Pisząc dom zamieszkany mam na myśli dom zbudowany zarówno 50 lat temu, jak i na przestrzeni ostatnich lat. Dom, w którym mieszkańcom przeszkadza brak świeżego powietrza i mają kłopoty z wilgocią. W takim domu można przymierzyć się do montażu rekuperacji.
Przymiarka taka oznacza przede wszystkim audyt domu, który jest konieczny, by sprawdzić, jak będzie można poprowadzić instalację oraz gdzie zamontowany zostanie rekuperator.
W domu zamieszkanym można również zamontować system rekuperacji.
Montaż rekuperacji w obiekcie zamieszkanym zawsze jest nieco bardziej wymagający, choć to oczywiście uogólnienie. Rzeczywiście firmie Rekuperatory,pl zdarza się wykonywać system rekuperacji w domach zamieszkanyh bardzo często: i to zarówno w domu, w którym toczy się życie: wtedy część pomieszczeń jest wyłączona z użytkowania, jak i w takich, z których mieszkańcy na czas remontu się wyprowadzają.
Pomieszczenia należy odpowiednio zabezpieczyć folią, odsunąć meble i sprzęty, a mieszkańcy muszą wykazać się wyrozumiałością dla kręcących się po domu montażystów (zwykle są to dwie osoby).
Nieco łatwiej jest, gdy mieszkańców nie ma, a w domu przeprowadza się gruntowy remont, np. termomodernizację, czyli docieplenie ścian, wymianę okien, instalacji etc.
W zależności od układu pomieszczeń oraz rodzaju domu, montaż rekuperacji w domu zamieszkanym trwa od 3 do 7 dni. Kiedy kanały są już zamontowane, a rekuperator podłączony do instalacji, można odpalać system.
Czym nie należy się przejmować:
- gdzie stanie rekuperator: ponieważ może on stanąć wszędzie, nawet w szafie:), nad geberitem, w szafce kuchennej lub w każdym pomieszczeniu gospodarczym typu pralnia czy garaż
- że w domu są już widoczne ślady braku właściwej wentylacji: grzyb na ścianie, za meblami czy na uszczelkach okien: grzyb należy oczywiście usunąć, ale jeżeli spowodowała go niedostateczna wentylacja, nie powstanie on więcej po uruchomieniu systemu rekuperacji
- audytem doradcy ds. rekuperacji: jest on bezpłatny i niezobowiązujący, a da pewność co do montażu systemu: czy robić, jak i gdzie
Kanały tradycyjne izolowane stalowe zamontowane w domu istniejącym: kanały wentylacyjne zostały ukryte w bruździe ściennej.
W domu, w którym do tej pory była wentylacja grawitacyjna (nie odważę się użyć słowa 'działała', bo nie byłaby to prawda), kanały do wentylacji grawitacyjnej należy zaślepić, ponieważ nie mogą - zgodnie z polskimi przepisami prawa budowlanego - działać dwa rodzaje wentylacji. Ale uwaga! Piony wentylacyjne można sprytnie wykorzystać na poprowadzenie nimi kanałów do rekuperacji!
Wycięcia w sufitach podwieszanych w remontowanym mieszkaniu na montaż kanałów wentylacyjnych.
Jeżeli do dyspozycji jest poddasze nieużytkowe, którego część zaadaptować można jako przestrzeń techniczną do montażu instalacji: cudownie!
W domu zamieszkanym czasami inaczej się nie da: ten fragment instalacji pod sufitem trzeba będzie zabudować.
By zobaczyć więcej zdjęć obejrzyj fotoreportaż z montażu rekuperacji w domu zamieszkanym