Przez cały rok z utęsknieniem czekamy na nadejście słonecznego, upalnego lata. Jednak słońce tak miłe na plaży, może okazać się uciążliwe w domu. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele energii akumulują pomieszczenia silnie nasłonecznione, w których okna pozbawione są ochrony przed promieniami słonecznymi. Zaczynają działać jak przysłowiowa szklarnia.

Problemu nie rozwiąże ani intensywna wentylacja, ani urządzenia chłodzące, które można do niej podłączyć, takie jak gruntowy wymiennik ciepła czy jednostka chłodząca ARTIC. Mogą one oczywiście skutecznie spełniać swoje zadanie utrzymywania komfortowej temperatury w pomieszczeniach latem, jednak pod warunkiem użytkowania budynku z zachowaniem pewnych zasad.

 

Odpowiednie przysłonięcie okien znacznie ogranicza wzrost temperatury w pomieszczeniach

Jeśli dopuścimy do przegrzania budynku przez intensywne działanie słońca, trudno będzie szybko schłodzić pomieszczenia wyłącznie za pomocą wentylacji mechanicznej z systemem chłodniczym czy gwc. Urządzenia te przeznaczone są do budynków energooszczędnych i ich skuteczność w domach intensywnie przegrzewanych - czyli nie spełniających warunku domu energooszczędnego (dobra izolacja, odcięcie temperatur ekstremalnych) - będzie ograniczona. Posiadają one zbyt małą moc chłodniczą, by przy pojedynczej wymianie powietrza w pomieszczeniu skutecznie walczyć z temperaturą sięgającą nawet ponad 35oC oraz ciągłym nagrzewaniem się pomieszczeń.

Pojedyncza wymiana powietrza oznacza, że w ciągu godziny całe powietrze znajdujące się w pomieszczeniu zostanie wymienione. Norma wentylacyjna obowiązująca dla domów jednorodzinnych mówi, że w ciągu godziny w pomieszczeniu należy wymienić powietrze od 0,6 do 1-krotnie. Dla porównania: przeciętny klimatyzator schładzając powietrze w pomieszczeniu przepuszcza je przez swoją chłodnicę co najmniej czterokrotnie w ciągu godziny przy czym chłodzone jest to samo powietrze bez jego wymiany na powietrze świeże. Oznacza to, że klimatyzator nie usunie z pomieszczenia dwutlenku węgla czy brzydkich zapachów, co z kolei zapewni nam odpowiednio pracujący system wentylacyjny.

Co należy zrobić, by w pełni wykorzystać zyski z systemu rekuperacji:

 • ograniczać intensywność wentylacji podczas upałów
 • intensywniej wentylować wieczorem i nocą, kiedy powietrze zewnętrzne jest chłodne

Kolejnym warunkiem jest spełnienie wszelkich norm dotyczących takich budynków. Podstawowa zasada to odcięcie nadmiaru słońca. Zgodnie z normą DIN 5034-1 pomieszczenia należy chronić przed nadmiernym nagrzewaniem promieniami słonecznymi. Dotyczy to jednak ochrony uzyskanej nie za pomocą akcesoriów wewnętrznych typu firany czy proste półprzezroczyste rolety, ale za pomocą osłon zewnętrznych: markiz czy rolet zewnętrznych. Pozostawienie dużych przeszkleń w budynku pozbawionych skutecznej ochrony przed intensywnym słońcem na pewno spowoduje silne przegrzanie takiego pomieszczenia. Planując więc budowę domu energooszczędnego wyposażonego w dobrej klasy system wentylacyjny z dodatkowym układem chłodzącym, takim jak ARTIC czy gruntowy wymiennik ciepła pamiętajmy, że skuteczność jego pracy uzależniona jest od odcięcia dopływu nadmiaru energii słonecznej latem.

odciecie doplywu slonca

Plama słońca na dywanie może oddawać w lecie tyle ciepła, ile wysokiej mocy grzejnik. Zdjęcie podlega prawom autorskim Rekuperatory.pl

Firma Fakro przeanalizowała skuteczność ochrony przed nagrzaniem za pomocą różnych osłon przeciwsłonecznych.

W tym celu wykonano osiem jednakowych pomieszczeń badawczych, które są identycznie eksponowane na działanie promieni słonecznych oraz wyposażone w takie same okna dachowe. Badania wykonano przy zamkniętych oknach, temperaturę mierzono metr nad podłogą w kilku punktach. Na oknach zamontowane są różne dodatki, a wyniki ich badań przedstawione są poniżej:

rozklad temperatur w domu

Rozkład temperatur w zależności od rodzaju przysłonięcia okna.

 

Przedstawione powyżej wyniki badań jednoznacznie określają, że akcesoria zewnętrzne (roleta i markiza) najlepiej chronią przed uciążliwym upałem z zewnątrz w stosunku do akcesoriów wewnętrznych czy szyb przeciwsłonecznych. Akcesoria zewnętrzne zatrzymują promienie słoneczne już przed szybą i znacząco ograniczają przepływ ciepła nie dopuszczając do nagrzewania się wnętrza domu. Akcesoria wewnętrzne zaledwie w ograniczonym stopniu chronią przed ciepłem, a ich głównym zadaniem jest dekoracja wnętrza oraz regulacja ilości światła wpadającego do pomieszczenia.

System wentylacyjny domu energooszczędnego oparty na rekuperatorze spełni więc swoje zadanie, wliczając w to utrzymanie przyjemnej temperatury latem, pod warunkiem, że spełnione zostaną założenia obowiązujące domy energooszczędne, w szczególności te dotyczące izolacji budynku i odcięcia promieni słonecznych.

 

« przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie