Styczeń 2022. Zima w domu z rekuperacją.

Poniedziałek, 10 stycznia 2022 r. We Wrocławiu. Dzisiaj przed południem nie jest aż tak zimno: plus 4 stopnie C na zewnątrz.Jednak nie jest to temperatura, którą chcemy mieć w pomieszczeniach, dlatego nasz system grzewczy podnosi ją o ponad 18 stopni do komfortowego poziomu 22oC. Rekuperacja pracuje na drugim biegu: czerpie +4, ale nawiewa +19. Niezły wynik!Czerpnia: powietrze o takiej temperaturze rekuperacja czerpie z zewnątrz. Wyrzutnia: temperatura powietrza usuwanego na zewnątrz. Nawiew: takie powietrze rekuperator nawiewa do pomieszczeń po ogrzaniu go w wymienniku ciepła z temperatury 4oC. Wywiew: tyle ma powietrze wyciągane z pomieszczeń.

Sprawność systemu rekuperacji

Jeśli system rekuperacji z powietrza czerpanego o temperaturze +4oC zrobi 19,2oC (bo takie nawiewa do pomieszczeń), znaczy, że w wymienniku rekuperatora powietrze to zostało podniesione aż o 15,2 stopnie! I to wyłącznie z wykorzystaniem energii odzyskanej z powietrza, które jest wyciągane z pomieszczeń i wyrzucane na zewnątrz.Warto dodać, że pracuje tutaj najnowszej generacji rekuperator AERISnext 600 w wersji pełnej.Cały system rekuperacji osiąga tym samym sprawność na poziomie 90,4%.
Wymiennik ciepła w rekuperatorze z 4 stopni robi 19, a nasz kocioł gazowy(!) podnosi tylko temperaturę o 3 stopnie. Jaka ulga dla portfela!!
Do tego jeszcze w pomieszczeniach oddychamy świeżym przefiltrowanym zewnętrznym powietrzem o niskiej zawartości CO2, dzięki czemu świetnie się czujemy. Jesteśmy pełni energii, a nasze mózgi dotlenione. Ot i cały case study rekuperacji: świeże, zdrowe powietrze i oszczędności!

Praca systemu w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych

Gdy będzie zimniej (poniższe zdjęcie jest prawdziwe, ale archiwalne: w tym roku jeszcze tak zimno chyba nie było; wtedy pracował jeszcze stary model rekuperatora AERIS 550), rekuperator poradzi sobie nie gorzej i z minus niemal 12 stopni zrobi ponad 17oC odzyskując energię cieplną z wywiewanego z pomieszczeń powietrza.W tym przypadku sprawność systemu wyniosła 88,5%.

  Rekuperatory.pl

  Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

  Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

  Rekuperatory.pl
  Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
  Michał nawrot

  Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

  AERIS
  AERISnext
  Alpha Clear
  Climate Recovery
  NeoFlexPRO
  NeoFlex®GOLD
  NeoFlex®STDTM
  NeoStalTM
  Nubo
  SoundBlock