Wycena na montaż

Zaprojektowanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na etapie planowania budynku to oszczędność czasu i pieniędzy. Dlaczego?

Koszt kominów

Jeśli zaprojektujemy kanały wentylacyjne w wersji przeznaczonej do podłączenia do rekuperatora okaże się, że nie będziemy musieli murować kominów wentylacji grawitacyjnej prowadzących do pomieszczeń typu łazienka czy pralnia. Ich rolę spełnią przewody wentylacyjne instalacji wentylacji mechanicznej. Koszt wymurowania jednego komina, w zależności od jego wielkości i przeznaczenia, waha w granicach od 1500 do 3500 PLN. Za dziesięciometrowy izolowany przewód wentylacyjny zapłacimy - w zależności od jego średnicy około 200-300 PLN.

Rachunek jest prosty: już sam fakt braku konieczności wymurowania kominów pokryje nam niemal 2/3 kosztów instalacji wentylacji mechanicznej!

Oczywiście konieczne jest pozostawienie standardowych przewodów kominowych dla pieca CO oraz kominka. Oszczędzimy na kosztach wszystkich pozostałych, standardowych kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Jeśli wcześniej nie zaplanujemy wentylacji mechanicznej możemy być zmuszeni do wykorzystania wymurowanych wcześniej tradycyjnych kominów. Jest to rozwiązanie zarówno kosztowne, jak i pracochłonne - często wewnątrz komina umieścić należy dodatkowy przewód wentylacyjny zabezpieczający mieszkanie przed nawiewaniem drobin kurzu powstającego z utleniających się resztek zaprawy murarskiej w przewodzie kominowym.

Koszt prac i materiałów budowlanych

Jeśli decyzja o zainstalowaniu instalacji rekuperatora zostanie podjęta na etapie projektowania budynku pozwoli to na pozostawienie otworów w stropach oraz w ścianach w miejscach, gdzie przebiegać będą przewody wentylacyjne. W efekcie zaoszczędzimy nie tylko na olbrzymim wkładzie pracy (wykucie otworów w ścianach i stropach lub - w przypadku stropów żelbetowych - wykonanie ich wiertnicą), ale także zaoszczędzimy na kosztach materiałów budowlanych, których po prostu nie zmarnujemy poprzez późniejsze skuwanie lub rozbijanie. Dużo łatwiej jest przecież zostawić szczelinę lub wgłębienie w ścianie w trakcie prac murarskich niż wykuwać je w gotowym murze.

Mniejsze koszty materiałów

Chodzi tu o koszty materiałów instalacyjnych wentylacji mechanicznej. Zaplanowanie instalacji na etapie projektowania pozwala na oszczędniejsze poprowadzenie przewodów wentylacyjnych, czyli po prostu maksymalne ich skrócenie. W budynkach już istniejących często zmuszeni jesteśmy do omijania przewodami elementów stropów, ścian czy całych pomieszczeń. Wcześniejsze zaplanowanie instalacji pozwoli na optymalnie najkrótsze przeprowadzenie przewodów i zmniejszy jej całkowite koszty oraz skróci czas potrzebny do ich montażu.

« przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie