System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka.

Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.

Cały proces przebiega bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.

schemat przeplywu powietrza w systemie rekuperacji z gwc

 

Efektywny, dobrze zaprojektowany i wykonany system rekuperacji zapewnia

  • ciągłą obecność w domu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien, o każdej porze roku
  • oszczędności na ogrzewaniu (nawet do 50%)
  • oszczędności na wydatkach inwestycyjnych, szczególnie przy pompie ciepła (budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne) >więcej

więcej powodów, dla których warto mieć rekuperację

 

System rekuperacji funkcjonuje zamiast wentylacji grawitacyjnej, co oznacza, że w domu z rekuperacją nie buduje się już kominów wentylacyjnych. Konieczne natomiast jest pozostawienie komina spalinowego do pieca i kominka. Jeżeli w domu nie będzie kominka, a system grzewczy oparty będzie na pompie ciepła, komina nie będzie wcale.

Aktualnie uważa się, że przy obecnych technologiach budowania domów (ciepłe i szczelne ściany i okna), nie można zbudować nowoczesnego, energooszczednego domu bez rekuperacji. W domu pasywnym rekuperacja jest obowiązkowa.

 

Zachęcamy do wypełnienia formularza zapytania ofertowego, by poznać możliwości montażu rekuperacji.

Możesz też skontaktować się bezpośrednio z doradcą Rekuperatory.pl w swoim regionie.

 

« przeglądaj pozostałe artykuły

 

 

 

strony internetowe interclick.pl