Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Jak działa rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Jak działa rekuperacja
  2. Godne zapamiętania
  3. Rekuperacja zimą
  4. Proszę wyobrazić sobie coś jeszcze…

Po co w domu rekuperacja? Wentylacja mechaniczna – w odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej – w sposób zorganizowany i stały, niezależny od warunków pogodowych panujących na zewnątrz, wymienia zużyte powietrze o dużej zawartości dwutlenku węgla na powietrze zewnętrzne, świeże w obecnie budowanych domach ze szczelną stolarką okienną.

Podstawową korzyścią z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji – jest rzeczywisty, odczuwalny komfort klimatyczny, który zapewnia stała wymiana zużytego powietrza przy zerowej stracie energetycznej.

Jak działa rekuperacja

Powietrze jest pobierane przez otwór w elewacji budynku: czerpnię. Następnie strumień powietrza wpływa do wymiennika ciepła w rekuperatorze, a stamtąd transportowane jest do pomieszczeń. Jednocześnie taka sama ilość powietrza ze środka jest wyciągana i wyrzucana na zewnątrz.

 

Jak dziala rekuperacja w domu

Prosty sposób działania systemu rekuperacji

Powietrze w domu krąży w sposób niesłyszalny i niezauważalny: od punktów nawiewnych do wyciągowych. Nie we wszystkich pomieszczeniach umieszczone są anemostaty nawiewne i wywiewne: część z nich to tzw. pomieszczenia transferowe, np. korytarze. Ale ostateczny układ dobierany jest zawsze indywidualnie do architektury budynku i dostosowywany do indywidualnych wymagań mieszkańców.

Zależy on też od rodzaju pomieszczeń.

 

W domu z rekuperacją jest zawsze świeżo i zdrowo.

 

Dom z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, rekuperacją – jest zdrowy i energooszczędny, a współczynnik zużycia energii pierwotnej EP jest niski, dostosowany do aktualnych przepisów i wymagań technicznych 2021 (od 1.01.20021 r. każdy dom musi posiadać wskaźnik EP obniżony aż do 70 kWh/(m2rok).

Rekuperacja to jeden z trzech najszybszych sposobów uzyskania tak niskich parametrów energochłonności przez budynek (obok zwiększania
izolacji budynku, zastosowania pompy ciepła oraz trzyszybowych energooszczędnych okien).

 

Największą korzyścią z rekuperacji jest obecna przez całą dobę świeżość: w każdym kącie każdego pomieszczenia, o każdej porze dnia i nocy.

Zapomnieć można o odświeżaczach powietrza, chemicznych zapachach do kontaktów oraz o… otwieraniu okien. Choć te otwierać oczywiście można.

W domu z rekuperacją zawsze pachnie czystością i świeżością, a na dostępie do świeżego, filtrowanego powietrza korzysta przede wszystkim samopoczucie i zdrowie. To świeże powietrze właśnie powoduje, że zmniejszają się bóle głowy, ustępuje bezsenność, a jakość snu znacznie się polepsza. Wzrasta energia życiowa – dokładnie tak samo, jakbyśmy spędzali cały dzień na zewnątrz oddychając świeżym powietrzem!

Człowiek codziennie potrzebuje aż 30 kg powietrza i bardzo dużo zależy od jego jakości. Ponieważ ponad 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach, niezwykle ważne stało się zapewnienie w nim dobrej jakości, czystego filtrowanego powietrza.

Rekuperacja je dostarcza, a do dyspozycji są aż trzy poziomy oczyszczania powietrza.

Godne zapamiętania

Przy budowie ciepłego domu ze szczelną stolarką okienną, do której nie zamontuje się elementów nawiewnych, należy poważnie rozważyć montaż rekuperacji. Żaden inny sposób poza rekuperacją nie gwarantuje stałej wymiany powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła. A jakaś wentylacja w domu być musi.

Maksymalnie energooszczędnego domu, czyli domu pasywnego, nie da się wybudować bez rekuperacji.

 

 

Rekuperacja zimą

Poniższy screen pochodzi z systemu rekuperacji opartego na rekuperatorze AERISnext 600 VV z jednostką chłodzącą ARTIC Q600, który znajduje się we Wrocławiu.

Minus 11,5oC to temperatura powietrza czerpanego z zewnątrz. Nawiew to temperatura tego samego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Aż 28,5oC wynosi różnica temperatur = energia odzyskana w wymienniku rekuperatora.

Odzysk ciepla z wentylacji zima

Pomiar temperatury w systemie rekuperacji zimą.

 

Proszę wyobrazić sobie coś jeszcze…

Dom z rekuperacją, zima, minus 12 stopni na zewnątrz, 1 w nocy, sypie pierwszy śnieg. W pomieszczeniach temperatura +21 stopni C. I czuć ten śnieg w powietrzu… nie wierzycie?!!

 Uwierzcie!!

Czuć też deszcz, tę miękkość świeżości w powietrzu. A jak świeżo w każdej sypialni po całej nocy…. TO NAPRAWDĘ CZUĆ. Zapraszamy do odwiedzenia domu z rekuperacją (wybierz z mapki najbliższego Doradcę Rekuperatory.pl i umów z nim wizytę).