Świat zawrotnie pędzi w kierunku pozyskiwania dodatkowych źródeł energii: zarówno pierwotnej generowanej z ziemi (pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła), wiatru (elektrownie wiatrowe), słońca (panele słoneczne, ogniwa fotowoltaniczne) i wody (elektrownie wodne). Szukamy również sposobów odzysku energii raz wytworzonej, by znacznie ograniczać zużycie i co za tym idzie, koszty.

Wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, ma w tym swój ogromny udział, gdyż ponad połowę konsumpcji energetycznej budynku stanowi jego ogrzewanie.

Po co tak naprawdę wymyślono odzysk ciepła z wentylacji?

Zasadność działania rekuperacji

Odzysk ciepła z wentylacji, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja) doskonale wpisuje się w trend ograniczenia zużycia energetycznego budynków. Stworzono ją, by znacznie ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne budynków wykorzystując po raz wtóry ciepłe, ogrzane przez system grzewczy budynku powietrze.

Odzysk ciepła z powietrza wewnętrznego ma tym większy sens, że współczesne technologie budowlane to technologie szczelne. Począwszy od fundamentów, poprzez okna, ściany, aż po dach wszystkie one gwarantują zatrzymanie powietrza w budynku.

Jednak wraz z upływem czasu, dodatkowo jeszcze przy współudziale człowieka, powietrze wewnętrzne ulega stopniowemu pogorszeniu, tj. w miarę przebywania w pomieszczeniu ludzi, wzrasta w nim zawartość substancji szkodliwych, przede wszystkim dwutlenku węgla i wilgoci. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo niekorzystne powodując złe samopoczucie i choroby. 

 

poziom zanieczyszczenia powietrza wentylacyjnego

W szczelnym domu bez wentylacji dramatycznie pogarsza się jakość powietrza wewnętrznego (czerwona linia).

 

Aby zapobiec pogorszeniu jakości powietrza wewnętrznego, należy go stale wymieniać na świeże. Jak to zrobić bez strat energetycznych? Z pomoca przychodzi właśnie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która odzyskuje energię z powietrza zużytego i oddaje ją do świeżego powietrza zewnętrznego nawiewając je do pomieszczeń. Rolę odzyskiwacza energii pełni w nim urządzenie zwane rekuperatorem.

Problem wentylacji (oszczędności + świeże powietrze) jest więc rozwiązany: do budynku zostaje dostarczone nowe powietrze o niskiej zawartości dwutenku węgla, które zostało już wstępnie ogrzane energią odzyskaną z zużytego powietrza wyciąganego z pomieszczeń.

W ten sposób udaje się odzyskać nawet do 50% energii obniżając rachunki za ogrzewanie budynku nie zamykając szczelnie domu w termosie nowoczesnych technologii.

 nowoczesny dom bez wentylacji

Nowoczesny dom bez wentylacji jest jak zamknięty w szczelnym słoiku ogórek.

 

Chcę poznać dodatkowe korzyści z rekuperacji

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie