Jedną z korzyści działania systemu rekuperacji jest ciągłe filtrowanie całego nawiewanego do domu powietrza z kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych. Rekuperatory AERISnext fabrycznie wyposażone są w dwa filtry: jeden na nawiewie, drugi na wywiewie i oba pełnią bardzo ważną rolę dla poprawnego działania całego systemu wentylacyjnego dlatego należy systematycznie je wymieniać. Jest to prosta czynność polegająca na wyjęciu filtrów z urządzenia i wymianie ich na nowe.
Najczęściej podaje się, że filtry do rekuperatora wymieniać należy co 3-4 miesiące, ale tak naprawdę należy czynić to dokładnie wtedy, kiedy się zabrudzą:)
Najlepszym sposobem na to, by dowiedzieć się, czy filtry nadają się już do wymiany, jest otworzenie dwóch plastykowych osłon znajdujących się w przedniej części rekuperatora i wyjęcie filtrów. Jeżeli są one szare (lub czarne), brudne i zakurzone: wymiana filtrów rekuperatora jest konieczna. Jeżeli tylko lekko przyszarzone i okurzone – można je jeszcze jakiś czas użytkować sprawdzając regularnie ich stan.
Filtry do rekuperatora AERIS i jego następcy AERISnext występują w dwóch klasach filtracji: G4 (klasa podstawowa) i F7 (wyższa/dokładniejsza klasa filtracji). Zobacz aktualne ceny filtrów do rekuperatorów.
Dla starego modelu AERIS można zakupić jeszcze filtry o niskiej klasie filtracji G3 wykonane z miękkiej tkaniny filtracyjnej, które nakłada się na metalowe ramki. Metalowe ramki przy pierwszym zamówieniu filtrów na tkaninie, należy domówić. Potem zamawia się już same filtry.
Możliwe jest również zamówienie filtrów o podwyższonej klasie filtracji G7, które występują również w komplecie G4 plus F7. Dokładniejszy filtr F7 montuje się wtedy na nawiewie rekuperatora w celu dokładniejszego oczyszczania powietrza zewnętrznego (bardziej szczegółowa instrukcja poniżej).
Czerwony filtr F7 (lepsza klasa filtracji) powinien być zamontowany w rekuperatorze po stronie króćców czerpni powietrza zewnętrznego i wyrzutni powietrza zużytego.
Czarny filtr G4 powinien być zamontowany w rekuperatorze po stronie krućców nawiewu powietrza do budynku i wywiewu powietrza zużytego z budynku. Jego zadaniem jest tylko zabezpieczenie wentylatora i wymiennika ciepła przed zabrudzeniem.
Podsumowując: czerwony filtr F7 powinien być montowany po tej stronie, po której do rekuperatora wchodzi kanał czerpni. Jeżeli nie jesteś w stanie ocenić, z której strony wchodzi do rekuperatora kanał czerpni, spójrz na podłączenie odpływu skroplin z rekuperatora: czerwony filtr F7 powinien być zamontowany po tej samej stronie.
Ważne jednak, by filtry w rekuperatorze były zawsze czyste. Brudny filtr upośledza przepływ powietrza i sprawia, że po pierwsze system nie będzie dostarczał do pomieszczeń idealnie wyliczonej ilości powietrza koniecznego do zachowania maksymalnego komfortu klimatycznego, po drugie może dojść do poważnego zabrudzenia wymiennika i łopatek wentylatorów oraz konieczności ich wymiany!
Filtry do wentylacji mechanicznej możesz zamówić na stronie sklepu www.kupfiltry.pl
Rekuperatory.pl. Działamy w całej Polsce. Tutaj możesz wypełnić formularz o indywidualną konsultację i wycenę.