Wycena montażu systemu rekuperacji zawsze powinna być wykonana indywidualnie dla każdego domu. Dwa budynki o identycznym metrażu mogą mieć różną długość instalacji, różne trasy jej prowadzenia, różną ilość punktów nawiewnych i wywiewnych oraz różnej mocy rekuperatory.

Dlatego, by wycenić montaż systemu rekuperacji, potrzebne są rzuty architektoniczne każdej kondygnacji budynku, które pozwolą wytyczyć wstępną trasę prowadzenia kanałów wentylacyjnych oraz oszacować moc rekuperatora. 

Bez analizy rzutów budynku wycena rekuperacji jest pobieżna, ogólna i może ulec zdecydowanej zmianie. 

Jeżeli wybrałeś już projekt architektoniczny domu, odezwij się do specjalisty Rekuperatory.pl. Przygotuje on indywidualną, dostosowaną dla konkretnego budynku ofertę na montaż rekuperacji uwzględniającą najwyższe możliwe oszczędności i maksymalny komfort. 

KONTAKT z Rekuperatory.pl

Na cenę montażu rekuperacji składa się:

 1. rodzaj, moc i jakość rekuperatora
 2. rodzaj instalacji (stal izolowana, wysokiej czy niskiej jakości tworzywo)
 3. długość i stopień skomplikowania instalacji (kanałów/przewodów wentylacyjnych) 
 4. rodzaj i jakość usługi montażu instalacji wentylacyjnej (ma być bardzo tanio, czy bardzo dobrze?)
 5. dodatkowe wyposażenie, które można zamontować: gruntowy wymiennik ciepła, jednostka chłodząca, filtry o wyższej klasie filtracji, zaawansowane metody oczyszczania powietrza nawiewanego i jego jonizacji

 

REKUPERACJA TO 675px

Rekuperacja to dwa główne elementy: rekuperator i instalacja (kanały wentylacyjne).

 

Każdy z tych elementów: rekuperator, instalacja, doświadczenie firmy instalacyjnej oraz elementy dodatkowe mają istotne znaczenie dla ceny montażu systemu. 

 wstępne ustalenia rekuperacja

Wstępne ustalenia z klientem obejmują trasę prowadzenia instalacji, miejsce montażu rekuperatora i położenie anemostatów. 

 projekt rekuperacji

Projekt rekuperacji jest konieczny do wykonania poprawnego systemu rekuperacji. 

 

Mniej doświadczona firma, początkujący instalatorzy, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z rekuperacją, są z reguły najtańsi - uczą się na swoich błędach, a nauka kosztuje - zazwyczaj inwestora, który ponieść musi konsekwencje nie działającego jak trzeba systemu.

Decydując się więc na konkretną firmę instalacyjną, warto zwrócić na to uwagę.

 

Zweryfikuj, czy:

 • firma wykona projekt systemu i dokona tego na podstawie stosownych obliczeń za zapotrzebowanie powietrza dla każdego pomieszczenia
 • fachowo obliczy potrzebne długości kanałów wentylacyjnych i trasy ich prowadzenia, by każde pomieszczenie było efektywnie w całości przewietrzone
 • rzetelnie wykona każdy punkt systemu, a potem wyreguluje zgodnie z zaprojektowanymi wydatkami powietrza

Od tego zależy, czy:

 • oszczędności na ogrzewaniu będą możliwie maksymalne, czy jedynie minimalne lub czy ich nie będzie wcale
 • rekuperacja będzie cicha i bezawaryjna
 • rekuperator optymalnie zwentyluje wszystkie pomieszczenia dając komfort o każdej porze doby
 • odprowadzi szybko wilgoć z łazienki i niechciane zapachy z kuchni

 

Inwestor w porozumieniu z doradcą decyduje o następujących elementach, majacych wpływ na finalny koszt montażu rekuperacji:

 • rodzaj instalacji - dwa główne rodzaje kanałów: tradycyjne stalowe o dużych średnicachnowoczesne polietylenowe, które można schować w posadzkach
 • rodzaj rekuperatora - w domach jednorodzinnych montowane są głównie rekuperatory AERISnext z wysokim odzyskiem ciepła, ale w ofercie firmy znajdują się także rekuperatory ITHO oraz obrotowe R-vent
 • urządzenia współpracujące, o które można wzbogacić system rekuperacji: gruntowy wymiennik ciepłajednostka chłodzącazaawansowana filtracja powietrza nawiewanego
 • rodzaj sterownika
 • w przypadku sterowania inteligentnego (protokół KNX, Fibaro lub inny) podłączenie rekuperatora do systemu zarządzania domem
 • sterowanie systemem z poziomu smartfona i tabletu

 rekuperacja przewody plastikowe

Przewody wentylacyjne z tworzywa są popularne, jednak ich zastosowanie nie wszędzie jest możliwe. 

Choć rynek szturmem zdobywają przewody o niewielkich średnicach wykonane z tworzywa (uwaga na ograniczenia przepustowości!) wciąż za prawdziwy sprawdzian fachowości firmy instalacyjnej uznaje się to, czy potrafi ona wykonać instalację na zaizolowanych klasycznych kanałach stalowych. Ich montaż wymaga znajomości podstawowych zasad wykonywania instalacji wentylacyjnych i często może zweryfikować umiejętności instalatora. 

 

Koszty użytkowania wentylacji mechanicznej

Przeglądy serwisowe

Raz w roku warto wezwać speca od wentylacji, który sprawdzi działanie systemu, wyczyści wymiennik w rekuperatorze, czerpnię powietrza, odkurzy wnętrze rekuperatora, wymieni filtry oraz zbada wydajności na punktach nawiewnych i wywiewnych (anemostatach). Koszt takiego przeglądu waha się od 300 do 450 zł.

Wymiana filtrów

Częstotliwość wymiany filtrów uzależniona jest od intensywności użytkowania systemu (biegu, na jaki nastawiony będzie rekuperator) oraz od czystości powietrza. Zazwyczaj filtry wymienia się co 6 miesięcy, nie rzadziej niż raz w roku. Cena filtrów zależy od producenta. Te podstawowej klasy filtracji kosztują od 65 zł za komplet. Filtry o podwyższonej klasie od 280 zł w górę za komplet.

Zużycie energii elektrycznej

Rekuperator zużywa prąd o wartości 0,30 zł dziennie, choć średnia wartość miesięcznego zużycia zależy od tego, jak intensywnie się wentyluje. To zaś jest bardzo indywidualna sprawa: niektórzy całą zimę mają ustawiony bieg pierwszy, niektórzy w ramach funkcji sterownika rekuperatora w ciągu doby zmieniają biegi: od niskiego, pierwszego, poprzez średni drugi i wysoki trzeci. Okazjonalnie korzysta się także z funkcji intensywnego przewietrzania (do odprowadzenia nadmiaru wilgoci z łazienki lub pozbycia się zapachów z kuchni). Latem wentyluje się zazwyczaj intensywniej.

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych

Powinno się je wykonać raz na 8-10 lat. Czyszczenie poprzedzać powinna inspekcja wnętrza kanałów i ocena zasadności wykonania czyszczenia,  a także dobór optymalnej metody. Na rynku wyspecjalizowane firmy oferują kilka rodzajów czyszczenia, np. mechaniczne, czy  za pomocą sprężonego powietrza. Kanały można także dezynfekować na mokro.  

 

Rodzaj i moc rekuperatora oraz długość i stopień skomplikowania instalacji rekuperacji zależy od:

 • metrażu i kubatury domu
 • ilości i rodzaju pomieszczeń

 

rodzaje rekuperatorow aeris next

 Rekuperatory AERISnext do domów o powierzchni od 160 do 360 m2. 

 

O ile o rodzaju rekuperatora i rodzaju instalacji decyduje zawsze inwestor w porozumieniu z doradcą ds. rekuperacji, o tyle moc rekuperatora wynika z obliczeń zapotrzebowania budynku na powietrze. Obliczenia takie są podstawą inżynierskiego projektu rekuperacji.

 

W Rekuperatory.pl do każdej wykonywanej instalacji przygotowywany jest projekt uwzględniający nie tylko moc rekuperatora, ale także dokładne trasy prowadzenia instalacji, jej rodzaj, miejsca, gdzie znajdować się będą anemostaty oraz wydatki powietrza wentylacyjnego na poszczególnych punktach nawiewnych i wywiewnych. 

 

Warto pamiętać, że rekuperację robi się zamiast wentylacji grawitacyjnej

Oznacza to, że nie buduje się części kominów wentylacyjnych, nie montuje nawiewników ani rozszczelnień w oknach, nie wstawia kratek ani wentylatorków w łazienkach. Można także zrezygnować z części otwieralnych okien na rzecz dużo tańszych (nowocześniejszych i wpuszczających więcej światła do pomieszczeń) szkleń stałych. Nie wstawia się na komin strażaków, ani żadnych innych urządzeń, które miałyby zapewnić prawidłowy kierunek ruchu powietrza w kominach (nie są potrzebne).

Wszystko to oznacza, że od ceny systemu rekuperacji powinno się odjąć koszt niepotrzebnych elementów: czasami jest to grubo ponad 10 tys. złotych! 

 

O montażu rekuperacji - to warto wiedzieć

Płatność za system rekuperacji powinna być rozłożona na etapy związane bezpośrednio z postępami prac na budowie. Etap pierwszy (stan surowy zamknięty przed tynkami): montaż instalacji. Etap drugi: montaż i uruchomienie rekuperatora (po pomalowaniu ścian). 

 

DGP (dystrybucja gorącego powietrza) w budynku z rekuperacją - czy warto inwestować

Opinie na temat zasadności montażu DGP w budynku z rekuperacją są zróżnicowane. Instalatorzy DGP optują oczywiście za. Specjaliści od rekuperacji podkreślają, że dzięki transferowi powietrza ciepło z kominka po pierwsze swobodnie krąży w pomieszczeniu, po drugie trafia do wyciągu, a stamtąd do wymiennika ciepła rekuperatora, gdzie jego energia zostaje oddana do powietrza nawiewanego. Czy jest więc sens? Jeżeli inwestora stać na oba rozwiązania, czemu nie? Jednak jeżeli miałby wybierać, zdecydowanie więcej korzyści przemawia za rekuperacją. 

 

Co klimatyzacja ma wspólnego z rekuperacją?

Niewiele. Klimatyzacja w znakomitej większości przypadków mieli ciągle to samo powietrze w pomieszczeniu w ogóle go nie wymieniając. Kiedy więc w pomieszczeniu działa tylko klimatyzacja, komfort klimatyczny i warunki higieniczne są tylko pozornie wysokie. Tak naprawdę ból głowy jest uzasadniony: oddycha się ciągle tym samym, jedynie ochłodzonym powietrzem. Rekuperacja wymienia zużyte powietrze na świeże.

Jeżeli jednak inwestor chce mieć w domu warunki zbliżone do idealnych, a temperaturę w pełni sterowalną zarówno zimą, jak i latem, powinien zainstalować – oprócz systemu grzewczego niezbędnego w domu z rekuperacją – także klimatyzację.

 

Dodatkowe wymagania dla domu z rekuperacją - czy kosztują dodatkowo?

Podcięcia w drzwiach wewnętrznych

W domu z rekuperacją powietrze jest w stałym delikatnym nieodczuwalnym ruchu. Punkty nawiewne zlokalizowane są w pokojach, wywiewne w wiatrołapie, kuchni i łazienkach. Aby powietrze mogło pomiędzy nimi przepływać, konieczny jest montaż drzwi z podcięciami (lub otworami). Ciekawy może być fakt, że wymagania dotyczące montażu drzwi z podcięciami dotyczą nie tylko domów z rekuperacją, ale także z wentylacją grawitacyjną - są więc ogólnie obowiązujące. W domu z rekuperacją jednak jest to szczególnie istotne, bo tylko w domu z wentylacją mechaniczną, wentylacja działa jak powinna. Szczeliny wynosić powinny 80cm2, przy drzwiach o szerokości 80 cm będzie to 1 cm na całej szerokości skrzydła drzwiowego. 

 

Dodatkowe elementy wyciszające

Dobrze wykonanego systemu rekuperacji nie słychać. Jeżeli jednak firma instalacyjna źle dobierze rekuperator lub źle dobierze rodzaj lub ilość kanałów wentylacyjnych możliwe, że rekuperację będzie słychać. Jeżeli inwestorowi zależy na absolutnej ciszy, firma instalacyjna zaproponować powinna różnego rodzaju tłumiki lub specjalnie zaprojektowane ultra ciche kanały wentylacyjne.

 

Okna w domu z rekuperacją

Nie powinny mieć żadnych nawiewników: dobrze, by były maksymalnie szczelne. Część okien można zrobić też bez skrzydeł (tzw. szklenia stałe). Takie okna są dużo tańsze, a do domu wpuszczają dużo więcej światła. 

 

Kominek w domu z rekuperacją

Można go zamontować, jednak powinien on posiadać zamkniętą komorę spalania, tj. powietrze do spalania musi pobierać z zewnątrz, nie z pomieszczenia, w którym się znajduje. Powodem jest fakt, że rekuperacja to wentylacja zrównoważona, tj. taka sama ilość powietrza jest nawiewana i wyciągana.

 

Okap

Pracujący okap kuchenny wytwarza podciśnienie. Z uwagi jednak na jego krótkotrwałe działanie, nie koliduje to z wentylacją mechaniczną. Ważne, by wyprowadzenie kanału znad okapu było poprowadzone niezależnie od instalacji z rekuperacji, a sam okap miał klapę zwrotną zabezpieczającą przed cofaniem się powietrza.

 

Od czego zależy prawidłowo działający system rekuperacji: 7 najważniejszych powodów

 1. Prawidłowe wykonanie projektu z właściwymi obliczeniami na zapotrzebowanie budynku na powietrze.
 2. Dobór rekuperatora właściwej mocy, który będzie w stanie zwentylować każde pomieszczenie w domu.
 3. Optymalne dopasowanie rodzaju instalacji do konkretnego domu.
 4. Dokładne odzwierciedlenie w instalacji zaprojektowanych długości i ilości kanałów.
 5. Właściwe zaizolowanie kanałów (w przypadku kanałów stalowych).
 6. Jakość wykonania montażu rekuperacji przez firmę instalacyjną.  
 7. Właściwe wyregulowanie systemu rekuperacji (uzyskanie zaprojektowanych wydatków powietrza na punktach nawiewnych i wywiewnych).

 

Metody zaawansowanego oczyszczania powietrza: bardzo czyste powietrze w domu, które nieco też kosztuje

Ponieważ całe nawiewane do pomieszczeń w systemie wentylacji mechanicznej powietrze przechodzi przez czerpnię i kanał nawiewny, jest ono filtrowane. Pierwszy jego etap odbywa się już na kratce umieszczonej na zakończeniu kanału czerpnego. Zamontowana tam siatka zatrzymuje insekty oraz większe zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Drugi etap oczyszczania podstawowego powietrza nawiewanego odbywa się na poziomie filtra wstępnego o niskiej klasie filtracji montowanego fabrycznie w rekuperatorze. Na filtrze tym, który ma klasę filtracji G3, zatrzymuje się większość dużych cząsteczek pyłków i kurzu.

Możliwości dodatkowego oczyszczania nawiewanego w systemie wentylacji mechanicznej powietrza są jeszcze co najmniej trzy:

 1. Filtr nawiewny wyższej klasy filtracji, tzw. filtr dokładny klasy F7 zatrzymuje około 80% cząsteczek wielkości 0.4μm (wielkość pyłku mieści się w przedziale 10-1000μm). Można więc śmiało powiedzieć, że rekuperacja z filtrem F7 na nawiewie zatrzymuje do 80% pyłków.
 2. Filtr elektrostatyczny cząstek stałych klasy F9, który umieszczony na kanale nawiewnym zatrzymuje do 95% najmniejszego pyłu PM1.
 3. Urządzenie oczyszczające i dodatkowo jonizujące nawiewane powietrze, które obniża ilość zanieczyszczeń mikrobiologicznych w powietrzu takich jak bakterie, wirusy, a także pyłki, zapach i kurz). 

 

Zobacz prezentację: Ile kosztuje rekuperacja? 10 konkretnych slajdów

 

Chcę porozmawiać z użytkownikiem rekuperacji i rozwiać swoje wątpliwości dotyczące rzeczywistych kosztów inwestycyjnych oraz używania systemu: 605 732 277

 « przeglądaj pozostałe artykuły