Wycena na montaż

Rekuperacja nie jest klimatyzacją. Nie jest ogrzewaniem. Rekuperacja to wentylacja: zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. System nawiewa świeże, przefiltrowane powietrze z zewnątrz, usuwając pełne dwutlenku węgla powietrze zużyte. 

Dzięki wymiennikowi ciepła w rekuperatorze dochodzi jednak do pewnej dobrej w skutkach wymiany energii...

 rekuperacja

Trio, które przez wszystkie pory roku jest odpowiedzialne za pełen komfort klimatyczny w domu. 

 

Rekuperacja umożliwia odzysk energii z powietrza, które jest usuwane z pomieszczeń: energię odzyskuje wymiennik ciepła - serce rekuperatora. Dzięki tej wymianie, do której dochodzi pomiędzystrumieniami powietrza, zimą do pomieszczeń nawiewane jest powietrze cieplejsze niż to na zewnątrz, a latem chłodniejsze. 

rekuperacja lato

Widzicie to? Na zewnątrz 26 stopni: cieplutko! Do pomieszczeń nawiewamy 10,9 stopni. Oznacza to, że w wymienniku ciepła doszło do wymiany energii, dzięki czemu zyskaliśmy 15,1 stopnia! Zysk jest jeszcze lepszy dzięki jednostce chłodzącej. 

 

Różnica jest znaczna, najprawdopodobniej nie wystarczy jednak, by latem uzyskać komfortowe 22 stopnie w pomieszczeniach. Najprawdopodobniej, bo zależy to, czy dom jest parterowy, czy z kondygnacją, jak jest zaizolowany i czy odcięcie od promieni słonecznych jest wystarczające, jakie ma przeszklenia i jak są one usytuowane względem stron świata.

Rekuperacji latem pomóc może gruntowy wymiennik ciepła lub jednostka chłodząca, które obniżą temperaturę powietrza nawiewanego. 

Latem warto pamiętać o:

 • odcięciu dostępu promieni słonecznych do wnętrz: warto szczelnie zasłonić okna, szczególnie dachowe: najlepiej za pomocą rolet zewnętrznych (plama ze słońca na dywanie może mieć temperaturę kilkudziesięciu stopni C!)
 • ustawieniu rekuperacji na niski bieg
 • zamknięciu okien w dzień i otwarciu ich wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz nieco spadnie

 

Aby osiągnąć komfortową temperaturę, niezbędna będzie jednak klimatyzacja: nastawiasz 22 stopnie i są! Niezależnie od tego, jak gorąco jest na zewnątrz. 

 

rekuperacja zima

Zimą sprawa wygląda równie dobrze: na zewnątrz prawie minus 12 stopni, rekuperator nawiewa to samo powietrze ogrzane w wymienniku ciepła do temperatury  plus 17 stopni C! System grzewczy musi ogrzać je tylko o kilka stopni do temperatury komfortu ustawionej na sterowniku pieca lub pompy ciepła. 

 

Odzysk ciepła zimą jest spory, nie wystarczy on jednak, by dom nie musiał posiadać niezależnie działającego systemu grzewczego. Nawet dom pasywny, w którym rekuperacja jest obowiązkowa, musi w naszym klimacie posiadać ogrzewanie.

Zapotrzebowanie energetyczne na energię pierwotną (EP) w domu z rekuperacją jest jednak dużo niższe niż bez rekuperacji. Różnica wynieść może nawet do 20 kWh/(m2rok). W praktyce oznacza to, że dom zużyje dużo mniej energii na ogrzewanie, niż dom z wentylacją grawitacyjną. 

 

Gdy inwestor chce więc mieć pełną możliwość precyzyjnego ustawienia komfortowej temperatury powietrza w domu, zimą niezbędny jest mu system grzewczy, a latem klimatyzacja. 

 

Wentylacja wymienia stare i zużyte powietrze na powietrze zewnętrzne gwarantując, że dom jest pełen świeżego powietrza. Dniem i nocą. Latem i zimą. Bez strat energii, które miałyby miejsce zimą przy uchylonych czy rozszczelnionych oknach. Bez niebezpiecznych przeciągów. Bez komarów. Mówię wam: mioodziooo!

 

Iwona Stachurska 

i.stachurska@rekuperatory.pl

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie