Okap lub pochłaniacz to jeden z najważniejszych sprzętów w kuchni, niezależnie od tego, jaka wentylacja działać będzie w domu. Pozwala on szybko pozbyć się zapachów wprost u źródła. Działa efektywnie i włączany nawet na krótko jest nie do zastąpienia. Nawet przez rekuperację.
Okap kuchenny pochłania zapachy bardzo skutecznie. Za jego pomocą łatwo też jest pozbyć się dużej ilości pary wodnej. W każdej kuchni powinien on być zamontowany. Warto pamiętać, że okap kuchenny nie zastąpi wentylacji kuchni, w której – podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu w domu – działać powinien niezależny system wymieniający zużyte powietrze na świeże.
Czym okap różni się od wentylacji?
Czym okap różni się od pochłaniacza?
Powietrze zassane przez okap kuchenny jest odprowadzane na zewnątrz budynku.
Takie działanie okapu powoduje niewielkie podciśnienie w domu, które jednak jest zupełnie nieodczuwalne, ponieważ bardzo szybko jest wyrównane poprzez nieszczelności w przegrodach budowlanych domu.
W domu z rekuperacją z okapu czy pochłaniacza kuchennego korzystamy bez żadnych ograniczeń. Ponieważ urządzenia te pracują dosyć głośno, używane są z reguły krótkookresowo na dosłownie kilka, kilkadziesiąt minut. Standardowy okap ma możliwość przefiltrowania całej kubatury powietrza aż 5 – 6 razy w ciągu 1 h.
To dlatego nie mógłby zastąpić go system wentylacji mechanicznej, który pracuje z dużo niższą wydajnością. Oczywiście można, korzystając z trzeciego, najwyższego biegu rekuperatora, intensywnie przewietrzyć wszystkie pomieszczenia w domu, ale nie będzie to aż tak efektywne, jak zebranie zanieczyszczonego powietrza wprost znad kuchenki.
Z tego powodu zarówno okap, jak i pochłaniacz kuchenny bardzo przydaje się również w domu, w którym działa system wentylacji mechanicznej.
Montując okap w domu z rekuperacją warto pamiętać, by:
Wybór odpowiedniego modelu okapu kuchennego może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania. Możemy zdecydować się na okap kuchenny kominowy, okap wyspowy, okap do zabudowy czy też okap sufitowy.
Okap kuchenny kominowy montuje się przy ścianie nad kuchenką. Taki okap nie tylko efektywnie odprowadza zapachy, ale również stanowi atrakcyjny element wystroju wnętrza.
W przypadku większych kuchni z wyspą centralną, okap wyspowy staje się idealnym rozwiązaniem. Montowany nad wyspą kuchenną, doskonale spełnia swoją funkcję, jednocześnie będąc elementem dekoracyjnym.
Dla osób poszukujących dyskretnych rozwiązań, okap podszafkowy i okap do zabudowy są świetnymi opcjami. Okap podszafkowy jest zamontowany pod szafką kuchenną, co pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, natomiast okap do zabudowy można wkomponować bezpośrednio w szafkę, co sprawia, że jest praktycznie niewidoczny.
W przypadku dużych kuchni z wysokimi sufitami, warto rozważyć rozwiązanie jakim jest okap sufitowy, który nie zajmuje miejsca nad kuchenką, co sprawia, że kuchnia wygląda przestronniej.
Rekuperatory.pl. Działamy w całej Polsce. Tutaj możesz wypełnić formularz o indywidualną konsultację i wycenę.