Najważniejsze w montażu rekuperacji jest solidne jej zaprojektowanie, a następnie rzetelne wykonanie zgodnie z projektem. Brzmi bardzo prosto, jednak w praktyce właśnie na tym etapie 'polega' większość niedoświadczonych instalatorów rekuperacji, a właściwie ich klientów. Decydując się na rekuperację, warto sprawdzić solidność firmy instacyjnej i kierować się czymś więcej niż koszty - warto ocenić doświadczenie i fachowość firmy instalacyjnej. Taniość wyjątkowo mocno nie idzie w parze z jakością, a ocenę kosztu montażu systemu rekuperacji lepiej jest nie robić powierzchownie.

Co to jest rekuperacja

Rekuperacja to energooszczędna wentylacja pomieszczeń: dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz i równocześnie wyciągnięcie powietrza zanieczyszczonego i zużytego, z wysoką zawartością dwutlenku węgla, który wytwarzają ludzie. Nawiewane w systemach rekuperacji powietrze jest przefiltrowane - pozbawione insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń. Jednocześnie, w miesiącach, gdy w domu załącza się system grzewczy (w Polsce najczęściej od września do maja, czyli przez 9 miesięcy w roku) zaciągane z zewnątrz chłodniejsze powietrze jest ogrzewane od powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Stąd odzysk ciepła z wentylacji i oszczędności na ogrzewaniu.

Na czym polega montaż systemu

Montaż rekuperacji polega na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w niewidocznych na co dzień miejscach w domu. Najbardziej zagęszczona siatka kanałów najczęściej położona jest na poddaszu nieużytkowym, skąd schodzi na niższe kondygnacje domu. W domu z piętrem, kanały muszą jeszcze zostać doprowadzone do pomieszczeń na parterze. W domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest przewietrzane: od wiatrołapu, poprzez korytarz, pokoje, pralnię, łazienki, aż do kuchni. Najczęściej nie wentyluje się garażu i kotłowni.

Niektóre pomieszczenia są pomieszczeniami tzw. transferowymi, tzn. nie ma w nich ani nawiewu, ani wywiewu, a powietrze przepływa przez nie swobodnie dzięki podcięciom w drzwiach. Cały ruch powietrza jest bardzo delikatny, nie powinien być ani odczuwalny, ani zauważalny, ani słyszalny.

 

kanaly wentylacyjne na poddaszu

Kanały wentylacyjne rekuperacji z poddasza schodzą na niższe kondygnacje domu.

 

nowoczesne przewody wentylacyjne

Przewody wentylacyjne R-VENT Flex System mają bardzo małe średnice i mogą zostać zalane w konstrukcji wylewki. 

 

Aby system rekuperacji spełniał swoje zadanie, kanały powinny mieć odpowiednio dobrane średnice (przy tradycyjnej instalacji na kanałach stalowych), by mogła nimi przepłynąć odpowiednia ilość powietrza oraz powinny być zaizolowane warstwą wełny mineralnej. Przy wykorzystaniu nowoczesnych instalacji z tworzywa, ilość powietrza regulowana jest za pomocą ilości przewodów, którymi transportowane jest powietrze.

Optymalne trasy prowadzenia kanałów wentylacyjnych

Przemyślane rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych oznacza takie wytyczenie tras ich prowadzenia, żeby powietrze, które będzie nimi transportowane w dwóch kierunkach: z pomieszczeń i do pomieszczeń, przepływało cicho efektywnie wentylując całą kubaturę pomieszczenia docierając do każdego jego zakamarka. Tylko taki sposób wentylacji zagwarantuje pełen komfort klimatyczny.

Optymalizacja odpowiada również za zminimalizowanie lub wykluczenie konieczności wykonywania zabudowy kanałów. Oczywiście, zależy to od projektu budynku, jednak doświadczony inżynier potrafi dobrać rodzaj instalacji oraz prowadzenie kanałów w taki sposób, żeby widocznej zabudowy kanałów płytami g-k było bardzo niewiele. Zupełnie ukryć można nowoczesne instalacje wentylacyjne zbudowane na przewodach o małych średnicach.

 

ukryte kanaly wentylacyjne

Kanały wentylacyjne schodzące z poddasza nieużytkowego, przez pokój na piętrze, na parter. Usytuowanie we wnęce pozwoli na ich całkowite ukrycie. 

 

kanaly wentylacyjne na poddaszu uzytkowym

Kanały na poddaszu użytkowym można schować w ściankach kolankowych.

 

Energooszczędny rekuperator odpowiedniej mocy

Same kanały wentylacyjne stanowią 'układ krwionośny' systemu rekuperacji. Jego sercem jest rekuperator - centrala wentylacyjna, która odzyskuje energię. Dobór rekuperatora o właściwej mocy jest kluczem do skutecznej i energooszczędnej wentylacji. Jeżeli rekuperator będzie za słaby, aby przepchnąć odpowiednią ilość powietrza, pomieszczenia pozostaną duszne i nieświeże. Duże znaczenie ma równiez prawidłowy montaż rekuperatora - ważna część wykonania całego systemu rekuperacji.

 

rekuperator AERIS podwieszony

Podwieszony pod sufitem w garażu rekuperator nie zabiera wiele miejsca.

 

rekuperator na poddaszu

Rekuperator AERIS zamontowany na poddaszu.

 

Jeżeli chciałbyś sprawdzić, czy montaż rekuperacji jest uzasadniony w Twoim przypadku, odpowiedz na kilka pytań na temat montażu instalacji do rekuperatora.

 

Jak działa rekuperacja