Ile płaci przeciętny użytkownik 180 m2 domu za ogrzewanie? W zależności od zastosowanego typu ogrzewania około 500 PLN za sezon grzewczy - przy ogrzewaniu kominkowym i bardzo dobrej izolacji domu uszczelnionego jak termos, praktycznie bez wentylowania pomieszczeń.

Inny, który postępując zgodnie z zapotrzebowaniem swoich płuc na świeże powietrze będzie regularnie wietrzył dom zapłaci nawet kilka tysięcy złotych przy domu ogrzewanym np. elektrycznie oraz wentylowanym nawet zimą.

Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć, o ile mniej zapłacę za ogrzewanie po założeniu rekuperatora, jednak jedno jest pewne: centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (rekuperator) zapewni ZMNIEJSZENIE strat ciepła powodowanych przez sprawnie działającą wentylację grawitacyjną. A zmniejszy te straty nawet do 50%, przy dobrze wykonanej instalacji oraz sprawnie działającym rekuperatorze.

Odzysk ciepła a rekuperacja

Jeśli instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła zostanie wykonana metodami określanymi jako chałupnicze, bez wykonania jakichkolwiek obliczeń projektowych, może okazać się, że paradoksalnie zwiększy nam ona zużycie energii. Dlatego tak ważne jest zatrudnienie profesjonalnej firmy instalacyjnej z doświadczeniem. Straty ciepła bowiem na źle położonych przewodach w połączeniu z kiepską centralą oraz dodatkowo nawiewanie powietrza do budynku, który z założenia miał być superszczelny o minimalnych kosztach ogrzewania, może paradoksalnie nie obniżyć kosztów ogrzewania.

Należy więc pamiętać, że odzysk ciepła dla danej instalacji rekuperatora można optymalnie porównać jedynie z sytuacją, gdzie w identycznym budynku zastosowana zostanie wentylacja grawitacyjna odpowiadająca polskim normom i przepisom. I będzie ona również funkcjonowała odpowiednio do ustalonych w normach założeń.

 

Rekuperator - to warto sprawdzić

Co do samych central wentylacyjnych: producenci prześcigają się w podniesieniu ich sprawności o procent czy dwa. I ten aspekt - czyli jej sprawność - lansują jako najważniejszy argument przy zakupie urządzenia pomijając zazwyczaj milczeniem zarówno skuteczność wentylacyjną centrali (czyli spręż generowany przez jej wentylatory), jak i koszty uboczne (zużycie prądu, koszt eksploatacyjne itp.). Ba, są producenci oferujący rekuperatory BEZ wentylatorów! Biedny klient, skuszony bajeczną sprawnością centrali, rzędu nawet ponad 90%, kupuje wymiennik oraz najtańsze wentylatory, które zazwyczaj nie mają siły na przepchnięcie powietrza przez samą centralę, nie wspominając o instalacji wentylacyjnej, która też opory generuje. No i pojawia się rozczarowanie rekuperacją....

Dlatego warto porównać nie tylko sprawności central, podawane zresztą często dla warunków idealnych, panujących jedynie w laboratoriach, ale także wiele innych czynników wpływających na skuteczną pracę całej wentylacji: spręż central, jakość usług oferowanych przez firmę instalującą system, zaplecze serwisowe i wiele innych czynników.

Zbyt często inwestorzy dają skusić się niską ceną, za którą zazwyczaj stoi albo niskiej jakości sprzęt, albo kiepskie materiały instalacyjne lub po prostu brak doświadczenia i wykonywanie instalacji w trybie oszczędnościowym, bez montowania niektórych bardzo istotnych dla jej funkcjonowania elementów.

To tak, jakby kupując samochód oglądać jedynie karteczki z ceną, unikając zajrzenia pod maskę.

Instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła nie jest modnym gadżetem, który warto mieć, bo sąsiad też ją robi. W przypadku budowy domu z nowoczesnych materiałów wentylacja mechaniczna jest wręcz koniecznością wynikającą ze specyfiki tychże materiałów. Zapewnia ona nie tylko wymierne zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale przede wszystkim świeże powietrze niezbędne do zdrowego, normalnego funkcjonowania.

 « przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie