Wycena na montaż

Wentylowanie pomieszczeń, które przynosi realne oszczędności na ogrzewaniu budynku i zapewnia bardzo wysoki komfort klimatyczny, ma też swoje mniej popularne strony, z których warto zdać sobie sprawę przed podjęciem decyzji. Sprawdź, czy o rekuperacji wiesz nawet to, co inni być może chcą przed tobą ukryć.

Rekuperacja - od czego zależy efektywnie działający system rekuperacji

Rekuperacja zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Jednak – w przeciwieństwie do wymurowania kominów wentylacyjnych – rekuperacji nie potrafi wykonać budowlaniec, który wznosi ściany. Montaż rekuperacji wymaga wiedzy inżynierskiej i doświadczenia. Zaprojektowany niedbale system rekuperacji (albo – co gorsza - zrobiony bez projektu) lub wykonany mało solidnie, nie spełni oczekiwań o energooszczędności i komforcie. Dlatego pierwszym punktem na drodze do efektywnego systemu rekuperacji jest rzetelna firma instalacyjna. 

Profesjonalny montaż rekuperacji

Zainteresowany rekuperacją inwestor zawsze staje w obliczu całego mnóstwa firm instalacyjnych. Różnica poziomów usługi, jak i rozpiętość kosztów usługi montażu systemu jest ogromna. Do wyboru należy podejść racjonalnie porównując wszystkie elementy usługi. Przede wszystkim nie warto dać się zwieść niskiej cenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że stoi za nią nie tylko bardzo niski poziom usługi montażu, ale także bardzo niska jakość rekuperatora i elementów instalacyjnych.

System rekuperacji wykonany niskim kosztem, z rekuperatorem nie mogącym odzyskać minimum 85% ciepła, nie będzie efektywny: nie zapewni oczekiwanych oszczędności, ani komfortu w pomieszczeniach.

Zdecydowanie warto wybrać doświadczoną firmę instalacyjną z zapleczem inżynierskim, która jest w stanie zaproponować przejrzyste warunki i umowę oraz płatności rozłożone na etapy związane z postępem prac. Zadbaj o projekt: musisz go otrzymać przed przystąpieniem instalatora do montażu sytemu. Najlepiej, jak projekt i wykonawstwo będzie w jednych rękach.

Koszty rekuperacji - co dodać, co odjąć od budżetu na wentylację

‘Jakiś’ system wentylacji w budynku być musi. Rekuperację robicie więc ZAMIAST tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej, który przy obecnej technologii budowlanej nie działa właściwie. Z projektu architektonicznego budynku należy więc usunąć kanały służące do wentylacji grawitacyjnej ZANIM jeszcze budowlaniec zdąży je wybudować. Czasami – w zależności od projektu – udaje się usunąć cały komin (jeden z dwóch lub trzech w zależności od tego, jaki system grzewczy posiadać będzie budynek oraz czy będzie kominek). Jeżeli w domu z rekuperacją grzałaby pompa ciepła i nie byłoby kominka, budynek nie miałby żadnego komina. Oryginalnie!

Rezygnacja z budowy komina (kominów) lub ich odchudzenie oznacza oszczędności. Jakie? To zależy od tego, w jakiej technologii zamierzaliście wybudować komin, ale średnio sięgają kilku tysięcy złotych.

W domu z rekuperacją można również część okien zrobić nieotwieralnych. To również oszczędności. W żadnych oknach nie można montować nawiewników, co oznacza również mniejsze wydatki na okna.

Zanim więc wpiszecie w Excela pozycję ‘rekuperacja’, policzcie, za co nie zapłacicie robiąc system rekuperacji.

ile kosztuje system rekuperacji

 

Koszty użytkowania systemu rekuperacji

Nie dajcie sobie wmówić, że system rekuperacji nie kosztuje nic. Sam rekuperator to urządzenie elektryczne i ruch wentylatorów napędzany jest energią elektryczną. W dobrej jakości energooszczędnych rekuperatorach wentylatory potrzebują min 10 W, co oznacza około 39 groszy dziennie za zużycie energii elektrycznej.

Dodaj do tego konieczność serwisowania systemu: raz w roku. Koszty porównywalne z przeglądem pieca gazowego. Plus wymiana filtrów: raz na 3-4 miesiące. Komplet kosztuje około 50 zł.

 

Czy warto montować rekuperację

Warto  -same oszczędności na ogrzewaniu to około 50% każdej zimy. Dodaj do tego ciągły dostęp do świeżego powietrza: w dzień i w nocy. Bez otwierania okien, bez wychładzania pomieszczeń. Nie zapomnij o szybkim usunięciu zapachów, ograniczeniu kurzu, pleśni, zarodków grzybów, roztoczy, a nawet zaawansowanych sposobach filtracji powietrza: ochronie mikrobiologicznej i dodatkowej jonizacji powietrza w instalacjach OXYinside.

 

Trudno byłoby zbudować nowoczesny, zdrowy i energooszczędny dom bez rekuperacji.

 

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie