Jeżeli inwestorowi zależy na absolutnej ciszy, firma instalacyjna zaproponować powinna różnego rodzaju tłumiki lub specjalnie zaprojektowane ultra ciche kanały wentylacyjne.

    Okna w domu z rekuperacją

    Nie powinny mieć żadnych nawiewników: dobrze, by były maksymalnie szczelne. Część okien można zrobić też bez skrzydeł (tzw. szklenia stałe). Takie okna są dużo tańsze, a do domu wpuszczają dużo więcej światła.

    Kominek w domu z rekuperacją

    Można go zamontować, jednak powinien on posiadać zamkniętą komorę spalania, tj. powietrze do spalania musi pobierać z zewnątrz, nie z pomieszczenia, w którym się znajduje. Powodem jest fakt, że rekuperacja to wentylacja zrównoważona, tj. taka sama ilość powietrza jest nawiewana i wyciągana.

    Okap

    Pracujący okap kuchenny wytwarza podciśnienie. Z uwagi jednak na jego krótkotrwałe działanie, nie koliduje to z wentylacją mechaniczną. Ważne, by wyprowadzenie kanału znad okapu było poprowadzone niezależnie od instalacji z rekuperacji, a sam okap miał klapę zwrotną zabezpieczającą przed cofaniem się powietrza.

    Od czego zależy prawidłowo działający system rekuperacji – 7 najważniejszych powodów:

    1. Prawidłowe wykonanie projektu z właściwymi obliczeniami na zapotrzebowanie budynku na powietrze.
    2. Dobór rekuperatora właściwej mocy, który będzie w stanie zwentylować każde pomieszczenie w domu i zapewnić komfort.
    3. Optymalne dopasowanie rodzaju instalacji do konkretnej architektury budynku.
    4. Dokładne odzwierciedlenie w instalacji zaprojektowanych długości i ilości kanałów.
    5. Właściwe zaizolowanie kanałów (w przypadku kanałów stalowych oraz polietylenowych).
    6. Jakość wykonania montażu rekuperacji przez firmę instalacyjną.
    7. Właściwe wyregulowanie systemu rekuperacji (uzyskanie zaprojektowanych wydatków powietrza na punktach nawiewnych i wywiewnych).

    3 poziomy oczyszczania powietrza w domu z rekuperacją

    Ponieważ całe nawiewane do pomieszczeń w systemie wentylacji mechanicznej powietrze przechodzi przez czerpnię i kanał nawiewny, jest ono filtrowane. Pierwszy jego etap odbywa się już na kratce umieszczonej na zakończeniu kanału czerpni. Zamontowana tam siatka zatrzymuje insekty oraz większe zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Drugi etap oczyszczania podstawowego powietrza nawiewanego odbywa się na poziomie filtra wstępnego o niskiej klasie filtracji montowanego fabrycznie w rekuperatorze. Na filtrze tym, który ma klasę filtracji G3, zatrzymuje się większość dużych cząsteczek pyłków i kurzu.

    Możliwości dodatkowego oczyszczania powietrza nawiewanego w systemie wentylacji mechanicznej (rekuperacji) są trzy:

    1. Podstawowe: za pomocą fabrycznie montowanych filtrów w rekuperatorze o klasie G4.
    2. Dokładne: filtr nawiewny wyższej klasy filtracji, tzw. filtr dokładny klasy F7, który zatrzymuje około 80% cząsteczek wielkości 0.4μm (wielkość pyłku mieści się w przedziale 10-1000μm).
    3. Zaawansowane: kanałowy filtr powietrza Pure, będący częścią systemu antysmogowego ALPHAclear.

      Rekuperatory.pl

      Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

      Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

      Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

      Rekuperatory.pl
      Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.... czytaj dalej

      Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

      Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

      Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

      Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
      Agata Burnat

      Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

      AERIS
      AERISnext
      Alpha Clear
      Climate Recovery
      Drafton
      NeoFlexPRO
      NeoFlex®GOLD
      NeoFlex®STDTM
      NeoStalTM
      Nubo
      SoundBlock