Bardzo możliwe, że pierwsze co zrobiłeś wchodząc dzisiaj do pracy, to otworzyłeś okno. Temperatura zewnętrzna w czerwcu zachęca do wentylacji pomieszczeń przez przewietrzanie. Warto robić to jak najczęściej, bo od częstotliwości wymiany powietrza zależy jego jakość higieniczna, która w pomieszczeniach wraz z upływem czasu znacząco się pogarsza. Szczególnie wtedy, gdy przebywają w nim ludzie. W niedostatecznie wentylowanych pomieszczeniach stężenie CO2 może być wyższe niż 2500 ppm i być przyczyną bólów głowy, senności, zaburzeń koncentracji, a w dłuższej ekspozycji nawet groźne dla zdrowia.

Podczas spaceru w lesie człowiek oddycha powietrzem o składzie idealnym, pozbawionym zanieczyszczeń, niekorzystnych jonów, kurzu i dwutlenku węgla. Wystarczy 5 minut głębokich wdechów, by odczuć znaczącą poprawę samopoczucia. Stężenie CO2 w lesie wynosi poniżej 400 ppm (parts per milion - 1000 ppmów odpowiada 1 litrowi dwutlenku węgla na m3 powietrza). Czy można zbliżyć się do tej wartości w pomieszczeniu?

jakosc powietrza w lesie

Podczas spaceru w lesie oddychamy powietrzem o idealnym składzie - czy można osiągnąć zbliżoną jakość w domu?

W pomieszczeniach za wartość akceptowalną uznaje się do 1000 ppm - człowiek czuje się wtedy dobrze, nie odczuwa dyskomfortu ani zmęczenia wynikającego z niedotlenienia. Każda wartość powyżej 1000 ppmów jest niekorzystna.

W nowoczesnym ciepłym i szczelnym budownictwie dochodzi do konfliktu pomiędzy dążeniem do maksymalizacji oszczędności energii (której duża część, bo minimum 30%, a maksymalnie ponad 50% przypada na wentylację grawitacyjną) a niezbędną wentylacją pomieszczeń. W słabo wentylowanym pomieszczeniu, w którym przebywają dwie i więcej osób, wartość dwutlenku węgla przekraczać może nawet 3000 ppmów! Pomiary wykonane w niedostatecznie wentylowanych pomieszczeniach, np. w sypialni w domu z wentylacją grawitacyjną pokazują, że poziom dwutlenku węgla w nocy stale rośnie, by nad ranem zbliżyć się do poziomu 2800 ppmów. Po takiej nocy budzisz się zmęczony, z bólem głowy.

W domu z zamontowaną rekuperacją, czyli wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, ponieważ powietrze jest stale wymieniane, dwutlenek węgla utrzymuje się na poziomie 600 - 800 ppmów w zależności od intensywności wentylacji i ilości przebywających w nim osób. Do tego oszczędzasz na ogrzewaniu, bo rekuperator powtórnie odzyskuje część raz wytworzonej energii.

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie