Zanim wybierzesz firmę instalacyjną, która zaprojektuje i wykona system rekuperacji, sprawdź:

 • czy kontaktujący się z Tobą doradcą, handlowiec, inżynier, jest wiarygodny i potrafi odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz rozwiać wątpliwości
 • czy firma ma doświadczenie w montażu systemów rekuperacji: ile ich wykonała i od kiedy je wykonuje
 • czy sporządzony zostanie projekt inżynierski systemu uwzględniający zarówno tylko trasy prowadzenia kanałów, miejsce montażu rekuperatora oraz jego dobór, jak i stosowne obliczenia, poparte wiedzą, doświadczeniem, obowiązującymi przepisami i normami
 • czy firma może zaoferować więcej niż jeden system instalacji oraz rodzaj rekuperatora tak, by dobrać najbardziej właściwe rozwiązanie dla konkretnego obiektu
 • czy prawa kupującego i obowiązki wykonawcy będą zawarte w umowie o wykonawstwo
 • czy otrzymasz dowód zakupu, który jest podstawą ewentualnych roszczeń gwarancyjnych
 • ile wynosi gwarancja na rekuperator i instalację
 • czy płatność za system będzie rozłożona na raty adekwatne do ukończonych etapów prac
 • czy filtry do rekuperatora są łatwo dostępne i nie kosztują majątku
 • czy firma wykonuje gwarancyjne i pogwarancyjne przeglądy serwisowe zamontowanego systemu rekuperacji uwzględniające nie tylko serwis rekuperatora, ale i całej instalacji

 

Cztery najważniejsze elementy systemu rekuperacji

Projekt i obliczenia inżynierskie do projektu rekuperacji

Solidna firma instalacyjna nie przystąpi do realizacji systemu wentylacji bez wykonania stosownych obliczeń zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne budynku, obliczenia oporów i spadków ciśnień w kanałach, dobrania odpowiedniej długości i średnicy przewodów, a także zaplanowania trasy przebiegu kanałów oraz sposobu i miejsca rozmieszczenia punktów nawiewnych i wywiewnych. Wykonanie projektu jest częścią realizowanej umowy wykonawczej.
 

Wybór rodzaju kanałów wentylacyjnych, instalacji rekuperacji

Wciąż jeszcze wiele firm oferuje swoim klientom przy montażu instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła miękkie przewody nieizolowane, tzw. flexy. Są one tanie, a ich ułożenie to ogromne ułatwienie dla instalatora, bo flexy można zginać w dowolny sposób. Niestety, nadmierne zgięcia flexów powodują nieprawidłowości przepływu powietrza i ogromne opory w całej instalacji, co z kolei upośledza pracę całego systemu.

Tego problemu nie ma przy kanałach stalowych, które mają gładką powierzchnię wewnętrzną uniemożliwiającą zaleganie zanieczyszczeń i jednocześnie umożliwiającą ich czyszczenie (niemożliwe przy flexach). Kanały stalowe – z uwagi na sztywność konstrukcyjną - wymuszają niejako sposób ich ułożenia gwarantujący prawidłowe przepływy powietrza. Tu już konieczne jest zastosowanie kształtek (kolana, trójniki, mufy). Wykonanie instalacji z kanałów stalowych wymaga doświadczenia i wiedzy.  
Najnowocześniejsze instalacje rekuperacji, np. instalacja R-VENT Flex System, zbudowane są z przewodów polietylenowych o małych średnicach: 60 i 94 mm, które można ukryć w przegrodach budowlanych: np. w wylewce, w stropie, w ścianie. Ich powierzchnia wewnętrzna jest nie tylko gładka, ale również pokryta specjalną antybakteryjną powłoką. Ważne, by takie system był w 100% wykonany z przebadanego materiału PE i posiadał atesty higieniczne, a także najwyższą klasę szczelności gwarantującą prawidłowe działanie instalacji. Przewody takie można czyścić mechanicznie, podobnie jak kanały stalowe.  

Solidne wykonawstwo montażu systemu rekuperacji

Izolacja stalowych kanałów wentylacyjnych, z których zbudowana jest większość instalacji, to konieczność, mimo że są one prowadzone w ogrzewanych przestrzeniach, brak izolacji wielokrotnie zwiększa ryzyko powstania skroplin, które spływając na okrywające przewody ścianki gipsowe spowodują ich zawilgocenie. Likwidują również zyski energetyczne, co jest istotą rekuperacji.
Warto spytać także o ustabilizowanie kanałów: specjalne opaski stabilizujące. Porozmawiaj z klientami wykonawcy, u których już zamontowano system. A jeżeli to możliwe, na własne oczy przekonaj się, jak wygląda gotowy system instalacji przez niego wykonany. Powinien być schludny i estetyczny – to da się ocenić na pierwszy rzut oka.

 

Rekuperator o wysokim odzysku ciepła

Nie bez powodu centralę wentylacyjną umieszczam na końcu tej listy - choć wiele od niej zależy, nie da ona rady efektywnie i z odzyskiem ciepła pracować w domu, dla którego nie zostały przygotowane obliczenia inżynierskie całej instalacji, bez odpowiedniej jakości kanałów wentylacyjnych oraz bez ich solidnego zaizolowania i ułożenia.
Decydując się na rekuperator wybieramy spośród kilkudziesięciu modeli central dostępnych obecnie na rynku. Najistotniejsze będzie dobranie centrali o określonej mocy do kubatury wentylowanego domu, przy czym liczy się nie tylko moc wyrażona w m3/h, ale również to, przy ilu Pascalach jest ona podana. By dobrze dobrać centralę, potrzebny jest projekt: bez niego będzie to metoda na chybił-trafił.

 

Wybierając centralę wentylacyjną sprawdź, czy posiada ona

 • wymiennik o wysokim odzysku ciepła (sprawdź to przy jednakowym sprężu dla każdego sprawdzanego rekuperatora),
 • system antyzamrożeniowy, którego istotną częścią jest nagrzewnica wstępna,
 • by-pass, który wiosną pozwoli w automatycznym trybie nawiewanemu powietrzu ominąć wymiennik ciepła w rekuperatorze,
 • możliwość podłączenia gruntowego wymiennika ciepła,
 • dobrej jakości filtry, które możemy samodzielnie wymienić bez konieczności wzywania serwisu,
 • serwis gwarancyjny i pogwarancyjny dostępny w Polsce.

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie