Trening aerobowy w domu z rekuperacją vs w domu z wentylacją grawitacyjną – test.

Trening w domu z rekuperacją

Jednym z ważniejszych zadań rekuperacji jest dbałość o niski, zbliżony do zewnętrznego, poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniach. Im niższy, tym jakość powiększa wyższa: oddycha się łatwiej, samopoczucie jest lepsze, poziom energii wysoki.A jak wygląda sytuacja, gdy w domu z rekuperacją zużycie tlenu wzrasta? Zbadaliśmy to robiąc zwykły, 45-minutowy trening aerobowy w domu z rekuperacją oraz w domu z wentylacją grawitacyjną.Trening trwał dokładnie 47 minut.W domu z wentylacją grawitacyjną poziom dwutlenku węgla systematycznie rósł do 1750 ppm i przez kolejne półtorej godziny utrzymywał się na poziomie 1750 ppm (bardzo wysoko!).W domu z rekuperacją poziom dwutlenku węgla wystartował z poziomu 800 i urósł do 1250 ppm w czasie treningu, by przez kolejną godzinę powrócić do poziomu 800 ppm.Tu można zobaczyć wykresy dokumentujące powyższe dane.  Do cyfr dodajemy coś od siebie: w domu z rekuperacją ćwiczyło się o wiele przyjemniej, bo świeże powietrze było czuć przez cały katorżniczy trening, o czym przypominał każdy oddech! Pozwalało to na efektywniejsze ćwiczenie i jeszcze większy wysiłek.  A przecież o to chodzi!

Wysiłkom treningowym wykonywanym przez jedną osobę dorosłą w obu przypadkach i na obu salach fitness towarzyszył czujnik dwutlenku węgla, który z sekundową dokładnością rejestrował każdy pik w górę i spadek. Pomiary przedłużono o godzinę po zakończeniu treningu, by sprawdzić, jak szybko spadać będzie poziom zanieczyszczenia powietrza. Czujnik podczas obu treningów postawiony był na podłodze, by zmierzyć maksymalne wartości CO2, który jest nieco cięższy od powietrza.

W obu salach podczas treningu okna i drzwi były zamknięte. Na zewnątrz temperatura nie zachęcała do wietrzenia: 10 stopni C w jednym dniu i 13 stopni w drugim wypadku.

Wyniki, które uzyskaliśmy, wyraźnie pokazały, że w sali z rekuperacją poziom dwutlenku węgla nie doszedł nawet do połowy poziomu pomiaru z sali bez rekuperacji oraz że spadał, tj. wracał do poziomu sprzed treningu bardzo szybko: już w ciągu godziny był na takim samym poziomie.

Rekuperacja sprawiła, że:

 • zużyte, zanieczyszczone powietrze zostało szybko wymienione na powietrze świeże: zużyte, czyli z wysoką zawartością dwutlenku węgla i wilgoci, która również sprzyja rozwojowi zanieczyszczeń mikrobiologicznych (trening był jeszcze katalizatorem zanieczyszczeń, więc na tym przykładzie łatwo jest wykazać działanie rekuperacji)
 • na miejsce zużytego powietrza zostało dostarczone powietrze świeże, wolne od zanieczyszczeń, kurzu i wilgoci
 • nie odczuwało się dyskomfortu związanego z różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz, który wystąpiłby, gdyby otworzyć okna –  nawiewane powietrze zostało ogrzane w wymienniku ciepła rekuperatora

Poziomu higienicznego powietrza oraz komfortu klimatycznego w pomieszczeniach z rekuperacją nie da się osiągnąć w pomieszczeniach wentylowanych grawitacyjnie.

Dla przypomnienia: naturalnym źródłem dwutlenku węgla są ludzie: jest to produkt spalania i oddychania, który w niewielkich stężeniach nie jest trujący, jednak w większych jest szkodliwy, a w skrajnych nawet śmiertelny. Jego zawartość w świeżym powietrzu zewnętrznym wynosi 350 ppm (ppm: parts per milion, części na milion, czyli liczba części wagowych przypadająca na milion części wagowych roztworu); kiedy dosięgnie 5000 zaczyna być niebezpieczny. Dorosły człowiek wydziela w ciągu godziny 12 l dwutlenku węgla, a w czasie wysiłku nawet 6x więcej.

  Rekuperatory.pl

  Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

  Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

  Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na przygotowaniu i przekazaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

  Przesyłając formularz, akceptujesz warunki świadczenia tej usługi przygotowania i przekazania wyceny.

  Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

  Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

  Rekuperatory.pl
  Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
  Małgorzata Wojewoda

  Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

  AERIS
  AERISnext
  Alpha Clear
  Climate Recovery
  Drafton
  NeoFlexPRO
  NeoFlex®GOLD
  NeoFlex®STDTM
  NeoStalTM
  Nubo
  SoundBlock