Gruntowy Wymiennik Ciepła – to warto wiedzieć.

Po co rekuperacji gruntowy wymiennik ciepła

Gwc, czyli gruntowy wymiennik ciepła, spełnia dwie funkcje: wstępnie podgrzewa powietrze zimą oraz schładza je latem. Robi to zanim jeszcze powietrze trafi do rekuperatora. Stanowi więc bardzo skuteczną dodatkową ochronę antyzamrożeniową (oprócz nagrzewnicy wstępnej, w którą w standardzie wyposażony jest każdy rekuperator AERISnext). Latem zaś GWC podnosi komfort klimatyczny w pomieszczeniach, dodatkowo schładzając nawiewane powietrze.Jeżeli więc myślisz o rekuperacji, warto wzmocnić jej działanie montując do rekuperatora gruntowy wymiennik ciepła, które wykorzysta energię zgromadzoną w ziemi i wstępnie opracuje powietrze wchodzące do rekuperatora zwiększając energetyczne zyski z systemu rekuperacji.Warto pamiętać, że gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje w pełni swoje możliwości w określonych warunkach gruntowych. Nie sprawdzi się on w każdym rodzaju podłoża, np. w suchym podłożu piaszczystym. Jeżeli chcesz bezpośrednio skonsultować się w tej sprawie, skontaktuj się z Doradcą Rekuperatory.pl

Rekuperator aerisnext 350 z gwc

Rekuperator AERISnext 350 (z prawej) z podłączoną wewnętrzną jednostką glikolowego GWC (z lewej).

 

Medium transportującym energię w gruntowym wymienniku ciepła może być powietrze (gwc powietrzne) oraz – bezpieczny dla człowieka i środowiska – glikol polietylenowy (gwc glikolowe). Rekuperatory.pl polecają i wykonują wyłącznie gwc glikolowe jako sprawdzony sposób na efektywne chłodzenie, które pracuje niezależnie od poziomu wód gruntowych oraz naturalnego osuwania się terenu.Gwc glikolowe gwarantuje higieniczny i bezawaryjny montaż oraz funkcjonowanie układu. Glikol, który pod ciśnieniem 2- 2,5 barów krąży w specjalnych, odpornych na uszkodzenia przewodach położonych na głębokości 1,5 – 2 m w gruncie, pracuje w obiegu zamkniętym. Na takiej głębokości – niezależnie od pory roku – panuje stała temperatura około +8oC. Energia pozyskana z gruntu schładza gorące powietrze latem lub ogrzewa mroźne powietrze zewnętrzne zimą, zanim trafi ono do rekuperatora.  GWC zatem nie tylko zwiększa komfort klimatyczny w domu (latem), ale znacznie podnosi sprawność całego układu wentylacyjnego z rekuperatorem pozwalając mu osiągnąć jeszcze więcej. Dowiedz się więcej o klimatyzacji i czy może zastąpić rekuperację.

Instalacja gwc składa się z dwóch części

  1. jednostki wewnętrznej montowanej przy rekuperatorze (zdjęcie powyżej: po lewej stronie rekuperator, po prawej gwc)
  2. zewnętrznej instalacji przewodów z glikolem

Zewnętrzna instalacja  gruntowy wymiennik ciepła

Zewnętrza instalacja do glikolowego wymiennika ciepła. Realizacja: Rekuperatory.pl. 

Zdjęcie podlega prawom autorskim.

Parametrem, który inwestor może kontrolować (i powinien) jest wybór instalatora z doświadczeniem, który
  • prawidłowo zaprojektuje długość instalacji zewnętrznej
  • zaplanuje trasę prowadzenia i sposób ułożenia przewodów instalacji zewnętrznej, by maksymalnie wykorzystać teren
  • dobierze właściwej mocy rekuperator
  • odpowiednio podłączy gwc do rekuperatora
  • prawidłowo uruchomi system rekuperacji z gwc
Oczywiście ważna jest także wysoka jakość gwc oraz materiałów użytych do wykonania instalacji oraz – jak zwykle – solidne wykonanie prac instalacyjnych.Jednym z najważniejszych warunków efektywnie działającego gwc jest dokładne zaizolowanie przewodów wchodzących do budynku oraz w samym budynku. Może bowiem okazać się, że glikol schłodzony w ziemi o kilkanaście stopni przechodzi przez odcinek nieizolowany wewnątrz pomieszczenia, w którym panuje temperatura powyżej 25oC, co spowoduje jego ogrzanie i sprawi, ze zyski energetyczne układu równe będą zeru. 

Czy w określonych przypadkach może nie być możliwości wykonania gwc?

Teoretycznie jest to możliwe, gdy
  • teren przy domu jest mniejszy niż około 10 x 20 m
  • teren przy domu jest zalesiony (lub występują na nim rośliny o głębokim systemie korzeniowym)
  • inwestor ma plany wykonania basenu wpuszczonego w ziemię na jedynym możliwym do montażu instalacji zewnętrznej gwc terenie przy domu
  • inwestor ma plany wybudowania budynku z fundamentami na jedynym możliwym do montażu instalacji zewnętrznej gwc terenie przy domu
Chcesz sprawdzić, czy w moim domu można będzie wykonać gwc? Skontaktuj się z nami

Przygotowanie ogrodu do montażu gwc

Podczas przygotowywania zalesionego terenu pod budowę domu, warto przygotować już teren na montaż zewnętrznej instalacji gwc.

 

Czy gruntowy wymiennik ciepła może zastąpić klimatyzację?

GWC nie jest urządzeniem klimatyzacyjnym i nie posiada jego mocy. Przy rekuperacji klimatyzacja powinna zostać zamontowana dodatkowo. GWC pozyskuje chłód w naturalny sposób, z gruntu. O ile dla jednych może to być zdecydowany minus (dla tych polecamy montaż klimatyzacji, szczególnie na górnej kondygnacji budynku), dla innych będzie nie lada gratką. Możliwość korzystania z darmowej energii zgromadzonej w ziemi jest rozwiązaniem nie tylko zdrowszym, ale i proekologicznym wykorzystującym naturalne zdolności gruntu do magazynowania energii.W dobrze wykonanym domu energooszczędnym o rozsądnej ilości przeszkleń i dobrze wykonanej izolacji, właściwie zaprojektowany i zainstalowany system wentylacyjny wyposażony w GWC zapewni nawiew świeżego powietrza o temperaturze o kilka stopni niższej niż gdyby pochodziła ona z samego rekuperatora. By zapewnić sobie jednak możliwość obniżania i precyzyjnej korekty temperatury, należy zamontować klimatyzację. 

Czy gruntowy wymiennik ciepła można podłączyć na późniejszym etapie?

Tak, choć jest to trudniejsze, niż w przypadku montażu na etapie budowy. Wiąże się z większymi nakładami pracy, np. koniecznością wykonania wykopów często już zaaranżowanej części zielonej przy domu, wykonania przejścia przez fundament, bałaganem budowlanym w miejscu montażu jednostki wewnętrznej przy rekuperatorze: pytanie, czy jest tam jeszcze miejsce na gwc). Jedynym tak naprawdę niezbędnym warunkiem jednak jest posiadanie rekuperatora o określonej mocy (lub jego wymiana dla starszych systemów).Możliwa jest również taka sytuacja, gdy montaż gwc zostanie zaplanowany na etapie budowy, jednak jego wykonanie inwestor przełoży na później. Wykonane więc zostaną wszelkie konieczne prace ziemne oraz dobrany właściwej mocy rekuperator.Tak, czy inaczej o tym, czy zamierza się zainstalować GWC, warto zdecydować jak najwcześniej. 

Czy rodzaj gruntu ma wpływ na efektywność pracy GWC?

Tak: lepiej kumuluje energię grunt mokry, gliniasty, niż suchy, piaszczysty. Nie oznacza to oczywiście, że w gruncie piaszczystym instalacja nie będzie przynosić spodziewanych efektów, jednak osiągi energetyczne w gruncie gliniastym będą po prostu wyższe. 

Czy montaż GWC wpływa na sposób użytkowania systemu rekuperacji?

Dobrej jakości rekuperator automatycznie reguluje pracą gwc: dotyczy to automatycznego załączania gwc oraz by-passu, czyli obejścia wymiennika ciepła w rekuperatorze w celu doprowadzenia w lecie do budynku powietrza maksymalnie schłodzonego.Rekuperatory przeciwprądowe AERIS współpracują z gwc w trybie automatycznym – nie jest wymagana żadna ingerencja ze strony użytkownika. Warto jednak podczas pracy gwc (co widoczne jest na sterowniku EASE – zdjęcie poniżej – znaczek EWT), regulować w rozsądny sposób intensywność wentylacji.I tak: aby uzyskać skuteczniejsze chłodzenie poprzez gwc należy zwiększyć ilość powietrza nawiewanego do budynku, czyli ustawić pracę rekuperatora na średni lub maksymalny tryb pracy (najlepiej 3). Jednocześnie jednak należy pamiętać, by – o ile to możliwe – w godzinach największego upału i podczas na przykład nieobecności domowników – zmniejszyć intensywność wentylacji (na bieg 1). Dzięki temu uda się na dłużej zachować energię dolnego źródła.Gwc z rekuperatorem aeris

Rekuperator AERIS posiada pełną automatykę do współpracy z gwc.

Sterownik rekuperatora i gwc

Aktywna praca gwc jest widoczna na sterowniku przez wyświetlenie się symbolu EWT. Literka 'Z’ widoczna tuż pod ikonką domku oznacza otwarty by-pass.

 Aby zachować skuteczną pracę gwc w ciągu całego okresu jego użytkowania, należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:

Korzystaj z wentylacji z gwc rozsądnie

Oznacza to, że intensywna praca gwc powinna odbywać się raczej w godzinach, gdy skwar na zewnątrz nie osiągnął swych maksymalnych wartości. Logicznym jest, że łatwiej schłodzić powietrze o temperaturze 25 czy 29 stopni niż powietrze 32 czy 35-stopniowe. To samo dotyczy miesięcy zimowych. Dzięki ograniczeniu intensywności przewietrzania w okresie największych szczytowych temperatur, uzyskamy dłuższą żywotność pracy wymiennika i jego skuteczniejszą pracę. 

W domu z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła ogranicz dopływ słońca

Jeśli przez okna wpadać będzie duża ilość energii słonecznej, ogrzewać się nią będą wszelkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu: meble, dywany, ściany itp. Rozgrzana plama słoneczna na dywanie jest odczuwana przez człowieka porównywalnie z dobrze rozgrzanym grzejnikiem zimą! Najważniejsze to nie dopuścić do przegrzania pomieszczeń. Zadbaj o szczelne zamknięcie rolet zewnętrznych – szczególnie na oknach dachowych, które – ponieważ są usytuowane pod określonym kątem do promieni słonecznych – nagrzewają się najmocniej. W okresie upałów w domu z rekuperacją nie należy otwierać okien ani drzwi balkonowych, co oznaczałoby wprowadzenie do domu powietrza o bardzo wysokiej temperaturze, które później trudno byłoby ochłodzić.

Okna a rekuperacja

Rolety na oknach dachowych powinny być szczelnie zamknięte w godzinach największego nasłonecznienia.

 Na skuteczną pracę gwc olbrzymi wpływ mają poza tym: głębokość umieszczenia w gruncie instalacji zewnętrznej, rodzaj gruntu, w jakim umieszczony jest wymiennik oraz ilość dochodzących do gruntu promieni słonecznych, co bezpośrednio związane jest z nasadzeniami roślin. Jeśli gwc umieszczony będzie za płytko, czyli powyżej tzw. strefy przemarzania gruntu, na jego pracę wpływ będą miały zimowe mrozy oraz letnie upały: zimą wymiennik będzie przymarzać i tracić sprawność, latem jego skuteczność spadnie ze względu na ogrzewanie się gruntu wokół niego. Oczywiście przesadzanie z głębokością wkopywania gwc, poza zwiększeniem kosztów wykonania wykopu, na niewiele się zda – zarówno 2 czy 4 metry pod ziemią panują praktycznie identyczne warunki temperaturowe. Warto w tym temacie zaufać fachowcowi z odpowiednim doświadczeniem. Mity i prawdy o gruntowym wymienniku ciepła

    Rekuperatory.pl

    Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

    Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

    Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

    Rekuperatory.pl
    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.... czytaj dalej

    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

    Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

    Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

    Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
    Agata Burnat

    Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

    AERIS
    AERISnext
    Alpha Clear
    Climate Recovery
    Drafton
    NeoFlexPRO
    NeoFlex®GOLD
    NeoFlex®STDTM
    NeoStalTM
    Nubo
    SoundBlock