Zaparowane szyby w domu a rekuperacja

Bardzo ważne pytanie od Klientki Rekuperatory.pl z jeszcze ważniejszą odpowiedzią od specjalisty Rekuperatory.pl: czy w domu z rekuperacją na szybach może kondensować się para wodna? W ustabilizowanej sytuacji: nie powinna! Przeczytajcie, dlaczego. 

Placzace szyby a rekuperacja

Czy takie szyby mogą pojawić się w domu z rekuperacją?

 

Zadaniem wentylacji mechanicznej, jaką jest rekuperacja, jest stała wymiana powietrza zużytego na świeże z jednoczesnym odprowadzeniem nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Jednak zdarza się, że szyby – mimo rekuperacji – parują. Powodów może być kilka.

W pierwszej kolejności przyczyną moga być brudne filtry, które uniemożliwiają dostateczną wentylację. Należy wymienić  je na nowe, by przywrócić prawidłowy poziom wentylacji w pomieszczeniach. Po wymianie filtrów należy nastawić rekuperator na pracę na wyższym biegu i obserwować, jak będzie się zachowywał dom przy zwiększonej intensywności wentylacji. 

 

Normą jest, że w budynkach nowo oddanych do użytkowania, przez pierwszy rok lub nawet dwa jest bardzo dużo wilgoci zgromadzonej w budynku, tzw. wilgoci technologicznej.  W takich sutuacjach niestety wilgoci oddawanej przez budynek jest na tyle dużo, że nawet pracujaca wentylacja, której zadaniem jest wymiana powietrza, nie nadąża z odprowadzaniem zwiększonej wilgotności.

Rozwiązania są dwa – zwiększyć intensywność wentylowania domu przez kolejne tygodnie – dzięki temu przyspieszy się proces suszenia budynku. Drugim rozwiązaniem jest wstawienie w pomieszczeniu na kilka tygodniu osuszacza kondensacyjnego. 

W prawidłowo wentylowanym budynku, w którym poziom wilgoci ustabilizował się, woda nie powinna skraplać się na szybach. 

 

 

  Rekuperatory.pl

  Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

  Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

  Rekuperatory.pl
  Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
  Agata Burnat

  Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

  AERIS
  AERISnext
  Alpha Clear
  Climate Recovery
  Drafton
  NeoFlexPRO
  NeoFlex®GOLD
  NeoFlex®STDTM
  NeoStalTM
  Nubo
  SoundBlock