Wentylacja mechaniczna – oszczędności.

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja
  2. Oszczędności na rekuperacji – gdzie szukać oszczędności

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja

Montaż rekuperacji pozwala na znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania domu. Dom z rekuperacją może mieć nawet ponad 45% mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż taki sam dom z wentylacją grawitacyjną!

Odpowiednio wcześnie zaprojektowany system rekuperacji oraz uwzględnienie jego wpływu na system grzewczy na etapie projektu, pozwala również zaoszczędzić na etapie inwestycji, co ma szczególne znaczenie w domach z rekuperacja i pompą ciepła. Tutaj oszczędności mogą sięgać nawet 15 tysięcy złotych na etapie zakupu pompy ciepła i wykonawstwa!

Pamiętaj: budując dom musisz wyposażyć go w system wentylacji. Obowiązek instalacji wentylacyjnej narzucają na inwestorów przepisy budowlane.

Rekuperację robisz więc ZAMIAST wentylacji grawitacyjnej.

Oszczędności na rekuperacji – gdzie szukać oszczędności

  1. Rezygnacja z budowy kominów wentylacyjnych: nie budujesz kominów lub samych szachtów do wentylacji grawitacyjnej. Kominy zajmują mniej miejsca w domu.
  2. Rezygnacja z części skrzydeł w oknach: nie wszystkie okna muszą się otwierać, bo w domu z rekuperacją okna otwierasz znacznie rzadziej. Możesz to robić, ale nie ma takiej potrzeby, bo powietrze jest cały czas świeże.
  3. Rezygnacja z zakupu nawiewników do okien: okna w domu z rekuperacją powinny być maksymalnie ciepłe i szczelne – to spore oszczędności.
  4. Nie wykonujesz kratek wywiewnych w kuchni, łazience – zastępują je punkty nawiewne i wywiewne systemu rekuperacji.

 

Wszystkie projekty domów pasywnych obowiązkowo projekt rekuperacji już zawierają. Jeżeli jednak kupujesz projekt domu tradycyjnego lub energooszczędnego sprawdź, jaki rodzaj wentylacji jest w nim zaprojektowany. Nawet jeżeli jest to tradycyjna wentylacja grawitacyjna, nic nie stoi na przeszkodzie, by w takim budynku wykonać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację.

 

Nie ma przy tym znaczenia, na jaki projekt domu się zdecydujesz: parterowy czy piętrowy, duży, czy mały, drewiany czy murowany. Rekuperację można zrobić w każdym z nich.

Możesz również wybrany projekt domu (rzuty każdej kondygnacji) lub link do projektu domu gotowego wysłać do doradcy Rekuperatory.pl do konsultacji.

Pamiętaj również, że rekuperacja to nie tylko oszczędności, ale również niepowtarzalny, ogromnie wysoki komfort powietrzny, którego nie osiągniesz w domu z wentylacją grawitacyjną. Nie wierzysz? Mam w domu rekuperację, dopytaj: 605 732 277