Zobacz najnowsze badania i pomiary wykonane podczas ćwiczeń aerobowych (tlenowych) w sali treningowej z rekuperacją i bez rekuperacji.

Do cyfr dodajemy coś od siebie: w sali z rekuperacją ćwiczyło się o wiele przyjemniej, bo świeże powietrze było czuć przez cały katorżniczy trening, o czym przypominał każdy oddech(!) - naprawdę!! Pozwalało to na efektywniejsze ćwiczenie i jeszcze większy wysiłek.  A przecież o to chodzi!

Wysiłkom treningowym wykonywanym przez jedną osobę dorosłą w obu przypadkach i na obu salach fitness towarzyszył czujnik dwutlenku węgla, który z sekundową dokładnością rejestrował każdy pik w górę i spadek. Pomiary przedłużono o godzinę po zakończeniu treningu, by sprawdzić, jak szybko spadać będzie poziom zanieczyszczenia powietrza. Czujnik podczas obu treningów postawiony był na podłodze, by zmierzyć maksymalne wartości CO2, który jest nieco cięższy od powietrza.

W obu salach podczas treningu okna i drzwi były zamknięte. Na zewnątrz temperatura nie zachęcała do wietrzenia: 10 stopni C w jednym dniu i 13 stopni w drugim (oba treningi wykonano w 2015 r.: jeden w styczniu, drugi w marcu 2015).

Wyniki wyraźnie pokazały, że w sali z rekuperacją poziom dwutlenku węgla nie doszedł nawet do połowy poziomu pomiaru z sali bez rekuperacji oraz że spadał, tj. wracał do poziomu sprzed treningu bardzo szybko: już w ciągu godziny był na takim samym poziomie.

Rekuperacja sprawiła, że:

 • zużyte, zanieczyszczone powietrze zostało szybko wymienione na powietrze świeże: zużyte, czyli z wysoką zawartością dwutlenku węgla i wilgoci, która również sprzyja rozwojowi zanieczyszczeń mikrobiologicznych (trening był jeszcze katalizatorem zanieczyszczeń, więc na tym przykładzie łatwo jest wykazać działanie rekuperacji)
 • na miejsce zużytego powietrza zostało dostarczone powietrze świeże, wolne od zanieczyszczeń, kurzu i wilgoci
 • nie odczuwało się dyskomfortu związanego z różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz, który wystąpiłby, gdyby otworzyć okna -  nawiewane powietrze zostało ogrzane w wymienniku ciepła rekuperatora

 

Poziomu higienicznego powietrza oraz komfortu klimatycznego w pomieszczeniach z rekuperacją nie da się osiągnąć w pomieszczeniach wentylowanych grawitacyjnie.

 

Dla przypomnienia: naturalnym źródłem dwutlenku węgla są ludzie: jest to produkt spalania i oddychania, który w niewielkich stężeniach nie jest trujący, jednak w większych jest szkodliwy, a w skrajnych nawet śmiertelny. Jego zawartość w świeżym powietrzu zewnętrznym wynosi 350 ppm (ppm: parts per milion, części na milion, czyli liczba części wagowych przypadająca na milion części wagowych roztworu); kiedy dosięgnie 5000 zaczyna być niebezpieczny. Dorosły człowiek wydziela w ciągu godziny 12 l dwutlenku węgla, a w czasie wysiłku nawet 6x więcej.

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie