Rekuperator posiada dwa filtry: jeden przy wentylatorze nawiewnym, drugi przy wywiewnym. O ile ten na wywiewie chroni głównie wymiennik ciepła przed zabrudzeniem, o tyle nawiewny zatrzymuje znaczną ilość zanieczyszczeń.
Dzięki temu nawiewane do pomieszczeń powietrze jest niemal w pełni pozbawione pyłu - głównego składnika smogu (oprócz zanieczyszczeń chemicznych).
Widzieliście kiedyś filtr wyciągnięty z rekuperatora po 4 miesiacach jego użytkowania? Zobaczcie!
Filtr nawiewny z tkaniny filtracyjnej wyciągnięty z rekuperatora AERIS po 4 miesiącach użytkowania.
Tak zanieczyszczony filtr bezwzględnie trzeba wymienić na nowy.
Smog najbardziej niebezpieczny jest zimą. Wtedy specjaliści zalecają noszenie maseczek przeciwpyłowych lub zupełne nie wychodzenie z domu! Mówią także o tym, by unikać wietrzenia pomieszczeń.
Dom z rekuperacją jest chroniony, ponieważ filtry w rekuperatorze zatrzymują większość zanieczyszczeń z powietrza nawiewanego chroniąc drogi oddechowe i cały organizm przed zgubnym wpływem smogu.
Wielkość smogu jest określana przez pył PM10, co oznacza, że wielkość pyłu nie przekracza 10µm. Filtry do rekuperatora występują w dwóch klasach filtracji:
- klasa EU4 (F4), która zatrzymuje 50 - 85% pyłu o wielkości 3-10µm
- klasa EU7 (F7), która zatrzymuje powyżej 90% pyłu o wielkości 1-10µm oraz poniżej 75% pyłu o rozmiarach 0,3-1µm
Fabrycznie dołączane do rekuperatora filtry klasy G4 zatrzymują większość zanieczyszczeń (patrz wyżej). Jeżeli jednak mieszkacie w rejonie szczególnie narażonym na zanieczyszczenia ze smogu, w okresie jego występowania, na nawiewie, powinno się stosować filtry o wyższej klasie filtracji (F7).
Dowiedz się więcej o oczyszczaniu powietrza nawiewanego u Doradców Rekuperatory.pl: https://www.rekuperatory.pl/kontakt