... czyli jak zminimalizować problem zbyt wysokiej temperatury w budynku latem

Coraz częściej pojawiają się głosy osób niezbyt zadowolonych ze skuteczności wentylacji na poddaszu. Zgodnie z przepisami budowlanymi, każde pomieszczenie poddasza użytkowego w domu mieszkalnym powinno posiadać wentylację. W przypadku wentylacji tradycyjnej powinna być to kratka wentylacyjna połączona z kominem, w przypadku wentylacji mechanicznej - będzie to anemostat nawiewny lub wywiewny.

Brak skutecznej wentylacji latem na poddaszu w przypadku wentylacji grawitacyjnej jest pewnikiem. Przewody wentylacyjne są tam zazwyczaj zbyt krótkie, aby mógł powstać ciąg kominowy zapewniający wywiew zużytego powietrza. Także różnica temperatur (temperatury są wysokie, a różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz jest nieznaczna) nie sprzyja działaniu wentylacji. Nie miejmy więc złudzeń - bez wspomagania wentylacja grawitacyjna nie zadziała.

Co jednak w przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, która przynajmniej teoretycznie powinna skuteczniej wymieniać powietrze na poddaszu? Rzeczywiście, dobrze wykonany system będzie działał prawidłowo, skąd więc gorąco i uczucie duszności zdarzające się podczas wysokich temperatur zewnętrznych w niektórych domach? Poniżej list od jednego z klientów Rekuperatory.pl - użytkownika systemu wentylacyjnego z rekuperatorem:

Witam!
Coraz częściej od znajomych wysłuchuję o problemie wysokiej temperatury na poddaszu. Ten problem dotyczy również mnie. W dni upalne ciężko wytrzymać, pomimo, że wentylacja działa prawidłowo. Wczoraj rano postanowiłem zrobić test. Wyciąłem z kartonu prostokąty o wymiarach szyby okna dachowego i zasłoniłem okna od zewnątrz. Dodam, że były to pomieszczenia od południa, które są najbardziej narażone na promieniowanie słoneczne. Około godziny 13 temperatura wynosiła 23oC i nie było odczucia duszności i wysokiej temperatury, podczas gdy w pomieszczeniach od północy było 26oC. Wykonałem jeszcze jeden pomiar - co prawda w amatorski sposób - ale jak się okazało skuteczny. Zmierzyłem temperaturę posadzki, na którą padają promienie słoneczne: nasłoneczniony "placek" pod oknem miał 42oC! Warto wspomnieć, że okna w tym pokoju są trzy. W tym samym pokoju wiszą trzy grzejniki, które w zimie rozgrzane są do temperatury 4oC. Pamiętając przy tym, że zimą na zewnątrz mamy temperaturę ujemną a nie upały! Powierzchnia nasłonecznionego prostokąta na podłodze była znacznie większa niż grzejnika. Wniosek z tego taki, że jak nie zatrzymamy promieni słonecznych, to będziemy mieli latem po prostu gorąco i duszno na poddaszu, czy w innych mocno nasłonecznionych pomieszczeniach, nawet przy najlepszym systemie wentylacyjnym z GWC.
Pozdrawiam
Tomek

20130803323 ch

Najskuteczniej przed promieniami słonecznymi w oknach połaciowych chroni roleta zewnętrzna znacznie zmniejszająca ilość energii słonecznej wpadającej na poddasze.

Co zrobić, by uniknąć zbyt wysokiej temperatury w domu latem

1. Odetnij nadmiar słońca! Nawet najprostsze rolety zmniejszające intensywność nasłonecznienia poprawią sytuację w pomieszczeniach. Im mniej słońca wpada do budynku - tym skuteczniej odczuwalna jest praca systemu wentylacyjnego i gwc. Pamiętaj, że nawet okna domów pasywnych latem najczęściej zabezpieczone są roletami lub markizami przed nadmiarem słońca! Jeśli pozostawisz niczym nie zasłonięte okna - spodziewaj się efektu podobnego do szklarni, niezależnie od zastosowanego systemu wentylacyjnego. Efekt ten odczuwalny będzie szczególnie w budynkach o dużych przeszkleniach od strony południowej.

2. Podczas wykonywania izolacji dachu i ścian sprawdzaj, czy ekipa montażowa nie pozostawiła gdzieś niezaizolowanego fragmentu dachu, czyli po prostu mostków termicznych: taki mostek zimą spowoduje uciekanie ciepła na zewnątrz, latem zaś będzie działał jak kaloryfer pobierający ciepło z rozgrzanego pokrycia dachowego i silnie rozgrzewał poddasze.

3. Jeśli lubisz duże przeszklenia i wykonasz je od strony południowej, zleć wykonanie audytu energetycznego, dzięki któremu przekonasz się, jaka moc chłodnicza będzie niezbędna do utrzymania przyjemnej atmosfery w domu. Zaplanuj jednocześnie rolety, markizy lub inny system skutecznie odcinający nadmiar słońca wpadającego przez okna.

Warto zauważyć, że im bardziej dom jest energooszczędny i nastawiony na pozyskiwanie energii słonecznej zimą, tym bardziej narażony będzie na przegrzewanie latem. Warto wspomnieć, że domy pasywne wyposażane są standardowo w markizy lub rolety, dzięki któremu mieszkańcy skutecznie regulują ilość energii słonecznej kumulowanej w budynku.

dom pasywny w Niemczech

Dom pasywny w Niemczech. Cechy charakterystyczne: prosta bryła, rolety zewnętrzne, brak kominów.

« przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie