Jeżeli wybrałeś już projekt architektoniczny dla swojego domu, przede wszystkim gratulacje!

Pewnie nie było to łatwe...

Sprawdź, jaki rodzaj wentylacji zawiera projekt: mechaniczną, czy grawitacyjną? 

Poszukaj tej informacji - jest istotna, bo jeżeli masz projekt z wentylacją grawitacyjną, a chcesz mieć mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację), część kominów wentylacyjnych (lub tylko szachtów) mogłaby zostać zlikwidowana - wykreślona z projektu - są one zupełnie niepotrzebne - nie buduje się ich. 

Sprawdź, który wariant posiadasz:

 1. Kupiłeś projekt domu bez alternatywy wentylacyjnej (tylko z wentylacją grawitacyjną).
 2. Kupiłeś projekt domu z wentylacją grawitacyjną i dokupiłeś do niego projekt rekuperacji (jako osobne opracowanie). 
 3. Kupiłeś projekt domu z wentylacją mechaniczną, który zawiera już wszystkie potrzebne rozwiązania (najkorzystniejsza opcja, jeżeli zamierzasz zbudować dom z rekuperacją). 

 

Niezależnie od wariantu, który posiadasz, skontaktuj się już teraz z doradcą ds. rekuperacji

 

bezpośredni kontakt tutaj

 

O rekuperacji warto zdecydować jak najwcześniej: poniżej kilka najważniejszych powodów. 

 

6 powodow dla ktorych powinienes przewidziec rekuperacje na etapie projektu

 

Doradca Rekuperatory.pl przede wszystkim:

przeanalizuje projekt architektoniczny domu

nakreśli pierwszą poglądową trasę prowadzenia instalacji wentylacyjnej

określi miejsca przejść przez strop (w przypadku domów z piętrem)

wskaże najlepsze pomieszczenie na rekuperator

dobierze rodzaj oraz wielkość rekuperatora adekwatną dla Twojego domu

pomoże dokonać wyboru rodzaju kanałów wentylacyjnych

wstępnie określi dodatkowe korzyści, np. oczyszczanie powietrza nawiewanego z pyłu smogowego, jonizację powietrza, chłodzenie latem

zasugeruje lub odradzi (z uwagi np. na nieodpowiedni grunt) montaż GWC

wyliczy poziom ceny kompleksowej usługi

Jeżeli Twój dom nie jest projektem gotowym, a jego rzutów nie można znaleźć na stronie żadnej z pracowni lub robiłeś dużo adaptacji/zmian, lub też dom projektowany jest indywidualnie, na spotkanie przygotuj lub prześlij rzuty każdej z kondygnacji. 

 

Nie budujesz wszystkich kominów wentylacyjnych

Jeśli zaprojektujemy kanały wentylacyjne w wersji przeznaczonej do podłączenia do rekuperatora okaże się, że nie trzeba murować kominów wentylacji grawitacyjnej prowadzących do pomieszczeń typu łazienka czy pralnia. Ich rolę spełnią przewody wentylacyjne instalacji wentylacji mechanicznej. Koszt wymurowania jednego komina, w zależności od jego wielkości i przeznaczenia, waha w granicach od 1500 do 3500 PLN. Za dziesięciometrowy izolowany przewód wentylacyjny zapłacimy - w zależności od jego średnicy około 200-300 PLN.

Rachunek jest prosty: już sam fakt braku konieczności wymurowania kominów pokryje nam niemal 2/3 kosztów instalacji wentylacji mechanicznej!

Oczywiście konieczne jest pozostawienie standardowych przewodów kominowych dla pieca CO oraz kominka. Oszczędzimy na kosztach wszystkich pozostałych, standardowych kanałów wentylacji grawitacyjnej.

Jeśli wcześniej nie zaplanujemy wentylacji mechanicznej możemy być zmuszeni do wykorzystania wymurowanych wcześniej tradycyjnych kominów. Jest to rozwiązanie zarówno kosztowne, jak i pracochłonne - często wewnątrz komina umieścić należy dodatkowy przewód wentylacyjny zabezpieczający mieszkanie przed nawiewaniem drobin kurzu powstającego z utleniających się resztek zaprawy murarskiej w przewodzie kominowym.

Zaplanujesz otwory w stropach do poprowadzenia instalacji

Jeśli decyzja o zainstalowaniu instalacji rekuperatora zostanie podjęta na etapie projektowania budynku pozwoli to na pozostawienie otworów w stropach oraz w ścianach w miejscach, gdzie przebiegać będą przewody wentylacyjne. W efekcie zaoszczędzimy nie tylko na olbrzymim wkładzie pracy (wykucie otworów w ścianach i stropach lub - w przypadku stropów żelbetowych - wykonanie ich wiertnicą), ale także zaoszczędzimy na kosztach materiałów budowlanych, których po prostu nie zmarnujemy poprzez późniejsze skuwanie lub rozbijanie. Dużo łatwiej jest przecież zostawić szczelinę lub wgłębienie w ścianie w trakcie prac murarskich niż wykuwać je w gotowym murze.

Umożliwisz optymalne poprowadzenie i dobór kanałów wentylacyjnych

Zaplanowanie instalacji na etapie, gdy budynek jest w fazie projektowej pozwala na oszczędniejsze poprowadzenie instalacji wentylacyjnej, czyli po prostu jej maksymalną optymalizację, co zmniejsza cenę i skraca czas montażu. Pozwala także na dobór takiego rodzaju kanałów, które ukryją instalację w przegrodach budowlanych lub posadzkach i pozwolą uniknąć zabudowy płytami g-k. 

Będziesz miał możliwość rezygnacji z okien otwieranych

Montując rekuperację część okien otwieranych możesz zastąpić fixami, tzw. szkleniami stałymi. Okno ma tylko wtedy samą ramę, nie ma skrzydła i dlatego jest dużo tańsze. Takiego okna nie można otworzyć i o ile oczywiście część okien w domu musi być otwierana (np. okno w kuchni, łazience i co najmniej jedno okno w pokojach), to w większości projektów udaje się wyeliminować skrzydła z co najmniej 50% szkleń na każdej kondygnacji. To poważne oszczędności, bo okna bez skrzydeł są dużo tańsze. 

Zrezygnujesz z niepotrzebnych nawiewników w oknach

Dom z wentylacją mechaniczną powinien być maksymalnie szczelny - wyeliminuje to straty energii. Szczelność dotyczy też okien. Okna do domu z rekuperacją nie mogą posiadać zamontowanych jakichkolwiek nawiewników. To również oszczędności, bo nawiewniki kosztują. 

Uwzględnisz rekuperację w projekcie systemu grzewczego

Ponieważ dom z rekuperacją ma niższe zapotrzebowanie na ciepło, Twój system grzewczy może mieć niższą moc. Ma to szczególne znaczenie przy pompie ciepła, na której oszczędności sięgać mogą nawet 15 tys. zł. Różnice są przede wszystkim na urządzeniu niższej mocy, mniejszej ilości pętli grzewczych oraz krótszym dolnym źródle ciepła. 

Zoptymalizujesz miejsca punktów nawiewnych systemu klimatyzacji

Jeżeli myślisz o klimatyzacji, zrób ją na etapie budowy domu, a w projekcie rekuperacji uwzględnij miejsca nawiewów od klimy, by systemy nie kanibalizowały wzajemnie swojej pracy.

 

Jeżeli masz więcej pytań: pytania@rekuperatory.pl 

 

 Jeżeli dopiero przymierzasz się do kupienia projektu domu, koniecznie przeczytaj tutaj

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie