Wycena na montaż

System wentylacji mechanicznej warto wykonać w każdym budynku (może za wyjątkiem ażurowych budynków z bambusa:). Nie ma znaczenia rodzaj ogrzewania: prąd, gaz, pompa ciepła. Bo chociaż koszt wyprodukowania jednostki energii będzie różny (najtańszy przy pompie ciepła, najdroższy przy energii elektrycznej i średni przy gazie), rekuperację i tak warto zrobić. Warto, bo rekuperacja to nie tylko oszczędności.

Zalety rekuperacji
 • usuwanie zanieczyszczeń bytowych: dwutlenku węgla i wilgoci (i zapachów!)
 • filtracja nawiewanego powietrza: możliwość użycia filtra o podwyższonej klasie filtracji F7, który zatrzymuje do 95% cząstek PM10: głównego składnika smogu
 • usuwanie pozostałych zanieczyszczeń pochodzących z materiałów emitujących pozostałości po produkcji, tj. zanieczyszczeń chemicznych
 • wymiana powietrza zużytego na świeże
 • oszczędności na ogrzewaniu

 

Skąd rekuperator pozyskuje energię do ogrzewania powietrza nawiewanego?

Choć samo urządzenie jest zasilane energią elektryczną, która niezbędna jest do pracy wentylatorów, świeże powietrze nawiewane do pomieszczeń ogrzewane jest energią odzyskaną z powietrza, które w tradycyjnym systemie wentylacji grawitacyjnej bezpowrotnie by uciekło. Kiedy jest ono wyciągane z pomieszczeń, oprócz dwutlenku węgla, wilgotności, kurzu, zapachu , roztoczy, bakterii i wirusów, zawiera jeszcze jeden bardzo cenny element: zbyt cenny, by się go pozbyć: energię. Tę energię w znacznej części (nawet do 95% w najlepszych wymiennikach) odzyskuje wymiennik ciepła rekuperatora.

Oszczędności na ogrzewaniu

Oszczędności to najważniejszy aspekt, w kontekście którego myśli się o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Czy na pewno słusznie? Choć jest to bardzo ważne, ważniejszy powinien być aspekt zdrowia. Świeże powietrze, które jest dostarczane do pomieszczeń przez rekuperator wpływa nie tylko na poprawę ogólnego samopoczucia przebywających w nim osób, ale docelowo także na zdrowie. Znikają bóle głowy, osłabienie, ospałość. Człowiek czuje się po prostu lepiej. Dochodzi do tego możliwość zaawansowanego oczyszczania powietrza (nie tylko za pomocą filtrów w rekuperatorze, ale również za pomocą specjalistycznych matryc) oraz jego jonizacji.

Każdy budynek, w którym przebywają  ludzie – zarówno z punktu widzenia ich komfortu, jak i zdrowia, powinien być wyposażony w wentylację mechaniczną  z odzyskiem ciepła. I to z odzyskiem jak największym.

Nieco inna sytuacja ma miejsce w większych obiektach, głównie gospodarczych, produkcyjnych i magazynowych, w których na stałe przebywa mała liczba osób. Wtedy najczęściej wybiera się wentylację mechaniczną bez odzysku ciepła, co jest uzasadnione zarówno z ekonomicznego, jak i zdroworozsądkowego punktu widzenia.

Od 1 stycznia 2014 roku ustawodawca postanowił, że instalacje wentylacyjne z wydatkiem 500 m3/h i więcej muszą posiadać odzysk ciepła o sprawności temperaturowej co najmniej 50%, co oznacza konieczność zastosowania rekuperatora.  Potwierdza to zasadność montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynkach o większej kubaturze.

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie