Wycena na montaż

Jaka jest wartość montażu rekuperacji: wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Na to pytanie nie ma jednej dobrej i zgodnej z faktami odpowiedzi. Rozpiętość cenowa może być duża w zależności od jakości rekuperatora, instalacji oraz zastosowanych rozwiązań. O tym jest cały poniższy tekst.

Planując montaż energooszczędnej wentylacji, czyli rekuperacji, inwestor liczyć się powinien z kwotą od około 24 tys. zł (kwota ta obejmuje projekt, całościowy montaż, wysokoenergooszczędny rekuperator, kompletną instalację oraz uruchomienie systemu; ceny ze stycznia 2020 r.). Konkretną wartość firma montażowa wycenia jednak zapoznając się z indywidualnym projektem domu. 

Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, a jednocześnie wyślij zapytanie. W odpowiedzi Doradca ds. rekuperacji przygotuje indywidualną i bezpłatną ofertę przygotowaną dla Twojego domu.

Wycena montażu systemu rekuperacji zawsze powinna być wykonana indywidualnie! 

Dwa budynki o identycznym metrażu mogą mieć różną długość instalacji, różne trasy jej prowadzenia, różną ilość punktów nawiewnych i wywiewnych oraz różnej mocy rekuperatory.

Mogą także być wykonane z zupełnie innej instalacji.

Dlatego, by wycenić montaż systemu rekuperacji, potrzebne są rzuty każdej kondygnacji budynku, które pozwolą wytyczyć wstępną trasę prowadzenia kanałów wentylacyjnych oraz dobrać odpowiednią moc rekuperatora.

Bez analizy rzutów budynku wycena rekuperacji jest pobieżna, ogólna i może ulec zdecydowanej zmianie na późniejszym etapie.

Zależy Ci na rzetelnej wycenie? Wypełnij formularz wyceny na montaż systemu rekuperacji: poprosimy Cię w nim o podanie miejscowości budowy oraz nr telefonu kontaktowego. Nie robimy wycen bez rozmowy z inwestorem. 

 

Jeżeli wybrałeś już projekt architektoniczny domu, odezwij się do specjalisty Rekuperatory.pl. Przygotuje on indywidualną, dostosowaną dla konkretnego budynku ofertę na montaż rekuperacji uwzględniającą najwyższe możliwe oszczędności i maksymalny komfort. 

 

KONTAKT z Rekuperatory.pl

 

Na koszt montażu rekuperacji składa się:

 1. rodzaj, moc i jakość rekuperatora
 2. rodzaj instalacji (stal izolowana, wysokiej czy niskiej jakości tworzywo)
 3. długość i stopień skomplikowania instalacji (kanałów/przewodów wentylacyjnych) 
 4. rodzaj i jakość usługi montażu instalacji wentylacyjnej (ma być bardzo tanio, czy bardzo dobrze?)
 5. dodatkowe wyposażenie, które można zamontować: gruntowy wymiennik ciepła, jednostka chłodząca, filtry o wyższej klasie filtracji, zaawansowane metody oczyszczania powietrza nawiewanego i jego jonizacji

 

REKUPERACJA TO 675px

Rekuperacja to dwa główne elementy: rekuperator i instalacja (kanały wentylacyjne).

 

Każdy z tych elementów: rekuperator, instalacja, doświadczenie firmy instalacyjnej oraz elementy dodatkowe mają istotne znaczenie dla ceny montażu systemu. 

 wstępne ustalenia rekuperacja

Wstępne ustalenia z klientem obejmują trasę prowadzenia instalacji, miejsce montażu rekuperatora i położenie anemostatów. 

 projekt rekuperacji

Projekt rekuperacji jest konieczny do wykonania poprawnego systemu rekuperacji. 

 

Dlaczego trzeba uważać na niskie ceny montażu rekuperacji

Początkujący instalatorzy, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z rekuperacją, są z reguły najtańsi - uczą się na swoich błędach, a nauka kosztuje - zazwyczaj inwestora, który ponieść musi konsekwencje nie działającego jak trzeba systemu.

Decydując się więc na konkretną firmę instalacyjną, warto zwrócić na kilka szczegółów. 

 

Zweryfikuj:

 • czy instalator ma jakiekolwiek doświadczenie w projektowaniu i montażu rekuperacji
 • czy wykona właściwy projekt rekuperacji na podstawie stosownych obliczeń za zapotrzebowanie powietrza dla każdego pomieszczenia
 • czy fachowo obliczy potrzebne długości kanałów wentylacyjnych i trasy ich prowadzenia, by każde pomieszczenie było efektywnie w całości przewietrzone
 • czy rzetelnie wykona każdy punkt systemu zgodnie z projektem, a potem wyreguluje zgodnie z zaprojektowanymi wydatkami powietrza
 • czy firma świadczy usługi serwisowe 
 • czy otrzymasz gwarancję na wykonany system

Od tego zależy, czy:

 • oszczędności na ogrzewaniu będą możliwie maksymalne, czy jedynie minimalne lub czy ich nie będzie wcale
 • rekuperacja będzie cicha i bezawaryjna
 • rekuperator optymalnie zwentyluje wszystkie pomieszczenia dając komfort o każdej porze dnia i nocy
 • odprowadzi szybko wilgoć z łazienki i niechciane zapachy z kuchni

 

Inwestor w porozumieniu z doradcą decyduje o następujących elementach, majacych wpływ na finalny koszt montażu rekuperacji:

 rekuperacja przewody plastikowe

Przewody wentylacyjne z tworzywa są popularne, jednak ich zastosowanie nie wszędzie jest możliwe. 

Choć rynek szturmem zdobywają przewody o niewielkich średnicach wykonane z tworzywa (uwaga na ograniczenia przepustowości!) wciąż za prawdziwy sprawdzian fachowości firmy instalacyjnej uznaje się to, czy potrafi ona wykonać instalację na zaizolowanych klasycznych kanałach stalowych. Ich montaż wymaga znajomości podstawowych zasad wykonywania instalacji wentylacyjnych i często może zweryfikować umiejętności instalatora. 

 

Koszty związane z użytkowaniem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Techniczne przeglądy serwisowe

Serwis techniczny systemu rekuperacji należy robić jeden raz w roku: podobnie jak np. pieca gazowego. Specjalista sprawdzi poprawność działania całego systemu, anemometrem zmierzy ilości przepływów powietrza, wyczyści wymiennik ciepła w rekuperatorze (odkurzy lub go wymyje, w zależności od rodzaju wymiennika), odkurzy na sucho wnętrze rekuperatora, sprawdzi czystość filtrów, a także drożność żaluzji na czerpni i wyrzutni.

Aktualną cenę za przegląd serwisowy sprawdzisz tutaj 

Ważne: systematyczna wymiana filtrów

Czyste filtry to niezwykle ważny czynnik poprawnego działania systemu wentylacji. To przez filtry przepływa absolutnie całe powietrze: zarówno zużyte, wyciągane z pomieszczeń, jak i czyste, nawiewane do nich.

Filtry trzeba sprawdzać najrzadziej co dwa miesiące. Sprawdzać! A zmieniać je, jak się zabrudzą. Nie istnieje żadna bardziej uniwersalna i prawdziwa rada w tej sprawie, bo czystość zależy od tego, jak działa system (z jaką mocą = na którym biegu) oraz od czystości powietrza.

Oczywiście filtry o wyższej klasie filtracji (czerwone filtry F7) brudzą się szybciej, bo są dokładniejsze. Na szczęście można je odkurzać w przeciwieństwie do filtrów z tkaniny, które trzeba wymienić na nowe. 

Aktualną cenę za filtry sprawdź na: www.kupfiltry.pl  

 

Pobór energii elektrycznej przez rekuperatory AERISnext

Centrala wentylacyjna jest zasilana prądem. Pracują w niej dwa wentylatory, okresowo załączana jest także nagrzewnica wstępna. Od jej mocy i jakości pracy zależeć będzie poziom konsumpcji energii elektrycznej. W rekuperatorze AERISnext maksymalne zużycie energii dla rekuperatora AERISnext 350 VV wynosi 255,95 zł rocznie. Dla wersji ERV (z odzyskiem wilgoci) wartość ta jest niższa i wynosi 167,95 zł rocznie. 

Obliczenia zostały dokonane dla średniej mocy, z jaką pracuje urządzenie w zimie i w lecie.  

 

Czyszczenie instalacji rekuperacji

Czyszczenie instalacji można wykonywać kilkoma sposobami. Poprzedzać je powinna inspekcja czystości kanałów, by potwierdzić jej konieczność. Szacuje się, że takie czyszczenie należy wykonać po 8 - 10 latach użytkowania systemu. Sztywne, klasyczne, izolowane kanały stalowe oraz kanały R-vent Flex System czyścić można np. mechanicznie za pomocą obracających się szczotek i powietrza, które wyciąga brud z końcówki kanału.

Firmy, które świadczą usługi czyszczenia intalacji znajdziesz w całej Polsce. 

 

Rodzaj i moc rekuperatora oraz długość i stopień skomplikowania instalacji rekuperacji zależy od:

 • metrażu i kubatury domu
 • ilości i rodzaju pomieszczeń

 

rodzaje rekuperatorow aeris next

 Rekuperatory AERISnext do domów o powierzchni od 160 do 360 m2. 

 

O ile o rodzaju rekuperatora i rodzaju instalacji decyduje zawsze inwestor w porozumieniu z doradcą ds. rekuperacji, o tyle moc rekuperatora wynika z obliczeń zapotrzebowania budynku na powietrze. Obliczenia takie są podstawą inżynierskiego projektu rekuperacji.

 

W Rekuperatory.pl do każdej wykonywanej instalacji przygotowywany jest projekt uwzględniający nie tylko moc rekuperatora, ale także dokładne trasy prowadzenia instalacji, jej rodzaj, miejsca, gdzie znajdować się będą anemostaty oraz wydatki powietrza wentylacyjnego na poszczególnych punktach nawiewnych i wywiewnych. 

 

 

Rekuperacja - Korzyści, koszty, fakty i mity (Kompendium)

 

Pamiętaj: rekuperację nie robisz 'oprócz'. Rekuperację robisz zamiast wentylacji grawitacyjnej

Jeżeli projekt domu, który wybrałeś, zawiera wentylację grawitacyjną, trzeba go koniecznie skonsultować.

W zależności od etapu, na którym jest Twoja budowa, możesz dokonać zmian, które ograniczą wydatki związane np. z budową kominów wentylacyjnych. Najlepiej skonsultuj projekt ze specjalistą od rekuperacji. Tylko niech to nie będzie dekarz, ani instalator wod-kan. Specjalista od rekuperacji. 

Jeżeli kominy do wentylacji grawitacyjnej już zbudowałeś i jesteś na kolejnym etapie budowy, np dach czy ściany, wiele rzeczy można na rzecz rekuperacji zmienić. Jedną z nich jest zmiana w stolarce okiennej. Część okien możesz zrobić nieotwieranych. Nie robi się w nich wtedy skrzydeł tylko same ościeżnice - takie okna są dużo tańsze. Poza tym nie montuje się nawiewników w oknach, nie wstawia wentylatorków w toaletach i łazienkach. Nie montujesz także żadnych strażaków na kominie. Wentyluje tylko i wyłącznie rekuperator i to on jest odpowiedzialny za ilość powietrza, jaką nawiewasz i wyciągasz z pomieszczeń. 

Rezygnacja z części kominów, nawiewników w oknach oraz zastosowanie w części budynku nieotwieralnych okien, oznacza spore oszczędności.  

 

Montaż systemu rekuperacji - co należy wiedzieć

Płatność za system rekuperacji w Rekuperatory.pl jest rozłożona na etapy związane bezpośrednio z postępami prac na budowie. Etap pierwszy (stan surowy zamknięty przed tynkami): montaż instalacji. Etap drugi: montaż i uruchomienie rekuperatora (po pomalowaniu ścian). 

 

DGP (dystrybucja gorącego powietrza) w budynku z rekuperacją - czy warto inwestować

Opinie na temat zasadności montażu DGP w budynku z rekuperacją są zróżnicowane. Instalatorzy DGP optują oczywiście za. Specjaliści od rekuperacji podkreślają, że dzięki transferowi powietrza ciepło z kominka po pierwsze swobodnie krąży w pomieszczeniu, po drugie trafia do wyciągu, a stamtąd do wymiennika ciepła rekuperatora, gdzie jego energia zostaje oddana do powietrza nawiewanego. Czy jest więc sens? Jeżeli inwestora stać na oba rozwiązania, czemu nie? Jednak jeżeli miałby wybierać, zdecydowanie więcej korzyści przemawia za rekuperacją. 

 

Co klimatyzacja ma wspólnego z rekuperacją?

Niewiele. Klimatyzacja w znakomitej większości przypadków mieli ciągle to samo powietrze w pomieszczeniu w ogóle go nie wymieniając. Kiedy więc w pomieszczeniu działa tylko klimatyzacja, komfort klimatyczny i warunki higieniczne są tylko pozornie wysokie. Tak naprawdę ból głowy jest uzasadniony: oddycha się ciągle tym samym, jedynie ochłodzonym powietrzem. Rekuperacja wymienia zużyte powietrze na świeże.

Jeżeli jednak inwestor chce mieć w domu warunki zbliżone do idealnych, a temperaturę w pełni sterowalną zarówno zimą, jak i latem, powinien zainstalować – oprócz systemu grzewczego niezbędnego w domu z rekuperacją – także klimatyzację.

 

klimatyzacja a wentylacja

Klimatyzacja obniża temperaturę powietrza w pomieszczeniu, ale nie wymienia tego powietrza. Ciągle oddychasz więc tym samym zużytym powietrzem, a komfort, który odczuwasz, nie jest związany z jakością powietrza, a jedynie z jego temperaturą. Optymalnie więc byłoby zarówno chłodzić, jak i wentylować pomieszczenia latem. Podobnie jak zimą: wentylować i ogrzewać.

 

Dodatkowe wymagania dla domu z rekuperacją

Podcięcia w drzwiach wewnętrznych

W domu z rekuperacją powietrze jest w stałym delikatnym nieodczuwalnym ruchu. Punkty nawiewne zlokalizowane są w pokojach, wywiewne w wiatrołapie, kuchni i łazienkach. Aby powietrze mogło pomiędzy nimi przepływać, konieczny jest montaż drzwi z podcięciami (lub otworami). Ciekawy może być fakt, że wymagania dotyczące montażu drzwi z podcięciami dotyczą nie tylko domów z rekuperacją, ale także z wentylacją grawitacyjną - są więc ogólnie obowiązujące. W domu z rekuperacją jednak jest to szczególnie istotne, bo tylko w domu z wentylacją mechaniczną, wentylacja działa jak powinna. Szczeliny wynosić powinny 80cm2, przy drzwiach o szerokości 80 cm będzie to 1 cm na całej szerokości skrzydła drzwiowego. 

 

Dodatkowe elementy wyciszające

Dobrze wykonanego systemu rekuperacji nie słychać. Jeżeli jednak firma instalacyjna źle dobierze rekuperator lub źle dobierze rodzaj lub ilość kanałów wentylacyjnych możliwe, że rekuperację będzie słychać. Jeżeli inwestorowi zależy na absolutnej ciszy, firma instalacyjna zaproponować powinna różnego rodzaju tłumiki lub specjalnie zaprojektowane ultra ciche kanały wentylacyjne.

 

Okna w domu z rekuperacją

Nie powinny mieć żadnych nawiewników: dobrze, by były maksymalnie szczelne. Część okien można zrobić też bez skrzydeł (tzw. szklenia stałe). Takie okna są dużo tańsze, a do domu wpuszczają dużo więcej światła. 

 

Kominek w domu z rekuperacją

Można go zamontować, jednak powinien on posiadać zamkniętą komorę spalania, tj. powietrze do spalania musi pobierać z zewnątrz, nie z pomieszczenia, w którym się znajduje. Powodem jest fakt, że rekuperacja to wentylacja zrównoważona, tj. taka sama ilość powietrza jest nawiewana i wyciągana.

 

Okap

Pracujący okap kuchenny wytwarza podciśnienie. Z uwagi jednak na jego krótkotrwałe działanie, nie koliduje to z wentylacją mechaniczną. Ważne, by wyprowadzenie kanału znad okapu było poprowadzone niezależnie od instalacji z rekuperacji, a sam okap miał klapę zwrotną zabezpieczającą przed cofaniem się powietrza.

 

Od czego zależy prawidłowo działający system rekuperacji: 7 najważniejszych powodów

 1. Prawidłowe wykonanie projektu z właściwymi obliczeniami na zapotrzebowanie budynku na powietrze.
 2. Dobór rekuperatora właściwej mocy, który będzie w stanie zwentylować każde pomieszczenie w domu.
 3. Optymalne dopasowanie rodzaju instalacji do konkretnego domu.
 4. Dokładne odzwierciedlenie w instalacji zaprojektowanych długości i ilości kanałów.
 5. Właściwe zaizolowanie kanałów (w przypadku kanałów stalowych).
 6. Jakość wykonania montażu rekuperacji przez firmę instalacyjną.  
 7. Właściwe wyregulowanie systemu rekuperacji (uzyskanie zaprojektowanych wydatków powietrza na punktach nawiewnych i wywiewnych).

 

Metody zaawansowanego oczyszczania powietrza: bardzo czyste powietrze w domu, które nieco też kosztuje

Ponieważ całe nawiewane do pomieszczeń w systemie wentylacji mechanicznej powietrze przechodzi przez czerpnię i kanał nawiewny, jest ono filtrowane. Pierwszy jego etap odbywa się już na kratce umieszczonej na zakończeniu kanału czerpnego. Zamontowana tam siatka zatrzymuje insekty oraz większe zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Drugi etap oczyszczania podstawowego powietrza nawiewanego odbywa się na poziomie filtra wstępnego o niskiej klasie filtracji montowanego fabrycznie w rekuperatorze. Na filtrze tym, który ma klasę filtracji G3, zatrzymuje się większość dużych cząsteczek pyłków i kurzu.

Możliwości dodatkowego oczyszczania nawiewanego w systemie wentylacji mechanicznej powietrza są jeszcze co najmniej trzy:

 1. Filtr nawiewny wyższej klasy filtracji, tzw. filtr dokładny klasy F7 zatrzymuje około 80% cząsteczek wielkości 0.4μm (wielkość pyłku mieści się w przedziale 10-1000μm). Można więc śmiało powiedzieć, że rekuperacja z filtrem F7 na nawiewie zatrzymuje do 80% pyłków.
 2. Filtr elektrostatyczny cząstek stałych klasy F9, który umieszczony na kanale nawiewnym zatrzymuje do 95% najmniejszego pyłu PM1.
 3. Urządzenie oczyszczające i dodatkowo jonizujące nawiewane powietrze, które obniża ilość zanieczyszczeń mikrobiologicznych w powietrzu takich jak bakterie, wirusy, a także pyłki, zapach i kurz). 

 

 

 « przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie