Sala fitness w domu jednorodzinnym i rekuperacja

Niejednokrotnie inwestor organizuje w swoim domu salę do ćwiczeń. Czy to jest mini siłownia, czy sala fitness – nie ma znaczenia. Chodzi głównie o to, że w takim pomieszczeniu zwykle człowiek zużywa – i potrzebuje – o wiele więcej powietrza, niż w każdym innym pomieszczeniu domu, w którym przez większość czasu znajduje się w stanie spoczynkowym.

Zadania dla systemu rekuperacji w sali fitness

Stały dostęp do odpowiedniej ilości świeżego zewnętrznego powietrza o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgoci przez cały czas trwania treningu – to zadanie, które w pełni zrealizuje system rekuperacji wykonany dla sali fitness. Dodatkowo instalacja rekuperacji wyposażona w system ALPHAclear zneutralizuje absolutnie wszystkie niechciane zapachy zapewniając komfort dla wszystkich użytkowników sali.

Efektywna wymiana powietrza

O efektywną wymianę odpowiedniej ilości powietrza w takiej sali zadbają czujniki dwutlenku węgla i wilgotności, które automatycznie dopasują stopień wentylacji (niski, średni lub wysoki) do poziomu zanieczyszczenia powietrza. Każdy parametr takiej instalacji w sali fitness można elastycznie dopasować do własnych potrzeb uzyskując dokładnie taki efekt, o jaki chodzi.Odpowiednio zaprojektowane wydatki powietrza oraz przeciwprądowy rekuperator AERISnext odpowiedniej mocy zapewnią wszystko to, czego potrzebuje nowoczesna i bardzo komfortowa sala ćwiczeń.Utrzymujący się niski poziom dwutlenku węgla niezależnie od długości trwania treningu sprawia, że ćwiczący zdolny jest do większego niż zwykle wysiłku, co znacznie przyspiesza i wzmacnia efekty ćwiczeń. Wszystko to sprawia, że można z siebie wycisnąć jeszcze więcej!Zero przeciągów, zero kurzu, świeżość przez cały trening oraz szybkie usunięcie zapachów, wilgoci i dwutlenku węgla po zakończonym treningu – to jest to, o co chodzi!

Efektywna wymiana powietrza, usunięcie wilgoci i dwutlenku węgla sprawiają, że trening jest znacznie efektywniejszy!

 Do sal fitness i treningowych proponujemy także montaż klimatyzacji dostosowanej do pracy z systemem rekuperacji, która w upalne dni obniży temperaturę do żądanego poziomu.Sprawdź obszerny artykuł o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła: https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja Poniżej przedstawiamy pomiary poziomu dwutlenku węgla podczas treningu w sali fitness bez rekuperacji (wykres 1) i w sali z rekuperacją (wykres 2). Wykonywany był ten sam trening aerobowy oparty na intensywnej wymianie tlenowej przez jedną osobę dorosłą.W sali bez rekuperacji przed treningiem były otwarte naprzeciwległe okna, stąd start poziomu CO2 z pozycji 500.Trening bez rekuperacji

Wykres 1: Trening trwał od godz. 17:48 do 18:25, gdzie poziom dwutlenku węgla (niebieska linia) rósł od 500 do 1750 ppm i przez kolejne półtorej godziny utrzymywał się na poziomie 1750 ppm.

 Trening w sali z rekuperacjąWykres 2: Trening trwał od godz. 11:05 do 11:35, gdzie poziom dwutlenku węgla (niebieska linia) rósł od 800 do 1250 ppm i przez kolejną godzinę powrócił do poziomu 800 ppm. 

Wnioski z pomiarów podczas treningu w pomieszczeniu bez rekuperacji i z rekuperacją

  • w pomieszczeniu bez rekuperacji podczas treningu poziom zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem węgla wzrósł o 1250 ppm, podczas gdy w pomieszczeniu z rekuperacją zaledwie o 450 ppm
  • po zakończonym treningu w pomieszczeniu bez rekuperacji poziom CO2 przez kolejne 1,5 godziny utrzymywał się na maksymalnym poziomie 1750 ppm, podczas gdy w pomieszczeniu z rekuperacją spadł w ciągu godziny do poziomu sprzed treningu: 800 ppm

Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

AERIS
AERISnext
Alpha Clear
Climate Recovery
Drafton
NeoFlexPRO
NeoFlex®GOLD
NeoFlex®STDTM
NeoStalTM
Nubo
SoundBlock