Dlaczego warto inwestować w wentylację mechaniczną w domu?
Podstawową korzyścią z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - rekuperacji - jest rzeczywiście odczuwalny komfort klimatyczny, który zapewnia stała wymiana zużytego powietrza na powietrze świeże.
W domu z rekuperacją rzeczywiście przez cały czas czuć świeżość: w każdym kącie każdego pomieszczenia, o każdej porze dnia i nocy.
Zapomnieć można o odświeżaczach powietrza, chemicznych zapachach do kontaktów...
W domu z rekuperacją pachnie czystością i świeżością!
Na dostępie do świeżego, filtrowanego powietrza korzysta również samopoczucie i zdrowie. Znikają bóle głowy i bezsenność, wzrasta witalność i energia, znacznie polepsza się jakość snu. Nie wierzycie?! Codziennie człowiek potrzebuje 30 kg powietrza i bardzo dużo zależy od jego jakości. Ponieważ ponad 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach, jest to bardzo ważne.
Rekuperacja dostarcza świeże, filtrowane (oczyszczane) powietrze zewnętrzne. Ale to nie jedyna korzyść: druga to zmniejszenie koszów ogrzewania budynku. I to nawet do 50%.
Przy budowie energooszczędnego, ciepłego i szczelnego domu, nie może być mowy o innym sposobie wentylacji, niż mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Żaden inny sposób poza rekuperacją nie gwarantuje stałej wymiany powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła.
Maksymalnie energooszczędnego domu, czyli domu pasywnego, nie da się wybudować bez rekuperacji.
Zdrowy i nowoczesny dom to dom z efektywnym i energooszczędnym systemem wentylacji, czyli z rekuperacją.
Osiągnięcie komfortu klimatycznego podobnego do tego, jaki jest w domu z rekuperacją, nie da się osiągnąć w budynkach z wentylacją grawitacyjną.
Pomiar temperatury w systemie rekuperacji zimą.
Proszę wyobrazić sobie dom z rekuperacją, zima, minus 12 stopni na zewnątrz, 1 w nocy, sypie pierwszy śnieg. W pomieszczeniach temperatura +21 stopni C. I czuć ten śnieg w powietrzu... nie wierzycie?!!
Uwierzcie!!
Czuć też deszcz, tę miękkość świeżości w powietrzu. A jak świeżo w każdej sypialni po całej nocy.... TO NAPRAWDĘ CZUĆ. Zapraszamy do odwiedzenia domu z rekuperacją (wybierz z mapki najbliższego Doradcę Rekuperatory.pl i umów z nim wizytę).
Jeszcze jeden obrazek, z bliskiej przeszłości, może nawet teraźniejszości: mieszkanie w bloku. Wymiana starych okien na supernowoczesne: ciepłe i szczelne. Jest fajnie. Fajnie dopóki z przerażeniem nie zobaczycie kapiącej skroplonej pary wodnej na wewnętrznych stronach szyb oraz na ścianach przylegających do okien.
Tak, tak - to znak źle działającej, a raczej całkowitego braku wentylacji. Powietrze, by zostało wyciągnięte, musi skadś napłynąć. Jeżeli okna są szczelne, nie ma skąd napłynąć. W domu robi się termos, który po kilku latach tworzy brzydkie, czarne plany na ścianach, w kątach i za meblami...
Bez wentylacji wilgoć i zapach stęchlizny nie pozwala normalnie funkcjonować. Brak prawidłowo funkcjonującej wentylacji potrafi doprowadzić niejednego oszczędnego do ciężkiego bólu głowy. A jego dom do stanu wymagającego generalnego remontu już po jednym sezonie grzewczym.
Skraplanie się pary wodnej na wewnętrznych stronach szyb to ewidentny przykład braku dostatecznej wentylacji. Na zdjęciu widoczne również plamy pleśniowe na uszczelce przyszybowej. Zdjęcie wykonano w kamienicy (zero kratek wentylacyjnych w mieszkaniu, nawet w łazience), w której wszystkie stare drewniane okna (z naturalnymi nieszczelnościami) wymieniono na super szczelne okna plastykowe.
Zobacz pozostałe korzyści z rekuperacji