Upały w domu z rekuperacją
Wysokie temperatury zawsze dają nam się we znaki – szczególnie jak dopadają nas poza wakacjami, z dala od plaży i wody.
W ten sierpniowy poranek o godz. 8.15 pomiary online systemu rekuperacji we Wrocławiu przy ul. Rudzkiej pokazały 23,8oC (czerpnia).
Na szczęście jednostka chłodząca ARTIC, która zamontowana jest przy rekuperatorze, zdołała ochłodzić temperaturę z 23,8 stopni do 13,3oC. System obniżył więc temperaturę aż o 10,5oC!
Pomiary online systemu rekuperacji z rekuperatorem AERIS 550 z jednostką ARTIC.
Do rekuperatora AERIS zamontowana jest jednostka chłodząca ARTIC, która dodatkowo schładza nawiewane powietrze. Pamiętajcie, że jest to temperatura mierzona przy samym anemostacie nawiewnym (na powyższym rysunku nawiew) – w pomieszczeniu jest wtedy około 23oC (wywiew) – bardzo komfortowo!
Rekuperacja jednak to nie klimatyzacja i w przeciwieństwie do niej, rekuperator przede wszystkim wymienia powietrze w pomieszczeniach. Oczywiście dzięki wymiennikowi ciepła w rekuperatorze, również je ogrzewa (zimą) lub chłodzi (latem) – jednak nie może pełnić samodzielnej roli systemu grzewczego, czy systemu klimatyzacji.
Jednak gdy do rekuperatora zamontuje się jednostkę chłodzącą lub gruntowy wymiennik ciepła, które dodatkowo schładzają nawiewane powietrze, udaje się osiągnąć dużo bardziej komfortową temperaturę i zbliżyć do strefy komfortu.
Szczególnie wtedy, jeżeli w domu zadbacie również o ograniczenie dopływu promieni słonecznych poprzez zamykanie rolet zewnętrznych czy zaciąganie markiz. Okna oczywiście też powinny być zamykane.
Świeże, ochłodzone powietrze w systemie rekuperacji dostarczają anemostaty nawiewne.
Voile! Lato w domu z rekuperacją jest przyjemne nawet bez klimy!