Wycena na montaż

Myślisz o rekuperacji? Pamiętaj, by nie popełnić tych błędów! 

AERIS 450 600 visual garaz 2

Rekuperator AERISnext 450 umieszczony w garażu. 

 

7 najbardziej bolesnych błędów, które możesz popełnić przy rekuperacji: 

 1. Brak uwzględnienia rekuperacji na etapie projektu domu.
 2. Wybudowanie kominów do wentylacji grawitacyjnej.
 3. Zakup okien z nawiewnikami. 
 4. Wybór nie mającej doświadczenia w montażu rekuperacji "ekipy od wszystkiego". 
 5. Uruchomienie systemu rekuperacji, gdy w domu trwają jeszcze prace wykończeniowe, np. tynkarskie. 
 6. Nadmierne wietrzenie domu, szczególnie zimą, poprzez otwieranie okien. 
 7. Używanie systemu rekuperacji wyłącznie na jednym biegu.

 

Ad 1 i 2.

Rekuperację nalepiej jest uwzględnić, gdy dom jest na etapie projektu. Można wtedy przewidzieć optymalne trasy prowadzenia instalacji, przejścia przez stropy oraz pomieszczenie na montaż rekuperatora. Z projektu architektonicznego budynku eliminuje się też kominy do wentylacji grawitacyjnej (i tak musiałyby zostać zaślepione), a niższe zapotrzebowanie budynku warto uwzględnić przy obliczaniu strat cieplnych na wentylacji (szczególnie ważne przy pompie ciepła). 

Na etapie projektu przy planowaniu rozmieszczenia punktów nawiewnych i wywiewnych rekuperacji uwzględnia się również inne elementy w pomieszczeniach: np. kabinę prysznicową w łazience, czy kominek w salonie. 

 

Ad 3.

Okna w domu z rekuperacją powinny być maksymalnie szczelne: bez jakichkolwiek nawiewników. Całe potrzebne powietrze dostarcza rekuperacja. Okna pozbawione dodatkowych 'gadżetów" są również tańsze!

 

Ad 4.

Wybierz raczej firmę wyspecjalizowaną w rekuperacji niż firmę od wszystkich instalacji. Błędy popełnione na etapie projektu lub wykonawcze na etapie montażu potrafią sprawić, że system nie tylko nie osiągnie zakładanych oszczędności na ogrzewaniu, ale również nie zapewni optymalnego komfortu w domu. 

 

Ad 5.

Montaż rekuperatora i uruchomienie systemu to ostatni etap. Pamiętaj, by zrobić to dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych: najlepiej już po pomalowaniu ścian. To bardzo częsty błąd: inwestorzy albo chcą oczyścić dom po tynkowaniu i szpachlowaniu, albo osuszyć ściany. Nie wolno! Instalacja, czyli kanały wentylacyjne, a i sam wymiennik ciepła w rekuperatorze może ulec wtedy poważnemu zanieczyszczeniu i awarii!

 

Ad 6.

Dom z rekuperacją wietrzy się sam przez cały czas: zużyte powietrze jest wyciągane, świeże przefiltrowane powietrze nawiewane. Nie ma więc konieczności otwierania okien. Wietrząc zimą, stracimy cenną energię, latem wpuścimy komary oraz gorące powietrze. Jednak, gdy na dworze jest komfortowa temperatura, jak najbardziej można otworzyć okna! Miej je otwarte, ile zechcesz. 

Pamiętaj: możesz otworzyć okno, ale nie musisz!

 

Ad 7.

Sterownik rekuperatora najlepiej zaprogramować w taki sposób, by uwzględniał rytm dobowy domowników. Gdy w domu między 7.30 a 17.30 nikogo nie ma, system pracować może na najniższym 1 biegu lub nawet na trybie nieobecności. Poza tymi godzinami dobrze jest ustawić 1 lub 2 bieg, w zależności od ilości osób, która w tym czasie przebywa w pomieszczeniach. Biegi regulujemy również w zależności od pory roku: niższe podczas najwyższych i najniższych temperatur, wyższe w porach przejściowych. 

Gdy gotujesz bigos czy kalafior (BTW: lepszy od gotowanego jest pieczony w piekarniku;), smażysz rybę lub przypalisz owsiankę, przełącz system na krótkie przewietrzanie. Nieprzyjemnego zapachu pozbędziesz się dużo szybciej. 

 

Samo korzystanie z rekuperacji przypomina korzystanie z pieca gazowego: jest prawie bezobsługowe. Raz w roku zrobić trzeba przegląd techniczny (w Rekuperatory.pl 250 zł), a raz na 3 mce wymienić filtry. To wszystko. Więcej o kosztach i cenie rekuperacji.

 

:) do następnego razu!

 

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie