Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Rekuperacja sali fitness w domu jednorodzinnym.

Spis treściWybierz interesujący cię temat

  1. Zadania dla systemu rekuperacji w sali fitness
  2. Efektywna wymiana powietrza
  3. Wnioski z pomiarów podczas treningu w pomieszczeniu bez rekuperacji i z rekuperacją
Niejednokrotnie inwestor organizuje w swoim domu salę do ćwiczeń. Czy to jest mini siłownia, czy sala fitness – nie ma znaczenia. Chodzi głównie o to, że w takim pomieszczeniu zwykle człowiek zużywa – i potrzebuje – o wiele więcej powietrza, niż w każdym innym pomieszczeniu domu, w którym przez większość czasu znajduje się w stanie spoczynkowym.

Zadania dla systemu rekuperacji w sali fitness

Stały dostęp do odpowiedniej ilości świeżego zewnętrznego powietrza o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgoci przez cały czas trwania treningu – to zadanie, które w pełni zrealizuje system rekuperacji wykonany dla sali fitness. Dodatkowo instalacja rekuperacji wyposażona w system ALPHAclear zneutralizuje absolutnie wszystkie niechciane zapachy zapewniając komfort dla wszystkich użytkowników sali.

Efektywna wymiana powietrza

O efektywną wymianę odpowiedniej ilości powietrza w takiej sali zadbają czujniki dwutlenku węgla i wilgotności, które automatycznie dopasują stopień wentylacji (niski, średni lub wysoki) do poziomu zanieczyszczenia powietrza. Każdy parametr takiej instalacji w sali fitness można elastycznie dopasować do własnych potrzeb uzyskując dokładnie taki efekt, o jaki chodzi. Odpowiednio zaprojektowane wydatki powietrza oraz przeciwprądowy rekuperator AERISnext odpowiedniej mocy zapewnią wszystko to, czego potrzebuje nowoczesna i bardzo komfortowa sala ćwiczeń. Utrzymujący się niski poziom dwutlenku węgla niezależnie od długości trwania treningu sprawia, że ćwiczący zdolny jest do większego niż zwykle wysiłku, co znacznie przyspiesza i wzmacnia efekty ćwiczeń. Wszystko to sprawia, że można z siebie wycisnąć jeszcze więcej! Zero przeciągów, zero kurzu, świeżość przez cały trening oraz szybkie usunięcie zapachów, wilgoci i dwutlenku węgla po zakończonym treningu – to jest to, o co chodzi!

Efektywna wymiana powietrza, usunięcie wilgoci i dwutlenku węgla sprawiają, że trening jest znacznie efektywniejszy!

  Do sal fitness i treningowych proponujemy także montaż klimatyzacji dostosowanej do pracy z systemem rekuperacji, która w upalne dni obniży temperaturę do żądanego poziomu. Sprawdź obszerny artykuł o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja   Poniżej przedstawiamy pomiary poziomu dwutlenku węgla podczas treningu w sali fitness bez rekuperacji (wykres 1) i w sali z rekuperacją (wykres 2). Wykonywany był ten sam trening aerobowy oparty na intensywnej wymianie tlenowej przez jedną osobę dorosłą. W sali bez rekuperacji przed treningiem były otwarte naprzeciwległe okna, stąd start poziomu CO2 z pozycji 500. Trening bez rekuperacji

Wykres 1: Trening trwał od godz. 17:48 do 18:25, gdzie poziom dwutlenku węgla (niebieska linia) rósł od 500 do 1750 ppm i przez kolejne półtorej godziny utrzymywał się na poziomie 1750 ppm.

  Trening w sali z rekuperacją Wykres 2: Trening trwał od godz. 11:05 do 11:35, gdzie poziom dwutlenku węgla (niebieska linia) rósł od 800 do 1250 ppm i przez kolejną godzinę powrócił do poziomu 800 ppm.  

Wnioski z pomiarów podczas treningu w pomieszczeniu bez rekuperacji i z rekuperacją

  • w pomieszczeniu bez rekuperacji podczas treningu poziom zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem węgla wzrósł o 1250 ppm, podczas gdy w pomieszczeniu z rekuperacją zaledwie o 450 ppm
  • po zakończonym treningu w pomieszczeniu bez rekuperacji poziom CO2 przez kolejne 1,5 godziny utrzymywał się na maksymalnym poziomie 1750 ppm, podczas gdy w pomieszczeniu z rekuperacją spadł w ciągu godziny do poziomu sprzed treningu: 800 ppm