Jeszcze do niedawna do wentylowania budynków nikt nie przywiązywał żadnej wagi. Kiedy murarz murował kominy spalinowe, murował też kominy wentylacyjne i... po krzyku.

Wraz ze wzrostem świadomości związanej z zapotrzebowaniem energetycznym budynków i możliwymi ogromnymi oszczędnościami na wentylacji, rekuperacja - czyli wentylacja, która potrafi odzyskać energię, stała się tematem bardzo aktualnym. 

 

nowoczesny budynek

Wentylacja w nowoczesnych, szczelnych i energooszczędnych budynkach - tylko mechaniczna z odzyskiem ciepła.

 

Ponowne wykorzystanie przez wentylację z odzyskiem ciepła energii z ogrzanego przez system grzewczy powietrza, pozwala zaoszczędzić około 45% całkowitego zapotrzebowania budynku na ciepło. To ogromny potencjał, który starają się wykorzystać świadomi inwestorzy. 

Straty ciepła na wentylację w budynku wentylowanym tradycyjną wentylacją grawitacyjną, w której powietrze z pomieszczeń wywiewane jest kominami wentylacyjnymi, stanowią zazwyczaj ponad 50% całkowitych strat ciepła. Po zastosowaniu rekuperacji dla tego samego budynku straty te można ograniczyć do około 15%. 

odzysk ciepla z wentylacji zima

Pomiary systemu rekuperacji zimą: rekuperator ogrzał powietrze od minus 11,5 stopni do 17 stopni.

 

Dodatkowo zyski z rekuperacji podnosi zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła, który do rekuperatora, zamiast dostarczać zimne powietrze prosto z zewnątrz, dostarcza powietrze ogrzane (zimą) i ochłodzone latem.

Potencjał energetyczny, jaki ukryty jest w wentylacji, świat dostrzegł już dawno. W Polsce systematycznie świadomość energooszczędnej wentylacji z roku na rok rośnie, a wraz z nią zmienia się także prawo. Dziennik Ustaw z 13.08.2013r. wprowadził obowiązek stosowania rekuperacji dla budynków, w których wydatek przekracza 500 m3 powietrza. To duże budynki. W domach jednorodzinnych obowiązku takiego nie ma: to inwestor wciąż decyduje, jaką wentylację wykona.

Jednocześnie rząd zaostrza wymagania dotyczące zapotrzebowania energetycznego dla budynków jednorodzinnych określając maksymalną wartość wskaźnika EP (energii pierwotnej) określanej w kWh/(m2*rok). I tak budynki jednorodzinne budowane do 1.01.2014 roku mogły mieć zuzycie na poziomie maksymalnie 120 kWh/(m2*rok). Obecnie parametry zaostrzono:

  • do 1.01.2017r. współczynnik EP będzie mógł mieć maksymalnie wartość 95 kWh/(m2*rok)
  • do 1.01.2021r. współczynnik EP będzie mógł mieć maksymalnie wartość 70 kWh/(m2*rok)

Rekuperacja jest jednym z trzech najszybszych sposobów uzyskania tych parametrów przez budynek (obok zwiększania izolacji budynku oraz trzyszybowych energooszędnych okien).

Zastosowanie rekuperacji umożliwia znaczące obniżenie zapotrzebowania energetycznego domu EP nawet o 20 kWh/(m2*rok). Poza tym rekuperacja daje również korzyść w postaci dostępu do świeżego, zewnętrznego powietrza o niskiej zawartości dwutlenku węgla i rozwiązuje problem wentylacji w nowoczesnym i szczelnym domu. 

 

Więcej korzyści z rekuperacji