Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Styczeń 2022. Zima w domu z rekuperacją.

Poniedziałek, 10 stycznia 2022 r. We Wrocławiu. Dzisiaj przed południem nie jest aż tak zimno: plus 4 stopnie C na zewnątrz. Jednak nie jest to temperatura, którą chcemy mieć w pomieszczeniach, dlatego nasz system grzewczy podnosi ją o ponad 18 stopni do komfortowego poziomu 22oC. Rekuperacja pracuje na drugim biegu: czerpie +4, ale nawiewa +19. Niezły wynik! Czerpnia: powietrze o takiej temperaturze rekuperacja czerpie z zewnątrz. Wyrzutnia: temperatura powietrza usuwanego na zewnątrz. Nawiew: takie powietrze rekuperator nawiewa do pomieszczeń po ogrzaniu go w wymienniku ciepła z temperatury 4oC. Wywiew: tyle ma powietrze wyciągane z pomieszczeń.

Sprawność systemu rekuperacji

Jeśli system rekuperacji z powietrza czerpanego o temperaturze +4oC zrobi 19,2oC (bo takie nawiewa do pomieszczeń), znaczy, że w wymienniku rekuperatora powietrze to zostało podniesione aż o 15,2 stopnie! I to wyłącznie z wykorzystaniem energii odzyskanej z powietrza, które jest wyciągane z pomieszczeń i wyrzucane na zewnątrz. Warto dodać, że pracuje tutaj najnowszej generacji rekuperator AERISnext 600 w wersji pełnej. Cały system rekuperacji osiąga tym samym sprawność na poziomie 90,4%.
Wymiennik ciepła w rekuperatorze z 4 stopni robi 19, a nasz kocioł gazowy(!) podnosi tylko temperaturę o 3 stopnie. Jaka ulga dla portfela!!
Do tego jeszcze w pomieszczeniach oddychamy świeżym przefiltrowanym zewnętrznym powietrzem o niskiej zawartości CO2, dzięki czemu świetnie się czujemy. Jesteśmy pełni energii, a nasze mózgi dotlenione. Ot i cały case study rekuperacji: świeże, zdrowe powietrze i oszczędności!

Praca systemu w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych

Gdy będzie zimniej (poniższe zdjęcie jest prawdziwe, ale archiwalne: w tym roku jeszcze tak zimno chyba nie było; wtedy pracował jeszcze stary model rekuperatora AERIS 550), rekuperator poradzi sobie nie gorzej i z minus niemal 12 stopni zrobi ponad 17oC odzyskując energię cieplną z wywiewanego z pomieszczeń powietrza. W tym przypadku sprawność systemu wyniosła 88,5%.

Rekomendujemy najwyższej jakości produkty