Ciekawostki o rekuperacji.

W artykule znajdziesz

  1. Dlaczego budynek z rekuperacją oddycha
  2. Mądra inwestycja w rekuperację

Dlaczego budynek z rekuperacją oddycha

niezależnie od pogody, ciśnienia i temperatury budynek, w którym zamontowano system rekuperacji oddycha: zasysa życiodajne powietrze, a wydycha: usuwa powietrze zużyte. Ta efektywna wymiana i stały dopływ świeżego powietrza znacznie poprawiają komfort życia ludzi i komfort oddychania, co oznacza lepszą koncentrację, sen i zdrowsze życie.

Nawiewane powietrze jest filtrowane

poprzez kratkę na czerpni i filtr w rekuperatorze; powoduje to oczyszczenie powietrza z kurzu, owadów itp., możliwe jest również zastosowanie filtra antyalergicznego F7 lub montaż zaawansowanego systemu ALPHAclear z elektrofiltrem, który jest bardziej efektywny i wydajny od znanych filtrów Hepa.

Budynek pozostaje energooszczędny

mimo efektywnej wentylacji przy rekuperacji nie traci się energii z budynku – zostaje ono odzyskane przez rekuperator (a w przypadku rekuperatorów AERISnext z najnowocześniejszymi wymiennikami przeciwprądowymi, nawet do 94%)!

Zysk w postaci dodatkowych możliwości

montowany opcjonalnie gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje energię odnawialną pochodzącą z gruntu i umożliwia schłodzenie powietrza latem i wstępne podgrzanie zimą.

Wentylacja jest w pełni sterowalna

nowoczesny programator w cyklu tygodniowym samodzielnie ustawi najodpowiedniejszy bieg rekuperatora.

Budynek jest bezpieczniejszy

nie ma już konieczności intensywnego przewietrzania, co nie tylko eliminuje przeciągi, ale pozwala czuć się bezpieczniej: zarówno w nocy, jak i podczas nieobecności domowników.

Mądra inwestycja w rekuperację

gdy na etapie projektowania i budowy domu wyeliminuje się zbędne przy wentylacji mechanicznej murowane kominy wentylacyjne, okna z mikrorozszczelnieniem, nawiewniki okienne, a część okien zrobi się nieotwieranych (szklenia stałe), sporo kosztów można zaoszczędzić. A wentylację dom i tak posiadać musi: pytanie, jaka ona będzie.

Rekuperacja zużywa niewiele prądu

poprzez zastosowanie energooszczędnych wentylatorów na prąd stały i mikroprocesorowego sterowania, rekuperator AERISnext zużywa niewielką ilość energii. Średnia wartość zużycia energii elektrycznej dla rekuperatora AERISnext 350 VV wynosi 140,77 zł rocznie, a rekuperatora AERISnext 350 z wymiennikiem entalpicznym zaledwie 92,40 zł.

 

Praca rekuperatora jest bardzo cicha

to zaleta zarówno wysokiej jakości najbardziej zaawansowanych technologicznie rekuperatorów AERISnext następnej generacji, jak i właściwie zaprojektowanej instalacji opartej na odpowiedniej instalacji. Nie bez znaczenia jest także rzetelne wykonawstwo.

 

Wyposażony w rekuperację budynek zyskuje na wartości

ma lepszy współczynnik energooszczędności oraz zużycia energii pierwotnej EP.

 

Ochrona środowiska naturalnego

dzięki zmniejszeniu konieczności ogrzewania, zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.