Akcja wiosna!

  Rekuperacja taniej aż o 2000 zł!

  • vouchery rabatowe dla naszych klientów
  • projekt systemu rekuperacji gratis
  • bezpłatny dojazd doradcy na budowę

  Wyślij formularz, a otrzymasz voucher na 2000 zł oraz bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji.

  Nagrody

  Odbierz voucher z wyceną

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

  Nagrody
  Administratorem Twoich danych osobowych będzie Roha Group Sp. z o.o. (ul. Rudzka 9-11, 54-427 Wrocław) ...czytaj dalej
  Administratorem Twoich danych osobowych będzie Roha Group Sp. z o.o. (ul. Rudzka 9-11, 54-427 Wrocław). Podstawą przetwarzania danych jest prawnie uzasadniony interes realizowany przez Administratora wyłącznie w celu przesłania zamówionej przez Ciebie oferty. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie będzie skutkowało brakiem możliwości przedstawienia zamówionej oferty. Dane będą przechowywane przez okres wykonywania umowy. Oprócz Administratora odbiorcą danych są podmioty świadczące usługi dotyczące obsługi systemów i oprogramowania informatycznego Administratora. Masz prawo żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania lub wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

  Klimatyzacja w domu z rekuperacją – fotoreportaż.

  Klimatyzacja i rekuperacja Montaż klimatyzacji

  Kiedy zamontować system klimatyzacji

  System klimatyzacji najlepiej zamontować jest podczas budowy domu – podobnie jak system rekuperacji. Jest wtedy najmniej kłopotu. Ale bywa różnie, więc można też później i nie oznacza to totalnej demolki.

  O tym jest poniższy fotoreportaż: o montażu systemu klimatyzacji kanałowej 7 lat po wybudowaniu domu z rekuperacją z rekuperatorem AERIS.

  Klimatyzacja tylko chłodzi – nie wentyluje

  Czy wiecie dlaczego w budynkach z klimą wisi napis, że nie można otwierać okien, gdy działa klimatyzacja? To proste! Bo zepsujecie chłodzący efekt klimatyzacji wpuszczając ciepłe powietrze z zewnątrz wielokrotnie zwiększając przy tym wydatki energetyczne na ochłodzenie pomieszczenia.

  W hotelach posuwają się do tego, że okien nie da się otworzyć, bo nie mają one skrzydeł! Raz: takie okna są dużo tańsze, dwa, że z pokoju nie wywieje wytworzonego chłodu.

  Tak naprawdę jednak, przy włączonej klimatyzacji okna otwierać można. Tym bardziej, że klimatyzacja ochładza w cyklu zamkniętym jedno i to samo powietrze w cyklu zamkniętym, bez wymiany, co oznacza, że w pomieszczeniu z klimatyzacją a bez efektywnej wentylacji, ciągle i wciąż oddychamy tym samym powietrzem(!).

  O co chodzi z klimatyzacją w domu z rekuperacją

  Rekuperacja sama z siebie nie chłodzi (BTW: też nie grzeje). Owszem, nawiewane do pomieszczeń powietrze latem, mierzone tuż przy punkcie nawiewnym, ma niższą temperaturę niż powietrze na zewnątrz, jednak nie zdoła ono wpłynąć na obniżenie temperatury w pomieszczeniach do komfortowego poziomu powiedzmy 23°C.

  Nawet zamontowany gruntowy wymiennik ciepła (GWC), który dodatkowo chłodzi latem i ogrzewa zimą nawiewane powietrze, sprawi zaledwie, że komfortowo niska temperatura latem utrzyma się dłużej jedynie na dolnej kondygnacji. Klimy to nie zastąpi!

  Przyjdzie taki dzień, kiedy ściany i dach nagrzeją się już dostatecznie mocno, a możliwości izolacyjności ścian nie wystarczą. Szczególnie jak na zewnątrz temperatura przekroczy 35o C.

  Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją

  Montaż systemu klimatyzacji kanałowej w domu z rekuperacją po 7 latach od zamieszkania (rekuperacja była od początku). Dom jest piętrowy. Jest w nim naprawdę gorąco na górnej kondygnacji, mimo rekuperacji i mimo działającego gruntowego wymiennika ciepła. I to jest zupełnie – niestety – normalne.

  Bo rekuperacja to wentylacja. Nie chłodzi. Nie grzeje. Pomaga utrzymać komfortową temperaturę, ale w naszej strefie klimatycznej nie zastąpi ani systemu grzewczego, ani klimatyzacji.

  Co to jest klimatyzacja kanałowa i dlaczego jest extra

  Klimatyzacja kanałowa oznacza, że powietrze z i do pomieszczeń transportowane jest kanałami (w tym przypadku kanały położone zostały na poddaszu nieużytkowym tam, gdzie główne kanały rekuperacji). Na poddaszu montuje się także jednostkę wewnętrzną, a jednostkę zewnętrzną na zewnątrz:).

  W odróżnieniu od klimatyzacji realizowanej za pomocą splitów montowanych w każdym pomieszczeniu (urządzenie strumieniowo nawiewającego zimne powietrze z jednego punktu + jednostka zewnętrzna), w klimie kanałowej w każdym pomieszczeniu montuje się anemostat nawiewny (przez który system klimatyzacji nawiewa zimne powietrze) oraz wywiewny, przez który system klimatyzacji wyciąga taką samą ilość powietrza ciepłego. Następnie je ochładza i nawiewa z powrotem do pomieszczeń.

  Klimatyzacja kanałowa działa podobnie jak rekuperacja, tzn. nie czuć transferu powietrza. Powietrze jest ochłodzone do zadanej temperatury, ale jego cyrkulacja jest komfortowa i zrównoważona, tj. zimny strumień powietrza nie zwiewa grzywki;) ale efektywnie ochładza całe pomieszczenie bez najmniejszego dyskomfortu.

  Punkty nawiewne i wyciągowe klimatyzacji w pokojach z rekuperacją

  Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
  Dwa punkty nawiewne systemu klimatyzacji kanałowej w jednym z pokoi (z lewej): jeden od rekuperacji (ten mniejszy) i większy od klimatyzacji. Punkt wyciągowy systemu klimatyzacji z prawej strony. To mały pokoik, w dodatku ze skosami, więc to była jedyna możliwość montażu, by oba punkty: nawiewny i wyciągowy od klimy były jak najbardziej oddalone od siebie.
  Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
  Sypialnia. Z prawej strony punkt nawiewny systemu rekuperacji (ten bliżej okna), za lampą punkt nawiewny klimatyzacji. Skrajnie z lewej punkt wyciągowy klimatyzacji.
  Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
  Jednostka zewnętrzna a klimatyzacji powieszona na elewacji domu.
  Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
  Jednostka wewnętrzna klimatyzacji na poddaszu i odchodzące od niej kanały. Przepustnice można zamykać odcinając okresowo od chłodzenia np. nieużywany pokój gościnny.
  Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
  Poddasze nieużytkowe. Jeden kanał główny (górny) to rekuperacja, drugi klimatyzacja (dolny). Firma od klimy fajnie to ułożyła: nie zabiera prawie nic dodatkowego miejsca na i tak ciasnym i zagraconym poddaszu.
  Montaż klimatyzacji w domu z rekuperacją
  I jeszcze jedno zdjęcie z instalacją klimatyzacji i rekuperacji na poddaszu nieużytkowym.

  Po co klimatyzacja w domu z rekuperacją

  Podsumowanie: klimatyzacja w domu z rekuperacją oznacza, że oprócz wymiany powietrza zużytego na świeże, za co odpowiada rekuperacja, mamy też chłodne powietrze latem, czyli idealny komfort klimatyczny na górze.

  Warto pamiętać:

  1. Klimatyzacja nie wymienia powietrza, tylko chłodzi jedno i to samo powietrze przez cały czas w cyklu zamkniętym.
  2. Rekuperacja wymienia powietrze zużyte na świeże odzyskując latem chłód w wymienniku ciepła rekuperatora.
  3. Klimatyzacja, ogrzewanie i rekuperacja to trzy filary całorocznego komfortu klimatycznego w domu.

   

  Masz pytania do tego tematu: zadzwoń do użytkownika systemu rekuperacji w domu z klimatyzacją: 605 732 277

   Rekuperatory.pl

   Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

   Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

   Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

   Rekuperatory.pl
   Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
   Natalia Jarocka

   Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

   AERIS
   AERISnext
   Alpha Clear
   Climate Recovery
   Drafton
   NeoFlexPRO
   NeoFlex®GOLD
   NeoFlex®STDTM
   NeoStalTM
   Nubo
   SoundBlock