Ogrzewanie kozą, czyli prostym piecem wolnostojącym na drewno może być bardzo efektywne, zwłaszcza dla osób poszukujących alternatywnego źródła ciepła w mniejszych, pojedynczych pomieszczeniach.
Niewielki piec koza jest nie tylko funkcjonalny, ale również nadaje wnętrzu przytulny charakter. Ponieważ do procesu spalania drewna potrzebne jest powietrze, dobrze, by piec taki posiadał zamkniętą komorę spalania, a powietrze pobierał z oddzielnego przewodu wentylacyjnego, a nie z pomieszczenia, w którym się znajduje.
Nie tylko zwiększy to efektywność grzewczą kozy, ale również sprawi, że będzie ją można zamontować w pomieszczeniach, w których działa wentylacja mechaniczna.
W przypadku większych domów warto rozważyć montaż systemów ogrzewania centralnego, takich jak piec gazowy lub piec gazowy dwufunkcyjny. To efektywne i wygodne rozwiązanie, które pozwala na obniżenie kosztów eksploatacyjnych i zwiększenie komfortu domowników.
Tak, w domach, w których działa koza lub kominek można zamontować rekuperację.
Zarówno koza, jak i kominek powinien posiadać zamkniętą komorę spalania i doprowadzenie powietrza do spalania niezależnym przewodem z zewnątrz. Oprócz tego powinien zostać zbudowany komin spalinowy do odprowadzenia spalin.
W domu wyposażonym w rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, może pracować każdy rodzaj ogrzewania. Nie ma znaczenia, czy będzie to ogrzewanie gazowe, elektryczne, czy pompa ciepła.
Ogrzewanie kominkiem, czy kozą też jest dozwolone przy rekuperacji pod warunkiem posiadania zamkniętej komory spalania. Powietrze zewnętrzne powinno zostać dostarczone do kominka w sposób gwarantujący szczelność komory spalania, bez możliwości kontaktu z powietrzem w salonie. Kominek powinien zostać wykonany jako szczelny.
Gdy planowane jest zastosowanie kominka z otwartą komorą spalania, należy poinformować o tym inżyniera projektującego system wentylacyjny. Korzystanie z kominka z otwartą komorą spalania lub wykonanego wadliwie może doprowadzić do zakłócenia pracy systemu wentylacyjnego opartego na rekuperatorze.
W domu z rekuperacją nie ma konieczności murowania kominów do wentylacji grawitacyjnej.
Gdy w domu działa pompa ciepła i nie ma kominka, nie ma też potrzeby murowania kominów spalinowych. Dlatego dom taki nie będzie posiadał ani jednego komina wystającego ponad dach.
Wentylacja grawitacyjna garażu musi jednak zostać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy ją tam wykonać.
Realizuje się ją najczęściej za pomocą otworu w elewacji budynku przez ścianę zewnętrzną.
W kotłowni w przypadku zastosowania pieca centralnego ogrzewania z zamkniętą komorą spalania – pobierającego powietrze do spalania z zewnątrz przez podwójny komin kondensacyjny – kotłownia może zostać podłączona do systemu rekuperatora.
Do instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) nie zaleca się podłączenia okapu kuchennego. Po pierwsze dlatego, że wyciągane znad gotowania opary są brudne, po drugie dlatego, że okap pracuje jedynie okresowo z dużo większą mocą niż rekuperator.
Powinny to być dwa niezależne od siebie systemy.
Powietrze z okapu zaleca się odprowadzić bezpośrednio na zewnątrz budynku za
pomocą osobnego przewodu lub podłączyć do wolnego pionu wentylacji grawitacyjnej. Jeżeli okap nie posiada klapy zwrotnej, na przewodzie wyrzutowym należy zamontować klapę zwrotną uniemożliwiającą napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczenia w sytuacji, gdy okap nie pracuje.
Rekomendujemy zamontowanie okapu kuchennego (oprócz tego oczywiście kuchnia także będzie wentylowana mechanicznie). Okap musi posiadać klapę zwrotną oraz wyrzucać powietrze znad kuchenki niezależnym przewodem na zewnątrz budynku.
Kotłownia a rekuperacja Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z naszym Doradcą, aby uzyskać profesjonalną poradę.