Wycena na montaż

Gwc, czyli gruntowy wymiennik ciepła, nie jest obowiązkowym elementem systemu rekuperacji. To dodatkowe urządzenie, które zwiększa zyski energetyczne opracowując powietrze zanim trafi ono do rekuperatora. 

W praktyce oznacza to jeszcze większe oszczędności i komfort powietrzny oraz wykorzystanie energii zgromadzonej w gruncie. 

Ideą pracy gwc jest dostarczenie do rekuperatora powietrza chłodniejszego latem i cieplejszego zimą, niż wynosi temperatura powietrza zewnętrznego.

rekuperator AERISnext 350 z gruntowym wymienikiem ciepla

GWC składa się z urządzenia zamontowanego przy rekuperatorze (na zdjęciu po lewej stronie obok rekuperatora AERISnext 350) i instalacji ułożonej w gruncie na głębokości 1,5 - 2 m.

 

GWC zwiększa sprawność sytemu rekuperacji

Wykorzystuje do tego darmową energię zgromadzoną na głębokości około 1,5 - 2 m w ziemi, gdzie panuje temperatura niezależna od pory roku mieszcząca się w zakresie 6 - 12 stopni C. Ułożona na takiej głębokości instalacja gwc kryje w sobie glikol: medium transportujące energię. Związek rekuperatora z gwc jest wyjątkowo udany: latem podwyższa komfort w rekuperowanych pomieszczeniach, zimą ogrzewa powietrza zanim trafi ono do rekuperatora.

Gruntowy wymiennik ciepła zbudowany jest z instalacji zewnętrznej gwc i jednostki wewnętrznej montowanej bezpośrednio przy rekuperatorze. 

 

Sprawdź, ile można wymagać od GWC i czy warto się zdecydować

Gwc zimą ogrzewa powietrze

W Polsce przez około 8 miesięcy w roku trzeba dogrzewać dom, by uzyskać w nim komfortową temperaturę i uzupełnić straty ciepła (wynikające z otwierania drzwi wejściowych, przenikalności ścian, okien, etc.). System rekuperacji odzyskuje znaczną część energii już w samym wymienniku, jednak gwc z rekuperatorem robi coś więcej: ogrzewa powietrze zanim trafi ono do rekuperatora. Dzięki temu nawiewane powietrze jest jeszcze cieplejsze, a korzyści z wentylacji mechanicznej większe.

 

Gwc latem ochładza powietrze

Latem zazwyczaj poza klimatyzacją nie istnieje wiele możliwości ochłodzenia budynku (nie licząc klimatyzerów). Wraz z upływem ciepłych dni wnętrze domu staje się powoli coraz cieplejsze w wyniku kumulowania się energii słonecznej wpadającej przez okna, wynikającej z użytkowania kuchni, łazienek czy po prostu energii pochodzacej od ludzi.

Proces ten przebiega wolniej w domach o dużej kubaturze i wykonanych z materiałów kumulujących ciepło. Budynek duży, wykonany z kamienia będzie miał dużo większą bezwładność termiczną niż niewielki domek wykonany z typowo izolujących materiałów budowlanych. Dużym mankamentem budynków o wysokiej bezwładności termicznej są stosunkowo duże koszty ogrzewania: aby dom był ciepły, należy wprowadzić duże ilości energii w ściany budynku. Odwrotnie latem - taki dom teoretycznie dłużej zachowa przyjemny chłód, nawet przy stosunkowo częstym tradycyjnym wietrzeniu. Coś za coś.

Budynek dobrze zaizolowany zachowuje się inaczej: ściany nie kumulują dużych ilości ciepła, za to jego bezwładność termiczna zapewniana jest przez maksymalną szczelność. Jeśli dom z niewielką bezwładnością przewietrzymy zimą poprzez otwarcie okien - nastąpi jego szybkie wychłodzenie. Podobnie latem - otwarcie okien i wietrzenie gorącym, letnim powietrzem spowoduje szybkie ogrzanie się wnętrza budynku.

Latem temperatura powietrza dostarczanego przez czerpnię do rekuperatora jest dokładnie taka, jak na zewnątrz: wysoka. Przy zastosowaniu gwc, temperatura powietrza dostarczonego do rekuperatora zostaje obniżona właśnie dzięki energii uzyskanej z pracy gwc.

 

 

Prawdy i mity o GWC

Gruntowy wymiennik ciepła: na czym polega jego działanie

Podstawową funkcją gruntowego wymiennika ciepła jest obróbka temperaturowa powietrza: zimą jest ono podgrzewane, latem schładzane. Dzięki temu do wymiennika rekuperatora dostaje się świeże powietrze z zewnątrz, ale 'opracowane': zimą podgrzane, a latem ochłodzone. W wyniku tej obróbki zimą cały system rekuperacji jest w stanie osiągnąć dużo wyższe sprawności odzysku ciepła. Nawiewane do pomieszczeń powietrze jest także cieplejsze, a wymiennik dodatkowo chroniony przed przemarzaniem. 

Latem nawiewane do pomieszczeń powietrze jest chłodniejsze, co zwiększa komfort przebywania w wentylowanych pomieszczeniach. 

gruntowy wymiennik ciepła i rekuperator aeris next

Rekuperator AERISnext  600 (z lewej) z gruntowym wymiennikiem ciepła (z prawej). Na pierwszym planie manometr. 

 

Gwc oznacza mniejsze koszty ogrzewaniaPRAWDA

Instalując gwc zyskujemy olbrzymi zysk energetyczny (nawet ponad 10oC!) – z pewnością oznacza to znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Poprawne działanie gwc oznacza kłopotliwe ręczne sterowanie - MIT

Gruntowy wymiennik ciepła pracuje automatycznie dzięki czujnikowi temperatury. Centrala pobiera powietrze przez GWC, kiedy w miesiącach zimowych temperatura spada poniżej 7oC, a w miesiącach letnich jest wyższa niż 23oC przy czym uzależnione to jest również od temperatury komfortu ustawionej przez użytkownika. Gdy temperatura nie zawiera się w w/w przedziałach, GWC nie pracuje: jest to czas przeznaczony na regenerację gruntu.

Przewody instalacji wentylacyjnej gwc muszą być zaizolowane - PRAWDA

Korzystanie z przewodów nieizolowanych rozprowadzających powietrze w budynku niemal na pewno spowoduje wstępne ogrzewanie się nadmuchiwanego powietrza od ścianek przewodu wentylacyjnego w okresie letnim. Może w takim wypadku dojść do paradoksalnej sytuacji, gdy powietrze czerpane z zewnątrz o temperaturze na przykład 30oC schłodzone w GWC do temperatury np. 18oC zostanie ponownie ogrzane przez ścianki nieizolowanych przewodów wentylacyjnych do temperatury 28oC lub nawet wyższej w przypadku prowadzenia przewodów na nieizolowanym poddaszu. Zimą przewody nieizolowane zachowają się jak butelka wyjęta z lodówki w chłodny dzień: na ich zimnej powierzchni będzie wykraplać się para wodna spływając wzdłuż ścian lub sufitów i powodując powstanie brzydkich zacieków, a w ekstremalnych przypadkach nawet zagrzybienie ścian.

Rekuperator współpracujący z gwc powinien być wyposażony w by-pass - PRAWDA

Umożliwi to korzystanie z rekuperatora z pominięciem wymiennika ciepła, co zapewnia efektywne działanie GWC latem, gdy nawiewane powietrze jest chłodniejsze od powietrza wywiewanego. Zapobiega to sytuacji ogrzania się powietrza nawiewanego do budynku od powietrza usuwanego z pomieszczeń.

Gwc zastępuje klimatyzację - MIT

Gruntowy wymiennik ciepła to nie klimatyzacja. Nie można ustawić na sterowniku temperatury 22 stopnie i osiągnąć ją w pomieszczeniu niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. System rekuperacji wprawdzie zrobi wszystko, by ją osiągnąć, ale jego możliwości są ograniczone: ito również z gruntowym wymiennikiem ciepła.

W budynku, w którym zostało przewidziane skuteczne odcięcie dopływu promieni słońca do pomieszczeń, oraz przy dobrej izolacji przegród budowlanych, GWC z pewnością spełni swoją rolę. Ale klimatyzacją nie jest i jej nie zastępuje. Do pełnej sterowalności temperaturą w domu potrzebujemy: zimą systemu grzewczego, latem: klimatyzacji. I nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej. Rekuperacja to 'tylko' i aż wentylacja: wymiana zużytego powietrza na świeże. Oraz jego filtrowanie. 

Na efektywność gwc ma wpływ konstrukcja budynku - PRAWDA

W budynkach silnie przeszklonych, gdzie duża ilość energii słonecznej kumuluje się wewnątrz, rozwiązanie to będzie na pewno zbyt słabe, by zapewnić schłodzenie domu. Skuteczny, dobrze odczuwalny efekt uzyskamy w domu pasywnym lub dobrze wykonanym domu energooszczędnym. W budynku takim ilość energii potrzebna do ogrzania jest niewielka, ale zazwyczaj również ze względu na doskonałą izolację dużo łatwiejsze będzie schłodzenie go. Jednak uwaga: dom pasywny projektowany jest w sposób umożliwiający maksymalną kumulację energii wewnątrz budynku, więc często w skrajnych warunkach letnich może być narażony na silne przegrzewanie, szczególnie w sytuacji, gdy jego okna nie będą miały możliwości odcięcia dopływu energii słonecznej do budynku. Najgorszy efekt działania GWC uzyskamy w budynku o kiepskiej izolacji lub wszędzie tam, gdzie będą duże przeszklenia silnie narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne lub w budynku posiadającym dużą ilość nieszczelności (kominy wentylacyjne, rozszczelnienia okien lub nawiewniki podokienne, mostki termiczne w okolicach okien i drzwi, słaba izolacja dachu itp).

Głębokość umieszczenia instalacji gwc w gruncie oraz jego rodzaj nie mają wpływu na skuteczną pracę gwc - MIT

Instalacja GWC powinna być umieszczona na określonej głębokości w gruncie. Zbyt płytkie zakopanie przewodów z glikolem, tzn. powyżej strefy przemarzania gruntu będzie oznaczać, że na pracę instalacji będą miały wpływ bardzo niskie oraz wysokie temperatury zewnętrzne. Podobnie położenie instalacji zbyt głęboko oznaczać może utratę parametrów pracy całego układu. 

Warto również pamiętać, że grunt mokry ma większą sprawność niż suchy i piaszczysty, w którym instalację GWC zawsze raczej odradzamy.

Druga rada dotyczy nasadzeń: miejsce, gdzie położona jest instalacja lepiej zachować od większych nasadzeń roślinności, bo ograniczą one możliwość czerpania energi słonecznej przez grunt.

montaż zewnetrznej instalacji gwc

Przygotowanie pod montaż zewnętrznej instalacji gwc

 

gwc instalacja zewnetrzna

Zewnętrzna instalacja gruntowego wymiennika ciepła. 

 

gwc

Wilgotny grunt to grunt doskonały dla GWC.

 

wyjscie instalacji gwc z budynku

Wyjście instalacji GWC z budynku

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie