Czy rekuperacja jest dla każdego budynku?

Dla jakiego budynku rekuperacja

System rekuperacji warto wykonać w każdym budynku. Nie ma znaczenia rodzaj ogrzewania: prąd, gaz, pompa ciepła. Bo chociaż koszt wyprodukowania jednostki energii będzie różny (najtańszy przy pompie ciepła, najdroższy przy energii elektrycznej i średni przy gazie), rekuperację i tak warto zrobić. Warto, bo rekuperacja to nie tylko oszczędności.

Zalety rekuperacji

 • usuwanie zanieczyszczeń bytowych: dwutlenku węgla i wilgotności z powietrza wewnętrznego
 • usuwanie pozostałych zanieczyszczeń pochodzących z materiałów emitujących pozostałości po produkcji, tj. zanieczyszczeń chemicznych, np. z mebli, dywanu
 • usuwanie powietrza zużytego
 • dostarczanie świeżego powietrza
 • ogrzewanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń (stąd biorą się zyski energetyczne) i oszczędności
Pozostałe zalety rekuperacji

Skąd rekuperator pozyskuje energię do ogrzewania powietrza nawiewanego?

Choć samo urządzenie jest zasilane energią elektryczną, która niezbędna jest do pracy wentylatorów, świeże powietrze nawiewane do pomieszczeń ogrzewane jest energią odzyskaną z powietrza, które w tradycyjnym systemie wentylacji grawitacyjnej bezpowrotnie by uciekło. Kiedy jest ono wyciągane z pomieszczeń, oprócz dwutlenku węgla, wilgotności, kurzu, zapachu , roztoczy, bakterii i wirusów, zawiera jeszcze jeden bardzo cenny element: zbyt cenny, by się go pozbyć: energię. Tę energię w znacznej części (nawet do 95% w najlepszych wymiennikach) odzyskuje wymiennik ciepła rekuperatora.

Oszczędności na ogrzewaniu dzięki rekuperacji

Oszczędności to najważniejszy aspekt, w kontekście którego myśli się o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Czy na pewno słusznie? Choć jest to bardzo ważne, ważniejszy powinien być aspekt zdrowia. Świeże powietrze, które jest dostarczane do pomieszczeń przez rekuperator wpływa nie tylko na poprawę ogólnego samopoczucia przebywających w nim osób, ale docelowo także na zdrowie. Znikają bóle głowy, osłabienie, ospałość. Człowiek czuje się po prostu lepiej. Dochodzi do tego możliwość zaawansowanego oczyszczania powietrza za pomocą systemu antysmogowego ALPHAclear, który oczyszcza powietrze z cząsteczek stałych, bakterii oraz wirusów.Każdy budynek, w którym przebywają  ludzie – zarówno z punktu widzenia ich komfortu, jak i zdrowia, powinien być wyposażony w wentylację mechaniczną  z odzyskiem ciepła, co gwarantuje, że budynek jest energooszczędny i zdrowy, a przebywający w nim ludzie oddychają świeżym powietrzem.Nieco inna sytuacja ma miejsce w większych obiektach, głównie gospodarczych, produkcyjnych i magazynowych, w których na stałe przebywa mała liczba osób. Wtedy najczęściej wybiera się wentylację mechaniczną bez odzysku ciepła, co jest uzasadnione zarówno z ekonomicznego, jak i zdroworozsądkowego punktu widzenia.Już od dawna, bo od 1 stycznia 2014 roku ustawodawca postanowił, że instalacje wentylacyjne z wydatkiem 500 m3/h i więcej muszą posiadać odzysk ciepła o sprawności temperaturowej co najmniej 50%, co oznacza konieczność zastosowania rekuperacji.  Potwierdza to zasadność montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynkach. 

  Rekuperatory.pl

  Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

  Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

  Rekuperatory.pl
  Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
  Agata Burnat

  Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

  AERIS
  AERISnext
  Alpha Clear
  Climate Recovery
  Drafton
  NeoFlexPRO
  NeoFlex®GOLD
  NeoFlex®STDTM
  NeoStalTM
  Nubo
  SoundBlock