Pisząc dom zamieszkany mam na myśli dom zbudowany zarówno 50 lat temu, jak i na przestrzeni ostatnich lat. Dom, w którym mieszkańcom przeszkadza brak świeżego powietrza i mają kłopoty z wilgocią. W takim domu można przymierzyć się do montażu rekuperacji. 

Przymiarka taka oznacza przede wszystkim audyt domu, który jest konieczny, by sprawdzić, jak będzie można poprowadzić instalację oraz gdzie zamontowany zostanie rekuperator. 

projekt domu bez rekuperacji

W domu zamieszkanym można również zamontować system rekuperacji. 

 

Montaż rekuperacji w obiekcie zamieszkanym zawsze jest nieco bardziej wymagający, choć to oczywiście uogólnienie. Rzeczywiście firmie Rekuperatory,pl zdarza się wykonywać system rekuperacji w domach zamieszkanyh bardzo często: i to zarówno w domu, w którym toczy się życie: wtedy część pomieszczeń jest wyłączona z użytkowania, jak i w takich, z których mieszkańcy na czas remontu się wyprowadzają.

Pomieszczenia należy odpowiednio zabezpieczyć folią, odsunąć meble i sprzęty, a mieszkańcy muszą wykazać się wyrozumiałością dla kręcących się po domu montażystów (zwykle są to dwie osoby). 

Nieco łatwiej jest, gdy mieszkańców nie ma, a w domu przeprowadza się gruntowy remont, np. termomodernizację, czyli docieplenie ścian, wymianę okien, instalacji etc. 

W zależności od układu pomieszczeń oraz rodzaju domu, montaż rekuperacji w domu zamieszkanym trwa od 3 do 7 dni. Kiedy kanały są już zamontowane, a rekuperator podłączony do instalacji, można odpalać system. 

 

Czym nie należy się przejmować:

 • gdzie stanie rekuperator: ponieważ może on stanąć wszędzie, nawet w szafie:), nad geberitem, w szafce kuchennej lub w każdym pomieszczeniu gospodarczym typu pralnia czy garaż
 • że w domu są już widoczne ślady braku właściwej wentylacji: grzyb na ścianie, za meblami czy na uszczelkach okien: grzyb należy oczywiście usunąć, ale jeżeli spowodowała go niedostateczna wentylacja, nie powstanie on więcej po uruchomieniu systemu rekuperacji
 • audytem doradcy ds. rekuperacji: jest on bezpłatny i niezobowiązujący, a da pewność co do montażu systemu: czy robić, jak i gdzie

 

rekuperacja w domu zamieszkanym

Kanały tradycyjne izolowane stalowe zamontowane w domu istniejącym: kanały wentylacyjne zostały ukryte w bruździe ściennej. 

 

W domu, w którym do tej pory była wentylacja grawitacyjna (nie odważę się użyć słowa 'działała', bo nie byłaby to prawda), kanały do wentylacji grawitacyjnej należy zaślepić, ponieważ nie mogą - zgodnie z polskimi przepisami prawa budowlanego - działać dwa rodzaje wentylacji. Ale uwaga! Piony wentylacyjne można sprytnie wykorzystać na poprowadzenie nimi kanałów do rekuperacji!

 

wycięcia w sufitach podwieszanych na montaz kanalow wentylacyjnych

Wycięcia w sufitach podwieszanych w remontowanym mieszkaniu na montaż kanałów wentylacyjnych. 

 

montaz rekuperacji w domu zamieszkanym

Jeżeli do dyspozycji jest poddasze nieużytkowe, którego część zaadaptować można jako przestrzeń techniczną do montażu instalacji: cudownie!

 

kanaly wentylacyjne w domu zamieszkanym

W domu zamieszkanym czasami inaczej się nie da: ten fragment instalacji pod sufitem trzeba będzie zabudować. 

 

By zobaczyć więcej zdjęć obejrzyj fotoreportaż z montażu rekuperacji w domu zamieszkanym

 

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie