Klimatyzacja w domu z rekuperacją – fotoreportaż.

Klimatyzacja i rekuperacja Montaż klimatyzacji

Kiedy zamontować system klimatyzacji

System klimatyzacji najlepiej zamontować jest podczas budowy domu – podobnie jak system rekuperacji. Jest wtedy najmniej kłopotu. Ale bywa różnie, więc można też później i nie oznacza to totalnej demolki.

O tym jest poniższy fotoreportaż: o montażu systemu klimatyzacji kanałowej 7 lat po wybudowaniu domu z rekuperacją z rekuperatorem AERIS.

Klimatyzacja tylko chłodzi – nie wentyluje

Czy wiecie dlaczego w budynkach z klimą wisi napis, że nie można otwierać okien, gdy działa klimatyzacja? To proste! Bo zepsujecie chłodzący efekt klimatyzacji wpuszczając ciepłe powietrze z zewnątrz wielokrotnie zwiększając przy tym wydatki energetyczne na ochłodzenie pomieszczenia.

W hotelach posuwają się do tego, że okien nie da się otworzyć, bo nie mają one skrzydeł! Raz: takie okna są dużo tańsze, dwa, że z pokoju nie wywieje wytworzonego chłodu.

Tak naprawdę jednak, przy włączonej klimatyzacji okna otwierać można. Tym bardziej, że klimatyzacja ochładza w cyklu zamkniętym jedno i to samo powietrze w cyklu zamkniętym, bez wymiany, co oznacza, że w pomieszczeniu z klimatyzacją a bez efektywnej wentylacji, ciągle i wciąż oddychamy tym samym powietrzem(!).

O co chodzi z klimatyzacją w domu z rekuperacją

Rekuperacja sama z siebie nie chłodzi (BTW: też nie grzeje). Owszem, nawiewane do pomieszczeń powietrze latem, mierzone tuż przy punkcie nawiewnym, ma niższą temperaturę niż powietrze na zewnątrz, jednak nie zdoła ono wpłynąć na obniżenie temperatury w pomieszczeniach do komfortowego poziomu powiedzmy 23°C.

Nawet zamontowany gruntowy wymiennik ciepła (GWC), który dodatkowo chłodzi latem i ogrzewa zimą nawiewane powietrze, sprawi zaledwie, że komfortowo niska temperatura latem utrzyma się dłużej jedynie na dolnej kondygnacji. Klimy to nie zastąpi!

Przyjdzie taki dzień, kiedy ściany i dach nagrzeją się już dostatecznie mocno, a możliwości izolacyjności ścian nie wystarczą. Szczególnie jak na zewnątrz temperatura przekroczy 35o C.

Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją

Montaż systemu klimatyzacji kanałowej w domu z rekuperacją po 7 latach od zamieszkania (rekuperacja była od początku). Dom jest piętrowy. Jest w nim naprawdę gorąco na górnej kondygnacji, mimo rekuperacji i mimo działającego gruntowego wymiennika ciepła. I to jest zupełnie – niestety – normalne.

Bo rekuperacja to wentylacja. Nie chłodzi. Nie grzeje. Pomaga utrzymać komfortową temperaturę, ale w naszej strefie klimatycznej nie zastąpi ani systemu grzewczego, ani klimatyzacji.

Co to jest klimatyzacja kanałowa i dlaczego jest extra

Klimatyzacja kanałowa oznacza, że powietrze z i do pomieszczeń transportowane jest kanałami (w tym przypadku kanały położone zostały na poddaszu nieużytkowym tam, gdzie główne kanały rekuperacji). Na poddaszu montuje się także jednostkę wewnętrzną, a jednostkę zewnętrzną na zewnątrz:).

W odróżnieniu od klimatyzacji realizowanej za pomocą splitów montowanych w każdym pomieszczeniu (urządzenie strumieniowo nawiewającego zimne powietrze z jednego punktu + jednostka zewnętrzna), w klimie kanałowej w każdym pomieszczeniu montuje się anemostat nawiewny (przez który system klimatyzacji nawiewa zimne powietrze) oraz wywiewny, przez który system klimatyzacji wyciąga taką samą ilość powietrza ciepłego. Następnie je ochładza i nawiewa z powrotem do pomieszczeń.

Klimatyzacja kanałowa działa podobnie jak rekuperacja, tzn. nie czuć transferu powietrza. Powietrze jest ochłodzone do zadanej temperatury, ale jego cyrkulacja jest komfortowa i zrównoważona, tj. zimny strumień powietrza nie zwiewa grzywki;) ale efektywnie ochładza całe pomieszczenie bez najmniejszego dyskomfortu.

Punkty nawiewne i wyciągowe klimatyzacji w pokojach z rekuperacją

Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
Dwa punkty nawiewne systemu klimatyzacji kanałowej w jednym z pokoi (z lewej): jeden od rekuperacji (ten mniejszy) i większy od klimatyzacji. Punkt wyciągowy systemu klimatyzacji z prawej strony. To mały pokoik, w dodatku ze skosami, więc to była jedyna możliwość montażu, by oba punkty: nawiewny i wyciągowy od klimy były jak najbardziej oddalone od siebie.
Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
Sypialnia. Z prawej strony punkt nawiewny systemu rekuperacji (ten bliżej okna), za lampą punkt nawiewny klimatyzacji. Skrajnie z lewej punkt wyciągowy klimatyzacji.
Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
Jednostka zewnętrzna a klimatyzacji powieszona na elewacji domu.
Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
Jednostka wewnętrzna klimatyzacji na poddaszu i odchodzące od niej kanały. Przepustnice można zamykać odcinając okresowo od chłodzenia np. nieużywany pokój gościnny.
Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
Poddasze nieużytkowe. Jeden kanał główny (górny) to rekuperacja, drugi klimatyzacja (dolny). Firma od klimy fajnie to ułożyła: nie zabiera prawie nic dodatkowego miejsca na i tak ciasnym i zagraconym poddaszu.
Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
I jeszcze jedno zdjęcie z instalacją klimatyzacji i rekuperacji na poddaszu nieużytkowym.

Po co klimatyzacja w domu z rekuperacją

Podsumowanie: klimatyzacja w domu z rekuperacją oznacza, że oprócz wymiany powietrza zużytego na świeże, za co odpowiada rekuperacja, mamy też chłodne powietrze latem, czyli idealny komfort klimatyczny na górze.

Warto pamiętać:

 1. Klimatyzacja nie wymienia powietrza, tylko chłodzi jedno i to samo powietrze przez cały czas w cyklu zamkniętym.
 2. Rekuperacja wymienia powietrze zużyte na świeże odzyskując latem chłód w wymienniku ciepła rekuperatora.
 3. Klimatyzacja, ogrzewanie i rekuperacja to trzy filary całorocznego komfortu klimatycznego w domu.

 

Masz pytania do tego tematu: zadzwoń do użytkownika systemu rekuperacji w domu z klimatyzacją: 605 732 277

  Rekuperatory.pl

  Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

  Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

  Rekuperatory.pl
  Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
  Michał nawrot

  Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

  AERIS
  AERISnext
  Alpha Clear
  Climate Recovery
  NeoFlexPRO
  NeoFlex®GOLD
  NeoFlex®STDTM
  NeoStalTM
  Nubo
  SoundBlock